Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 29. martie 2014, 17:12

X-Zoga Taka-G66 - 15 kg

:salut: ,
deschid acest subiect, cu toate ca inca nu posed aceasta lanseta/ blanc, dar cunosc 3 persoane care le au si le custimizeaza in Romania.
Am fost astazi la o expozitie si am tinut 2 lansete gata facute in mana. Una de 209 grame, care era insa foarte "obositoare" nefiind echilibrata bine, si alta de 230 grame, cu mai mult material in baza, dar mult mai bine echilibrata.
Lanseta nu e deloc un par, asa cum au spus unii pe aici :rizi: , ci mai degraba o lanseta rigida cu actiune fast, foarte arcuitoare in cotor care, sunt convins ca nu va lasa vânătăi la sold nici cu un somn de 2,5 m in drill. Extaz pur cind am tras de ea... :noroc:

Rog ca cei care au blankul sau cei care contribuie la realizarea lansetei sa se dea cu pererea in continuare, sa ne dea si noua feedbacuri in privinta blankului, a componentelor si a lansetei finale. :noroc: ...si multe poze.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 29. martie 2014, 18:10

o lanseta rigida cu actiune fast, foarte arcuitoare in cotor care, sunt convins ca nu va lasa vânătăi la sold nici cu un somn de 2,5 m in drill. Extaz pur cind am tras de ea...

....asta e ??? daca e asta !! doua filme cu lanseta in drill, cineva .. o sa creada ca e cu dedicatie , dar asa cum am promis...NU O MAI FAC :) :bravo: .
.................
..........primul a fost cu ..........!!! :doarecapu: :gandesc:
......................
.........al doilea a fost cu finalizare !!! :ochi:
.......e o lanstea EXCELENTA!! :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 29. martie 2014, 22:56

Nu am vazut-o si nici nu am pipait-o dar am inteles ca nu prea ar fi de apele noastre. Cred totusi ca un somn de 10kg care pe unde pescuiesc eu este unul frumos, il zbori de nu se vede si iarasi revenim la discutia cu omoratul placerii drilului.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 30. martie 2014, 06:22

Nu am vazut-o si nici nu am pipait-o dar am inteles ca nu prea ar fi de apele noastre. Cred totusi ca un somn de 10kg care pe unde pescuiesc eu este unul frumos, il zbori de nu se vede si iarasi revenim la discutia cu omoratul placerii drilului.

Depinde si unde pescuiesti. Pt Dunare, fara probleme!
Si, depinde si ce stil: spin cu 30 - 80 grame, sau pe verticala cu 250 gr. De ex pt verticala la Dunare, unde apa are 20-30 m, si ai avea nevoie de 300-400 gr montura, cred ca ar mai bun si un blank de 18 kg, sau sa scurtezi varful lansetei cu 15 cm sa fie si mai rigida. La stilul acesta de pescuit trebuie sa simti fiecare atingere a lansetei, ceea ce nu poti face cu o lanseta care este pe jumatate deja indoita.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 30. martie 2014, 18:09

nu pot sa spun acum prea multe despre ele (cu toate ca am 2 in lucru deocamdata n-am inelat nici macar pentru teste vreunu'). la prima vedere socheaza grosimea in carne si greutatea blancului gol (asta pe cineva obisnuit cu spinningul si lansete usoare). Blancul gol se echilibreaza in punctul de confort cu adaos de 65 de grame (la lansetele pe care le construiesc acum si care au cotor lung ) iar dupa inelare ar mai trebui adaugate inca cateva. :buaaaah: E intradevar un blank cu actiune rapida si foarte rigid . Ca senzitivitate nu sta rau avand in vedere si caracteristicile . I-am agatat 25 de grame pe varf si nici nu stia ca-s acolo :rizi: Ca forta nu comentez decat ca poti scoate dopul Dunarii cu ele. O sa va spun mai multe dupa ce pun niste inele pe ele si fac cateva lanseuri insa, asa la o prima vedere cu chetii sub 50 grame nu prea e de pescuit cu ele .

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 31. martie 2014, 10:12

:salut: ,
deschid acest subiect, cu toate ca inca nu posed aceasta lanseta/ blanc, dar cunosc 3 persoane care le au si le custimizeaza in Romania.
Am fost astazi la o expozitie si am tinut 2 lansete gata facute in mana. Una de 209 grame, care era insa foarte "obositoare" nefiind echilibrata bine, si alta de 230 grame, cu mai mult material in baza, dar mult mai bine echilibrata.
Lanseta nu e deloc un par, asa cum au spus unii pe aici :rizi: , ci mai degraba o lanseta rigida cu actiune fast, foarte arcuitoare in cotor care, sunt convins ca nu va lasa vânătăi la sold nici cu un somn de 2,5 m in drill. Extaz pur cind am tras de ea... :noroc:

Rog ca cei care au blankul sau cei care contribuie la realizarea lansetei sa se dea cu pererea in continuare, sa ne dea si noua feedbacuri in privinta blankului, a componentelor si a lansetei finale. :noroc: ...si multe poze.


Eu cunosc 2 din cei 3 de care pomenesti :rizi: … nu stiu cine e al treilea. Stiu doar ca Andrei isi face un alt blank tot din seria Taka-G.

Din auzite doar, stiu ca lanseta este foarte rigida si dupa cum spunea si Carol (de la el stiu :rizi: ) da senzatia ca poti trage malul sarbesc al dunari mai aproape de malul romanesc. Mai multe detalii voi putea da dupa ce ies de cateva ori la pescuit cu ea :bucuros2: si dupa ce reusesc sa dau pe mal ceva pesti. As zice ca nu imi va fi tocmai usor sa ma impac cu ea, mai ales ca eu unul sunt adeptul unui echipament mai putin “hardcore”. Dar voiam sa o incerc pe Po, voiam sa vad cum e sa tragi de o lanseta cat te tin mainile plus ca aveam nevoie de ceva puternic cu care sa pot “extirpa” somnii dintr-o padure scufundata care pana acum imi era “interzisa” datorita echipamentului folosit.

In privinta greutatii inca nu pot zice nimic, stiu doar ca lanseta va fi cu greutati detasabile in cotor pentru a ma putea juca cu echilibratul ei cum imi pica mie mai bine in mana.

De abea astept sa pun mana pe ea :bucuros2: … numai bine cand incep sa manance mai bine somnii va veni si lanseta.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 31. martie 2014, 10:15

… numai bine cand incep sa manance mai bine somnii va veni si lanseta.

Am inteles ca din mai pina in septembrie e bine, dar cel mai ok sunt lunile iunie si septembrie. :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 31. martie 2014, 10:45

Cred ca difera de la an la an in functie de conditile meteo. Anul asta a fost mai cald decat anul trecut, motiv pentru care au iesit ceva somni inclusiv prin decembrie, ianuarie sau februarie in timp ce au fost mai putini avati. Deja s-a incalzit bine de tot pe aici (apele inca sunt destul de reci si se vor pastra asa, in Alpi a fost multa zapada si inca se mai schiaza) si ceva activitate incepe sa se vada. Deja sunt o gramada de oameni cu corturile la pescuit si sezonul asta se pare ca va incepe mai devreme. Momentan conditiile nu sunt cele mai potrivite pentru somn (pe Po) datorita nivelului foarte ridicat al apei dar totusi foarte limpede. Anul asta nivelul apei a fost mult mai sus decat in alti ani si mare parte din maluri sunt “devastate” si pline de noroi … si urmeaza ploile de primavara :doarecapu:

… dar se incalzeste pe afara si incep somnii sa se dea in spectacol pe intuneric … de abea astept momentele alea :bucuros2: ... si sa trag de ei cu "coada de matura" :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 11

Membru din: 4. martie 2014

Locație: dr.tr.severin

Profesia: Audacia et Devotio

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 31. martie 2014, 12:12

Xzoga are un prieten bun de al meu 2 modele diferite si e super incantat de ele
- JA-S 8'5'' xzoga

si
- Mastery MA-S83M2 xzoga

cu JA-S a scos anu trecut 2 somni de cate 35 kg

JA-S astea bat la fund ,, supra-mega-extra Avid-urile de 2 oz '' din cam toate punctele.
Xzoga e pacat ca nu sunt promovate si in Romania

G66 le-am vazut si eu mai demult , dar nu stiu cine le aduce sa de unde sa le comand
="Când ești mort, nu știi că ești mort. Pentru ceilalti e trist. La fel și când ești prost..." Philippe Geluck

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 4. aprilie 2014, 09:38

Xzoga are un prieten bun de al meu 2 modele diferite si e super incantat de ele
- JA-S 8'5'' xzoga

si
- Mastery MA-S83M2 xzoga

cu JA-S a scos anu trecut 2 somni de cate 35 kg

JA-S astea bat la fund ,, supra-mega-extra Avid-urile de 2 oz '' din cam toate punctele.
Xzoga e pacat ca nu sunt promovate si in Romania

G66 le-am vazut si eu mai demult , dar nu stiu cine le aduce sa de unde sa le comand


Cred ca sunt mai multe motive la mijloc pentru care nu sunt atat de promovate in Romania. Un prim eventual motiv ar fi ca majoritatea lansetelor lor sunt lansete mai fortoase si nu sunt tocmai usoare. Un alt motiv este ca la noi exista mania de a pescui cat mai light cu putinta si multi din cei care promoveaza anumite produse pescuiesc pe balti sau baltute cu apa destul de mica unde folosesc gramaje mici si automat echipamentul este adecvat conditilor. Un alt motiv ar putea fi pretul, adica nu sunt deloc niste lansete ieftine si altii prefera sa mearga pe mana unor firme mai titrate de banii aia si intr-o oarecare masura le dau dreptate mai ales daca nu ai cum sa probezi produsul inainte de a il achizitiona.

Nici pe aici nu sunt tocmai promovate. Cei care pescuiesc in ape sarate le au, le pescuiesc si sunt multumiti de ele in timp ce pe ape dulci rareori vezi sau auzi de vreun X-Zoga. Prin magazine situatia este identica, din cate am inteles (si vazut pe net) le cam gasesti doar in magazinele de pe coasta pentru ca in rest poti sa fluieri. Dintr-un motiv sau altul multe magazine prefera sa promoveze sau sa aduca alte brand-uri care ori sunt mai accesibile ca si pret, ori au un nume mai sonor.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 4. aprilie 2014, 11:12

nu pot generaliza prea mult pentru ca deocamdata ma bazez doar pe 2 blankuri pipaite , autoprezentarea firmei si ceva fizica insa pot spune ca din punctul meu de vedere blankurile X-zoga sunt un produs de nisa.
Practic,din punct de vedre strict constructiv (fara a pune in calcul materialele) puterea unei lansete se poate obtine in 2 feluri : fie prin cresterea conicitatii blankului fie prin ingrosarea peretilor acestuia (adica cresterea grosimii in carne). Lansetele foarte puternice fie merg pe un taper agresiv crescand brusc conicitatea fie daca vor ceva finete pe varf merg pe un taper mai putin agresiv dar asta impune si o crestere a lungimii.
Cei de la X-zoga au speculat asta si au creat un produs mai adaptat cerintelor pietei (lansete scurte) ingrosand foarte mult peretii blankurilor astfel incat sa le creasca forta fara a mari lungimea.
Cat despre promovare e foarte simpla si are la baza ratiuni strict economice si de marketing: pe o piata suprasaturate nu poti sa vinzi la un nivel satisfacator decat in cateva situatii:
- fie vi cu ceva diferit ce n-au altii la vanzare (de regula prin asta se intelege ceva nou)
- fie vi cu un pret mai bun
- fie cu un pachet de servicii la vanzare si post vanzare mai atractiv
Daca servicii in plus n-ai ce sa oferi, pret mai bun la acee asi calitate nai cum sa dai, iti ramane varianta cu ceva diferit. Aici apare insa o alta problema: ceva diferit intotdeauna e privit cu scepticism. Daca vi cu ceva diferit si nici nu ai un nume cu rezonanta pe piata e cu atat mai grav pentru ca nu te baga in seama mai nimeni. Am spus mai nimeni pentru ca sunt totusi 2 categorii care iti dau atentie : speculantii si curiosii. Primii in goana dupa profit mizeaza pe cartea ta cu gandul la investitie mica si potential mare in a da "marea lovitura" iar cei din urma, vor doar sa vada cum e acel ceva nou . Astia sunt deschizatorii de drumuri dar ei reprezinta o parte foarte mica din cota de piata totala . Astfel dureaza putin pana cand un procent suficient de mare sa fi incercat produsul tau ca, prin referintele lor, sa creeze o stare de spirit generala care sa elimine reticenta pietei.
In Romania X-Zoga au 2 mari dezavantaje pentru care sunt aproape necunoscuti : pe de o parte , asa cum a zis si Anem mai sus, nu prea e aplicabilitate pentru produsele lor exemplare capitale pe apele dulci sunt extrem de putine incat sa justifice investitii in echipament supradimensionat, iar pescutitul sportiv maritim e aproape zero la noi deci intr-un cuvant nu e piata ; pe de alta parte mentalitatea romanului e putin diferita in sensul ca romanii se orienteaza fie spre ce-i mai scump unde numele unei firme are cuvant hreu de spus ca sa fi in rind cu lumea, fie spre ce-i mai ieftin ca sa fie in rind cu portofelul. :nunteleg:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

vineri, 4. aprilie 2014, 11:22

Xzoga nu are doar blankuri sau lansete havy.
Daca doreste cineva un produs Xzoga, il pot ajuta intreband si eu la randul meu la reprezentanta din Germania, si daca doreste il ajut si cu achizitionarea.
G66 cu 15 kg lucreaza excelent si la 4 kg forta, ceea ce ar fi dupamine un somn de 1,5 - 1,8 m, si se indoaie frumos pina in cotor amortizand socurile.
Dar astept cu nerabdare parerea ta cind e gata lanseta si cind vei agata de ea diferite kile.
Ah, si inca ceva, nu mai asociati imediat o lanseta heavy cu supradimensionatul la dimensiunea pestilor. Blankul e bestial si la clonc sau verticala (stil d epescuit ce in Ro inca nu se foloseste, dar pe Po si Ebro de citiva ani cu succes), stiluri de pescuit unde tra sa agheti chiar si 200-300 gr in functie de adincimea apei sau/ si curent, si sa nu stea varfu prea indoit. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 4. aprilie 2014, 11:29

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

14

vineri, 4. aprilie 2014, 12:48

Xzoga nu are doar blankuri sau lansete havy.
Daca doreste cineva un produs Xzoga, il pot ajuta intreband si eu la randul meu la reprezentanta din Germania, si daca doreste il ajut si cu achizitionarea.
G66 cu 15 kg lucreaza excelent si la 4 kg forta, ceea ce ar fi dupamine un somn de 1,5 - 1,8 m, si se indoaie frumos pina in cotor amortizand socurile.
Dar astept cu nerabdare parerea ta cind e gata lanseta si cind vei agata de ea diferite kile.
Ah, si inca ceva, nu mai asociati imediat o lanseta heavy cu supradimensionatul la dimensiunea pestilor. Blankul e bestial si la clonc sau verticala (stil d epescuit ce in Ro inca nu se foloseste, dar pe Po si Ebro de citiva ani cu succes), stiluri de pescuit unde tra sa agheti chiar si 200-300 gr in functie de adincimea apei sau/ si curent, si sa nu stea varfu prea indoit. :noroc:


e adevarat ca nu au doar blankuri si lansete heavy insa pentru clasele de la MH la vale nu prea ofera multe si pe de alta parte pe partea asta ofera doar lansete la gata din pacate.
Mi-e putin greu sa ma exprim pana sa pun inele pe blank (ceea ce se va intampla probabil saptamana viitoare intr-o prima faza de teste) insa, dupa cum il simt , e un blank care se va descurca destul de bine si cu anumite jerkbaituri la stiuca si cu jiguri grele de pe la 40-50 de grame in sus, si cu crankbaituri mari si dupa cum ai spus, la clonc sau stationar din barca pe Dunare la somn. E un blank rapid si destul de rigid dar totodata in sarcina e permisiv pe prima treime si cedeaza puterea frumos si cursiv. Inelat in sistem clasic cu inele putine si mari s-ar face o tranzitie prea brusca pe zona de putere de pe cotor a blankului si l-ar face sa se comporte ca o coada de matura. Pentru a-i pastra "finetea" de pe varf necesara la spinning, dar si pentru o mai buna echilibrare , e mai indicat un sistem mai apropiat de KR (aici fiind si partea mai dificila intrucat daca in varianta de casting acest lucru e foarte usor de realizat , in varianta de spinning, e destul de greu pentru ca nu prea exista inele gandite pentru asa ceva si trebuie sa ne descurcam cu ceea ce avem).
Sunt convins ca vor scoate cei de la Fuji inelele de completare necesare serie KW in viitor (adica ceva h-uri cu 2 picioare) , dupa cum am fost convins ca vor scoate intermediare sau kB-uri mai mari de 4,5 ori mandrine combinate sk2 cu altceva dar pana atunci e destul de greu sa exploatezi la maxim potentialul blankurilor ca cel de fata al carui cotor are 3mm grosime in carne la un diametru de 12,55mm cu un varf de doar 2,4 mm diametru .
Si daca tot am dat cifre asta a fost surpriza neplacuta la aceste blankuri in sensul ca nu prea corespunde realitatea cu caracteristicile de catalog (unde acet blank e dat cu un tip de 2,2 mm si un cotor de 13mm) motiv pentru care, ii sfatuiesc pe cei ce vor sa-si faca lansete pe blankuri X-Zoga sa-si comande componentele abia dupa ce au blankul in mana fiindca altfel pot pierde niste bani pe componente ce nu se potrivesc (inelul de varf de exemplu, difera fix cu o marime a diametrului tubului si vorbim de inele de la 50 de lei in sus/bucata care nici nu le gasestti pe toate gardurile.) Nici greutatea nu prea corespunde si desi diferenta e neglijabila , avem totusi 143,8 fata de 139 de grame.
A, sa nu uit, nu va asteptati sa fie blankuri foarte drepte pentru ca nu e cazul (nu stiu lansetele gata construite cum or fi, dar blancurile nu vin dreptesau cel putin nu cele care au ajuns la mine :nunteleg: ).

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »kingofbeasts« (4. aprilie 2014, 12:59)


Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 4. iunie 2014, 12:06

Cum ziceam mai sus, in functie de inelare modul in care lucreaza batul , puterea si actiunea lui difera. Fara a avea pretentia unei masuratori comparative foarte exacte, in una din pozele atasate, puteti vedea cum lucreaza acest blank cu un pet de 2,5 l de apa spanzurat la capatul firului si cu 2 inelari diferite : una clasica si una in KR concept. Mentionez din capu' locului ca cei pentru care conteaza mai mult ca orice altceva lungimea lanseului , ar trebui sa opteze pentru o inelare clasica care ofera un plus de cativa metrii pe lanseu (la mulineta , firul si plumbul de 50 grame folosite in teste acest plus era in medie de 2 m). Pe de alta parte, cei ce vor folosi batul la jig si au nevoie de mai multa senzitivitate, sau care vor sa-i exploateze mai bine puterea ar trebui sa opteze pentru o inelare de tip KR concept asa cum puteti vedea si in poze (cu precizarea ca nu veti gasi inele de KR cu 2 picioare din fabrica asa ca e de munca acolo dar, se poate). Actiunea fast + data de producator as considera-o mai mult un fast cinstit insa rigiditatea mare a blankului si modul in care se incarca in lanseu te duce cu gandul mai degraba la un extrafast asa ca acel fast + e pe deplin justificat. Pentru cei invatati cu lansete mai finute batul e intradevar coada de matura dar numai pana cand il pui la munca fiindca atunci observi repede ca se si indoiae si o face chiar intr-un mod placut.
Cred ca am facut mai bine de 1000 de lanseuri cu blankurile astea asa ca va pot spune ca incepe sa se incarce bine cu greutati incepand de la 50 de grame. In dril se comporta excelent si modul cursiv si fluent in care transfera puterea cand se cere il face mai putin obositor confortabil si placut in pescuit. Rezerva de puteree e imensa (dupa cum era de asteptat) si in modul cel mai sincer nu cred ca cineva ar fi apt sa duca lupte prelungite la maximul de care e capabil blankul.
Blankul e cum am mai spus foarte gros in carne si are un taper mai putin pronuntat ceea ce il face mai greu de echilibrat trebuind adaugat destul de mult balast in butt.
Din pacate datorita prohibitiei n-am avut cum sa-i fac un test pe apa pentru a aprecia cat de cat corect senzitivitatea batului, insa sunt convins ca aici ne vor ilumina cei doi utilizatori de pe forum care vor intra in posesie zilele astea.
»kingofbeasts« a atasat urmatoarele fisiere :
  • IMG_7638-6.jpg (219,07 kB - 106 ori coborit - ultima oara: 27. martie 2018, 10:30)
  • IMG_7738-3.jpg (132,66 kB - 102 ori coborit - ultima oara: 19. iulie 2021, 00:56)
  • IMG_7693-2.jpg (70,4 kB - 89 ori coborit - ultima oara: 19. iulie 2021, 00:56)
  • actiune 3-1.jpg (178,7 kB - 111 ori coborit - ultima oara: 19. iulie 2021, 00:55)

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 4. iunie 2014, 12:22

Felicitari, imi place deosebit de mult :apl: !
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

17

miercuri, 4. iunie 2014, 12:32

:bucuros2: merci kingofbeasts … tremur sa pun mana pe una dintre ele si sa o scot la un pescuit … am ciudata senzatie ca urmatoarea iesire va fi dedicata in proportie de 90% somnului :zambet:

Huh … nu mai vine odata momentul:

Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

18

miercuri, 4. iunie 2014, 13:04

M-am uitat de cateva ori pe siteul Xzoga, si pe diverse magazine si inca nu am gasit blancul dorit...
Blancul asta, exista si in varianta mai dulce? 8-10kg? si lungime intre 210 si 240cm?
Merci
Anem, tu ti-ai comandat tot "bestia" de 15Kg?
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

19

miercuri, 4. iunie 2014, 13:07

Multumesc pentru aprecieri , dar e cam devreme pentru ele. Din pacate , motive independente de vointa mea, m-au facut sa intarzii mai mult decat as fi putut prevedea momentul expedierii, motiv pentru care, imi cer scuze fata de cei doi colegi care le asteapta si sper ca drilurile ce vor urma sa mai indulceasca putin amarul. Pentru mine, a fost proiectul cu cele mai multe provocari de pana acum dintre care cea mai mare a fost distanta si faptul ca nu am putut avea beneficiarii la probe (asa cum m-am obisnuit anterior) motiv pentru care trebuie sa recunosc ca sunt la fel de emotionat ca si cei doi colegi in ceea ce priveste primul lor contact cu lansetele. :zambet:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

20

miercuri, 4. iunie 2014, 13:07

M-am uitat de cateva ori pe siteul Xzoga, si pe diverse magazine si inca nu am gasit blancul dorit...
Blancul asta, exista si in varianta mai dulce? 8-10kg? si lungime intre 210 si 240cm?
Merci
Anem, tu ti-ai comandat tot "bestia" de 15Kg?



o varianta mai dulce ar fi asta tot de 6,6 picioare:

Taka-G 66 6' 6" CUSTOM 1 PE 2.0 7 KG FAST+ 2-4 KG 5 KG Max 120G la o greutate de doar 80 de grame.
e cea care m-ar tenta si pe mine pentru apele din Romania

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »kingofbeasts« (4. iunie 2014, 13:14)