Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »Cristi_Ger«

Răspunsuri: 15

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Sibiu / Friedrichshafen

Profesia: Fachkraft für Lagerlogistik

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 22. martie 2014, 13:46

Fir Monofilament Stroft GTM & ABR

Hello la toti. :salut:

Doresc in achizitiona un nou fir de rapitori, in special stiuca si salau. Cum spune si titlul Am auzit foarte lucruri bune de Stroft,rezistent la abraziune si este matasos ( varianta GTM mai mult ) . Am vazut pe unele site-uri cum ca are si TÜV nemtesc si a iesit bine in teste.

Ma intereseaza mai mult pe lacuri si baraje. Doresc in achizitiona 0.20 - 0.22 ( 4,20 Kg - 5.10 kg ) .

Stroft GTM are o culoare albastru deschis si este foarte bine camuflat in apa,dar este mai putin matasos fata de varianta ABR .

http://i.ebayimg.com/t/TUV-TESTSIEGER-St…FSO!~~60_57.JPG




Foloseste cineva acest fir ? Daca da ,avantaje si dezavantaje ... :gandesc: . Mie mi se pare cel mai bun pret/calitate
Binecuvantat este cel care nu asteapta recunostinta, caci acela nu va fi dezamagit.

2

sâmbătă, 22. martie 2014, 14:03

eu folosesc acest fir in varianta ABR, dar in pescuitul cleanului.
un fir bun cu un raport pret/calitate bun

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 22. martie 2014, 14:59

acelasi raspuns ca si adiwolf am si eu. fir bun raportat pret calitate
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

puiu

Biban

Răspunsuri: 100

Membru din: 12. februarie 2014

Locație: Blaj

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 22. martie 2014, 16:54

am gasit un shop online unde sunt ambele variante si pretul este bun. intreb si eu, o fi bun la avat? daca da, ce dimensiune recomandati pentru delta (variante: 0,22, 0,25, 0,28 sau 0.30)?
Un expert printre incepatori şi un incepator printre experti

  • Autorul acestui subiect este »Cristi_Ger«

Răspunsuri: 15

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Sibiu / Friedrichshafen

Profesia: Fachkraft für Lagerlogistik

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 22. martie 2014, 18:45

Tinand cont ca avatul nu creste foarte mare (4-5 Kg si mai rar pana in 8 kg ) , ti-as recomanda un fir de 0.22 Stroft Abr.
Pt linistea ta poti sa pui si fir de 0.25mm 6.1 Kg forta ,mai mult chiar nu este cazul .
Binecuvantat este cel care nu asteapta recunostinta, caci acela nu va fi dezamagit.

puiu

Biban

Răspunsuri: 100

Membru din: 12. februarie 2014

Locație: Blaj

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 22. martie 2014, 19:06

Tinand cont ca avatul nu creste foarte mare (4-5 Kg si mai rar pana in 8 kg ) , ti-as recomanda un fir de 0.22 Stroft Abr.
Pt linistea ta poti sa pui si fir de 0.25mm 6.1 Kg forta ,mai mult chiar nu este cazul .

multam fain! :prieteni:
Un expert printre incepatori şi un incepator printre experti

7

sâmbătă, 22. martie 2014, 20:13

am gasit un shop online unde sunt ambele variante si pretul este bun. intreb si eu, o fi bun la avat? daca da, ce dimensiune recomandati pentru delta (variante: 0,22, 0,25, 0,28 sau 0.30)?


avatul de regula are un atac fulminant dupa care se cam taie in drill.
avatii in Delta de regula sunt multi si mici ~ 1kg, rar am vazut avati de Delta mai mari de 2kg
tinand cont de aceste aspecte, 0.22 este suficient

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 22. martie 2014, 22:14

De ce mono ? A-si vrea ceva argumente pro ...eu dau cu texti 0,14 la avat si shaläu...Servus

puiu

Biban

Răspunsuri: 100

Membru din: 12. februarie 2014

Locație: Blaj

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 31. martie 2014, 22:31

azi mi-a sosit firul 0,25 ABR si mi se pare OK! de abia astept sa-l pot incerca! aspect placut, matasos, tine fain la nod, sper sa fie bun.
Un expert printre incepatori şi un incepator printre experti

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 2. aprilie 2014, 17:37

De ce mono ? A-si vrea ceva argumente pro ...eu dau cu texti 0,14 la avat si shaläu...Servus


hehehehe, o adevarata discutie se paote naste din intrebarea asta care are raspunsuri diferite in functie de nalucile folosite, pestii tinta si nu in ultimul rand de preferintele personale. eu unul in ultimii 3 ani am pescuit exclusiv cu textil (chiar daca in vreo 3 iesiri aveam la mine si tamburul de rezerva cu mono pe el) si ma inteleg OK cu el ... am destule rateuri in anumite conditii dar alea fac parte din frumusetea pescuitului pana la urma.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 2. aprilie 2014, 20:02

Hello la toti. :salut:

Doresc in achizitiona un nou fir de rapitori, in special stiuca si salau. Cum spune si titlul Am auzit foarte lucruri bune de Stroft,rezistent la abraziune si este matasos ( varianta GTM mai mult ) . Am vazut pe unele site-uri cum ca are si TÜV nemtesc si a iesit bine in teste.

Ma intereseaza mai mult pe lacuri si baraje. Doresc in achizitiona 0.20 - 0.22 ( 4,20 Kg - 5.10 kg ) .

Stroft GTM are o culoare albastru deschis si este foarte bine camuflat in apa,dar este mai putin matasos fata de varianta ABR .

http://i.ebayimg.com/t/TUV-TESTSIEGER-St…FSO!~~60_57.JPG




Foloseste cineva acest fir ? Daca da ,avantaje si dezavantaje ... :gandesc: . Mie mi se pare cel mai bun pret/calitate


GTM folosesc eu iarna si e unul dintre cele mai bune monofilamente cu care am pescuit. Daca vrei sa-l vezi da-mi un mp sa stabilim o intalnire.
In rest, de 5 ani cu 3-4 partide dintr-un sezon exceptie, folosesc doar textil sau textil cu leader de FC. Asta pentru ca si betele mi le-am creat pentru acest stil de pescuit .
Vorba lui Anem, de la stil la stil si de la specie la specie pretentiile pot sa difere functie si de sezon si de elasticitatea batului folosit. Un bat prea rigid la specii si momente care cer finete impune mono la fel cum un bat prea elastic se descurca mai bine cu textil. Pana la urma e o chestiune de preferinte personale ale fiecaruia functie si de echipamentul pe care il poseda (nu de alta dar, pe langa bat, si mulineta are un cuvant de spus intrucat nu toate sunt prietene cu textilul :bucuros: )

speedy

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 8. iulie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: manager

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 2. aprilie 2014, 21:05

Si eu il folosesc la pescuit pe bologneza si undita. Un fir foarte bun si rezistent.
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

13

sâmbătă, 5. aprilie 2014, 06:36

Eu folosesc de mai multi ani numai acest fir + varianta ABR, atat la avat cat si la clean.
Dupa o caruta de fire cumparate am ramas de cativa ani la varianta STROFT. (E ca si cu amantele: multe incercate, varianta finala la care te hotarasti devine si nevasta, (a castigat concursul)) si se schimba mai greu.

Subiecte asemănătoare