Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 8. aprilie 2014, 10:47

Naluci mari la pescuitul stiucii

Fiind prohi si ne-putind pescui pe Dunare la somn, voi merge pe o “balta” privata la stiuca, cel mai probabil pe la Arad.

As vrea sa va intreb, ce experiente ati facut voi pina acuma cu naluci mari la stiuca, si anume gume, voblere si jerkuri +15 cm? Nu neaparat pe incinte, ci si pe rauri si lacuri naturale, atata la spinning cit si trena… :gandesc:

Ah, si ce echipament adecvat ati folosit la astfel de naluci? Lanseta, mulineta, fir.
De ex o guma de 18 cm cintareste deja vreo 30 gr, + capul + anora + vartej… => ajunge lejer la 50-60 grame. Jerkurile deasemenea cantaresc si pina la 70 gr.

Merita incercat cu asemenea naluci mari? Merita schimbat echipamentul pe masura acestor naluci? :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 8. aprilie 2014, 12:41

Ocazional cand ajung la stiuca pescuiesc cu gume de 15 cm ,sau mai mari,cu jig de 15-35 g,adancimea apei e 15-20m....pe lacurile private din Romania banuiesc ca adancimea apei e 2-3metri asa ca greutate jigurilor e 7-15g,la jig mai atases cate o ancora, pt.mai putine ratari.
Joarda de casting 7-7,6 picioare(2,10-2,40m)putere 3/8-2 oz fast,fir textil cu inaintas mono sau florcarbon de 0,80mm.
Pt. reactive ceva bat cu actiune moderata tot pina in 1-1/2-2 oz e ok.Pt.jerkbait,tipica joarda de jerk ,scurte si de putere mai mare 40-120g de exemplu.
Un salut.

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 8. aprilie 2014, 15:32

Salut,

Mergi cumva la Big Pike in Arad? :zambet:

Mie imi place sa dau la stiuca cu gume cu carlig offset lestat, nu merge asa repede la fund cu gume mari si nu se agata im bradis. In plus se poate "juca" mai fain ca si cu jig
Born to fish, forced to work...

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 8. aprilie 2014, 16:43

Astea de la Vladimirescu sant fitzose rau..odata dau bine pe cranck-uri ,odata pe spinerbait,odata pe gume de salau..te miri..nu alta..Am fost sambata seara cu un amic,dar amjuns acolo din intimplare,nu era in program..deci nu aveam cu mine'cutia''de Vladi..Amicul meu nici atata...numai ca ,spre norocul lui o avut doua gume relax de vreo 10 cm care or facut legea in seara aia..O prins 6 sau 7 bucati,intre care 3 buc. la 4-6kg.Io cu belyydog-ul care nu ma dezamagit niciodata ,nu am prins niciuna macar..data viitoare nu voi mai pleca acolo fara spinebait-uri ,gume mari,si alte acareturi..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 8. aprilie 2014, 17:46

Salut,

Mergi cumva la Big Pike in Arad? :zambet:

Mie imi place sa dau la stiuca cu gume cu carlig offset lestat, nu merge asa repede la fund cu gume mari si nu se agata im bradis. In plus se poate "juca" mai fain ca si cu jig
Pe teren accidentat pescuiesc la texas :bravo:

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 8. aprilie 2014, 23:51

Hehe texasul il folosesc pe alt fel de teren accidentat, pe pietroaiele de le malul dunarii, unde am lasat zeci de jiguri cautand gialai. acolo texas mai facea fata. In schimb pe apa statatoare prin bradis cred ca nu bate nimic offsetul lestat :zambet:
Born to fish, forced to work...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 9. aprilie 2014, 07:38

In schimb pe apa statatoare prin bradis cred ca nu bate nimic offsetul lestat

Sunt de acord, si eu pescuiesc la fel in agatatura, pe apa statatoare.
Dealtfel si evolutia nalucii imi place mai mult comparata cu aceeasi naluca lestata in fata.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 9. aprilie 2014, 13:07

Hehe texasul il folosesc pe alt fel de teren accidentat, pe pietroaiele de le malul dunarii, unde am lasat zeci de jiguri cautand gialai. acolo texas mai facea fata. In schimb pe apa statatoare prin bradis cred ca nu bate nimic offsetul lestat :zambet:
Sunt ok. amandoua,doar prezentarea e diferita.intrun ochi de apa arunc cu texas,pe un culoar,stinga-dreapta vegetatie, offsetul lestat sau nelestat cu un jerkbait de guma... :bravo:

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 10. aprilie 2014, 20:47

Eu folosesc un bat de 2.70 cu actiune 50-100 gr.
Fir 30lb + struna de otel
Gume folosesc de la 15 cm in sus si momentan am ajuns sa dau si cu 30 de cm.
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

puiu

Biban

Răspunsuri: 100

Membru din: 12. februarie 2014

Locație: Blaj

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 10. aprilie 2014, 21:53

e un topic care ma intereseaza si pe mine! tocmai am fost curentat de pasiunea pentru stiuca! deocamdata sunt in faza de achizitie echipament, deci va rog "dati din casa" cat mai multe! poate si niste poze cu monturi cu gume mari, corelarea cu carligele ce trebuie folosite (ex carlig nr.... pentru guma de ....cm) :prieteni:
Un expert printre incepatori şi un incepator printre experti

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 10. aprilie 2014, 22:05

Eu nu sunt un mare fan al folosirii nalucilor exagerat de mari la pescuitul stiucii.
Am incercat cu lansete/mulinete de casting, naluci "cat cotu`" etc.... nu mi-a placut... iar "sloganul" "naluca mare pt. peste mare" mie nu mi s-a verificat in acest caz... un RNR 7-8 sau ceva asemanator ca marime a fost mai "prinzator", intotdeauna.
A nu se intelege ca dau cu gume de 5cm la stiuca dar nici cu 30cm si fir de 30lb pt. un peste care nu-i renumit ca un mare luptator si care rar spre extraordinar de rar depaseste 10kg pe meleagurile noastre.
Am avut ocazia sa vad cum se da la "musky" da` nu cre` ca-i cazu` pe la noi. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 10. aprilie 2014, 22:27



Iaca una proaspata..o lacomit la un rapala husky jerk de 13 cm..asa io dat ca si-o ''matisat'' botul in struna,plus ca avea implintate 2 ancore din 3,mi-o luat 5 minute sa-i desfac''lucratura''
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 10. aprilie 2014, 23:53

Cel mai fain si mai spectaculos la stiuca e cand mananca la suprafata si iti da intr-un popper sau walk-the-dog, sau un jerkbait floating, daca mai face si o lumanare doua te fix pishi pe tine :buaaaah: scuzati-mi expresia sper sa nu mi se ia in nume de rau. Cele mai multe stiuci le-am prins la shaduri, si in cazul shadului atacurile nu mi se par asa de agresive. mi se pare mai moale decat "tzacul" salaului. de multe ori aveam impresia ca e bradis pana incepea sa puna contre. Eu asta as cauta. senzatia aia care numa stiuca poate sa o dea, sa explodeze in atac, sa sara apa, sa faca o lumanare. Din pacate sunt foarte rare situatiile astea si temperatura apei trebuie sa fie ideala pt ca stiuca sa pape sus. Prea rece si sta la fund. Prea calda si iar sta la fund sa se racoreasca. asta e din ce am dedus eu din experienta mea si a prietenilor mei stiucari
Sa aveti fire intinse :ochi:
Born to fish, forced to work...

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

14

vineri, 11. aprilie 2014, 12:58



Iaca una proaspata..o lacomit la un rapala husky jerk de 13 cm..asa io dat ca si-o ''matisat'' botul in struna,plus ca avea implintate 2 ancore din 3,mi-o luat 5 minute sa-i desfac''lucratura''
Faina stiuca..felicitari!!!
Ai luat-o pe intuneric??

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

15

vineri, 11. aprilie 2014, 13:15

Multzumesc...aproape intuneric..numai ce ratasem una la picioarele mele pe un home made productie proprie..am schimbat repede pe un huskyjerk de 13,am zis ca mai dau de 2 ori si plec,gata...la al doilea lanseu(si ultimul) ma lovit..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

16

duminică, 13. aprilie 2014, 09:25

FlyOut: Lucci da Record.... IMPRESSIONANTE!!!

Asta e motivul pentru care folosesc eu fire de 30 de lb si gume de 30 de cm :zambet:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

17

duminică, 13. aprilie 2014, 11:45

Un wobler de 20 cm si o stiuca de (aproximativ)50 cm... :rizi:

'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

18

duminică, 13. aprilie 2014, 19:35

La stiuca nu trebuie sa iti faci probleme de marimea artificialei,si de 40 cm ii place la cumatra :bravo:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

19

luni, 1. decembrie 2014, 13:05

:salut:
deoarece Thomas a inceput recent ptr. prima data in viata lui sa dea cu naluci de 17 si 19 cm, 40-60 gr, cu un rezultat care nu se poate neglija (9 stiuci + 5 ratari in ultimele 3 iesiri), as vrea sa va intreb si pe voi, ce experienta ati facut voi cu jerk-uri asa mari. Si daca nu ati incercat niciodata, ce v-a impiedicat? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

20

luni, 1. decembrie 2014, 15:03

Personal am avut atacuri la naluci foarte mari. Dar nu-mi place sa pescuiesc cu ele. Trebuie material puternic ca sa le propulsezi si nalucile cantaresc enorm. Neavand stiuci aproape de domiciliu trebuie sa iau avionul ca sa ma duc dupa ele. Prefer deci sa iau o cutie cu multe naluci normale decat sa contina trei sau patru naluci foarte mari. Dupa aia depasesti greutatea admisa la bagaje si te taxeaza de te doare capul. Plus ca nu e foarte agreabil si e chiar obositor sa arunci din astea toata ziua.
Si atacurile pe care le-am avut la naluci foarte mari nu erau facute de stiuci pe masura nalucii, de multe ori erau marle.

Subiecte asemănătoare