Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

1 741

luni, 24. martie 2014, 09:37

Bravo baieti :apl: . Felicitari pentru toate capturile
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

Răspunsuri: 59

Membru din: 5. august 2013

Locație: pe apa

  • Scrie un mesaj privat

1 742

luni, 24. martie 2014, 11:58

Aseara am venit din Delta

Primiti si poze cu crapi? :gandesc:

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

1 743

luni, 24. martie 2014, 12:05

buna baieti,am fost si eu ieri la Prut si nu am prins decat un crapcean la un kil jumate si un pietrar.Prutul a inceput sa se tulbure si cred ca l-a cam dat peste cap, o sa mai incerc si sambata asta odata ca dupa aia ,prohibitia. :salut:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »cristina« (24. martie 2014, 12:23)


Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

1 744

luni, 24. martie 2014, 17:46

Desi iarna nu a fost asa lunga, simteam ca nu ma trece ca sa pot iesi la o partida de clonc. O planuisem de o saptamana dar din diverse motive nu am reusit sa ajung decat astazi, ca un facut fiind tocmai ziua de nastere. Unde se poate petrece mai bine astfel de zi decat pe balta? Am plecat fara sperante mari, fiind totusi devreme pentru clonc, asta calendaristic caci afara erau 18 grade iar apa in pelicula 12 grade. Momeala folosita a fost carasul viu, cam la 10-12 cm, ramele ar fi fost mult mai potrivite dar cam greu de gasit pe vremea asta. Inca de la primele batai ale cloncului, somnii desi mici au raspuns aproape instant spre suprinderea si exatzul meu. Am avut la un moment dat si o trasatura anemica in care un somn a plecat cu montura in lateral, dupa care a renuntat aproape imediat. Dupa 2 ore de pescuit, ne-am re-intors pe aceeasi ruta sa mai incercam o data. Somnii nu au mai raspuns de nici un fel la bataile cloncului.
Desi nu am primit cadou nici un dril pana la final, a fost o zi excelenta, peste asteptari as putea zice si cu o vreme excelenta. Am pus cateva poze si un filmulet scurt pe blog, banuiesc ca nu ar fi de mare interes niste imagini ale sonarului :) :prieteni:
p.s. daca este o problema ca se face trimitere pe blog, nu e problema, editez postarea si pun pozele si aici

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 745

luni, 24. martie 2014, 18:42

Pana la urma iesirea conteaza, si ca ati vazut miscare e si mai OK.

Ps: la multi ani :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1 746

joi, 27. martie 2014, 21:23

Regretatul Dem Radulescu spunea in superbul film Secretul lui Bachus :" In fond viata trebuie traita ,nu-i asa ? " .Deoarece nu-mi permit sa contrazic un maestru al neamului nostru ,am plecat si eu sa-mi traiesc viata... :rizi: Asa ...cu noaptea in cap! :rizi: Rezultatele au fost excelente : un chinez batran harponat :soc: ,care m-a facut sa pun cotorul de la bat in sold la un moment dat :nunteleg: pentru a finaliza drill-ul , un crap romanesc ,adrenalina pura, de cca 8 kg zic eu ,10 zic altii(era incredibil de rotund!!!)prins cu jigul in bot , inca ceva solzi pe jiguri si vreo 8-10 salaiasi ,negrii foc! O zi superba ,intr-un peisaj excelent ,o zi in care m-am convins din nou ca sonarul este uneori o arma letala! :drac:
La un moment dat ma simteam ca pe PV-Tv cu mine in rolul principal! :rizi: De altfel la un moment dat am renuntat sa mai pescuiesc si am incercat sa trag niste concluzii ,pe care ,chiar daca le stiti o sa incerc sa le mai punctez odata :pauza: Deci ,asa zise reguli pentru salau :

1.Incercati sa pescuiti in locuri in care acest peste mai exista... :rizi:
2.Salaul este dependent de structura ,deci cautati si ...interpretati structurile;
3.Gasiti culoarul de atac al salaului ! Astazi ,dupa ce i-am gasit , am sesizat ca din locul de ancorare pe un singur traseu aveam atac ,desi structurile identificate erau peste tot! Distanta fata de barca a atacurilor a variat intre capat de lanseu si cca 4-5 m de barca;
4.Gasiti culoarea de "atac" pentru locul si momentul respectiv.Deoarece salaul era acolo si era activ am variat gumele si culorile .Doua culori au adus atacuri .
5.Folositi scule in care sa aveti incredere si cu care sa va simtiti bine! Si daca sunt de calitate este mai bine ...Comboul meu de azi (Avid 7' M modificat de ULK, Daiwa Bradia si Samurai Braid 15lbs terminat in jiguri Fudo si Gamakatsu )mi-a dovedit ca banii investiti au meritat! Mai ales dupa cele doua drilluri de poveste ... :bucuros2: Bine batul ar putea fi mai senzitiv ,dar la cum dadeau azi coltatii nu au fost probleme. Unul mi-a dat in 5 m de barca ciocan de am crezut ca am dat de stiuca.
...
n.Cand sunt "dereglati" salaii incercati sa va controlati impulsurile si dupa ce v-ati distrat lasatii si pe ei sa-si faca treaba. Eu am adus si acasa,am si eliberat ,dar foarte important mi s-a parut ca am reusit sa ma opresc ,sa strang si sa plec!

Cateva poze ...

Purcel in drill ...





Negriciosi ...









Relax Kopyto - o guma aproape perfecta



Si cineva care a mai trait o zi din viata si care va saluta cu respect:




Ps: nu luati cele cateva puncte amintite de mine decat asa, ca o parere personala . :noroc:

1 747

joi, 27. martie 2014, 21:33

daca nu puneai ultima poza, era perfect :rizi:
oricum, felicitari si...........cred ca stii cat esti de invidiat :bravo:

Răspunsuri: 100

Membru din: 30. ianuarie 2014

Locație: Baia Mare - Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 748

joi, 27. martie 2014, 21:35

...se pare ca ai avut o zi super
...sa se repete ! :ochi:
GO FOR SPINNING !!!

Catalog naluci "old_radu"

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1 749

joi, 27. martie 2014, 21:37

@adiwolf

De ce mah ,ca este ultima achizitie de barca din Decathlon ! Sapca prietene,sapca ... :rizi:

Invidiat ? O vazut doamna poza cu crapul ? :rizi: Ca de fitofag nu cred ca a fost impresionata ...

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1 750

joi, 27. martie 2014, 21:37

...se pare ca ai avut o zi super
...sa se repete ! :ochi:

Asa este Radule. Si pentru tine ! :bravo:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

1 751

joi, 27. martie 2014, 21:42

Alta viata cu tractorasele... :rizi: :drac2: .
Felicitari... poimaine incerc si io. :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 752

joi, 27. martie 2014, 22:19

frumos Zamfi, se pare ca ai avut parte de o zi pe cinste :bravo:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 753

vineri, 28. martie 2014, 06:07

Zamfi ar trebui sa-ti interzica astia sonarul :rizi: :rizi: :rizi: E arma letala in mana ta,si esti la inceput,ce o fi mai incolo?? :)
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1 754

vineri, 28. martie 2014, 06:24

Gigi ...sper sa ai dreptate! :drac: Ca e unii pe aici care ma tot indeamna sa dau la clonc...Eu incerc sa rezist eroic !Noroc ca nu ma atrage... :bucuros2:
In rest va multumesc la toti si va doresc sa va traiti viata! Singurul regret al zilei de ieri a fost ca am fost singur ,fara un prieten ...Noroc ca exista acest forum! :apl:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 755

vineri, 28. martie 2014, 06:26

Felicitari Zamfi, super! :noroc: Esti chiar sigur ca sonarul te-a ajutat, sau cunosteai zona? :gandesc:

Ah, si de ce spui ca Relax Kopito e aproape guma perfecta? :nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

1 756

vineri, 28. martie 2014, 06:43

Felicitari Zamfi! Ai avut parte o partida pe cinste, memorabila :apl:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

1 757

vineri, 28. martie 2014, 06:59

Felicitări Zamfi, ai avut parte de tot ce-şi poate dori un pescar.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1 758

vineri, 28. martie 2014, 09:24

Felicitari Zamfi, super! :noroc: Esti chiar sigur ca sonarul te-a ajutat, sau cunosteai zona? :gandesc:

Ah, si de ce spui ca Relax Kopito e aproape guma perfecta? :nunteleg:



Zoran , a fost PRIMA data cand am intrat cu barca pe balta aia ! In toamna am mai pescuit de pe mal de doua ori ... Insa strapii erau acum pe mijlocul lacului ,desi erau negrii! Bine ,lacul nu este adanc are 3 m si unde erau salaii avea 2m .E drept ca am prins doi si in alt loc pe 2,7 m. De ce m-a ajutat sonarul ? Pentru ca m-am plimbat doua ore pana am gasit structutile ,care de fapt erau niste cioate ,ragalii ,etc.Apoi am pescuit pe multe alte zone fara nimic pe fund .Am prins doi crapi :rizi: Ma rog un chinez si un crap. Crapul de gura!Cei doi salaiasi care i-am prins in alta zona i-am luat tot de pe ceva agataturi care le-am gasit intamplator cu jigul. Apoi am mers intre cioate ,cautate din nou (lipsa gps...) si am luat 8 bucati in cca o ora-o ora jumate,timp in care am rupt doua jiguri ,etc. Am mai scapat doi si am ratat doua tzacuri.Ce sa mai zic? :gandesc: M-am oprit ,am strans si am plecat.La ora 16!

Relax ? Era o gluma totusi ,in sensul ca prinde si din exterior pestii atat este de capabila! :rizi: Vezi solzul...Oricum sa stii ca pentru firma Relax am un respect deosebit! Prind bine gumele lor. Si BBB are respectul meu.Prietenii stiu de ce ... :prieteni:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1 759

vineri, 28. martie 2014, 09:29

Felicitări Zamfi, ai avut parte de tot ce-şi poate dori un pescar.


Asa este . Aproape ...Mi-as fi dorit si o mama de salai ,nu prea mare ...asa la 5-6 kg! :rizi: Oricum drilul cu chinezul luat de coada a fost fantastic! Batul si mulineta ireprosabile! Bradia nici macar nu gafaia...In conditiile in care aproape m-a scos din ancora chinezul!!! Ma durea la un moment dat bratul asa ca ...am pus cotorul in sold si trageam ca de somn :bucuros: Apoi crapul ...cand l-am vazut la suprafata m-am blocat!!! Am vrut sa-l filmez cu telefonul dar mi-a fost teama sa nu-l scap in apa.Merita insa filmat . daca eram cu colegul Adi sa puna camera pe mine ,asa cum am spus , eram, ca la PV-TV :rizi:

1 760

vineri, 28. martie 2014, 17:22

data viitoare prietene, data viitoare.
nu te mai las singur ca vad ca faci "prostii" !