Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 27. martie 2014, 10:04

Reparatie gonflabila

Salutare tuturor, cine cunoaste pe cineva sau stie unde se poate vulcaniza o barca Ufimka, ruseasca, din cauciuc, de asemenea, sper sa-i fac si un tratament de intretinere, si mici reparatii prin lipire pe la imbinari, unde are o protectie lipita ale carei margini s-au mai desprins pe alocuri? De preferat ar fi sa se gaseasca in Bucuresti! Cu multumiri anticipate, va astept cu o idee! Fire intinse!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 27. martie 2014, 10:29

Mai precizez si faptul ca cele doua "gaurele"/intepaturi se gasesc la vreo 6 cm de imbinare, sub imbinare, intre cele doua mici "probleme" sunt maxim 2 cm, deci sunt destul de apropiate! Sper sa reusesc sa o vulcanizez cat mai bine, iar peste peticul vulcanizat sa o asigur cu o bucata din materialul de rezerva din kit-ul barcii!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 27. martie 2014, 12:30

Robert, in piata gasesti petice pentru camerele de bicicleta. Costa vreo 5 lei 10 bucati (la Moghioros). Foloseste-le pe astea si nu mai este nevoie sa pui nimic suplimentar din kit-ul barcii.

4

joi, 27. martie 2014, 15:26

Salut, cel mai bun produs pe care l-am gasit :
Kit de Reparatii Tear Aid A ( mai universal inclusiv cauciuc) si
Kit de Reparatii Tear Aid B ( special ptr PVC ) .
Da cautare dupa el pe Youtube si ai demonstratia acolo.
Poti comanda la o firma din Cluj , este 55 ron fiecare si contine o bucata de 30 cm x 8 cm.
Inlocuieste cu succes kit-ul de barca original , este transparent, tine si sub apa, reparatia este definitiva si este mult mai rapid ( max 1 ora). Bafta.

D_D

Oblete

Răspunsuri: 34

Membru din: 25. februarie 2014

Locație: RO

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 27. martie 2014, 17:19

Daca doresti se pot face reparatii si la Kingfisher.

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 27. martie 2014, 21:56

Salut,
Eu am mai gasit aici unele accesorii mai ieftinute pt gonflabila. Unele sunt cam piperate dar altele merita
Accesorii pentru barci pneumatice - Magazin Piese si Accesorii Ambarcatiuni- Yacht TNG - Iti ofera siguranta zilei de maine!

Poate te ajuta cu ceva
Born to fish, forced to work...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 27. martie 2014, 21:59

Salut,
Eu am mai gasit aici unele accesorii mai ieftinute pt gonflabila. Unele sunt cam piperate dar altele merita
Accesorii pentru barci pneumatice - Magazin Piese si Accesorii Ambarcatiuni- Yacht TNG - Iti ofera siguranta zilei de maine!

Io am cam oscilat intre agonie si extaz cu magazinu` asta... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 28. martie 2014, 01:48

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

9

vineri, 28. martie 2014, 17:23

Salut,
Eu am mai gasit aici unele accesorii mai ieftinute pt gonflabila. Unele sunt cam piperate dar altele merita
Accesorii pentru barci pneumatice - Magazin Piese si Accesorii Ambarcatiuni- Yacht TNG - Iti ofera siguranta zilei de maine!

Io am cam oscilat intre agonie si extaz cu magazinu` asta... :rizi: .



pai spune-ne si noua ca sa nu agonizam si noi :)

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

10

sâmbătă, 29. martie 2014, 18:48

Salut,
Eu am mai gasit aici unele accesorii mai ieftinute pt gonflabila. Unele sunt cam piperate dar altele merita
Accesorii pentru barci pneumatice - Magazin Piese si Accesorii Ambarcatiuni- Yacht TNG - Iti ofera siguranta zilei de maine!

Io am cam oscilat intre agonie si extaz cu magazinu` asta... :rizi: .

pai spune-ne si noua ca sa nu agonizam si noi :)


Pai e simplu: de vreo 2 ori am primit cu promptitudine tot felu` de maruntisuri ce am comandat... ulterior m-au "trombonit" vreo 4 saptamani cu un accesoriu pt. motorul de barca ba ca nu-l au dar vine saptamana viitoare, ba ca importatorul le-a promis dar nu a trimis, ba ca s-au reorganizat ca firma... etc. etc... pana la urma m-am saturat si am renuntat la comanda.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

11

sâmbătă, 29. martie 2014, 18:51

aaaa, credeam ca era altceva iest din comun, asta este tipic romanesc si dupa cum am vazut se intampla si la altii.
multumesc pentru precizare

12

sâmbătă, 29. martie 2014, 18:54

Salut, asa e cum spune Informer, am patit identic, cand am avut timp am trecut pe la ei si nu au chiar asa multe produse pe stoc...au multe cataloage si pana comanda, daca are furnizorul ...si asa mai departe...te tromboneste....cand au produsul( daca e ceva simplu) iti trimit in 24 de ore...sunt si cam scumpi la unele produse....si din cauza ca nu au pe stoc...chiar daca vezi pretul pe site...sa fii atent cu ce pret iti vor trimite produsul ptr ca se modifica in functie de cursul euro la momentul comenzii la furnizor..

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

13

miercuri, 11. iunie 2014, 00:37

Mai frate, chiar nu se mai gaseste nimeni sa vulcanizeze la cald o barca? Pe unde am ajuns, numai cu adezivi se lucreaza, ori eu vreau sa pun un petic la cald! Unde as mai putea incerca? De preferat in Bucuresti! Dupa ce mi-au stricat 2 camere de bicicleta, nu prea mai am incredere in nepriceputii de la vulcanizari auto, cu mai multi ani inainte reuseau sa rezolve problema, acum nu mai sunt in stare, nu mai cunosc meserie...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

14

miercuri, 11. iunie 2014, 01:23

eu am lipit la barca mea de curand, elementele din cauciuc negre ce se dezlipeau de pe baloane si am folosit un adeziv cu activare la cald care pana la acest m,oment rezista cu brio.
este un adeziv produs de o mica firma de la mine din oras si care livreaza si prin curier

Citat

Adeziv pe baza de poliuretan, pentru lipiri de mare rezistenta la cald utilizabil pentru lipirea materialelor din piele , PVC, poliuretan, cauciuc termoplastic(TR), cauciuc vulcanizat (si sortimentele transparente) si a fetelor din piele sau inlocuitori.

recomand achizitia si de acetona tot de la ei, pentru degresare si curatire.
adezivul se numeste Oltdez (pentru cine cunoaste este vechiul Aderom, imbunatatit), iar compania Oltinvest - preturi mai mult decat decente comparativ cu orice de pe piata in materie de adezivi barci.
nu am testul timpului ca sa pot da un verdict clar si precis insa pana acuma sunt multumit.

p.s. nu am actiuni la compania respectiva si nu fac reclama :zambet:

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 11. iunie 2014, 07:44

ADEROM rules!
Am facut mai multe reparatii cu el, de la mici intepaturi , pqna la taieturi de 10-20cm. Am curatat bine materialul inainte, smirgheluit putin, aplicat adeziv pe ambele materiale (barca si petic) lasat 15-20min la uscat si apoi incins cu feohnul cel mai bun din casa.
Se va distruge barca, continentul chiar, dar peticul ala va rezista :-).
Spor la treaba.
PS. Pentru zone unde materialul se cuteaza, eu am folosit manusi de cauciuc mai groase, se gasesc la supermarketuri, le produc/vand producatorii de detergenti dee bucatarie. Sunt unele subtiri si altele "heavy-duty". Modelul heavy-duty sunt perfecte, trebuie un strat f subtire de adeziv.
Manusile de electricieni 10.000V sunt prea groase.
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »ovidiu.U« (11. iunie 2014, 07:50)


Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 11. iunie 2014, 09:20

Eu am reusit sa-mi repar barca (KOLIBRI)cu adeziv luat de la importatorul de barci kolibri de la Hunedoara,e un adeziv rusesc foarte bun si se aplica la cald(metoda feonul)aveam barca distrusa pe o portiune si cu adeziv ul asta am reusit de am facut-o si chiar sambata am mers cu ea pe Siret.Adezivul e in tub de 40ml si e 25ron tubul,numai ca-ti trebuie si material gen materialul barcii.Eu una sunt f multumita iar daca te intereseaza pot sa-ti dau nr de telefon,tipul de acolo e foarte amabil. :salut: