Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

21

luni, 1. decembrie 2014, 15:29

Personal am avut atacuri la naluci foarte mari. Dar nu-mi place sa pescuiesc cu ele. Trebuie material puternic ca sa le propulsezi si nalucile cantaresc enorm.[...] Plus ca nu e foarte agreabil si e chiar obositor sa arunci din astea toata ziua.
Si atacurile pe care le-am avut la naluci foarte mari nu erau facute de stiuci pe masura nalucii, de multe ori erau marle.

Subscriu . Un echipament greoi si prea obositor se cere iar pescuitul e prea galagios. Plus ca in principiu se cer bat pe invers si nu-i o placere sa desfaci peruci cu mainile inghetate.
Stiuca mare se poate prinde si cu naluci mici si usoare (uneori chiar mai bine :zambet: )

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

22

luni, 1. decembrie 2014, 16:01

Asa este, si nu! Toti care au dat cu voblerase sau lingurite ieri pe balta lui Thomas, nu au avut nici un atac toata ziua. In schimb Thomas a prins la jerku' ala de 19 cm 3 bucati in 2-3 ore, si inca 2 scapate in drill.
Colegul lui de barca, la naluci "mici", nu a avut nici un atac. :gandesc:
Clar, 2-3 ore de pescuit, ptr ca dupa aceea l-au durut mainile :rizi:

Bine, deci inteleg ca Tudor si kingofbeasts prefera naluci mici. Mai avem pe cineva care jerkuieste toamna spre iarna? :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

23

luni, 1. decembrie 2014, 16:11

Nici io nu dau cu imensitati... nici nu-mi place si nici scule n-am pt. asa ceva.
In plus, in putine locuri pe care le frecventez ma astept la "balauri".
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

24

luni, 1. decembrie 2014, 16:15

Personal cred ca depinde comportamentul stiucii si de caracteristicile baltii. Asta nu inseamna ca stiuca nu va ataca nalucile mari! Insa poate sa insemne ca stiuca mare va ataca cu predilectie naluci apropiate de dimensiunile pestilor prada din apa respectiva. Cu exceptiile normale .Am observat acest lucru pe Radesti! Inainte de popularile masive cu pasnic ,acum cca doi ani cand pestele mic predomina in hrana stiucii , aceasta se prindea la naluci mici! Tin minte ce mirati erau clujenii care veneau "hard" si nu aveau atac,in timp ce localnicii :ochi: prindeam bine la gume de 5-7 cm . Considerate ,pe buna dreptate, de salau de colegii din Cluj. Dupa multiple populari cu pasnic intre 300-2 kg ,stiuca mare si-a schimbat vizibil apetitul ! As putea spune ca a intrat in normal...Astfel incat acum o naluca de 15 cm nu mai reprezinta un act de nebunie pe Radesti! Deoarece nu am ,ca de obicei :rizi: bete adaptate prefer sa dau in continuare cu naluci mici/medii. Din pacate nu am mai pescuit de mult pe Radesti si ,stie naiba de ce, nu ma mai atrage balta...Poate pentru ca anul acesta am prins decent pe Mures :ochi:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

25

luni, 1. decembrie 2014, 16:18

In plus, in putine locuri pe care le frecventez ma astept la "balauri".


Pai nici io nu ma astept la asa "balauri", si sincer, Thomas pescuieste de muuulti ani la stiuca pe "beltile" lui (adica locale), si nu a prins niciodata mai mare de 80-85 cm. Si acuma i-or dat 2 peste metru. Pe prima o incercat sa o onghesuie intr-um nimciog cu deschiderea de 90 cm si nu o reusit. Pe asta, a doua mare, o luat-o cu mainile de urle (so si taiat tot) si o saltato in barca.

De 2-3 saptamani port si io un jerk din ala dupa mine, de cind o avuto Thomas pe prima in batz, dar cumva nu mi-e la-ndemana sa dau cu el :doarecapu:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • »ionutz_gr« a fost blocat

Răspunsuri: 90

Membru din: 13. ianuarie 2014

Locație: Bacau

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

26

marți, 2. decembrie 2014, 10:31

re

Am reusit sa adaug si poza....rog un admin sa stearga post-ul anterior.

Stiuca 1 decembrie 2014 la un shad de 10 cm...de regula folosesc shad-uri intre 10 si 12 cm.

:pescuit:

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

27

marți, 2. decembrie 2014, 19:16

Foarte frumos pestele felicitari.
Nici eu nu sint adeptul voblerelor mari, chiar daca si aici sint multi care dau la trena si cu oratanii de +30 de cm.
Ce am avut mai mare de 16 cm am vindut , recordul meu este de 98 de cm , nu pe incinte ci pe natural , la un vobler de 11 cm.
Am fost cu un ghid in Suedia la pescuit si am dat numai la trena, cu materiale foarte profesioniste, si nici el nu folosea voblere mai mari de 12 cm , si toate era numai cu o ancora si cu toate ca am prins destule
in ziua respectiva , nu a scapat nici una. (recunosc ca mi s-au parut in general mai blege decit alea de Timis)

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

28

marți, 2. decembrie 2014, 19:20

...recunosc ca mi s-au parut in general mai blege decit alea de Timis...

:rizi:

Ce temperatura avea apa, in Suedia?

...toate era numai cu o ancora...


Adi, si Thomas a avut una in bat care ia indreptat ancorele de la o naluca asemanatoare :soc: cred ca 1 acora e cea mai buna solutie, nu poate face pirghie cu falcile/ o ancora jos si una sus. :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

29

marți, 2. decembrie 2014, 19:28

Ce temperatura avea apa, in Suedia?

daca imi aduc bine aminte , in stratul superior in jur de 15°C, sau mai calda , era prima saptamina a lui iunie , dar am prins si 30°C afara, am intrat si in apa , dar trebuia sa inoti destul de repede..

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

30

marți, 2. decembrie 2014, 19:30

Nah, acuma, la 8-9° c, poate se comporta altfel in alegerea hranei. :nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

31

marți, 2. decembrie 2014, 22:48

Cele mai mari si mai multe, multe, multe stiuci nu le-am prins la momeli (naluci) mari desi le-am folosit.
Statistica este o ramura a matematicii care este o stiinta exacta, si nu pot sa o contrazic.
Culmea cea mai mare am prins-o la o rotativa de 4 cm!
Am avut meciuri si de 70 bucati pe zi.

Subiecte asemănătoare