Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 20. martie 2014, 05:19

Power Pro original sau fals?

:salut: ,
am dat de acest subiect pe forumul Rapitori si mi s-a parut interesant de stiut diferenta intre PP orig si un fake!
Aici gasiti subiectul de pe Rapitori: Power Pro original-fals

La fel mi se pare interesant sa stiti si care sunt preturile firelor PP original, care este un fir de calitate excelenta.
Power-Pro fals insa, nu merita nici macar gratuit a se pescui cu el. Din pacate de citiva ani buni a ajuns in masa mare in multe magazine atata in USA, cit si in Germania, chiar si in magazine de renume! Deci clar in toata Europa, nu conteaza daca se cumpara din USA sau EU.

Pt a face mai "usor" diferentiera intre produsul autentic si cel original, Shimano a hotarat in 2012 sa urce pretul firelor PowerPro considerabil. Astfel, din 2013 magazinele de desfacere din Germania primesc firele PowerPro in conditii normale la pretul de:

135 m ~ 15,-€

Pretul e fara TVA si inca fara adaus comercial, din sursa sigura. Va puteti voi calcula aproximativ cam cit ajunge o rola de PP original pe mulineta pescarului. :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 100

Membru din: 30. ianuarie 2014

Locație: Baia Mare - Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 20. martie 2014, 10:05


...din 2013 magazinele de desfacere din Germania primesc firele PowerPro in conditii normale la pretul de:

135 m ~ 15,-€

Pretul e fara TVA si inca fara adaus comercial, din sursa sigura. Va puteti voi calcula aproximativ cam cit ajunge o rola de PP original pe mulineta pescarului. :gandesc:



@ Zoran

...la un moment ziceai ca in Decathlon Spania , rola de PP la 150 yds costa aprox. 24 €
...am verificat si este 24,95 € , adica 25 € , ne da mai simplu la calcul :)
...acum nu stiu , taxele adaugate sunt chiar atat de mari , diferenta de 10 € , adica aproape 60 % ?
...pe Cabelas pretul PP la 150 yds este 16,99 $ , asta insemnand cam 12,2 €
...la magazine online din Romania costul este undeva la 85 lei , adica aprox. 19 €
...ori la Decathlon preturile sunt umflate ori la banii astia ne orientam spre ceva din gama PE
...pana la urma , eu zic ca tot mai bine cumperi de la baietii cunoscuti care se ocupa cu comercializare produselor de pescuit aduse direct de la
"mama lor" ...asta in cazul in care nu ai neaparata nevoie de factura (nu "facatura" :rizi: ) sau certificat garantie. :ochi:
GO FOR SPINNING !!!

Catalog naluci "old_radu"

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 20. martie 2014, 10:21

Radu, si in USA, si in Germania, si in Romania au ajuns falsuri, care se vand la un pret de nimica... Si asa cum am mai scris, au luat tzeapa si in Germania care au cumparat de la Cabelas. Raspunsul acestora a fost: "AAsta am primit...", numai ca nu au spus de unde l-au primit :rizi:

Iar in unele State se vinde fara TVA, costurile pt chirii sau salarii muncitori sunt la jumatate ca in Europa. Iti trimit mp. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 20. martie 2014, 10:41

Intreb si io: cum recunoastem care-i bun si care-i "fals"? :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 20. martie 2014, 10:51

In prima postura e un link spre Rapitori, acolo sunt explicate diferentele
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 20. martie 2014, 11:00

Si mai simplu de depistat falsurile (90% din cazuri merge).
Luati un smartphone ce are instalata o aplicatie de tip "barcode scanner" si scanati produsul, apoi verificati codul pe internet. De obicei (si tot ce am scanat eu pana acum ca si fals) erau coduri de bara ale unor produse PP de alta dimensiune. (Firul era dat ca 10 lb, iar codul de bare corespundea unui PP de 30 lb). Evident ca poti lua teapa, daca produsul pe care il doresti tu este chiar PP de 30 LB :D
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 20. martie 2014, 11:04

Intreb si io: cum recunoastem care-i bun si care-i "fals"?
zic uni uitandute aici !!!! :nunteleg: .

..............
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

  • »ionutz_gr« a fost blocat

Răspunsuri: 90

Membru din: 13. ianuarie 2014

Locație: Bacau

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 20. martie 2014, 13:05

Pentru a putea sa faci diferenta ar trebui sa ai la ce sa te raportezi..adica sa ai tot timpul cu tine o cutie fake.....

Dar oare chinezilor cat le trebuie sa repare "greselile"...mai ales cand sunt asa frumos prezentate diferentele :)
:pescuit:

Răspunsuri: 111

Membru din: 17. ianuarie 2013

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 20. martie 2014, 21:44

Mult mai simplu in ceea ce priveste diferenta ,adica nu te intereseaza :bravo:
E un fir aici in shop powerline care bate net PP si sigur nu ai nici cea mai mica urma de indoiala (ca o fi ca ... o pati)
L-am testat si am resusit sa defac triple VMC nr.6 cu el si nu era decat 0.16 mm

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 21. martie 2014, 05:24

Mult mai simplu in ceea ce priveste diferenta ,adica nu te intereseaza :bravo:
E un fir aici in shop powerline care bate net PP si sigur nu ai nici cea mai mica urma de indoiala (ca o fi ca ... o pati)
L-am testat si am resusit sa defac triple VMC nr.6 cu el si nu era decat 0.16 mm


:salut: Florin,
multumesc pt aprecieri, insa dpdv calitativ nu pot spune daca Powerline e mai bun decit PP original, deoarece nu le-am pescuit ambele in timp! PP este totusi unul din cele mai bune si populare fire de pescuit, pe care le-a preluat Shimano! Powerline este un fir f ok dpdv al raportului calitate / pret, si ce imi place la PL, ca nu face galagie la recuperare.

Giga Tec este un fir care se lasa excelent lansat! E f moale, dar nu chiar asa rezistent ca Powerline. Pt a-l face insa asa de moale ca matasea, s-a recurs la un alt tratament de invelis, care insa nu-l face atata de dur. Deja dupa 10 partide de pescuit si dril cu 10 avati, primii metri sunt scamosati vizibil. Asta inseamna ca stratul de protectie e dus, ceea ce-l face mai sensibil la particulele de mizerie din apa ce intra in miezul firului si ii inrautatesc calitatile. Voi aduce la intalnire si Powerline si Giga Tec, si nou si folosit, pt a vedea diferentele.

Daca reusesc voi aduce la intalnirea din 24.04. si 2 - 3 role de PP original, pt "studiu". Daca este cineva interesat de o anumita grosime de fir sau lungime, va rog sa-mi spuneti din timp, adica pina cel tarziu pina pe sfarsitul lunii! :noroc:

0,06 - 3 kg
0,08 - 4 kg
0,10 - 5 kg
0,13 - 8 kg
0,15 - 9 kg
0,19 - 13 kg
0,23 - 15 kg

Rola de 135 m este ... 20,-€
Rola de 275 m este ... 35,-€
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

11

vineri, 21. martie 2014, 06:49

Mult mai simplu in ceea ce priveste diferenta ,adica nu te intereseaza :bravo:
E un fir aici in shop powerline care bate net PP si sigur nu ai nici cea mai mica urma de indoiala (ca o fi ca ... o pati)
L-am testat si am resusit sa defac triple VMC nr.6 cu el si nu era decat 0.16 mm

:salut: Da Powerline este nr 1 testat si de mine :bravo: :noroc: si fara sa fac RECLAMA ca nu este voie tot ce am cumparat de pe shop este super CALITATE parerea mea chiar tin sa multumesc inca o data :gandesc: :prieteni:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »iulian« (21. martie 2014, 06:57)


anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 24. aprilie 2014, 09:17

Inca nu am dat pe nicaieri de PP fals dar imi dau cu parerea in privinta PP-ului cu provenienta diferita. Mai bine zis:

In total am PP pe vreo 7 tamburi (erau 8) … de 10, 15, 40, 65 si 80lb. Cel de 15 e pe 3 tamburi (erau 4 dar unul s-a dus) si am reusit sa fac niste comparatii zic eu destul de obiective. Unul dintre ele este cumparat prin intermediul cuiva dintr-un magazin romanesc ce se aprovizioneaza din state in timp ce celelalte doua (plus cel facut praf) sunt cumparate de aici si sunt produse pentru piata europeana. Cel provenit de pe piata americana este mult (dar MULT) peste cele de aici, incepand cu aspectul estetic (impletitura mai stransa),continuand cu rezistenta mai buna in timp si incheind cu rezistenta mai buna la tractiune. Tot timpul pescuiesc cu inaintas mono de 0,35 si firul “american” il rupe aproape tot timpul in agatatura (chiar si dupa un an si ceva de folosinta) in timp ce cel “european” de obicei este cel care cedeaza primul in detrimentul mono-ului. Poate singurul avantaj al celui “european” ar fi faptul ca este mai matasos, dar si cel “american” dupa vreo 2-4 partide “se lasa”.

Momentan sunt in cautare de alt fir. Am nevoie de un fir de 65-80lb si PP “european” nu imi voi mai cumpara, daca as gasi “american” l-as lua … nu imi vine sa dau comanda pana in state pentru o rola de fir, sau poate imi iau la rola de 1500 :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 24. aprilie 2014, 09:21

de 10, 15, 40, 65 si 80lb.

Mä tot minunez...oare ce diametre or fi astea...?

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 24. aprilie 2014, 09:29

de 10, 15, 40, 65 si 80lb.

Mä tot minunez...oare ce diametre or fi astea...?


habar n-am ce diametre au si nici nu pot spune ca m-a interesat prea mult. mai important pentru mine este rezistenta firului decat grosimea lui ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

15

joi, 24. aprilie 2014, 12:05

Am avut PP atat fake cat si original. De cele mai multe ori fake-ul a fost superior PP original in ultimii 2 ani si nu ma refer la sumele platite ci doar la calitate.
1. Am cumparat de la Cabelas PP de 20lb care nu tinea nici macar 5 KG in timp ce fake-ul era cam pe acolo. Nu mai spun de Berkley FireLine.
2. Fake-ul retinea mai putina apa decat originalul si se "umfla" mai putin dupa prima utilizare.
3. Parca culoarea (galben in cazul meu) rezista putin mai mult la original.

Eu nu spun nici sa cumparati fake-uri si nici sa cumparati originalul. Nimic nu mai este ce a fost odinioara. De cand PP este facut de Shimano, bag seama ca standardele au scazut dramatic, in timp de fake-ul parca este din ce in ce mai bun.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

vineri, 25. aprilie 2014, 15:10

... Am cumparat de la Cabelas PP de 20lb care nu tinea nici macar 5 KG in timp ce fake-ul era cam pe acolo...

Salut Eugen, sa sti ca in Germania au luat "teapa" si cu firele de la Cabelas! Ma gandesc ca si aia or dat din greseala de "fake"-uri.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

17

vineri, 25. aprilie 2014, 16:36

Eu mi-am luat PP numai din magazine din US... inca nu am dat peste pp fake. Am nimerit in schimb o rola foarte slaba ca rezistenta... avem 5 role de pp de 10lbs si una era mult mai slaba.. firul identic sub toate aspectele cu celelalte, dar sensibil mai slab... se rupea in camp etc.
Dupa 3 partide l-am pus buraj pe tambur...
In rest e firul de munca (85%) cu el pescuiesc la Dunare
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

18

vineri, 25. aprilie 2014, 18:44

Zoran, PP cumparat de la Cabelas nu era fake insa era execrabil, asa cum a spus si Ovidiu. Am cumparat fake de la taraba din piata Big Berceni si nu am avut probleme sa se rupa. Oricum totul este discutabil. Mi se pare aiurea sa-mi permit sa afrim ca un mare magazin precum Cabelas ar fi incantat sa vanda falsuri. Eu cred ca la Shimano CTC-ul este sublim dar lipseste cu desavarsire. Probabil ca in lupta cu falsurile Shimano a scazut calitatea pentru a putea scadea pretul si sa faca "concurenta" falsurilor... :rizi:
Ideea este ca nu tot ce-i fals este si de proasta calitate, dar in mare masural este.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

19

vineri, 25. aprilie 2014, 19:45

Eu cred ca la Shimano CTC-ul este sublim dar lipseste cu desavarsire.


Asta-i colegu! Si eu zic ca se aplica si la mulinete :rizi: Nu ma refer la JDM-uri. Nici la biciclete :ochi:

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

20

duminică, 27. aprilie 2014, 23:50

Intreb si io: cum recunoastem care-i bun si care-i "fals"?
zic uni uitandute aici !!!! :nunteleg: .

..............
Nici eu nu prea inteleg engleza dar daca te uiti bine sunt multe diferente...unde scrie Spectra originalul are o linie albastra,falsul nu,originalul e dat in lb,falsul in mm si lungimea in metri,codicul numeric la original e scris mai mare,clar,la fals e mic ,comprimat,etc....

Subiecte asemănătoare