Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

21

vineri, 4. aprilie 2014, 15:30

Cred ca subiectul trata si prevenirea daca ne fixam mai bine.....si cum era de asteptat si ceva bascalie pe seama orezului,ce sa-i faci asa e romanul...
:zambet: hai si tu acuma !!! :ochi: :ciao:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

22

vineri, 4. aprilie 2014, 15:34

suli, era doar o glumita ... crede-ma ca gasesti pe forum o atmosfera foarte amicala :ochi: ... pe langa o gramada de informatii despre pescuitul somnului ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

23

vineri, 4. aprilie 2014, 17:39

Citat de la »suli«



Cred ca subiectul trata si prevenirea daca ne fixam mai bine.....si cum era de asteptat si ceva bascalie pe seama orezului,ce sa-i faci asa e romanul...
hai si tu acuma !!! E ok.nu m-am supart :prieteni: si intradevar forumul e super.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

24

vineri, 4. aprilie 2014, 19:34

Gata, le-am bagat la "murat". Dar pt ca cola nu am gasit prin casa, am folosit pepsi twist. Oare functioneaza daca nu-i cola? :gandesc:
Daca nu mere, le bag in otet. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

puiu

Biban

Răspunsuri: 100

Membru din: 12. februarie 2014

Locație: Blaj

  • Scrie un mesaj privat

25

vineri, 4. aprilie 2014, 20:25

chestia cu cola a fost incercata de cei de la mythbusters, si s-a demonstrat ca nu e reala. carligele pe care au fost rame, sunt atacate de aciditatea acestora (acid humic), deci dupa curatarea de resturi, la sfarsitul partidelor de pescuit este indicata clatirea monturilor si apoi uscarea lor. daca nu am timp sa le las la zvantat natural, le pun in carpe pana acasa, unde le scot si le usuc. astfel nu vom mai avea urme de rugina pe suprafata lor.
Un expert printre incepatori şi un incepator printre experti

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

26

vineri, 4. aprilie 2014, 21:33

eu am spus ca am vazut un videoclip de pe youtube unde isi curata bara de la masina de rugina cu cola..era nichelata si avea pete de rugina..nu am spus ''sigur '' merge ,ci doar am spus ce am vazut..nu imi luati in nume de rau ce am vazut.. :necajit:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

27

vineri, 4. aprilie 2014, 21:44

eu am spus ca am vazut un videoclip de pe youtube unde isi curata bara de la masina de rugina cu cola..era nichelata si avea pete de rugina..nu am spus ''sigur '' merge ,ci doar am spus ce am vazut..nu imi luati in nume de rau ce am vazut..
...........Darius in 24 aprilie astept o cola din partea ta :rizi: :rizi: :bravo:
:buaaaah:

...poate sa fie si twist....doar sa-mi .........setea :noroc: :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

28

vineri, 4. aprilie 2014, 21:53

alai tata :bravo: eu nu stiu sa postez pe forum ms frumos ...sigur ca ai o cola..o sa aduc si cloncurile sa le vezi :) :prieteni:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

29

vineri, 4. aprilie 2014, 22:03

,sa pui cateva boabe de orez in fiecare compartiment cu cirlige...i-am ascultat sfatul si se pare ca nu mai ruginesc ca si inainte, binenteles ca se usca inainte de a le depozita in cutie.
daca orezul !!spun uni, salveaza ...telefonul .....de carlige ce sa mai vorbim !!! :gandesc:
5 pasi simpli prin care iti poti salva telefonul dupa ce l-ai scapat in apa - www.yoda.ro
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

30

sâmbătă, 5. aprilie 2014, 00:23

M-am razgandit :bravo: trec pe cereale la uscatul carligelor ,sper sa nu incolteasca in cutie :gandesc:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

31

sâmbătă, 5. aprilie 2014, 07:15

M-am razgandit :bravo: trec pe cereale la uscatul carligelor ,sper sa nu incolteasca in cutie :gandesc:


Da, da... si cu cit suprafelele de absorbtie sunt mai multe, se usuca si mai rapid! Voi pune direct faina de grau sau de malai langa carlige :rizi:

Gluma la o parte, am scos carligele din pepsi si nu s-a intamplat nimica. Acuma le voi tine pina diseara in otet: :gandesc:



Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

32

sâmbătă, 5. aprilie 2014, 07:18

Ah, e clara! In video la min 3:16 se vede ca e Cola made in R, care e precis mai agresiva decit cea germana :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

puiu

Biban

Răspunsuri: 100

Membru din: 12. februarie 2014

Locație: Blaj

  • Scrie un mesaj privat

33

sâmbătă, 5. aprilie 2014, 08:45

eu cred ca cel mai eficient mod de a scăpa de astfel de pete este să foloseşti o soluţie alcătuită din părţi egale de suc de lămâie şi oţet alb. Înainte de a-l aplica, spală pata de rugină cu apă caldă şi las-o să se usuce complet, după care toarnă soluţia pe locurile afectate.
Zoran incearca si cred ca vei reusi. Lamaia este buna in indepartarea petelor de rugina si de pe materialele textile.
Un expert printre incepatori şi un incepator printre experti

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

34

sâmbătă, 5. aprilie 2014, 09:15

Si eu cred ca cel mai important lucru este sa-ti usuci monturile/nalucile dupa folosire si sa nu le-arunci prin vreo cutie si sa uiti de ele.
Asta ajuta nu numai pentru pastrarea carligelor dar si a vartejurilor, agrafelor, inelelor etc.

Fiind din otel toate carligele vor rugini daca sunt expuse timp indelungat umezelii, adica daca sunt pastrate la umezeala. Ele au un tratament de suprafata aplicat de producator, dar o mica zgarierura pe acest "coating" poate rugini si oxidul invadeaza in timp toata suprafata carligului


Perfect de acord.
Nu te ajuta foarte mult ca indepartezi rugina pt. ca odata descoperit, otelul va rugini iar in timp scurt, fara o grija exagerata.
Rugina ii inestetica dar daca nu ataca varful carligului ci doar superficial corpul/tija, nu-i neaparat "un capat de tara".
Eu nu folosesc carlige asa mari decat la clonc iar sansele sa le frec de obiecte dure si sa deteriorez stratul protector sunt mici... iar un carlig de calitate nu-i afectat de momeli acide, zic io.
Cum am mai spus, mie-mi plac lururile frumoase... asa ca daca au ruginit carligele, le arunc. :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

35

sâmbătă, 5. aprilie 2014, 10:40

Citat de la »suli«




Cum se numeste carligul din dreapta?Am primit cadou de la un prieten acelasi carlig ca cel din poza, e carligul meu preferat,nici nu il folosesc :love: .......sunt curios cat costa si cine le fabrica :)
Scz de offtopic!

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

36

duminică, 6. aprilie 2014, 07:41

...
Cum se numeste carligul din dreapta?Am primit cadou de la un prieten acelasi carlig ca cel din poza, e carligul meu preferat,nici nu il folosesc :love: .......sunt curios cat costa si cine le fabrica :)
Scz de offtopic!


Carligul este un Owner Gorilla. Am avut 2 buc cu greu progcurate prin 1998 din USA. La marimea asta nu se prea gaseau pe atunci in Germania. Unul l-am facut cadou lui Erwin, dar se pare ca nu-l mai are... :gandesc: Asa un carlig in trusa face intotdeauna senzatii si starneste exclamatiile altor pescari :zambet:


Am scos carligele din otet. Nici o diferenta... dar, avand in vedere ca oxidarea nu este doar o depunere de "ceva" la suprafata metalelor, ci o reactie chimica unde cele mai mici particule sunt eliberate si combinate, NU va putea fi niciodata indepartata cu o alta substanta, de ex una de curatire!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

37

duminică, 6. aprilie 2014, 08:05

Asa un carlig in trusa face intotdeauna senzatii si starneste exclamatiile altor pescari :zambet:

Cam asa ceva!
Al meu carlig e ca nou si l-am "imperecheat" cu o ancora VMC 4/0 ,si aceasta preferata mea si singura din trusa de marimera asta :bucuros:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Trif Florin« (6. aprilie 2014, 08:19)


informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

38

duminică, 6. aprilie 2014, 08:21

dar, avand in vedere ca oxidarea nu este doar o depunere de "ceva" la suprafata metalelor, ci o reactie chimica unde cele mai mici particule sunt eliberate si combinate, NU va putea fi niciodata indepartata cu o alta substanta, de ex una de curatire!

Asta-i profunda. :ochi:
Pai depinde ce intelegi prin "substanta de curatire" in general.
O categorisire superficiala ar fi ca aceste substante pot avea un efect fizic asupra suprafetei (de ex. abraziv) un efect chimic (REACTIONEAZA CHIMIC cu oxidul) sau aceste efecte combinate.
Daca substanta de curatare reactioneaza chimic cu oxidul, nu vad de ce nu l-ar indeparta complet intr-un timp delta t, eventual impreuna cu o parte din substanta utila de dedesubt... :rizi: .

Imi mentin parerea ca aceste carlige compromise, chiar curatate, vor rugini la loc rapid si nu stiu daca se merita o grija asa mare... eventual daca "strici" 10 per partida sau au valoare simbolica... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

39

duminică, 6. aprilie 2014, 08:35

Hi-hi-hi... ma asteptam sa raspunzi cit poti tu de iute... :zambet:
Eu vad asa treaba... la oxidare se "desprinde" materie si se combina cu alta materie, si ceea ce se formeaza ori se desprinde complet, ori se "sudeaza". Deci nu o prea poti pune la loc sau indeparta fara sa violezi, in cazul nostru, carligul.

De ex, cum poti indeparta oxidarea destul de avansata in acest caz? Chimic, fizic, mecanic... :gandesc:


sau aici... :rizi:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

40

duminică, 6. aprilie 2014, 08:58

Pai raspund si eu unde stiu, cat de cat... :rizi: .
Oxidarea este un proces chimic care determina aparitia oxidului de fier in prezenta apei si oxigenului.
Indepartarea oxidului NU inseamna transformarea substantei inapoi in fier/otel ci indepartarea lui pana se ajunge la materialul "bun" de dedesubt.
Ca afectezi si carligul, am scris si io....
In pozele de mai sus nu exista "material bun" la care sa mai ajungi asa ca nu are rost sa mai indepartezi nimic... da` asa arata carligele tale? :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."