Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 841

joi, 1. mai 2014, 10:59

:salut: ,
azi dimineata am bagat si eu una scurta, pe la 10 trebuia sa ajung acasa cu ceva treburi. Pestele tinta, salaul, iar dupa ce se lumina, avatul.
Am ajuns la 5:30 afara si decid sa dau cu "galben de Gigi". Dupa vreo 10 lanseuri, schimb pe "orange-rosu de Gigi", si la al 3-lea lanseu imi da! Abia pot sa-l tin, se duce in curent, ia fir...auuu, numa somn sa nu fie! Dupa vreo 4 minute reusesc sa-l aduc in mal, si aproape de picioarele mele se salta din apa..."BUUUAAAHHH, ce stiucana!" Pfuu, deja am simtit bucuria lui Gigi la vederea pozelor, si in momentul urmator imi aduc aminte ca de fapt dau la salau, cu fluo de 0,34 mm. Fortez in graba , se mai salta odata, o aduc pe spate cu gura deschisa si vad ca vobleru' era complet inghitit. Ma intind spre ea, se rasuceste de vreo 2-3 ori si dusa a fost... mi-a taiat! :doarecapu: Putin cam disperat, il sun pe Gigi si mai comnd repede inca 6 bucati: 2x "galben de Gigi", 2x "orange-rosu de Gigi" si 2x "natur de Gigi", de parca comanda respectiva mi-ar intoarce stiuca la pozat :rizi:
Asta-i locu' cu pricina:

Dupa telefonatu' cu Gigi pun struna, ca nah, pierzi-pierzi stiuca, da nu-i pacat sa plece cu ancorle in gat? :zid:
In fine, mai dau, mai schimb, mai incerc Belly Dogu', mai mut locu', si in final iasa asta, care nu stiu exact cit o avut, am dezgatato repede si am alungato, ca eram ud leoarca de la ploie si ma grabeam sa ajung pe acasa:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 842

joi, 1. mai 2014, 11:51

Incredibil,asa curat e Rinul??Viata grea la artificiale..Pacat de rateu,las vin si altele..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 843

joi, 1. mai 2014, 12:49

pacat Zoran de stiuca, dar asta este ... la pescuit exista si rateuri, bine ca a venit cea de-a doua sa nu fi punctat un frumos zero in dreptul partidei :rizi:

... asa cum am facut eu cu Mane :rizi: . Am bagat azi-noapte o iesire dupa niste ploi torentiale sperand la ceva somn. Din pacate apa exagerat de mare, se pescuia bine doar cu anumite voblere, curent cat casa si evident multa mizerie pe apa. Nu am avut nimic in ciuda a vreo 2 locuri incercate. Ceva somni am auzit dar erau in marginea curentului, pe malul opus. Aruncam pana acolo dar nu reuseam sa jucam nalucile asa cum trebuie pentru ca iti plecau imediat la vale :doarecapu: ... data viitoare va fi mai bine.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 844

sâmbătă, 3. mai 2014, 06:45









Noroc porcesc...asa am drilat cumatra de mai sus,cu tripla partial bagata pe inel.. :rizi:




Adi a' meu suparat ca nu l-am lasat sa doarma(o dormit doar 3 ore in noaptea precedenta)..o pus mana pe Belly Dog si o iesit una la metru..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

puiu

Biban

Răspunsuri: 100

Membru din: 12. februarie 2014

Locație: Blaj

  • Scrie un mesaj privat

1 845

sâmbătă, 3. mai 2014, 11:15

salut Gigi
esti un mare stiucar! bravo tie. sper ca macar o bucata de asta sa pot prinde si eu, dar tare mi-e ca in delta, locul unde pot pescui la stiuca, asa exemplare nu mai exista la liber, doar pe incintele cu preturi prohibitive! dar...cine stie?
:prieteni:
Un expert printre incepatori şi un incepator printre experti

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 846

sâmbătă, 3. mai 2014, 11:20

frumos Gigi, vad ca numai dintr-astea aveti pe acolo.

ai avut noroc pentru ca stiuca luata cu voblerul care avea inelul din coada pe ochet era agatata si in tripla de pe burta ... altfel iti lua tripla de pe vobler si aveai o poza misto mai putin :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 847

sâmbătă, 3. mai 2014, 15:00

Asa-i ....am avut mare noroc..In schimb Adi nu a fost asa de norocos..A agatat una de vreo 4 kile care sa dovedit din calea afara de luptatoare (asa nebune in drill nu le-am vazut niciodata)si a uitat ca ancora e lasata lung,iar drept urmare sa trezit ca stiuca sa invirtit dupa sfoara si a rupt struna-practic sa desfacut matisajul buclei din smucitura -si a plecat in bot cu unicul Belly Dog.. :doarecapu:
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 848

sâmbătă, 3. mai 2014, 17:27

Aveti aici filmuletul..

http://youtu.be/_DJKOH7rymE
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

1 849

sâmbătă, 3. mai 2014, 18:45

:apl: :apl: :apl: super baietii...Gigi, ce pofta-mi faci cu batu' ala..... :buaaaah: :noroc:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1 850

sâmbătă, 3. mai 2014, 19:06

Frumos Gigi ,frumos .Bravo! Legat de paguba colegului ...se mai intampla stii foarte bine. Mie ieri mi-a plecat una cu guma si struna de 25 cm !!! A taiat "deasupra" ! :soc:
Ceva crocodil ...E drept ca eu nu am avut paguba Belly ,insa nici nu l-am pescuit ieri! :rizi:

Răspunsuri: 100

Membru din: 30. ianuarie 2014

Locație: Baia Mare - Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 851

sâmbătă, 3. mai 2014, 19:47

...felicitari domnilor , faine capturi !
...ma bag si eu in seama cu un salau prins azi pe Barajul Firiza , unde nu se aplica prohibitia .
...prins la "guma" .

GO FOR SPINNING !!!

Catalog naluci "old_radu"

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1 852

sâmbătă, 3. mai 2014, 19:51

Oauuuu! Frumos Radule! Nu se aplica prohibitia ?!!! :soc: Si tu acuma spui? :rizi: Fi te rog amabil si da-mi niste detalii ...acces cu barca,densitate de salau :) ,etc. Ca pare interesant ...Multumesc.

Răspunsuri: 100

Membru din: 30. ianuarie 2014

Locație: Baia Mare - Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 853

sâmbătă, 3. mai 2014, 20:48

...scuze pt. off-topic !

...Barajul Firiza se afla la aprox.15 km de orasul Baia Mare , intr-o zona "super pitoreasca" , iar piscicol este administrat de Ocolul Silvic Firiza , are o suprafata de aprox 100 ha si in anumite locuri adancimi de peste 25 m (in zona digului peste 50 m)
...diverse specii de peste pasnic : crap , caras , platica , batca , oblete , iar din randul rapitorilor pot aminti : clean , salau , biban , somn si recent s-a populat cu pastrav curcubeu (bucati faine 300-500 gr., poate chiar si mai mari , in jur de 1 tona)
...am prins saptamana trecuta si pastravi , dar n-am mai facut poze , iar despre salau nu pot afirma ca are o densitate sporita ci din contra exemplare mari se prind destul de rar (s-a prins inclusiv de 8 kg) , fregventa mai mare o au strapazani de pana la 1 kil...toata chestia este sa localizezi structurile si sa insisti mult :)
...se pescuieste in baza permisului ANPA , cu bon de zi a carui valoare este : 20 lei daca se achizitioneaza la sediul ocolului silvic sau 40 lei daca se achizitioneaza la fata locului de la paznicul / paznicii (padurari)
...se poate plati permis anual , lunar sau saptamanal
...este permis accesul cu barca , dar numai cu motor electric
...cam asta e , pentru mine , refugiul in aceasta perioada sau atunci cand apele raurilor nu permit practicarea spinning-ului.
GO FOR SPINNING !!!

Catalog naluci "old_radu"

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 854

sâmbătă, 3. mai 2014, 20:56

Faina treaba ca aveti oportunitatea asta...fain salaul..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 855

sâmbătă, 3. mai 2014, 21:00

Frumos Gigi ,frumos .Bravo! Legat de paguba colegului ...se mai intampla stii foarte bine. Mie ieri mi-a plecat una cu guma si struna de 25 cm !!! A taiat "deasupra" ! :soc:
Ceva crocodil ...E drept ca eu nu am avut paguba Belly ,insa nici nu l-am pescuit ieri! :rizi:
Dap, se infasoara in fir,e specific speciei ori ca-s mari ori ca-s mici.Eu folosesc mono gros, cam jumate de metru intre struna si linia principala..Am avut odata una ce si-a ''matisat'' la propriu botul in struna si fir,dupa care sa blocat in tripla woblerului,fara ca ea sa fie intepata..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

1 856

sâmbătă, 3. mai 2014, 21:08

Gigi felicitari,cred ca esti spaima baltii. :bravo:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1 857

sâmbătă, 3. mai 2014, 21:16

Radule multumesc frumos! O sa iau in calcul o plimbare la tine daca gasesc vreun "nebun" sa ma insoteasca ! Am avut un coleg din Baia Mare ,insa acum e in State. Am facut si un revelion la Mogosa ...Frumoase vremuri ! Chestie de ...CNP :rizi:

Gigi ,mi-a taiat din prima! A venit din spate , a halit tot :) , am dat ca in beton si ...gata! Nu a puscat firul! Era de 15 lbs. A reusit turbata sa ajunga pe textil! Am mai patit-o si eu si altii .Bine sunt unii care dau cu strune de 40-50 cm ,insa la finete ,la gume mici ,mie nu-mi place.Sper ca nu pateste nimic.Era un jig de 4 g si 3/0 Fudo.
Oricum ,una peste alta , vad ca nu pot "boteza" Legendul :nunteleg: A mai plecat ceva cu o coada de guma si atat! La noi e greu ca nu mai incapi de carasari :nervos: Sunt insirati pe mal unul dupa altul ,cu 3-4 bete ,bambine ,etc. Apa deja este tulburie de vanzoleala crapilor. Aiurea tare...Si cand vad ce apa ai tu acolo ... :apl:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 858

duminică, 4. mai 2014, 07:25

Apoi ''legendul' e alta mancare de peste ..rapid ,''trasneste' nu alta in gura la salai..daca nu iti temperezi reflexele ratezi si in intepare si in dril..sa ma vezi pe mine cand am pescuit prima oara cu un legend...Era toamna tarzie,deja sse racise apa,si Muresul era maricel si tulbure..Comunitatea zicea ca e prea murdar pentru ''lingura''-vorbe d-astea..Personal nu tineam sa-i contrazic ,deoarece in oportunismul meu imi convenea mai mult singuratatea..doar io si pestiii.. :zambet: Asa ca eram pe mal ,undeva prin oras si ma jucam cu niste gume minunindu-ma ce bine simt pietroaiele de pe substrat si cum reusesc sa salt jigul,ciupind piatra ,fara sa se agate.Si gasesc un pinten de piatra ce cadea sub apa pina pe la 3 m si in virful lui curentul principal..Dadeam in sus,incercind sa aduc jigul odata cu apa in ipoteza foarte probabila ca acolo printre pietrele de pe substrat cineva sta la ambuscada..Si la un moment dat simt in fir ,asa,o tensiune ciudata...ridic din virf speriat ca agatz,dar nu...nu era agatura.. :gandesc: Atunci nu stiam de genul asta de semal in fir,ca asa se simt dihaniile cu diploma de ninja la pacalit pescari..Noh,lansez din nou in sus,jigul cade, ma straduiesc sa tin firul tensionat ,vin odata cu apa,boc,boc..si clantz...acelasi ''tras discret de maneca'',eu asa il percep..De data asta ,intzep ,dar nu prea convins..Ohoooo,legendul se face colac si ma trezesc cu un salau fortos ce tocmai infuleca de zor in vederea iernii ce avea sa vina..Spre sansa mea (m-am bucurat eu prea devreme),n-a taiat-o in curent,ci a acceptat lupta in apa moale de dupa pinten..Volte,colaci de apa ridicati pina sus,am apucat sa vad un codoi cat palmele mele deschise una linga altaa..Si atunci m-am panicat ca prostu' si am tras de legend..De unde sa stiu eu ca batul ala are asa fortza in el..??Cand m-am proptit odata in el,cand so indoit pina in cotor si pleosc,o tasnit jigul la suprafata ca o racheta :doarecapu: Indreptat bine-nteles..Ioi....pina seara nu am plecat de acolo..desigur in zadar..De atunci cand drilez pesti d-astia mai semnificativi ,am intotdeauna grija sa las din incheietura la cel mai mic pompaj,mai ales daca pestele nu este obosit..La lansetele astea de grafit e chiar necesar aspectul..Chair si i prezentarea nalucii senzitivitatea si reactia rapida e cu doua taisuri..simti pestele dar te simte si el pe tine,si uneori daca dai prea repede ratezi..eu zic ca e si o doza de sansa in cazuri de astea..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 859

duminică, 4. mai 2014, 07:34

la salau, cu fluo de 0,34 mm. Fortez in graba , se mai salta odata, o aduc pe spate cu gura deschisa si vad ca vobleru' era complet inghitit. Ma intind spre ea, se rasuceste de vreo 2-3 ori si dusa a fost... mi-a taiat!


...si in urma acestei patanii, mi-am propus de acuma inainte sa dau chiar si la avat cu struna. Si functioneaza:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 860

duminică, 4. mai 2014, 08:01

Super :bravo: ..moamaaa ce apa faina.. :bravo:
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu: