Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 100

Membru din: 30. ianuarie 2014

Locație: Baia Mare - Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 781

duminică, 6. aprilie 2014, 14:26

...fain de voi ca puteti , felicitari !
...la noi , AMR = 55 :necajit:
GO FOR SPINNING !!!

Catalog naluci "old_radu"

1 782

duminică, 6. aprilie 2014, 14:37

Vineri noapte am iesit cu colegul de forum Adi Holom si inca 2 prieteni la pescuit,rezultatul ptr noi a fost zero dar s-a prins un somotel de vreo 700-800gr la pluta in mal cu biban soare in carlig! :zambet:
Am folosit si eu montura tensionata la o singura lanseta,am amplasat momeala,carasel de 10-12cm, la o adancime de 2,5m intr-o apa de 4m.(carlig Beak Hook 8/0 + o ancora VMC 2/0 la 7cm sub carlig.) dar nimic .

Mane81 la ce adancimi pescuiesti in acesta perioada?

Unde credeti ca este indicat sa amplasam monturile la pescuitul de noapte in aceasta perioada.....la adancime 2-3m in apa de 4-5m sau la suprafata 0,5m-1m in apa de 1-1.5m ?

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Trif Florin« (6. aprilie 2014, 14:49)


mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

1 783

duminică, 6. aprilie 2014, 15:24



Mane81 la ce adancimi pescuiesti in acesta perioada?




Salut.Cu montura tensionata pescuiesc la suprafata la maxim 1m-1,5m pana la maxim 2 metri.Incerc sa le alternez, depinde de locul de pescuit si de perioada.Am vazut ca unii pe aici in perioada calda il cauta la suprafata circa doua palme sub luciul apei dar eu cred ca nu s-a facut inca asa de cald sa ma faca sa il caut asa la suprafata.Daca aud somnii cum rapesc pe timpul noptii incerc sa stau cu momeala cat mai sus, ala de dimineata mi-a intrat la montura os unde aveam forfacul de maxim 70cm.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 784

duminică, 6. aprilie 2014, 17:29

Mane, bine ca au iesit si aia chiar daca nu sunt ce va asteptati. Azi-noapte la telefon erai cat se poate de dezamagit mai ales dupa faza cu vaporul. Sunt zile si mai nasoale ...

Cat despre locul "nou" ... sa ma anunti din timp.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 785

joi, 10. aprilie 2014, 22:30








Nu umblati singuri noaptea pe mal,ca va papa bau-baul..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

1 786

vineri, 11. aprilie 2014, 01:50

Mama da ce stiuci prinzi acolo :buaaaah: ce sa zic, nota 10 :bravo:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 787

vineri, 11. aprilie 2014, 09:41

Hohohohoho, vad ca iti merg Gigi treburile pe baltile din jurul aradului … frumoasa dihania :apl:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 788

vineri, 11. aprilie 2014, 10:51

Multzam..ce sa fac ,daca pe natural nu evoie decat pt. braconieri..pescuiesc si eu pe unde pot..Am prins-o la ultima lansare,am zis ca mai dau o data si plec ..Pina atunci ratasem 2 ,ultima chiar la picioarele mele..asta o dat bine..Pt. cei interesati pe Lipova ,Egreta,daca mergi juma' de zi taxa e 15 ron ,mai nou.Pe o zi intreaga e 20..In weekend nu e de mers la spinning ca e plin de feederristi..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 789

duminică, 13. aprilie 2014, 10:59

m bagat si ieri o iesire ... de data asta in compania lui Mane81. din pacate nu prea sunt multe de povestit. am fost pentru a doua oara intr-un anumit loc efectiv superb si care este imposibil sa nu tina pesti. as spune ca nu a fost ziua potrivita pentru ca pestii nu au vrut aproape deloc sa colaboreze chiar daca ne-am udat mai bine de jumatate de trusa in cautarea nalucii care sa le fie pe plac. eu mai mult dupa avat in timp ce Mane mai degraba era interesat de ceva somn cu mici scapari la avat sau vreun eventual dintos pierdut prin curentii de acolo. au fost doua atacuri pe niste voblere portocalii si cel care ne-a salvat de gherla a fost:



bibanelul buclucas si un avat destul de OK ca si dimensiune.

chiar nu reusesc sa imi dau semaa ce aveau ieri pestii ... parca lipseau din peisaj dar ceva imi spune ca nu era deloc asa. avatul a venit cand taram un vobler pe un prag de bolovani si la cat de timid a lovit naluca eram convins in prima faza ca am de-a face cu o alta specie.

am mai incercat si prin alte locuri dupa lasatul intunericului dar din pacate din cele 4 locuri ce erau relativ aproape, 3 dintre ele erau ocupate de nemti :nervos: iar unul era inaccesibil. incet incet incepe "lupta cu nemtii" de pe malul Po-ului ...

data viitoare TREBUIE sa fie mai bine ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

1 790

duminică, 13. aprilie 2014, 22:43

Stiuca prinsa de mine la concursul Cormoran Uzlina din acest weekend, la 900 de grame diferenta de captura concursului. Este record personal.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Tyrael« (13. aprilie 2014, 22:49)


mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

1 791

duminică, 13. aprilie 2014, 23:23

Frumoasa foc cucoana, bravo :bravo:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 792

luni, 14. aprilie 2014, 06:08

Faina dintzoasa..cum a fost la concurs?
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 793

luni, 14. aprilie 2014, 09:35

felicitari Tyrael,superba dintoasa :apl:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

1 794

luni, 14. aprilie 2014, 14:04

Faina dintzoasa..cum a fost la concurs?


A fost prima oara cand am participat la un concurs, am ocupat un nesperat loc 6. Concursul a fost super ok iar incinta mi-a placut enorm

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 795

luni, 14. aprilie 2014, 17:19

Felicitari pentru locul 6, e o clasare chiar foarte buna..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 100

Membru din: 30. ianuarie 2014

Locație: Baia Mare - Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 796

marți, 15. aprilie 2014, 19:40

...faina captura , faina clasarea , felicitari ! :apl:
GO FOR SPINNING !!!

Catalog naluci "old_radu"

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1 797

marți, 15. aprilie 2014, 20:29

Bravo la toti care ati reusit sa prindeti pesti! Ieri am prins si eu ceva coltati ,unul mai rasarit ,insa pana la urma vantul m-a rapus! :rizi:

Florine ce se mai aude cu barajul de la Ighis ca ma arde dupa sarbatori sa ies cu barca pe el? Banuiesc ca acolo ai fost la somn. :noroc: Oricum salaii au scapat de hainele de nunta ,sunt din nou in larg cred pe baraj asa ca as avea o sansa din barca ...Fara sa deranjez carasarii de pe mal! :) Nu de alta ,dar nu am unde pescui in prohibitia asta si se descarca bateria la sonar :rizi:

1 798

miercuri, 16. aprilie 2014, 01:55

Bravo la toti care ati reusit sa prindeti pesti! Ieri am prins si eu ceva coltati ,unul mai rasarit ,insa pana la urma vantul m-a rapus! :rizi:

Florine ce se mai aude cu barajul de la Ighis ca ma arde dupa sarbatori sa ies cu barca pe el? Banuiesc ca acolo ai fost la somn. :noroc: Oricum salaii au scapat de hainele de nunta ,sunt din nou in larg cred pe baraj asa ca as avea o sansa din barca ...Fara sa deranjez carasarii de pe mal! :) Nu de alta ,dar nu am unde pescui in prohibitia asta si se descarca bateria la sonar :rizi:

Nam auzit sa se prinda salai pe baraj! :nu: (nam mai fost pe ighis de vreo 1 luna ,oricum am sa ma interesez mai in detaliu :ochi: )
La somn nam pescuit deoarece nu am vizat permisul pe Ighis :nu:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1 799

vineri, 18. aprilie 2014, 14:47

In Vinerea Mare se dovedeste ca mielul are uneori ...dinti! :rizi:





Sarbatori Fericite romani ,oriunde va veti afla!!! :cadou:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 800

vineri, 18. aprilie 2014, 15:36

F frumos, bravo Zamfi!

Am fost si eu cu Costi si cu Florin la Jezero Joca, de luni de la pranz pina a 2-a zi pe la pranz. Am ajuns pe o vreme frumoasa si am plecat pe una furtunoasa... Nah, ce sa-i facem, importanta a fost iesirea din punct de vedere amicala, de nota 10! :apl: Din pdv al capturilor... :doarecapu:

Eu am dat vina pe apa care era destul de calda pt aceasta vreme, si anume 17,8°C. Stiucile muscau dimineata si seara doar, pe intervale scurte de 30 de minute, asa cum au spus si alti pescari pe balta. In total am reusit sa scoatem la poza 2 stiuci, plus o imitatie, la care as mai pune inca o bucata scapata in drill. :bucuros2:
Informer a pacalit stiuca lui la spinerbait, iar eu la gume de 15 cm (galben fluo) si 18 cm (pink).

Mancarea de la restaurantul vanatoresc si hotelul de 2 stele le pot recomanda din tot sufletul! :buaaaah:

Aici citeva dintre poze








Cine are chef sa vada toate pozele, aici gaseste albumul: Jezero Joca
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com