Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

1 801

vineri, 18. aprilie 2014, 16:12

Frumoase stiuci pe aici,felicitari Zamfi.... si la Zoran la fel,eu doar cativa bassi am reusit sa prind


PASTE FERICITE va doresc la toti forerii!!!

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1 802

vineri, 18. aprilie 2014, 16:31

Multumesc.Uneori mai am noroc.In schimb Suli ,ouale sunt superbe! Par traditionale,vopsite cu foi de ceapa ...Sa le ciocniti cu placere si sa fiti fericiti! :noroc:

Zoran, eu va invidiez pentru iesire...Daca reuseam sa ajung si eu la Tm eram superbucuros! Mai ales ca luam direct un Legend de la Caius.Asa o sa-l puna la curier, pe voi nu va vad,stiucile de la Vladi scapa, vinul il bem altadata ...Nu conteaza, jumatatea plina a paharului ma impaca ... macar ne-am auzit la telefon. Poate la vara ... :prieteni:

1 803

vineri, 18. aprilie 2014, 20:24

mah ce ma faceti voi sa pacatuiesc in Vinerea Mare, nu puteti sta si voi acasa sau la munca ca toti oamenii normali?!
felicitarile mele tuturor chiar daca printre dinti am scapat si o injuratura, nu de invidie, mai mult de neputinta :necajit:
sa fiti sanatosi si fericiti si cu cat mai multe capturi si partide frumoase :bravo:

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

1 804

vineri, 18. aprilie 2014, 23:26

Stiuca prinsa de mine la concursul Cormoran Uzlina din acest weekend, la 900 de grame diferenta de captura concursului. Este record personal.

Frumasa stiuca si un loc bun,avand in vedere ca a fost prima data cand ai participat,felicitari!!Paste fericit!!

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 805

duminică, 20. aprilie 2014, 21:48

frumos Zamfi, Zoran, Costi si Florin ... ma apuca si pe mine dorul de ceva stiuci.

in ciuda faptului ca avem musafiri de cateva zile, azi am reusit sa bag un pescuit fulger. avand in vedere ultimele iesiri parca sperantele nu erau prea mari dar in schimb o pofta de pescuit cat se poate. cu vreo ora inainte de a se lumina ma intalneam cu Mane (ce venea dupa o noapte alba petrecuta la stationar) la locul D in sperante vreunor mustaciosi. din pacate astia nu s-au aratat sub nici o forma iar primele minute de lumina m-au prins cu un vobler portocaliu in apa in cautarea avatilor matinali ... si o prima captura s-a facut vazuta destul de rapid:



sperantele au crescut simtitor dar dupa mai bine de 2 ore fara nici o activitate au disparut aproape in totalitate. indiferent de nalucile incercate pestii pur si simplu nu si-au facut simtita prezenta catusi de putin ... exceptie facand o lovitura de toata frumusetea pe lanseta lui Mane pe un shad de 15 cm.

asa ca, dupa cautarea esuata a unui alt loc de pescuit, am aterizat si pe Po. in primul loc vine si primul peste de anul asta prins cu Thrill-ul:



dupa care Mane frant de oboseala preda armele si decide ca e cazul sa se odihneasca. eu am plecat spre un alt loc unde in anii precedenti nu am avut iesire fara avati dar anul asta cu toate ca fusesem de doua ori , nu am reusit sa prind inca nici un peste.



asta ar fi locul ... pur si simplu este imposibil sa nu fie pesti prin zona respectiva. din pacate lucrurile nu au stat cum am sperat si dupa vreo 2 ore si ceva de incercari cu de toate, a iesit la o poza doar avatelul asta:



si cam atata. nu mai stiu prin ce locuri sa caut pestii ... parca toti sunt disparuti.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1 806

luni, 21. aprilie 2014, 12:37

Emile ,frumoase poze! Bravo! Ai reusit sa trezesti in mine dorul de avat...Din pacate nu am perspectiva imediata la asa ceva :nu: La noi e prohibitie si in plus am si niste probleme in perioada imediat urmatoare :necajit:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 807

marți, 22. aprilie 2014, 07:03

Si se intimpla din nou sa dam pe la Vladimirescu..Front,,nori care complotau de-o ploaie si un vanticel din sud est care le dejuca abil planurile....stiucile de o mofturosenie iesita din comun..Afinitati limitate la extrem pentru relaax kopyto si bellydog...in rest ..loterie..



Asta era toata muscata pe laterale..



Adi a meu ,dupa ce o descoperit cum trebuie ''servit'' Belly Dog-ul pe ziua aia..





Io dupa ce mi-o zis Adi ca trebuie recuperat atat de incet incat trebe sa adormi la mulineta..Intre doua motaieli,te trezea cate una dintr-asta..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 808

marți, 22. aprilie 2014, 08:33

superbe dihaniile ... ma inebuniti cu stiucanele voastre :apl:

ps: Zamfi, prohibitia trece, sper doar ca problemele nu sunt ceva chestii nasoale.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1 809

marți, 22. aprilie 2014, 09:18

Anem totul este trecator ...Sper ca si micile mele probleme...

Gigi e belea mare acolo! Bravo! Legat de belly eu ti-am spus cat dureaza pauzele la mine...Sa va distrati si pentru mine vineri! :apl:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1 810

marți, 22. aprilie 2014, 11:16

Gigi, asta-i balta fratilor Lal? Exista niste balti, tot Tudor Vladimirescu la langa Hunedoara care sunt administrate de cei doi frati. Lal Mircea si Lal Radu, daca-mi amintesc eu bine. Am avut oarece contacte cu ei in urma cu cativa ani si stiu ca pe atunci cautau stiuca mare pentru a popula unul dintre bazine.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 811

marți, 22. aprilie 2014, 12:57

superbe dihaniile ... ma inebuniti cu stiucanele voastre :apl:

...


Iti dai seama cum ne-o mers noua, la ceilalti pe balta... Bruno, Adi (cumnatul meu), Cata si mie. Am fost total si complet demoralizati, dupa ce am incercat tot posibilul cu toate nalucile si NU am reusit decit sa scapam 3 stiuci langa barca.

Gigi cu prietenul sau Adi au reusit sa scoata la poze nu mai putin de 14 stiuci! :apl: :inchinare: :noroc:

Cu oarecare parere de rau, Gigi, ca un domn ce este, mi-a oferit si mie imprumut un Belly Dog, ultimul din trusa lui, sa pot drillui si eu macar o stiuca. Binenteles cu rugamintea de nu-l pierde! Nu cred ca vreti sa stiti cum s-a intamplat, dar nenorocirea a venit :doarecapu: ...si Belly Dogu' se odihneste acuma undeva pe fundul baltii.

Mii de scuze Gigi si promit ca vei primi altul in schimb. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

1 812

marți, 22. aprilie 2014, 13:17

Se pare ca stiucile de acolo il cunosc doar pe Gigi si doar el stie cum si ce...hahaha..
E normal sa prinda, cunoscand balta ca in palma si mofturile stiucilor de pa Vladimirescu....e la el acasa,asta nu inseamna ca Gigi nu e un pescar cu multa experienta,anii petrecuti la pescuit isi spun cuvantul,il invidiez... :bravo:

Anem ,a inceput recoltatul avatilor?? :buaaaah:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 813

marți, 22. aprilie 2014, 13:38


Iti dai seama cum ne-o mers noua, la ceilalti pe balta... Bruno, Adi (cumnatul meu), Cata si mie. Am fost total si complet demoralizati, dupa ce am incercat tot posibilul cu toate nalucile si NU am reusit decit sa scapam 3 stiuci langa barca.

Gigi cu prietenul sau Adi au reusit sa scoata la poze nu mai putin de 14 stiuci! :apl: :inchinare: :noroc:

Cu oarecare parere de rau, Gigi, ca un domn ce este, mi-a oferit si mie imprumut un Belly Dog, ultimul din trusa lui, sa pot drillui si eu macar o stiuca. Binenteles cu rugamintea de nu-l pierde! Nu cred ca vreti sa stiti cum s-a intamplat, dar nenorocirea a venit :doarecapu: ...si Belly Dogu' se odihneste acuma undeva pe fundul baltii.

Mii de scuze Gigi si promit ca vei primi altul in schimb. :noroc:


Hehehehehe, da … v-a facut Gigi cu amicul lui in ultimul hal din cate povestesti :rizi: . Acum lasand gluma la o parte, sunt zile si zile plus ca asa cum spunea Suli, voi erati pentru prima data pe balta respectiva, nu stiati ce preferinte au dintoasele de pe acolo sau ce locuri prefera ... si nici nu ati avut BellyDog :rizi:

Cat despre pierdutul singurului vobler … ce sa zic, doar tu puteai face una ca asta :rizi: . Am aruncat rapid un ochi pe ebay-ul nemtesc si pe acolo am vazut niste chestii de la Daiwa-Cormoran care se numesc BellyDog, deci in cel mai rau caz dupa ce te intorci acasa iti rascumperi eroarea.

Dar apropo, cum de ai reusit sa il pierzi???

[…]
Anem ,a inceput recoltatul avatilor?? :buaaaah:


Din pacate perioada avatilor buni s-a cam dus … acum cei mari vor devein rari ca naiba si cei de dimensiuni reduse vor fi cei mai uzuali. Pe aici avatii mari se prind in sezonul rece … sezon care anul asta a fost extrem de scurt si cu putine roade. Dar mai cresc temperaturile apelor cu cateva grade si incep aia cu mustati sa isi intre in drepturi :bucuros2:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1 814

marți, 22. aprilie 2014, 14:57

Tare de tot povestirea :rizi: Nu am stiut ca ati fost si voi Zoran.Oricum daca-l rugai pe Gigi cu o bere...iti arata cum sa recuperezi belly :bravo: Sau daca dadeai un telefon. ..Oricum va invidiez! Sincer! Si va doresc sa va simtiti bine impreuna. :prieteni: :ciao:

1 815

marți, 22. aprilie 2014, 18:19

...................
Cu oarecare parere de rau, Gigi, ca un domn ce este, mi-a oferit si mie imprumut un Belly Dog, ultimul din trusa lui, sa pot drillui si eu macar o stiuca. Binenteles cu rugamintea de nu-l pierde! Nu cred ca vreti sa stiti cum s-a intamplat, dar nenorocirea a venit :doarecapu: ...si Belly Dogu' se odihneste acuma undeva pe fundul baltii.

Mii de scuze Gigi si promit ca vei primi altul in schimb. :noroc:


cum doamne iartama ai reusit sa plantezi un Bely Dog pe fundul apei?!! asta nu era floating?!!!

in alta ordine de idei, am vazut ca ai deschis un topic de cumparare, nu am putut posta acolo dar mai bine nu cumperi tu cateva bucati de la voi din germanica si trimiti si mie unul-doua bucati?!! sau baga la vanzare pe site, sigur vei avea cumparatori :ochi:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

1 816

marți, 22. aprilie 2014, 18:21

Da e mai simplu, si vreau si eu, ne cuplam :)

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 817

marți, 22. aprilie 2014, 18:31

No......Adi a meu o descoperit cu belly dog-ul..io unu' muream da somn,era front din ala cand te simti apasat,ma durea capu',spatele..d-astea..Plus ca m-am luat dupa desteptii aia de la meteo care or zis ca sant 70 la suta sanse de ploaie,asa ca eram in cizme de guma...nu va zic ce bine ma simteam la picioare pe la amiza cand or dat peste 22 grade..

Si treaba o fost asa..de dimineata or mancat numai la relax kopyto de vreo 8-10 cm,lestat pe 3.5 gr.Trebuia tras liniar ca si pe wobler.intre ape..Evident ca aveam doar 2 bucatzi la mine..de ce mi-as fi dus si alea 2-3 plicuri ce le am acasa??Ca si telefonul de altfel...si manusile de stiuca...in fine..Am scotocit prin cutie si gasesc un kopyto verde gliter cu coada rosu purpuriu.. :buaaaah: Ioi...repede ,caut un jig fudo lestat pe 3.5 gr...si ii zic lui Adi ca asta va fi guma zilei..Dau de vreo 2 ori,nimic...cam pe la a treia ,patra lansare poc..un ciocan cu plecare de lanseta,intzep direct in frina...face un colac de apa de vreun metru in diametru si se duce...cu coada de la kopyto cu tot.. :gandesc: Nu m-am enervat...mai aveam unul...galben cu verde..il pun si pe ala...Daca am noroc apuca seara..Schimbam pozitia la barca..Arunc kopyto linga trestie..poc..intzep...frina...dril obisnuit si scot una de vreo 3 kile..No bun...guma cam strofocata ,da' rezista..Arunc din nou linga alte trestii...poc...intzep,de data asta in gol..Scot afara ,guma aparent intreaga..uffff...Lansez din nou luuuung....guma zboara.......mai putin coada ei care cade la doi metri in fata barcii :gandesc: Adi intreaba sec..''--ti-o taiat?"" :necajit: ''Ihi''...si caut prin trusa vreo gaselnitza ,ceva..Adi trosneste si el una din aia crocodil,numa' ca in dril se dezgata..Apoi imi ofera un relax clonay si mai prind si cu ala una,da mica...Pe belly dog pauza totala..Dupa ce am iesit si am mancat si ne-o facut cinste Zoran cu un tuborg :noroc: am intrat din nou.Vreo 2 ceasuri bune am facut apa taitei,ca nu mai vroia la nimic..Apoi lui Adi io venit ideea sa se joace cu belly dogul...daca barca era mai mare sigur ma culcam..Adi avea prinse 5 stiuci si io 2..nu sant ciudos din fire,si in plus eram foarte obosit..sI odata il vad pe Adi al meu ca intzeapa scurt...wow...mi-a dat...se opreste din mulinat..recupereaza din nou si brusc il loveste a douaoara,cu furie..A urmat un dril pa cinste,cu final imortalizat si foto si video..No,asta parca ma mai trezit ,pun si io belly dogul,si da-i si mulineaza incet...incet...........incet......dupa cum zice Adi ca io dat lui..Si iaca ca n-a fost intimplare..pina seara am avut un scor de 7 la 7 plus inca vreo 2-3 rateuri de caciula..Deacuma nu mai plec fara rezerve seriaose la gume la mine..Si apropo..seara n-a mai vrut nicuna la gume...zici ca erau ciumate..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1 818

marți, 22. aprilie 2014, 20:25

Deci ,ca sa fiu sincer , mi-am cumpartat Belly dog doar din cauza balti Vladi si a capturilor la el .Nu l-am pescuit! :rizi: Apoi am vazut intr-o zi un clip cu o enormitate luata pe Vladi la belly al meu! Intre timp vorbisem si cu Gigi care-mi spune cum recupereaza ei voblerul ,cum se mai "atarna" de o planta si apoi ... Cu impresiile proaspete ma duc pe Radesti! Adica de ce pe Vladi se poate si pe radesti nu? Ce daca e mai mici? Poate e mai ale dreaqului! :rizi: Dau cum m-a invatat Gigi (saru'mana :bravo: ) si la mine nimic ...Intre timp am aflat ca au mai incercat si altii la belly pe radesti si ...nimic! Apoi ma pun in ...partea dorsala a corpului si lansez plictisit . Nu incet! Foarte incet! Sa va spun ca am avut lovitura la cca 5(cinci) secunde de la recuperare ? In conditiile in care il scufundam pe baiat cam 0,6 m... Si de atunci stiu! Pentru Radesti!Apropo ...5 s nu este limita maxima de atac...
Na , ca am spus-o pana la urma... :noroc:

Ps: si totusi la C4 nu ati incercat? :soc: Sau nu a vrut ? Si mai sunt gumele alea interesante K-Don de 10 cm .Sau serpisorii de la Man's si mai ales anghilele de la Savage Gear ... :ochi:

Fire intinse!

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 819

marți, 22. aprilie 2014, 20:49

c4 manns au fost cranck-urile no2 pe lista,numai ca alea daca le recuperezi lent atat sant de plutitoare ca vin sus in pelicula..nu zic ca nu-i bine,dar ieri nu o fost,pur si simplu nu se ridicau asa de sus..Inainte de plecare ,seara tarziu, am pus un manns -1, este pe acelasi calapod bataie agresiva,bile,si nu coboara mai mult de juma' de metru,am unul de un galben chartreuse strident..Si pe ala la mi-o dat una,am avut-o in batz cateva secunde ,dar sa dezgatat..cu anghile din alea nu am dat niciodata ,dar o sa incerc ca mi se par foarte faine..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

1 820

marți, 22. aprilie 2014, 21:10

Am o banuiala ca anghilele or sa intre rapid in topul preferintelor...