Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

1 881

marți, 6. mai 2014, 22:34

asa am petrecut 1 mai muncitoresc

Asa sa tot petreci 1 Mai,frumoase stiuci si o echipa pe cinste!!!

lele

Biban

Răspunsuri: 104

Membru din: 1. aprilie 2013

Locație: Miercurea Ciuc

Profesia: Finisaje in constructii

  • Scrie un mesaj privat

1 882

joi, 8. mai 2014, 19:25

Iata ca am reusit sa fug sieu la o partida mica de pescuit dupa orele de lucru.Lucrez la o vila din Baile Chirui si ne-am gandit cu colegul azi, ca la terminarea programului incercam paraul Varghis care e foarte aproape de punctul de lucru.Deci o partida "blitz" .Am pescuit o ora si a iesit la pozat pistruiatul indigen din fotografie ,dar numai o sigura fotografie am reusit sa facem pt ca l-am scapat din maini.A avut in jur de 30 de cm dar era saracul slab subtirel ca un flaut. :bucuros: Dupa captura am si renuntat imediat la pescuit, tot nu prindeam nimic... a fost un drill excelent cam 15-20 secunde la un bat de musca Sage XP clasa 4.Ca momeala am avut o nimfa Hare s Ear- ureche de iepure-
A fost excelent.Ne-am intilnit cu inca un pescar care s-a laudat cu un pastrav curcubeu eviscerat cam de 1kg :nervos: I-am aratat poza facuta cu telefonul si i-am zis eu-(sau altcineva)- poate va mai prinde pestele eliberat de mine, dar pe al tau canci.El zicea ca elibereaza pestii prinsi cand pescuieste la musca....ce bine ar fi daca ar fi cum zice.Realitatea ansa e alta... :nu: :necajit:
»lele« a atasat urmatoarele fisiere:
Munca este pentru aia care nu stiu sa pescuiasca...

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

1 883

joi, 8. mai 2014, 19:38

Frumos, nu am pescuit inca la pastrav insa vreau sa incerc in viitor.

poate va mai prinde pestele eliberat de mine, dar pe al tau canci.
mi-a placut fraza asta :bravo:

1 884

joi, 8. mai 2014, 20:45

... a fost un drill excelent cam 15-20 secunde la un bat de musca Sage XP clasa 4.Ca momeala am avut o nimfa Hare s Ear- ureche de iepure-
:apl: :apl: felicitari atat ptr. captura cat si pt. tehnica fly:bravo: ...se spune ca dupa "casting" urmeaza "fly"...cine stie? :gandesc: :noroc:

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

1 885

joi, 8. mai 2014, 21:51

in RO nu e prohibitie?
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

lele

Biban

Răspunsuri: 104

Membru din: 1. aprilie 2013

Locație: Miercurea Ciuc

Profesia: Finisaje in constructii

  • Scrie un mesaj privat

1 886

joi, 8. mai 2014, 22:01

in RO nu e prohibitie?

Salut Attila
Este prohibitie, dar la pastrav se pescuieste de la 1 Mai pana la 15 Septembrie :noroc:
Munca este pentru aia care nu stiu sa pescuiasca...

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1 887

joi, 8. mai 2014, 22:08

Dupa legea de anul asta cred ca e prohibiti pana la 1Iunie...
Formularea aceea cu "fara a aduce atingere prevederilor art/ 1"
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1 888

joi, 8. mai 2014, 22:14

Dupa legea de anul asta cred ca e prohibiti pana la 1Iunie...
Formularea aceea cu "fara a aduce atingere prevederilor art/ 1"

Oficial, patravul ,ca si stiuca ,este inchis pana la 1 iunie!

1 889

joi, 8. mai 2014, 22:54

@lele :bravo: baietii au dreptate:..."art.5 include si pastravul"...-si eu am confundat-am crezut ca pastravul e cu scrumbia la art.6 :doarecapu: dar bine ca s-a terminat asa!(ai prins si scapat!) :bucuros2: -adevarul este ca multe interpretari am auzit anu' asta pe prohibitie.... :noroc:

lele

Biban

Răspunsuri: 104

Membru din: 1. aprilie 2013

Locație: Miercurea Ciuc

Profesia: Finisaje in constructii

  • Scrie un mesaj privat

1 890

vineri, 9. mai 2014, 20:50

Poate nu stiati ca pastravul depune icrele incepind din luna Septembrie,deci pescuitul la pastrav se inchide pe 15 Septembrie.Atunci este deschis numai trei luni si jumatate? :gandesc: De la 1 Mai am vazut ca s-a pescuit pe Tarnava de la baraj in jos,si a fost coada la magazinul unde se da bilete pentru cei care n-au permise :nunteleg:
Munca este pentru aia care nu stiu sa pescuiasca...

Răspunsuri: 100

Membru din: 30. ianuarie 2014

Locație: Baia Mare - Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 891

vineri, 9. mai 2014, 21:02

@
lele


...nu stiu daca mai au rost contradictiile , dar legea spune ca este interzis !
...acum , ramane la latitudinea fiecaruia daca o respecta sau nu :nervos:
...nu imi dau seama despre ce bilete zici tu ca se vindeau celor fara permise , dar pe o apa publica nu ai voie sa pescuiesti fara permis indiferent cate bilete ai avea.
GO FOR SPINNING !!!

Catalog naluci "old_radu"

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

1 892

vineri, 9. mai 2014, 21:30

Daca ai permis,e bine ,daca n-ai e pe barba ta,intrebarea mea unde se duc toti banii si pe ce ?

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 893

duminică, 11. mai 2014, 12:48

am bagat si ieri un pescuit. dupa doua gherle consecutive si dupa ce apele raurilor prin zona noastra au inceput cat de cat sa isi revina, asteptarile erau destul de mari si de pofta nu mai pomenesc. din pacate lucrurile nu au stat asa cum ne-am fi dorit ... malurile apelor erau pline ochi (cred ca e cazul sa schimbm locurile si sa le lasam pe astea pentru perioada de iarna) iar pestii nu au vrut sa colaboreze.

din ce am vazut la cei peste minim 20 de pescari cu care ne-am intalnit, pestii erau apatici si nu colaborau catusi de putin. a fost ziua rateurilor, impreuna cu Mane totalizand peste 10 rateuri (vreo 3 pe voblere iar restul pe jiguri). destul de rapid, in locul F a iesit primul somnic:



pentru ca imediat dupa sa am si eu un rateu pe vobler. ne-am gandit ca vom avea parte de o zi OK si sperantele ne-au crescut simtitor. dar ... dupa nu stiu cate insistente, schimb de locuri si rateuri in cele din urma in locul H a iesit un alt doilea somnic pentru poza:



au mai fost alte rateuri si s-a facut si bezna iar o a treia gherla consecutiva pentru mine se contura tot mai bine. reintorsi in locul F, in cele din urma ramane agat si pe lanseta mea un pestisor:



cu care s-a si incheiat scurta lista a capturilor din acest weekend.

nu stiu ce aveau ieri pestii, cei care au dat nu erau deloc convinsi si parca nu atacau asa cum trebuie ... plus ca i-am gasit greu ca naiba. sa fie de vina toti pescarii de pe maluri sau poate schimbarile de presiune si scaderea apei ... habar n-am, cert este ca data viitoare trebuie sa fie mai bine.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 100

Membru din: 30. ianuarie 2014

Locație: Baia Mare - Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 894

duminică, 11. mai 2014, 15:32

...faina partida , frumosi pesti ...."mishteaux" tricouri .
:zambet:
GO FOR SPINNING !!!

Catalog naluci "old_radu"

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

1 895

duminică, 11. mai 2014, 19:49

Frumos baieti ! :apl: . La mai mari. Si de ce nu! Un over 200.cm :zambet:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

1 896

duminică, 11. mai 2014, 20:21

Referitor la pastrav....pe Tarnava Mare in judetul Harghita este o zona administrata de o alta asociatie. Acolo este permis de la 1 mai si se practica exclusiv C&R

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

1 897

duminică, 11. mai 2014, 21:06

Si de ce nu! Un over 200.cm :zambet:

Se pare ca somnii de peste 2 metri in locurile unde pescuim sunt destul de rari.S-au prins la spinning vineri unul de 50 de kg si acum doua saptamani unul de 98 kg de niste pescari ce bantuie pe acolo.Din pacate amandoi somnii au fost sacrificati :doarecapu:

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

1 898

duminică, 11. mai 2014, 21:21

Wtf :nervos: ... pacat de mustaciosi... Tot de-ai nostri au fost?
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

1 899

duminică, 11. mai 2014, 21:24

Wtf :nervos: ... pacat de mustaciosi... Tot de-ai nostri au fost?


Din pacate tot ai nostri au fost.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 900

luni, 12. mai 2014, 06:50

...
Se pare ca somnii de peste 2 metri in locurile unde pescuim sunt destul de rari...
Am observat ca pozele ce le puneti sunt aproape toate cu pesti destul de mici. Nu ar trebui poate sa abordati un alt stil de spinning? :gandesc:

Poate linguri oscilante trase inceeet intre ape? sau gume de 15 cm lestate foarte usor si trase tot asa inceeet intre ape? Nu stiu de ce am impresia ca pescuind mult prea pe fundul apei, si in stilul jigging-salau, sunteti atacati doar de cei mici. Iar cei mari nu prea au timp si cum sa gaseasca momeala. Eu as insista mai mult intre ape. Nu-mi vine sa cred ca la atata peste mic sa nu fie si din aia mari, care probabil nu culeg de pe fundul apei, ci sunt foarte activi intre ape.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com