Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

21

miercuri, 4. iunie 2014, 13:11

[.....]
Anem, tu ti-ai comandat tot "bestia" de 15Kg?


Da Ovidiu, ideea e ca lansete de somn am si imi pica perfect in mana (Kenai King-uri de la Lamiglas). In repetate randuri s-au dovedit a fi suficient de puternice inclusiv pentru somni sariti bine de 2m dar evitam tot timpul locurile cu multe obstacole stiind foarte bine cu nu pot sa trag de lanseta suficient de tare pentru a opri un somn trecut de 2m (la 1,9 am pus mana pe tambur si am reusit sa il intorc … mai mult din fir :zambet: ).

Datorita locurilor respective dar si datorita dorintei de a avea o lanseta exagerat de puternica (cine stie cand ma trezesc pe bordul unei barci cautand toni :ochi: ) am mers pe mana celei date pana in 15kg. Plus ca in anumite locuri (sub cascade sau baraje) ma va ajuta mult de tot puterea lansetei pentru a da afara somnii inainte de a se baga in plasele de sarma de pe fundul apei.

Inca nu am avut-o in mana, asa ca nu pto spune nimic despre ea dar dupa cateva iesiri si sper si cativa pesti imi voi putea da cu parerea.

ps: si toate componentele de pe ea au fost puse cu scopul de a rezista ... nu ne-a fost usor dar pana la urma cu ajutorul lui kingofbeasts am reusit sa facem niste chestii care sper sa fie indestructibile :bucuros2:

___________________________

Din pacate , motive independente de vointa mea, m-au facut sa intarzii mai mult decat as fi putut prevedea momentul expedierii, motiv pentru care, imi cer scuze fata de cei doi colegi care le asteapta si sper ca drilurile ce vor urma sa mai indulceasca putin amarul.


intarzierea nu ti s-a datorat tie, motiv pentru care nu vad rostul scuzelor. sper sa iti trimit ceva poze cu lanseta langa mustaciosi :bravo:

si da, proiectul a fost unul misto ... a fost o placere sa colaboram :prieteni:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

22

miercuri, 4. iunie 2014, 13:20

Astea sunt dimensiunile de blankuri.
Ceva ce ai vrea tu ar fi poz 5 (cea de care amintea si king) sau poz 17.
G60 = 1,8 m
G66 = 2 m
G75 = 2,3 m

Preturile sunt preturi recomandate spre vanzare
index.php?page=Attachment&attachmentID=1394
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

23

miercuri, 4. iunie 2014, 15:44


Taka-G 66 6' 6" CUSTOM 1 PE 2.0 7 KG FAST+ 2-4 KG 5 KG Max 120G la o greutate de doar 80 de grame.
e cea care m-ar tenta si pe mine pentru apele din Romania
Se pot oare lungi aceste blank uri? As prefera ceva mai lung. Oricum frumoase lucrarile cu cele 2 lansete
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

24

miercuri, 4. iunie 2014, 16:53

Se prezinta excelent lanseta, astept si eu pareri ale posesorilor

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

25

miercuri, 4. iunie 2014, 17:23

Sigur ca se pot lungi dar , cum si cu cat, depinde de cativa factori , printre care lungimea viitoare a cotorului si puterea blankului. Treaba e ca odata cu lungirea se adauga si ceva greutate pe cotor si implicit lansetei . Daca aparent un cotor mai greu ajuta la echilibrare , de la un punct in colo greutatea aia e in plus si ar putea fi mai bine plasata in butt cap. Treaba e ca functie de blank, pot fi necesare una sau mai multe bucati de tub pentru prelungire si daca la un tub de carbon de 15mm diametru ai 14 grame la 25 cm la 2 tuburi concentrice (in opinia mea minimul necesar la xzoga pentru a nu avea un cotor mai "moale" decat restul lansetei ) deja aduni vreo 30 de grame.
6,6 picioare inseamna 2 metri. Cu cat anume ai vrea sa prelungesti? avand in vedere ca indicat e ca blankul sa treaca de mandrina spre butt macar cu lungimea unui spigot si ca prelungirea sa intre in mandrina (adica o suprapunere intre cele doua de circa 10 cm in cazul XZoga. )
Ca sa nu plictisim prea mult lumea aici pot sa iti explic pe privat mai mult in raport cu ce variante ai la dispozitie .

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

26

miercuri, 4. iunie 2014, 21:20


6,6 picioare inseamna 2 metri. Cu cat anume ai vrea sa prelungesti? avand in vedere ca indicat e ca blankul sa treaca de mandrina spre butt macar cu lungimea unui spigot si ca prelungirea sa intre in mandrina (adica o suprapunere intre cele doua de circa 10 cm in cazul XZoga. )
Ca sa nu plictisim prea mult lumea aici pot sa iti explic pe privat mai mult in raport cu ce variante ai la dispozitie .
Merci de info, sincer cum ziceam as vrea o lanseta de appx 2.2m . tu ai vazu tblancul si stii daca merita sau nu lungit... Inca nu sunt hotarat cu lansetam dar studiez si las mesaj..
Oricum nu cred ca e nimeni deranjat de discutii contructive despre constructia lansetelor :)
inca odata, multumesc
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

27

miercuri, 4. iunie 2014, 21:38

mi-a dat ceva cu fatal error.. si vad ca s-a postat la pural :)
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

28

miercuri, 4. iunie 2014, 21:46

mi-a dat ceva cu fatal error.. si vad ca s-a postat la pural :)


am curatat :bravo:

sunt convins ca nu deranjeaza pe nimeni discutii despre variante constructive ale blank-urilor.

initial si lansetele de mai sus au avut in plan adaugatul unui segment de vreo 15-20 de cm lungime dar ulterior, gandindu-ma la motivele pentru care am ales blank-ul (sprijinit in sold si tras de el cat ma tin mainile) am renuntat la idee de frica sa nu cedeze ceva in zona respectiva avand in vedere presiunea la care va fi supus. se putea face "indestructibil" dar adaugam prea multa greutate si se complicau prea mult lucrurile pt. doar 20 de cm.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

29

miercuri, 4. iunie 2014, 22:14

Ovidiu, ca principiu , sunt de parere ca, atunci cand se doreste un plus de putere de la un blank si /sau un plus de lungime , iar producatorul nu are in oferta o alternativa cat de cat echivalenta , merita sa prelungesti un blank. Cu toate astea , in raport cu eficienta prelungirii trebuie sa ai in vedere atat costurile suplimentare care apar, (tuburile de carbon nu-s chiar ieftine) cat si adaosul de greutate ( atat direct prin prelungire cat si indirect prin reechilibrarea noului blank rezultat). In cazul tau blankul ar putea sa merite prelungit (pentru ca producatorul nu prea ofera alternative mai lungi cu caracteristici apropiate) cu conditia sa te impaci cu ideea ca plecand de la un blank de 80 de grame o sa ajungi probabil la o lanseta de circa 200 de grame . Cum spuneam lungimea cotorului influenteaza destul de mult greutatea totala a lansetei si asta de regula insemana in traducere ca, lanseta cu un cotor mai lung va putea fi mai usoara decat o lnseta cu un cotor mai scurt construita pe acelasi blank (in mare am explicat cum sta treaba din punctul asta de vedere aici : Echilibrarea ).
Cand am zis ca pot sa iti explic pe privat m-am referit la faptul ca te priveste mai mult pe tine in sensul ca , daca pentru tine merita o prelungire sau nu, poti sa spui doar tu dupa ce raspunzi singur si sincer la unele intrebari care tin strict de modul in care tu pescuiesti . Mai precis, in functie de aplicatia in pescuit a lansetei (jigging , spinning cu reactive, etc.) de lungimea antebratului si preferintele tale personale in raport cu lungimea buttului (din piciorul mulinetei pana-n butt cap inclusiv), de priza ta pe lanseta, de bugetul tau , de asteptarile pe care tu le ai de la acea lanseta si asa mai departe putem stabili daca in cazul tau se justifica sau nu o lanseta prelungita . Astfel la jigging ai nevoie de o lanseta mai manevrabila si mai bine echilibrata in timp ce la lingura poate fi si mai grea pe varf, priza inelar-mijlociu la randul ei cere de asemenea o lanseta mai echilibrata in timp ce priza inelar degetul mic tolereaza bine o lanseta grea pe varf , etc., unde greu pe varf inseamna mai putina greutate (balast) de echilibrare si implicit o lanseta mai usoara adica un minus mai putin la votul pentru prelungire. De asemenea jigging inseamna de cele mai multe ori braid (nu mono) si totodata lanseuri mai scurte si precise ceea ce se traduce si inele mai mici si deci mai usoare decat in cazul unei echipari care sa fie adaptata la fire mono si lansari la distanta. Cele antementionate de asemenea se reflecta in costuri si in greutate adica, ceea ce investesti in prelungire poti recupera partial la inele sau in alta parte.
In sensul asta am zis ca-i plictisim pe ceilalti pentru ca toate aceste lucruri te privesc direct si personal doar pe tine pentru ceilalti punctand doar la rubrica fapt divers :zambet: .
Cum spunea si Anem mai sus, si pe el l-am trecut prin furcile caudine cu o gramada de intrebari de genul asta inainte sa decida ca , in cazul lui nu merita.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

30

vineri, 6. iunie 2014, 08:58

Aseara am pus mana si pe lanseta. Incep prin a-i multumi lui kingofbeasts pentru treaba pe care a facut-o … arata exact cum imi doream. In atasament va bag si o imagine pe care i-am facut-o atunci cand totul era in stadiu de proiect si cum imi doream sa arate lanseta (hook-keeper-ul e schimbat fata de ceea ce voiam initial si intre timp a disparut un anumit tub care avea doar rol estetic). Deci merci Carol inca o data … daca va fi un urmator custom tot la tine voi apela.

Lanseta cantareste aproximativ 255-260 de grame fara butt-cap si greutati suplimentare. Pentru o echilibrare perfecta kingofbeasts a facut in cotor o treaba excelenta dand posibilitatea de a adauga sau scoate diverse greutati care sunt ascunse sub maner. Cu toate greutatile puse si lanseta echilibrata exact in punctul care trebuie (cu un Saragosa de 8000) greutatea ei merge spre 340-350 de grame. Se putea face mai usoara (mai ales daca mutam mulineta putin mai sus) dar am ales siguranta si utilitatea in detrimentul unei lansete mai usoare ce nu m-ar fi ajutat prea mult in dril (bucata de maner “in plus” deasupra de fore-grip, o mandrina mai tapana si implicit mai grea).

Cateva impresii LA RECE la adresa lansetei:
- Mie unul imi place la nebunie actiunea si senzatia pe care ti-o da.
- Blank-ul la prima vedere pare destul de fragil si exceptie facand greutatea sub nici o forma nu isi arata adevarata putere.
- Mi se pare rigida bine de tot, cu un varf care pare sensibil raportat la puterea lansetei si se indoaie superb sub sarcina (blank-ul imi aduge aminte de un Competitor pana in 2oz de la Lamiglas cu precizarea ca asta din urma este ceva mai elastic)
- Este mai “finuta” fata de ce ma asteptam. Ma asteptam sa iau in mana un par dar nu este deloc asa.
- Nu stiu cum o fi ridicat aia 15kg cu ea. Eu unul m-am oprit aseara la 4kg datorita antecedentelor cu lansete rupte prin casa in trecut – chiar nu voiam sa risc ceva inainte de a iesi cu ea pe apa. In veci nu ma voi pune sa ridic 15kg cu ea … la prima vedere mi se pare imposibil sa duca atata.
- Nu stiu nici cum poate arunca 300 de grame. Nu pare a fi capabila de chestia asta. Cand voi gasi un plumb de 300 de grame o sa incerc sa vad ce iasa.

Una peste alta, lanseta imi place MULT si de abea astept sa o scot si pe apa … si sa prinda si primul ei peste :rizi:

Revin cu mai multe detalii daca mai sunt interesati dupa cateva iesiri si sper capturi.
»anem« a atasat urmatoarele fisiere:
  • g66.png (122,24 kB - 133 ori coborit - ultima oara: 19. iulie 2021, 01:00)
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

31

vineri, 6. iunie 2014, 09:48

Super lanseta Anem :soc: ,sa o folosesti sanatos si sa iti aduca cati mai multi somni..
Asteptam mai multe detali dupa ce o pui in actiune.. :pescuit:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

32

vineri, 6. iunie 2014, 10:43

Nu pot decat sa ma bucur ca a iesit asa cum ti-ai dorit si sper ca dincolo de aspect sa o gasesti confortabila in pescuit (pentru ca abia acolo se vad detaliile pe care le-am dezbatut mai mult). Pentru mine a fost o placere sa colaborez cu tine mai ales ca mai rar am ocazia sa intalnesc oameni care au o viziune clara asupra a ceea ce vor si cu atat mai putini sunt cei care pot sa-si transpuna viziunea intr-un proiect. :bravo:
Cat despre modul in care se indoaie la 15 kg forta... ei bine ceva imi spune ca exact asa cum se indoaie asta la 10 kg forta :

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

33

vineri, 6. iunie 2014, 10:55

aici sunt ceva teste filmate facute de cei de la x-zoga unde intr-adevar si ridica toate greutatile date.

javaspline - YouTube

cine are rabdare, sunt vreo 8 filmulete.

momentan stau potolit cu ridicarea greutatilor :zambet: ... antecedentele sunt inca destul de recente.

in privinta utilitatii ... sunt convins ca lanseta va excela la acel capitol, pana la urma toate "dezbaterile" avute s-au invartit in proportie de 95% in jurul utilitati in timp ce esteticul a contat mai putin.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

34

vineri, 6. iunie 2014, 11:29

Aștept să o văd la treabă, un clip ar fi bestial. :)
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

35

luni, 16. iunie 2014, 23:07

Stiu ca suna ciudat, dar cum ar iesi un blank G66 echipat cu mai multe inele, si cu greutati atasabile pentru a se "descurca" si cu mulineta de spinnin, si cu mulineta de casting! Stiti configuratia de inele in spirala, de la EverGreen "Amazon Flip Balista", de casting? Intotdeauna m-am intrebat cum este construit acel blank pentru a permite acea distributie a inelelor!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

36

marți, 17. iunie 2014, 10:44

Stiu ca suna ciudat, dar cum ar iesi un blank G66 echipat cu mai multe inele, si cu greutati atasabile pentru a se "descurca" si cu mulineta de spinnin, si cu mulineta de casting! Stiti configuratia de inele in spirala, de la EverGreen "Amazon Flip Balista", de casting? Intotdeauna m-am intrebat cum este construit acel blank pentru a permite acea distributie a inelelor!


din cate stiu dispunerea inelelor in spirala (SpiralWrap) se aplica doar in cazul lansetelor de casting ... atunci cand se doreste aducerea firului "sub" blank. varianta ce la spinning este imposibila, adica in cazul respectiv firul este sub blank.

dar de ce ai vrea o lanseta care sa poata fi folosita atat la casting cat si la spinning? si ce te faci cu tragaciul? sau montezi o mandrina de spinning care nu va fi tocmai comoda la folosirea multiplicatoarelor? ca sa nu pomenesc de inelare si de frecarile ce apar. :gandesc:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

37

marți, 17. iunie 2014, 11:08

Trebuie sa fii mai explicit :zambet:
pentru inceput presupun ca vorbesti de batul asta : Evergreen Balista Savage Grip Temujin TMJC-74XXX
Inelarea "spiral wrap" nu cere un design special al blankului si poate fi aplicata oricarui blank, rolul ei fiind acela de a elimina o parte din fortele de torsiune care apar acolo. Chiar dimpotriva as spune, nu numai ca nu cere un blank special acest montaj dar chiar permite folosirea la casting si a blancurilor de spinning care nu sunt asa de robust construite ca cele de casting care, la randul lor, trebuie sa tolereze mai bine fortele suplimentare care apar in ele.
Daca la baitcasting spiral wrap-ul ajuta eliminand din forte la spinning efectul e contrar, adaugand forte de torsiune asta pentru ca un bat se tine cu mulineta in sus iar celalalt cu ea in jos.
Nu inteleg ce vrei sa spui cu "mai multe inele", sau mai exact de ce mai multe :nunteleg: ? ca idee un bat de spinning heavy de 7 picioare are 7-8 inele, iar unul de casting are in general cam 9-10 inele . Mai multe nu prea are rost sa pui insa, numarul lor exact depinde de mai multi factori nu doar de lungimea batului. De exemplu , Batul lui Anem are e de spinning si are 9 inele ca unul de baitcasting si desi initial comandasem 10, cel de al 10-lea nu aducea nimic in plus batului decat greutate in plus si un punct de frecare in plus dupa cum aveam sa constat in timpul testelor de incarcare statica si in timpul testelor de lansare. La betele e baitcasting montate normal nu spiral wrap, inele se pun mai dese pentru a tine mai departe firul de blank astfel incat sa nu frece pe acesta in sarcina ceea ce la spinning nu e necesar si nici la montajele de tip spiral wrap. :ochi:
Un bat care sa mearga folosit si cu mulineta de cast si cu una de spinn e mai greu de facut (nu ca nu s-ar putea face)insa va avea un tragaci demontabil si va trebui sa aiba un montaj clasic de inele nu spiral wrap . :bucuros:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

38

marți, 17. iunie 2014, 15:47

Trebuie sa fii mai explicit :zambet:
pentru inceput presupun ca vorbesti de batul asta : Evergreen Balista Savage Grip Temujin TMJC-74XXX
Inelarea "spiral wrap" nu cere un design special al blankului si poate fi aplicata oricarui blank, rolul ei fiind acela de a elimina o parte din fortele de torsiune care apar acolo. Chiar dimpotriva as spune, nu numai ca nu cere un blank special acest montaj dar chiar permite folosirea la casting si a blancurilor de spinning care nu sunt asa de robust construite ca cele de casting care, la randul lor, trebuie sa tolereze mai bine fortele suplimentare care apar in ele.
Daca la baitcasting spiral wrap-ul ajuta eliminand din forte la spinning efectul e contrar, adaugand forte de torsiune asta pentru ca un bat se tine cu mulineta in sus iar celalalt cu ea in jos.
Nu inteleg ce vrei sa spui cu "mai multe inele", sau mai exact de ce mai multe :nunteleg: ? ca idee un bat de spinning heavy de 7 picioare are 7-8 inele, iar unul de casting are in general cam 9-10 inele . Mai multe nu prea are rost sa pui insa, numarul lor exact depinde de mai multi factori nu doar de lungimea batului. De exemplu , Batul lui Anem are e de spinning si are 9 inele ca unul de baitcasting si desi initial comandasem 10, cel de al 10-lea nu aducea nimic in plus batului decat greutate in plus si un punct de frecare in plus dupa cum aveam sa constat in timpul testelor de incarcare statica si in timpul testelor de lansare. La betele e baitcasting montate normal nu spiral wrap, inele se pun mai dese pentru a tine mai departe firul de blank astfel incat sa nu frece pe acesta in sarcina ceea ce la spinning nu e necesar si nici la montajele de tip spiral wrap. :ochi:
Un bat care sa mearga folosit si cu mulineta de cast si cu una de spinn e mai greu de facut (nu ca nu s-ar putea face)insa va avea un tragaci demontabil si va trebui sa aiba un montaj clasic de inele nu spiral wrap . :bucuros:

Ok! Mai multe inele cu sensul de a fi mai multe decat pentru un bat de spinning!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 9

Membru din: 25. martie 2015

Locație: craiova

  • Scrie un mesaj privat

39

joi, 16. aprilie 2015, 08:27

blanc Taka-G 66 6' 6" CUSTOM 1 PE 2.0 7 KG FAST+ 2-4 KG 5 KG Max 120G

As dori si eu mai multe detalii despre acest blanc de la eventuali posesori,daca s-ar preta si la alte specii (stiuca,avat ,salau ) sau este un bat exclusiv de somn? M-ar tenta pentru un pescuit la Dunare si Jiu CU VOBLERE SI JIGURI peste 50 de grame.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

40

joi, 16. aprilie 2015, 10:05

As dori si eu mai multe detalii despre acest blanc de la eventuali posesori,daca s-ar preta si la alte specii (stiuca,avat ,salau ) sau este un bat exclusiv de somn? M-ar tenta pentru un pescuit la Dunare si Jiu CU VOBLERE SI JIGURI peste 50 de grame.


Dupa vreun an de folosire as putea sa dau cateva detalii, care pana ala urma le-am mai scris pe forum rasfirate pe diferite topicuri:
- As spune ca in lansare incepe sa sa incarce corespunzator de pe la vreo 30 de grame in sus. Am dat si cu 12 grame dar avand fire de 80lbs e clar cat am putut arunca (cu fire mai subtiri evident e mai OK). Limita de sus inca nu am atins-o … nu am nimic mai greu de vreo 100 de grame (cred ca atat are oscilanta dubla a lui Blinker Jorg).
- Lanseta este rigida bine de tot, cu o actiune Fast dar care in dril devine relativ parabolica si blank-ul lucreaza pana la o treime de la cotor.
- As spune ca simti relativ OK cu ea, pescuind-o cu greutatile necesare. Pentru voblere poate e putin cam prea rigida dar mie imi place ca simt mai OK ce se intampla pe sub apa.
- Este destul de obositor sa pescuiesti cu ea, atat datorita greutatii (asta in mod special datorita Saragosei de 8000 de pe ea, daca pun o mulineta mai omeneasca atunci e OK cu greutatea) cat si a rigiditatii.
- Lanseta mi se pare exagerat de puternica, daca nu tragi de ea cum trebuie blank-ul pur si simplu nu lucreaza.
- In dril este placuta DOAR SI DOAR cu pestii mari, DACA FRANA NU E REGLATA LA MINIM 4,5-5kg (si un adversar care sa si traga cu forta respectiva) TI SE PARE CA AI UN PAR IN MANA. In mod special din motivul de mai sus expus nu o recomand sub nici o forma la nici un peste ce nu are minim 15-20 de kg. Din cauza asta mi se pare ca lanseta se poate folosi exclusiv la somn (ape dulci) si daca vrei sa o folosesti la salau sau avat atunci clar uite-te la altceva. Dar si daca ai dat de un peste suficient de puternic descoperi ca blank-ul lucreaza superb, elastica pana la un anumit punct dar cu multa multa putere.

Nu stiu ce alte detalii sa mai dau, daca vrei mai multe chestii atunci eventual sa spui mai la obiect ce te-ar interesa.

Repet, pentru alti pesti decat somn eu nu as pescui sub nici o forma cu ea. Uite-te la alte blank-uri ceva mai jos ca si putere si sunt convins ca gasesti ceva ce sa te intereseze.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Subiecte asemănătoare