Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

puiu

Biban

Răspunsuri: 100

Membru din: 12. februarie 2014

Locație: Blaj

  • Scrie un mesaj privat

41

duminică, 6. aprilie 2014, 09:59

incearca totusi si lamaia! :prieteni:
Un expert printre incepatori şi un incepator printre experti

Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

42

duminică, 6. aprilie 2014, 10:43

Cu solutii de genul asta, ati incercat? Solutie de curatat rugina si protectie anticoroziva - Fertan

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

43

marți, 8. aprilie 2014, 15:26

Am facut si eu un experiment cu Coca Cola Light de ieri si pana azi am lasat niste ancore cu rugina la murat si nu s-a intamplat nimic :zambet:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

44

miercuri, 9. aprilie 2014, 06:59

Şi dacă le cureţi la contactul cu apa apare iarăşi rugina în locurile respective. Prevenirea cred că-i mai de folos, se duce stratul de protecţie când se foloseşte patentul pentru scoaterea cârligului sau a ancorei, asta-i una din cauze. Eventual, s-ar putea trage un varniş peste ciocurile patentului ca să nu mai zgârie.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

45

miercuri, 9. aprilie 2014, 07:41

Prevenirea cred că-i mai de folos, se duce stratul de protecţie când se foloseşte patentul pentru scoaterea cârligului sau a ancorei, asta-i una din cauze. Eventual, s-ar putea trage un varniş peste ciocurile patentului ca să nu mai zgârie.

Damn, ai dreptate, am uitat cu totu` aspectu` asta :doarecapu: ... probabil din cauza ca prind atatea zeci de pesti la fiecare iesire... :rizi: .
O sa fac ceva cu clestele ala....
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

46

miercuri, 9. aprilie 2014, 13:25

Dragilor, hai sa dezbatem putin inginereste!
metalele oxideaza fiind instabile ceea ce presupune ca atomii se vor combina cu oxigenul in diferse proportii si combinatii!
in cazul nostru, otelul, adica fierul formeaza 5 tipuri de oxizi dintre care ultimul adica cel mai greu de obtinuteste cel alb care nu este periculos dar se obtine doar in conditii de laborator! celelalte 4 tipuri de oxizi au in comun faptul ca reactia chimica nu este reversibila si ca structura lor este una casanta si discontinua ceea ce pe romaneste inseamna ca odata atinse de rugina locul devine plin de microfisuri si procesul se inteteste exponential pe masura ce se desfasoara procesul iar umezeala este practic un catalizator pentru acest proces! atentie ca procesul de oxidare ar trebui sa fie mai puternic mai ales la carligele forjate unde structura cristalina este una cat se poate de discontinua(asa trebuie sa fie) ceea ce permite oxidului sa le atace mai agresiv!

solutii:
1. Decapantul
2. Curatare mecanica
3. eliminarea catalizatorului - apa si in general umezeala faciliteaza si accelereaza procesul

Decapantul ajuta in indepartarea oxidului dar niciodata 100% si intotdeauna trebuie si o curatare mecanica petru a nivela zonele afectate de microfisurile de care vorbeam mai sus si pentru a le inchide!
odata indepartat oxidul(rugina) trebuie sigilata suprafata si aici se pot folosi diversi agenti de acoperire gen vopseluri, lacuri, uleiuri si grasimi!
o alta farianta este sa evitam umezeala(catalizatorul care face reactia posibila) folosind substante foarte sesnibile la apa (substante higrofile) dintre care cel mai eficient si folosit este SILICATUL DE SODIU, adica substanta aia care o gasiti in interiorul cutiilor de pantofi dar mai sunt si alte solutii: clorura de sodiu(sarea de bucatarie), clorura de MN, sulfatul de calciu, zaharul si in mod special fructoza!
de ce se foloseste Silicatul de sodiu in mod special: pentru ca odata ajuns la saturatie(absoarbe pana la 40 % din propria greutate) ramane stabil adica nu mai absoarbe dar nici nu isi schimba starea spre deosebire de celelalte care dupa ce au ajuns la saturatie devin lichide care odata iesite din ambalaje devin ele un factor agresiv si coroziv!
Atentie ca silicatul este toxic si va rog sa va spalati pe maini dupa ce il folositi!
teoretic cred ca veti casi la magazine diverse ambalaje ce contin silicat sub denumirea generica de: dezumidificator sau ceva de genul asta si puteti pune intr-un servetel de hartie cateva granule in cutia de scule!
hai ca mi-ati dat tema de casa sa imi pun si eu in trusa ca am si eu problema asta dar pana acum le aruncam pur si simplu fara sa ma obosesc sa gandesc putin!
Salutare!

47

duminică, 20. aprilie 2014, 10:35

Hristos A Inviat!
Am primit de curand de la un prieten niste carlige Jenzi,carlige invelite/vopsite cu cauciuc lichid presupun!
Carligele sunt super faine :bucuros2: ...sper ca acestea sa reziste ruginii :zambet:
Ca masura de siguranta impotriva ruginii pe viitor cumparati genul asta de carlige :zambet:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

48

duminică, 20. aprilie 2014, 10:37

Ufff... eu nu le-as folosi! 3 euro carligul :doarecapu: dar sunt extrem de ascutite! :bravo: de fapt cele mai ascutite care le-am vazut pina acuma... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

49

duminică, 20. aprilie 2014, 11:10

woww...mi-a zis (cel de la care le-am primit) ca trilingele de la jenzi 4/0 exact modelul ca si carligele costa undeva la 9euro bucata in magazin, m-am uitat :soc: la el...acum il cred :inchinare: ...daca pretul unui carlig ii 3 euro :)
carligele le-am primit cadou si am sa le folosesc dar numai la ocazii speciale :zambet:

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

50

marți, 13. mai 2014, 15:51

carligele le-am primit cadou si am sa le folosesc dar numai la ocazii speciale[/quote]

La ce ocazii speciale te gandesti??L a afumat slanina sau carnatii??hahaha......glumeam :rizi:

51

luni, 2. iunie 2014, 15:40

Cu bicarbonat sau pasta de dinti.
Un obicei sanatos (si) pentru carlige poate fi spalarea (cat mai repede dupa folosire) cu apa si sapun.

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »Florin_CJ« (2. iunie 2014, 15:49)


52

vineri, 6. iunie 2014, 20:54

Cea mai buna solutie este un spray folosit in atelierele auto se numeste deruginol se gaseste in mai toate magazinele de piese auto .Daca lasati carligele intr-un recipient micut acoperite de solutia respectiva de seara pana dimineata ,veti observa ca va disprea rugina si se va forma un strat protector .Cele mai bune solutii sunt cele care au in compozitie si grafit.Sunt sigur ca daca in atelierele auto functioneaza, va functiona si pentru un strat superficial de rugina de pe carlige,un spray nu este foarte scump si va va ajunge cativa ani pentru tratamente. Spor la treaba!