Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

161

miercuri, 15. august 2012, 14:06

..Deci se pare ca Italia castiga din nou...


Pacat ca e asa de departe....

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

162

miercuri, 15. august 2012, 15:51

...Deci se pare ca Italia castiga din nou...


din pacate trebuie sa iti dau dreptate in privinta asta ... :zid: ... nu ca m-ar surprinde dar pana si avatii parca sunt mai desi pe Po.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

163

duminică, 19. august 2012, 10:32

Salut.Acum vin de pe Po unde am stat doua zile si trei nopti.Din pacate in tot acest timp nu am prins nici-un somn, nu am avut nici macar un atac atat la stationar cat si la spinning.Mi-am incarcat timpul cu prinderea mrenelor si a platicilor, care recunosc au fost din belsug.Din pacate nici-un rapitor, Po-ul parca ar fi mort.Poate va fi diferit data viitoare. :ciao:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

164

duminică, 19. august 2012, 19:29

..Deci se pare ca Italia castiga din nou...


Pacat ca e asa de departe....


Mda...La 1,7 euro/litru de motorina...Noroc de sloveni ca la ei este 1,38 ...Plus Trieste-Chieri 38 euro autostrada ...15 euro la sloveni si vreo 10 la unguri ...Este departe! :necajit: Insa din cand in cand merita deoarece peisajele si restul sunt teribile ! Ieri la lacul cumnatului meu s-a prins un sturion de 32 kg ...La pelete la pluta ! Deci Italia-Romania = 1-0 ! Si nici macar nu a fost offsaid :rizi:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

165

marți, 21. august 2012, 17:59

Salut.Acum vin de pe Po unde am stat doua zile si trei nopti.Din pacate in tot acest timp nu am prins nici-un somn, nu am avut nici macar un atac atat la stationar cat si la spinning.Mi-am incarcat timpul cu prinderea mrenelor si a platicilor, care recunosc au fost din belsug.Din pacate nici-un rapitor, Po-ul parca ar fi mort.Poate va fi diferit data viitoare. :ciao:


nasol mane din ce zici ... sa inteleg ca nivelul e in continuare foarte scazut si avand in vedere temperaturile care am auzit ca sunt pe acolo atunci imi inchipui cum sta treaba. ramane pe data viitoare :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

166

marți, 21. august 2012, 19:01

Salut la toata lumea.Stii Anem nu cred ca am avut o partida ca cea de saptamana trecuta niciodata, adica chiar nici un atac in doua zile si trei nopti la stationar.Week-endul acesta cred ca ma duc pe Mincio si sper ca situatia sa fie diferita fata de cea de pe Po.Concediu placut in continuare :ciao:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

167

duminică, 26. august 2012, 18:35

Weekend-ul asta am facut impreuna cu nepotu` de la Resita o noua partida pe lacul 3 Ape.
Nivelul lacului este la cota cea mai de sus, in pofida secetei curge apa pe deversor spre deosebire de lacul Valiug unde au inceput sa se vada "plajele".
Cerul a fost absolut senin in fiecare zi, ca norocul ca temperatura la munte nu se compara cu cea din oras... la umbra este chiar racoare bine.
Am pescuit exclusiv la gume, respectiv am ales un singur model de 7cm de la Relax, in diferite culori, pe jig 2/0 - 11g + dip-ul de rigoare ce se observa in imagine. :D
Lanseta a fost medium, fir textil de 15lb cu inaintas fluorocarbon de 0,25mm.



Am prins 2 salai, unul catre 1Kg care s-a eliberat langa barca in timp ce incercam sa-l prind cu grip-ul iar al doilea ii asta de mai jos care de data asta nu mi-o mai scapat:



Am avut ceva emotii cu el ca a cam inghitit naluca si cu toate ca mi-am dat silinta sa-l "operez" cat mai delicat, tot o sangerat putin dupa.
I-am facut cateva manevre de resuscitare si cand l-am eliberat, era ca nou. ;)
Sper sa-l prind si data viitoare... daca nu pe asta, barem pe ma-sa sau pe tac-su... :D.

----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

deyu

Biban

Răspunsuri: 120

Membru din: 13. iulie 2012

Locație: Arad

Profesia: Student

  • Scrie un mesaj privat

168

duminică, 26. august 2012, 18:39

Felicitariile mele Costi!!!!

Super!! si :inchinare: :inchinare: pt C&R :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

169

duminică, 26. august 2012, 18:48

:buaaaah: ce bucata!
Super Costi, cu astfel de parteneri as petrece orice concediu de pescuit! Abia astept vara urmatoare. Respect!

PS: Cum comanda o blondina bere? ... - O Skol, va rog!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

170

duminică, 26. august 2012, 20:13

[...]



Am avut ceva emotii cu el ca a cam inghitit naluca si cu toate ca mi-am dat silinta sa-l "operez" cat mai delicat, tot o sangerat putin dupa.
I-am facut cateva manevre de resuscitare si cand l-am eliberat, era ca nou. ;)
Sper sa-l prind si data viitoare... daca nu pe asta, barem pe ma-sa sau pe tac-su... :D.



sincere felicitari Informer pentru salaul asta, mai ales pe 3ape dar si mai multe felicitari pentru final ... adica pentru eliberare, un gest de urmat si de altii. Imi pare rau ca nu am ajuns si eu pe Dunare cu voi macar pentru a ciocni o bere.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

171

marți, 28. august 2012, 09:33

Salut la toata lumea.Stii Anem nu cred ca am avut o partida ca cea de saptamana trecuta niciodata, adica chiar nici un atac in doua zile si trei nopti la stationar.Week-endul acesta cred ca ma duc pe Mincio si sper ca situatia sa fie diferita fata de cea de pe Po.Concediu placut in continuare :ciao:


de ieri am revenit in italia si sper ca in weekend sa reusesc sa bag o iesire pe Po in cautarea vreunui somn iar cat timp va fi lumina vreun avat. am "de recuperat" pentru ca dunarea am gasit-o aproape moarta si capturile s-au lasat asteptate ... niciodata nu am vazut atat de putina activitate de avat la suprafata apei precum am vazut in iesirile astea.

mane81 ... cum e Po-ul? am inteles ca pe aici au fost ceva furtuni si ploi ... s-a tulburat, a crescut? ai fost cand a crescut?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

172

marți, 28. august 2012, 14:16

Salut la toata lumea.Stii Anem nu cred ca am avut o partida ca cea de saptamana trecuta niciodata, adica chiar nici un atac in doua zile si trei nopti la stationar.Week-endul acesta cred ca ma duc pe Mincio si sper ca situatia sa fie diferita fata de cea de pe Po.Concediu placut in continuare :ciao:


de ieri am revenit in italia si sper ca in weekend sa reusesc sa bag o iesire pe Po in cautarea vreunui somn iar cat timp va fi lumina vreun avat. am "de recuperat" pentru ca dunarea am gasit-o aproape moarta si capturile s-au lasat asteptate ... niciodata nu am vazut atat de putina activitate de avat la suprafata apei precum am vazut in iesirile astea.

mane81 ... cum e Po-ul? am inteles ca pe aici au fost ceva furtuni si ploi ... s-a tulburat, a crescut? ai fost cand a crescut?

Salut.In weekend am preferat sa merg pe Canal Bianco decat pe Po sperand in ceva atacuri, insa nu s-a intamplat nimic din pacate :) .Duminica a plouat si temperatura a mai scazut, sper sa se schimbe ceva si cu activitatea pestilor.O sa descoper la sfarsit de saptamana. :ciao:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

173

miercuri, 29. august 2012, 09:31

Ieri verificam nivelul Po-ului la fiecare 2 ore sa vad ce se intampla si vazand ca era crescut si in continuare in usoara crestere am zis ca asa moment este imposibil de ratat. Asa ca in jur de 6 m-am tirat de la lucru si exact in momentul in care se intuneca am ajuns pe Po. La avat nu am incercat pentru ca era prea intuneric asa ca m-am pus hotarat pe somn. Am pescuit pana pe la vreo 11 jumate cand m-am decis ca ar fi bine sa o iau spre casa avand in vedere ca azi sunt totusi la lucru fara a avea nici un atac, nici un rateu ... NIMIC. O singura data s-a intamplat ceva ciudat de care nu sunt convins daca era peste sau o creanga ce curgea pe apa (apa fiind in crestere era multa mizerie) ... adica am simtit doar o greutate in lanseta si in momentul in care am dat contra pentru o fractiune de secunda am simtit ceva in lanseta si am scos voblerul cu o tripla indreptata, tind sa cred ca era ceva creanga.

Nu reusesc sa inteleg ce s-a intampalat ... am auzit doar vreo maxim 5-6 atacuri de somn si alea destul de departe iar pestii mici erau aproape disparuti din locul respectiv, unde in mod normal e plin de pesti pana in 1-2 kg. Totul parea mort in ciuda unor conditii foarte OK.

Ps: chiar daca nivelul apei a crescut cu vreo jumate de metru era exagerat de limpede :soc: :doarecapu:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

174

miercuri, 29. august 2012, 09:35

Poate asa o perioada proasta ai prins si pe Dunare la avat, si de aceea a dat impresia ca Dunarea a fost "golita"...
Si pe Rin sunt astfel de perioade, care de multe ori tin saptamani intregi. Parca dispar toti pestii din apa. :nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

175

joi, 30. august 2012, 09:55

Poate asa o perioada proasta ai prins si pe Dunare la avat, si de aceea a dat impresia ca Dunarea a fost "golita"...
Si pe Rin sunt astfel de perioade, care de multe ori tin saptamani intregi. Parca dispar toti pestii din apa. :nunteleg:


pe Dunare din cate am citit "perioada" aia a fost cam tot anul cu niste mici exceptii (vorbim de dunarea mai sus de PdF) ... ceea ce ma duce cu gandul ca de fapt nu e vorba de perioada ci de pestii care lipsesc. sunt de parere ca Dunarea e doar o umbra a ceea ce a fost in urma cu nu foarte multi ani pentru ca au reusit intr-un fel sau altul sa nenorceasca bine de tot numarul pestilor din apa.

ps : o intamplare care dovedeste pana unde s-a ajuns ar fi ca in prima iesire pe dunare in anul asta am fost impreuna cu ai mei. ei mai faceau de mancare, mai mergeu la un suc sau alte chestii de genul asta si la un moment dat taica-miu s-a intalnit cu un coleg de la lucru. dintr-una in alta (taica-miu nu e pescar) il intreaba pe individ daca a prins ceva la care ala ii arata o galeata in care avea cateva zeci/sute de obleti putin mai mari decat degetul pe care nevasta-sa se chinuia sa ii curete (ce-o mai fi de curatat si acolo). deci morala ... se curata dunarea complet si oamenii cand se duc pe dunare pur si simplu nu pot sa accepte ideea de a se inoarce fara peste acasa, asa ca iau tot ceea ce a mai ramas, adica obletii de langa maluri. de multe ori stau si ma gandesc ca oamenii astia isi merita soarta, mai nasol de cei care trebuie sa "sufere" din cauza lor. pe mine anul asta Dunarea a reusit sa ma dezamageasca intr-un mod pe care nu il credeam posibil.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

176

joi, 30. august 2012, 10:06

Anem, sa sti ca am avut nopti la Dunare unde cind batei cu lanterna pe apa, era alb de obleti. Eu asa ceva n-am mai vazut... Insa am prins si nopti unde nu vedeai unul!

Pe Rin, an de an rapeau vara avatii ca nebunii. De vre-o 2-3 veri, cam rarut, cam pauza. Doar ici colo unul ratacit. Si ce sa-ti spun ca, weekend-ul trecut prinde un tovaras de al meu din Rastatt, un avat de vre-o 4 kile. Pescuia la grund in apa de 7 metri cu Floare de Dunare (guvide) dupa salau. Sunt ani si regiuni unde anumiti pesti isi schimba obiceiurile de hrana.
Alt exemplu: ani de zile pescuiam la cram pe Rin cu boilies-uri de peste. Intr-un an anume (deci nu in fiecare an) am prins nenumarati avati la boilies-uri. Nu pot explica de ce s-au putorosit in anul acela si au adunat hrana moarta de pe grund. La wobblere n-am avut nici o muscatura! La boilis-uri in schimb, 5 - 6 avati la o partida de pescuit in 2.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

177

joi, 30. august 2012, 10:21

ps : o intamplare care dovedeste pana unde s-a ajuns ar fi ca in prima iesire pe dunare in anul asta am fost impreuna cu ai mei. ei mai faceau de mancare, mai mergeu la un suc sau alte chestii de genul asta si la un moment dat taica-miu s-a intalnit cu un coleg de la lucru. dintr-una in alta (taica-miu nu e pescar) il intreaba pe individ daca a prins ceva la care ala ii arata o galeata in care avea cateva zeci/sute de obleti putin mai mari decat degetul pe care nevasta-sa se chinuia sa ii curete (ce-o mai fi de curatat si acolo). deci morala ... se curata dunarea complet si oamenii cand se duc pe dunare pur si simplu nu pot sa accepte ideea de a se inoarce fara peste acasa, asa ca iau tot ceea ce a mai ramas, adica obletii de langa maluri. de multe ori stau si ma gandesc ca oamenii astia isi merita soarta, mai nasol de cei care trebuie sa "sufere" din cauza lor. pe mine anul asta Dunarea a reusit sa ma dezamageasca intr-un mod pe care nu il credeam posibil.

Săptămâna trecută am făcut o partidă de pescuit la spining pe timp de noapte, a fost un spectacol greu de descris, toată noaptea milioane de obleți jucau la suprafața apei, răpitorul ere în delir, spuneai ca fierbe Dunărea......... :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

178

joi, 30. august 2012, 10:28


Săptămâna trecută am făcut o partidă de pescuit la spining pe timp de noapte, a fost un spectacol greu de descris, toată noaptea milioane de obleți jucau la suprafața apei, răpitorul ere în delir, spuneai ca fierbe Dunărea......... :pescuit:


asta in zona voastra ... prin toata zona de CS Dunarea pare o fantana iar pe maluri se mai plimba agale niste bancuri mici de obleti. iar daca ai noroc vezi si ceva avati sarind, atat ca in locurile in care in alte dati avatii care rapeau sareau bine de 2kg de data asta cand vedeai unul de 1kg nu stiai cum sa arunci mai repede in directia aia. nici macar plasari nu am mai vazut ca in alte dati ... fapt ce spune multe.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

179

joi, 30. august 2012, 10:45

asta in zona voastra ... prin toata zona de CS Dunarea pare o fantana iar pe maluri se mai plimba agale niste banuri mici de obleti. iar daca ai noroc vezi si ceva avati sarind, atat ca in locurile in care in alte dati avatii care rapeau sareau bine de 2kg de data asta cand vedeai unul de 1kg nu stiai cum sa arunci mai repede in directia aia. nici macar plasari nu am mai vazut ca in alte dati ... fapt ce spune multe.

Sper din tot sufletul să te înșeli și să fie din alte cauze ( temperatura apei, nivelul foarte scăzut al Dunării ). :gandesc:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

180

joi, 30. august 2012, 10:51

Eu am pescuit pe o perioada de 1 luna in CS. La a3-a iesire, i-am si aratat lui Informer pe apa cita obletime era la suprafata, de parca nu mai incapeau in Dunare si unii tot ieseau afara... La prima iesire, cu 2 saptamini inainte, nu a fost asa ceva...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com