Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

puiu

Biban

  • Autorul acestui subiect este »puiu«

Răspunsuri: 100

Membru din: 12. februarie 2014

Locație: Blaj

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 21. martie 2014, 23:18

Sonarul La Pescuitul Stiucii

Nu stiu daca voi reusi sa obtin ceva informatii legate de acest subiect, dar incerc. Oare pe o balta cu stiuci ar fi posibil sa fie identificate de un sonar?
Un expert printre incepatori şi un incepator printre experti

2

vineri, 21. martie 2014, 23:30

sa indentifici ce?!!
stiucile?!!!!

maidegraba cauti structuri, praguri si daca gasesti asa ceva, cu siguranta gasesti si pesti (stiuci)

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 22. martie 2014, 07:39

Oare pe o balta cu stiuci ar fi posibil sa fie identificate de un sonar?

Nici eu nu cred ca te va ajuta sonarul sa gasesti stiucile direct ci asa cum a zis Adi, doar "indirect". :)
In asemenea cazuri un sonar cu DI eventual SI constituie un mare avantaj.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 22. martie 2014, 08:09

De cele mai multe ori stiucile stau ori ascunse in tufele din maluri, ori lipite de fundul ape la adancimi mari (perioada rece). Si daca le identifici cu sonare performante lipite de fund, inca nu sti ce peste este, pasnic sau rapitor.
De obicei se cauta platorile cu iarba, dupa care ori se spinninguieste desupra si pe langa smocuri, sau se trage zona la trena cu voblere de suprafata.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 22. martie 2014, 09:34

Nu ma prea pricep dar hai sa zic si eu...Daca stiuca sta intre ape e clar ca o sa vezi un peste acolo.Poate insa sa fie crap ,somn, etc.Daca sta pe fund cred ca e greu de vazut.Cand este frig si se trage pe gropi ,avand comportament de salau ca si pozitionare (are lipitori pe ea cand o scoti afara!) ...foarte greu de identificat. Oricum trebuie plecat de la ideea ca orice obstacol semnificativ poate ascunde o stiuca!

Ps: daca mergi cu baietii din VL nu-ti mai trebuie sonar la stiuca! :bravo:

puiu

Biban

  • Autorul acestui subiect este »puiu«

Răspunsuri: 100

Membru din: 12. februarie 2014

Locație: Blaj

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 22. martie 2014, 09:46

sa aduc ceva lamuriri! in octombrie, spre sfarsit, de obicei merg in delta si pescuiesc la stiuca pe o incinta (Delta Paradise), unde este cu preponderenta doar stiuca! deci daca gasesc peste mare, posibilitatea sa fie stiuca e de 90%. pentru asa ceva am deschis acest topic!
Un expert printre incepatori şi un incepator printre experti

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 22. martie 2014, 10:00

sa aduc ceva lamuriri! in octombrie, spre sfarsit, de obicei merg in delta si pescuiesc la stiuca pe o incinta (Delta Paradise), unde este cu preponderenta doar stiuca! deci daca gasesc peste mare, posibilitatea sa fie stiuca e de 90%. pentru asa ceva am deschis acest topic!

Puiu, este greu sa diferentiezi un peste care sta pe loc de alte lucruri care sunt prin apa, cu atat mai mult daca sta pe fund sau langa structuri.
Ori stiuca e un peste destul de "sedentar" in afara de momentele cand "fuge" dupa pesti... cel putin din ce stiu eu. :)
Io nu m-as baza prea mult pe sonar pt. identificat stiucile... insa fiecare pescar cu talentu` lui. :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 22. martie 2014, 12:26

sa aduc ceva lamuriri! in octombrie, spre sfarsit, de obicei merg in delta si pescuiesc la stiuca pe o incinta (Delta Paradise), unde este cu preponderenta doar stiuca! deci daca gasesc peste mare, posibilitatea sa fie stiuca e de 90%. pentru asa ceva am deschis acest topic!

Am inteles ideea acum.Uite ,as dori sa vin cu un exemplu care poate te ajuta,mai ales ca eu tot timpul ma uit catre persoanele mai experimentate! Campionatul National de spinning ,populat cu pescari foarte buni si care chiar au dotari!Daca la etapele de salau toti au sonarele pe barci ,la etapele de stiuca desfasurate in general pe incintele private de la Cormoran si Periprava nu-si duc sonarele cu ei! Prefera antrenamentele, pescuitul viteza (adica prind pestele activ de pe un loc si plec), acopera suprafete mari intr-o etapa ,insa nu folosesc sonarul. Consider ca poate fi un exemplu interesant. In rest... :noroc:

9

sâmbătă, 22. martie 2014, 13:52


Ps: daca mergi cu baietii din VL nu-ti mai trebuie sonar la stiuca! :bravo:


m-ai spart cu afirmatia asta :rizi:

@puiu,
NU ai nevoie de sonar in pescuitul stiucii pe incinte private.
in sezonul primavara-toamna, cauti stiuca pe platouri cu apa mica, bradis, stuf si uneori in preajma unor canale libere in vegetatie
in sezonul rece, stiuca sta lipita de fund, sau de praguri si ai nevoie de sonar doar pt indentificarea acestora, dar te poti descurca foarte bine si cu jigul sa iti dai seama cum arata fundul
concluzia mea personala si din cate vad la baietii care au scris mai sus, este ca NU ai nevoie de sonar in pescuitul stiucii.

puiu

Biban

  • Autorul acestui subiect este »puiu«

Răspunsuri: 100

Membru din: 12. februarie 2014

Locație: Blaj

  • Scrie un mesaj privat

10

sâmbătă, 22. martie 2014, 13:56

OK! am inteles! deci sonarul nu v-a face parte din bagajeria destinata stiuci.
Un expert printre incepatori şi un incepator printre experti

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 27. mai 2014, 22:13

Poate in apele suedeze, in lacuri cu adancimi mari sa identifici structurile si pragurile, sau in alte locuri similare. In delta chiar nu ii vad utilitatea.Ochiul , fleru si experienta in Conditiile de pescuit din delta fac de 10x cat un sonar "la stiuca".

Subiecte asemănătoare