Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1 721

duminică, 16. martie 2014, 15:03

Felicitari pentru capturi !

King-ule si eu am prins spiritul Muresului! Tot asa arata ...O fi un semn! :bravo:

1 722

duminică, 16. martie 2014, 17:31

Felicitari tuturor pentru capturi, macar voi a-ti prins cate ceva
ieri am facut prima iesire cu barca pe anul asta si in afara de peisaje, am prins un vant si am calarit niste valuri.......... :zambet:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

1 723

duminică, 16. martie 2014, 17:36

Felicitari celor care au fost la pescuit. Ma bucur ca vad atati pesti frumosi. In curand ii veti vedea si pe ai mei. :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 724

luni, 17. martie 2014, 00:31

.Pe tot parcursul noptii lanseta se zbuciuma destul de ciudat insa eram convins ca e carasul momeala care atunci cand l-am pus in montura era tare vioi.Dimineata cand fratemiu recupereaza lanseta vedem ca de fapt avem somn in ea, somn de circa 1,20 clar peste 10 kg.Concluzia e ca un somn de zece kg ramane agatat daca pui fir de rupere de 0,35 sa cobor cu grosimea firului de rupere pescarii de somn italieni folosesc si de 0,40 si 0,45 mono.


Felicitari, frumoase capturile! :noroc:
Nu Mane, ramai la 0,35mm. Daca ti se pare suspect, nu esti sigur daca e trasatura sau nu, mai bine scoti lanseta sa o verifici.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 111

Membru din: 17. ianuarie 2013

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

1 725

luni, 17. martie 2014, 09:50

Am fost la o partida de spinning la Dunare ( zona Coronini pana la Cozla ) de joi 13.03 ora 12 aprox pana in 14.03 pana la ora 14 aprox :bravo:
Bilant 5 "Siialai " punctabili dar nu exagerat :bravo:
somn nimic ---doar o bucata cu multe kg iesea la " spalat" cum se zice asa de vreo 2 ori sa ma faca fericit :bucuros2:
Conditii super vant slab ,apa putin de tot tulbure si cu debit destul de bun

Pot spune ca a fost o partida relativ buna ...recunosc ca ma gadeam la un somn ,dar nu a fost sa fie ,poate data viitoare:)

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 726

luni, 17. martie 2014, 09:54

frumos Mane ... 4 somni intr-o noapte este mai mult decat OK :apl:

Florine, speram sa vedem vreo poza cu salaii aia dunareni ... :bravo:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 111

Membru din: 17. ianuarie 2013

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

1 727

luni, 17. martie 2014, 10:17

Mi-e rusine ,dar nu am luat aparatul cu mine la apa (ca de obicei) si iti promit ca la urmatoare iesire ma conformez ...
Recunosc am plecat super motivat pentru somn si parca ...salaii (4 buc punctabili ) pe care i-am prins noaptea , in interval de max 40 min , m-au dezamagit pentru ca ma asteptam la mustacios ( stii cum e ... daca e salau nu e somn ) plus ca mai intrau si mici de tot pe care nu i-am mai luat in calcul :gandesc: .
Eram dezamagit ce mai ,apoi am revenit la sentimente mai bune , dar prea tarziu pentru ca nu am mai avut ce poza
:soc:

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

1 728

luni, 17. martie 2014, 14:42

Bravo baieti pentru capturi. Frumosi mustaciosii Mane felicitari :bravo:

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

1 729

luni, 17. martie 2014, 19:20

Super Mane, felicitari pentru capturi,

@ Florine, ramii dator cu poze, nu de alta dar gindeste si tu la astia care nu au alta posibilitate decit sa se uite la calculator..

Fir intins , meseriasilor. :apl:

puiu

Biban

Răspunsuri: 100

Membru din: 12. februarie 2014

Locație: Blaj

  • Scrie un mesaj privat

1 730

luni, 17. martie 2014, 20:38

ce n-as da sa fiu mai aproape de Dunare! :doaaamne:
Un expert printre incepatori şi un incepator printre experti

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 731

vineri, 21. martie 2014, 22:33

weekend-ul asta in mod normal pescuitul era scos din plan. anumite treburi de la lucru insa au fost de partea mea si intr-un fel sau altul am reusit sa bag o iesire "fulger" ... dar una dintr-aia de a inceput undeva in jur de ora 2 la lucru si inainte de ora 4 deja eram pe malul apei.

conditiile Po-ului il fac abordabil, si cum il prefer oricand in detrimentul altui loc nu am ezitat nici o secunda.

din pacate avatii nu au fost la fel de disponibili ca si data trecuta neoferindu-mi o gramada de atacuri. lucrurile s-au miscat timid cu asta:



dupa care am parte de un rateu de toata frumusetea la mai putin de 3 metri distanta de mine ... era un avat bun de tot care dupa ce mi-a indoit lanseta bine de tot si mi-a plecat vreo 2 metri pe frana a reusit sa se desfaca. urmeaza o pauza destul de lunga de activitate cu mine incepand sa schimb dispaerat voblere si culori. la un moment dat ma jucam cu un vobler pe fund cand simt o oarecare "agatatura" mai ciudata si urmeaza contra ... si surpriza:



chiar nu ma asteptam si eram convins ca nu voi fi eu primul care va baga un salau cu un vobler anem in gura. am mai insistat ulterior o jumatate de ora buna in cautarea unui alt dintos dar rezultatele au intarziat sa apara. plictisit de "bazait" nalucile pe fundul apei ma pun sa insist dupa vreun avat nervos si destul de rapid iese si el pentru o poza:



iar cand deja sperantele la avat se diminuau considerabil in sfarsit vine si unul care reuseste sa miste frana:



au mai fost vreo 2 rateuri si s-a facut intuneric. am mai insistat vreo ora cu speranta vreunul salau sau somn dar lipsa de activitate (totala) m-a gonit acasa ...

cam atat pe saptamana asta ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

1 732

vineri, 21. martie 2014, 22:42

:bravo: Frumos Anem, trebuie sa aflu unde ai prins dintosu ala mic :ochi: .Ma duc si eu maine, din pacate o sa ploua si o sa fie timp urat in weekend :doarecapu:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1 733

sâmbătă, 22. martie 2014, 09:35

din pacate o sa ploua si o sa fie timp urat in weekend


Vreme de salau ... :bravo:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 734

sâmbătă, 22. martie 2014, 13:44

Ca sa vezi cand mai ai cate un rateu la wobler-cica nu-i buna lanseta ,ca nu 'inhaleaza'..-cine se joaca cu nervii tai..




Si cind iti da unul din asta...




ai impresia ca esti in nirvana..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

1 735

sâmbătă, 22. martie 2014, 14:04

Gigi,
iti dai seama ce cutite rasucesti tu acuma?!! :zambet:

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

1 736

sâmbătă, 22. martie 2014, 18:18

Bravo Gigi,l-ai prins pe nemernic,din poza vad ca nici noapte n-ai astampar. :bravo:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 737

sâmbătă, 22. martie 2014, 19:53

...
Si cind iti da unul din asta...




ai impresia ca esti in nirvana..


Si cind ti-a dat asta? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

1 738

sâmbătă, 22. martie 2014, 20:04

@ Semlecangheorghe mama mia ce salau :buaaaah:

Am fost si eu azi la spinning au iesit la poza doar doi avati mititei, am mai avut ceva atacuri si doua urmariri insa nu am insistat mult la vobler.Am preferat sa caut salaul la jig si nu am avut decat un tzac toata ziua :doarecapu: Astia sunt avatii:

:ciao:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 739

duminică, 23. martie 2014, 06:00

...
Si cind iti da unul din asta...




ai impresia ca esti in nirvana..


Si cind ti-a dat asta? :gandesc:
Sa tot fie vreo saptamana-doua..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 740

duminică, 23. martie 2014, 20:23

frumos dintosul Gigi, eu am insistat de pomana pe intuneric ...

misto Mane, stii prea bine ca pe Po de multe ori situatia e mai nasoala decat prin alte ape. o sa vina si aia cu dinti sau aia mai mari. vad ca ai facut deschiderea nalucilor :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm