Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 25. martie 2014, 14:31

Inele pentru lansetă de somn

Am o lansetă de clonc şi aş vrea să-i schimb inelele. Ce inele îmi recomandaţi?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 25. martie 2014, 19:24

Ce producator??Sau ce tip??
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 25. martie 2014, 20:52

cu atit de putine informatii la dispozitie => inele cu 2 picioare

ce putere are batul . ce talie au pestii vizati ( prinsi in general nu cei de 300KG la care visam :doaaamne: ). acestea sunt minimul de informatii necesare pt un raspuns mai bun decit cel anterior

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 26. martie 2014, 06:59

Nu scrie acţiunea pe ea dar este undeva între 200-1000g, am ridicat cu ea în aer 10 kg, pe aici îi limita maximă. Are 1,98 m şi se mufează în cotor. Aş vrea inele care să reziste la textil, o folosesc la clonc şi uneori la staţionar cu side-plan.
»ovidiu« a atasat urmatoarele fisiere :
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 26. martie 2014, 21:31

Salut
in principiu fiind o lanseta pentru clonc tot ce ai nevoie sunt niste inele cu doua picioare( ceea ce vad ca ai deja ) cu pastila Sic sau Alconit . cele mai comune la noi sunt inelele de la Fuji dar sunt si alti producatori renumiti cu inele foarte bune dar cu alte denumiri la pastila .

inelele trebuie sa fie destul de largi pt firul pe care il utilizezi dar sa nu ingreunezi inutil lanseta cu inele prea mari .
Sunt multe de spus despre inele si pozitionarea lor ( prea multe ca sa ma apuc sa scriu romane )
Tu esti cazul fericit in care nu incerci sa obtii maximul de lansare sau senzitivitate , nu incerci sa mai storci de la bat inca 3 grame pt echilibrare perfecta sau inca 30 cm in plus distanta la lansare .

Daca crezi ca esti suficient de dibaci ( indeminatic ) poti incerca sa schimbi doar pastilele si sa lasi ramele inelelor pe bat fara sa te atingi de ele . ( am scris si aici pe forum si pe rapitori cum se face )

ce te nemultumeste la inelele care exista pe lanseta ? au doua picioare par suficient de rezistente ( atit cit pot vedea in poze ) ai vreun inel spart sau taiat de firul textil ?( cum ai tras concluzia ca nu rezista la fir textil ) vrei o asezare mai fericita a lor pt o utilizare mai buna a blankului? De ce vrei alte inele ?

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 27. martie 2014, 07:22

Inelele nu s-au tăiat de la firul textil, nu-mi place aspectul dar nu-i un motiv să le schimb iar din punct de vedere tehnic, inelele sunt bine distribuite şi blancul lucrează uniform, inelul de atac este la distanţă optimă de mandrină (unghiul dintre fir şi blanc, la poziţia galetului în exterior, este suficient de mic). Singurele obiecţie sunt că inelul de vârf este prea larg şi am păţit să treacă agrafa prin el, aş prefera un inel în care să se oprească stoperul de cauciuc şi afptul că lanseta este prea rigidă pe vârf şi vreau să-i adaug un tronson retractabil din fibră plină lung de 20cm. Singura modificare care consider că ar merita să o fac ar fi să-i pun inele metalice ca la Wft Never Crack Bank Cat dar nu am găsit aşa ceva. Cu inele metalice scap de stresul cu pocnitul pastilei, nu ar trebui să-mi mai fac griji la transport şi înbarcă.

O să testez cu vârf de fibră şi dacă lucrează bine atunci obligatoriu am nevoie de un inel intermediar şi unul de vârf rezistente la textil, de fuji ştiu dar în rest habar n-am.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.