Sie sind nicht angemeldet.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Lieber Besucher, herzlich willkommen bei: Forum Pescuit la Somn. Falls dies Ihr erster Besuch auf dieser Seite ist, lesen Sie sich bitte die Hilfe durch. Dort wird Ihnen die Bedienung dieser Seite näher erläutert. Darüber hinaus sollten Sie sich registrieren, um alle Funktionen dieser Seite nutzen zu können. Benutzen Sie das Registrierungsformular, um sich zu registrieren oder informieren Sie sich ausführlich über den Registrierungsvorgang. Falls Sie sich bereits zu einem früheren Zeitpunkt registriert haben, können Sie sich hier anmelden.

tudor

Super Moderator

Beiträge: 1 247

Registrierungsdatum: 27. Februar 2012

Wohnort: Saint Cloud, France

Beruf: Catfish angler

  • Nachricht senden

1 941

Dienstag, 27. Mai 2014, 07:46

Se prinde des chefalul la artificiale. Am prins pe Ebro la vobler.
Pe aici se pescuiesc la musca sau cu niste lingurite rotative mici unde se adauga pe ancora rame de mare. Ancorezi barca in curent si lasi lingura in urma barcii sa lucreze singura. Chefalii ajung si la 500km de ocean urcand raurile, cu conditia sa nu fie baraje.

1 942

Dienstag, 27. Mai 2014, 09:12

Salut
Azi dimineata la ora 5 ....13 kg ...........momeala carasel ca palma!

Adi Holom ,mersi de ajutor!

suli

Fortgeschrittener

Beiträge: 313

Registrierungsdatum: 2. April 2014

Wohnort: España

  • Nachricht senden

1 943

Dienstag, 27. Mai 2014, 10:20

Felicitari Florin,ce montura ai folosit si pe ce rau ai pescuit??

suli

Fortgeschrittener

Beiträge: 313

Registrierungsdatum: 2. April 2014

Wohnort: España

  • Nachricht senden

1 944

Dienstag, 27. Mai 2014, 10:24

Se prinde des chefalul la artificiale. Am prins pe Ebro la vobler.
Pe aici se pescuiesc la musca sau cu niste lingurite rotative mici unde se adauga pe ancora rame de mare. Ancorezi barca in curent si lasi lingura in urma barcii sa lucreze singura. Chefalii ajung si la 500km de ocean urcand raurile, cu conditia sa nu fie baraje.


Pe zona Valenciei se pescuieste chefalul cu vergi lungi(7-8m)si ca momeala o pasta foarte moale,facuta cu yaurt,la stationar la pluta,asta pe canale.
In Mediterana am vazut ca arunca cu plasa dupa grupuri de chefali care se plimba in apa mica,aproape de plaja..

1 945

Dienstag, 27. Mai 2014, 10:42

Felicitari Florin,ce montura ai folosit si pe ce rau ai pescuit??

Am pescuit clasic,la pluta,lansata de pe mal,,adancime 50cm,forfach gigafish 1,2mm,1 singur carlig, BeakHook 7/0,carabina gigafish 120kg plumb 30gr.
Am pescuit pe balta helesteu ,la iesire din medias spre agnita!
Un video scurt cu lupta, https://www.facebook.com/photo.php?v=632…&type=2&theater
sa incurcat in trestii-le din mal si am intrat dupa el in apa,la secunda 26 la-m prins de gura si ma tras putin prin apa :buaaaah: :buaaaah: :buaaaah: ...ora 5:30AM,apa de 1,8m, rece,adrenalina pura :buaaaah: :buaaaah: ...pacat ca sa terminat memoria telefonului in momentul in care ieseam afara din apa :doarecapu: !

Eugen

Profi

Beiträge: 970

Registrierungsdatum: 4. März 2012

Wohnort: Bucuresti

  • Nachricht senden

1 946

Dienstag, 27. Mai 2014, 11:31

FELICITARI Florine si la mai mare!!! :noroc: BABY steps... Asta-i solutia.
P.S.1. Vezi ca faci "concurenta" altor "mai mari" de pe aici avand in vedere apele interioare :rizi:
P.S.2. Pacat ca s-a terminat memoria telefonului inainte de eliberare, dar eu cel putin, te cred pe cuvant :bucuros:
P.S.3. Ne reauzim la telefon peste 1 saptamana (via Chilia)... :pescuit:

Dieser Beitrag wurde bereits 1 mal editiert, zuletzt von »Eugen« (27. Mai 2014, 11:37)


suli

Fortgeschrittener

Beiträge: 313

Registrierungsdatum: 2. April 2014

Wohnort: España

  • Nachricht senden

1 947

Dienstag, 27. Mai 2014, 12:21

Tare de tot video...la un moment dat ai disparut in padurea de trestii,felicitari inca odata. :bravo:

1 948

Dienstag, 27. Mai 2014, 14:01

Tare de tot video...la un moment dat ai disparut in padurea de trestii,felicitari inca odata. :bravo:

Mersi...tocmai ce mi-am facut monturile ,in seara aceasta ma duc din nou la :pescuit: ,la medias ploua cu galeata,tunete si traznete...etc. :buaaaah: ...de data aceasta ma duc pe un cot mort al Tarnavei,am in program capturarea unui somn albino,are aproape 2m,acum 3 zile la vazut un prieten,stiu de el de 2 ani :zambet: ....promit ca daca il prind il eliberez in tarnava mare cu video si poze ca la carte :bravo:

suli

Fortgeschrittener

Beiträge: 313

Registrierungsdatum: 2. April 2014

Wohnort: España

  • Nachricht senden

1 949

Dienstag, 27. Mai 2014, 14:26

Intodeauna iasa cate unul mai diferit ca si culoare...



sa ai bafta deseara!!

Zoran

ADMINISTRATOR

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

1 950

Freitag, 30. Mai 2014, 10:56

:salut:
incerc sa o fac scurta, ca am inca niste migrene de innebunesc...

Dimineata la 5 am fost la apa, in speranta sa pacalesc o stiuca (2, 3, ...nx) sau ceva avat. Trebuia sa incerc din nou voblerele lui Gigi si ale lui Anem :noroc: Asa ca, la al trei-lea lanseu imi intra mustata asta...







Dupa vreo 20-25 min de drill, pline de emotii si de nervi (linia era de avat/ stiuca, la mal plin de pietre, curent f puternic...), reusesc sa-l scot la pozat: 1,3 m! Primul somn la spin, care a intrat ca si captura colaterala...



Verific voblerul, ancora cea super cumparata in Ro era desfacuta :doarecapu: ...schimb repede pe Owner ST 66 1/0


Cind sa dau sa filmez eliberarea, ce sa vezi, se gata bateria de la telefon :drac2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

1 951

Freitag, 30. Mai 2014, 11:02

Dau o fuga acasa, pun telefonul la incarcat, revin, si iaca filmez si releasu', de unu singur. Cam greu, o trebuit sa oftez de numa'-numa'...dar ma-m descurcat, ca doar nu mi-s "copil mic" :drac2:

https://plus.google.com/photos/118110247…247747086555932


Mai lansez de citeva ori dupa un avat care tot rapea la mal, si iaca si dinsu':


Si cred ca de la vantu' de afara ma luat o durere de cap, ca nu am mai putut sta si am plecat acasa...

Nah, mai cu o gluma, mai in serios, azi o fost o dimineata pe cinste. Cam asta-i pe azi...iar ca si concluzie: voblerele lui Gigi trebuiesc interzise :pauza:

Anem, scuze, dar astazi nu am apucat sa dau cu ale tale...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

larry

Profi

Beiträge: 1 334

Registrierungsdatum: 1. März 2012

Wohnort: Galați

  • Nachricht senden

1 952

Freitag, 30. Mai 2014, 11:50

Dimineata la 5 am fost la apa, in speranta sa pacalesc o stiuca (2, 3, ...nx) sau ceva avat. Trebuia sa incerc din nou voblerele lui Gigi si ale lui Anem Asa ca, la al trei-lea lanseu imi intra mustata asta...

Felicitări ..... :apl: :apl:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

suli

Fortgeschrittener

Beiträge: 313

Registrierungsdatum: 2. April 2014

Wohnort: España

  • Nachricht senden

1 953

Freitag, 30. Mai 2014, 13:31

Super Zoran,un somn si un avat asa rapid oricare ar vrea...felicitari pt.capturi!

bogdan artistu

Fortgeschrittener

Beiträge: 324

Registrierungsdatum: 25. Mai 2013

Wohnort: belluno-italia

  • Nachricht senden

1 954

Freitag, 30. Mai 2014, 13:46

Felicitari Zoran.. Inca o data voblerele lui Gigi demonstreaza ca stiu sa prinda peste...
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

anem

Super Moderator

  • »anem« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 3 275

Registrierungsdatum: 19. Februar 2012

Wohnort: carpi

  • Nachricht senden

1 955

Freitag, 30. Mai 2014, 15:25

Frumos Zoran … si avand in vedere ca este primul la spinning banuiesc ca ceva emotii ai avut. Nu de altceva, dar a fost putin cam lung drilul pentru un somn de 1,3m cu echipamentul pe care il folosesti tu la avat :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Profi

Beiträge: 1 433

Registrierungsdatum: 15. April 2012

Wohnort: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Nachricht senden

1 956

Freitag, 30. Mai 2014, 16:16

Bravo Zoran pentru primul somn la spin :bravo: atentie ca provoaca dependenta :zambet:

Zoran

ADMINISTRATOR

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

1 957

Freitag, 30. Mai 2014, 16:19

Frumos Zoran … si avand in vedere ca este primul la spinning banuiesc ca ceva emotii ai avut. Nu de altceva, dar a fost putin cam lung drilul pentru un somn de 1,3m cu echipamentul pe care il folosesti tu la avat :ochi:

Cum am scris, emotiile, dar nu alea erau mari, ci nervii :nervos: Am plecat pe stiuca, cu fir de 0,13 mm Gigatec, cu fluorocarbon de 0,34 mm si lita in fata. Nici nu ma gandeam ca ancora se va indrepta, fiind una destul de strong. (dezgat litza cind dau cu popere marunte dupa avat).
Acuma e adevarat, la stiuca trebuia sa dau cu o linie mai groasa, iar daca e clara ca poa sa intre somni, chiar putin si mai groasa. Dar am plecat doar cu o lanseta in graba, cea de 2,7 m si 100 gr actiune am lasato acasa. Bine ca am avuto pe Vladi :rizi:

In fine, cit despre curent, stai tu numa' sa ajungi aici sa vezi... e un curent ca nu poti tine barca ancorata. Odata am reusit sa ma ancorez in zona acea, si era sa ma rastorn de vreo 3x pina am reusit sa ma dezgat. Tudor a fost, poate confirma curentul din zona, si asa ceva NU am vazut la voi pe Po.

PS: nu cred sa pot tine un somn de +2m in acel curent nici cu Xzoga-ul tau. Daca nu mergi cu barca dupa el, ai pierdut! :box:
sau...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

1 958

Freitag, 30. Mai 2014, 16:19

Bravo Zoran pentru primul somn la spin :bravo: atentie ca provoaca dependenta :zambet:

:rizi:...m-as bucura, dar prea cred :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • »anem« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 3 275

Registrierungsdatum: 19. Februar 2012

Wohnort: carpi

  • Nachricht senden

1 959

Freitag, 30. Mai 2014, 16:24


In fine, cit despre curent, stai tu numa' sa ajungi aici sa vezi... e un curent ca nu poti tine barca ancorata. Odata am reusit sa ma ancorez in zona acea, si era sa ma rastorn de vreo 3x pina am reusit sa ma dezgat. Tudor a fost, poate confirma curentul din zona, si asa ceva NU am vazut la voi pe Po.


Sper ca pe la inceputul toamnei sa am ocazia sa balacesc un vobler pe la tine prin zona :bucuros2: ... de abea astept … iar in privinta Po-ului, din pacate nu am avut suficient timp (si nici nu era perioada potrivita) sa ajungem prin mai multe locuri :ochi:


PS: nu cred sa pot tine un somn de +2m in acel curent nici cu Xzoga-ul tau. Daca nu mergi cu barca dupa el, ai pierdut! :box:


Saptamana viitoare ajunge :bucuros2: si dupa ce fac cateva iesiri cu el iti voi spune exact cum se comporta. Deja am in minte locurile in care il voi testa :drac: :drac2: :buaaaah:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

larry

Profi

Beiträge: 1 334

Registrierungsdatum: 1. März 2012

Wohnort: Galați

  • Nachricht senden

1 960

Freitag, 30. Mai 2014, 16:28

.m-as bucura, dar prea cred

E clar, ești virusat negarea este primul semn al spiningului.....pregătește cutiuțe pentru noile achiziții :rizi:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.