Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 661

marți, 25. februarie 2014, 00:28



felicitari baieti!! imi pare rau ca nu am putut sta mai mult, oricum a fost o zi frumoasa chiar daca nu am prins nici un mustacios! data viitoare o sa stam mai mult, fir intins!


imi pare rau ca nu au fost capturi si de partea voastra ... data viitoare cu siguranta va fi mai OK

Am iesit si eu dupa o pauza care a inceput la jumatatea lunii octombrie. Nu ca asa am vrut dar a trebuit sa ma ocup de parinti care nu mai sunt prea tineri.
Deci am fost ieri la balta prietenului Claude cu Catalin si cu tatal lui.
Vremea a fost ok, cam 12° afara, capturi zero inafara de babusti si o marla care abia seara a acceptat sa intre. E bine si asa. Am luat aer si am facut un gratar.


sunt convins Tudor ca dupa o pauza atat de lunga chiar stiuculita aia a fost bine-venita. vine primavara si incep si capturile mai serioase ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

1 662

duminică, 9. martie 2014, 10:55

Salut prieteni.Am bagat si eu prima partida de stationar pe anul asta de ieri de pe la 17:00 pana azi dimineata pe la 8:00.Sperantele au fost mari insa rezultatele nu au fost pe masura insa asa e la peste.Pe apa am intalnit foarte multi pescari, semn ca a venit primavara :bucuros2: numai ca toate locurile de pescuit "FIERBINTI" erau ocupate asa ca a trebuit sa pescuiesc intr-un loc nou.Am pescuit cu doua lansete la fund si una la suprafata cu montura oss, ca momeala am folosit carasi.In 14 ore de pescuit am auzit un singur somn la suprafata si nu am avut nici-un atac.Azi de dimineata ma apuc si imi strang lansetele, nu stiu voi insa eu cand ma pregatesc sa plec acasa ma gandesc tot timpul ce ar fi ca in ultimul moment sa imi traga la una din lansete, cateodata chiar dau cu banul pe care o trag prima din apa :rizi: oricum azi am fost inspirat si in timp ce ma pregateam sa o scot pe a treia si ultima din apa HOP ca am trasatura la montura OSS si iese pe mal piticul asta:
A fost o partida de la care am avut asteptari mari, poate din cauza ca a fost prima iesire la stationar pe 2014, insa monstrii nu au vrut sa apara :rizi: Pe data viitoare. :ciao:

1 663

duminică, 9. martie 2014, 11:46

Pentru prima partida de stationar,mai ales pe vremea asta ,zic eu, ca rezultatul este unul foarte bun :buaaaah:
Mane ,ce temperatura are apa pe care ai pescuit?

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

1 664

duminică, 9. martie 2014, 12:05

Florine nu stiu ce temperatura are apa pentru ca nu mi-am cumparat inca termometru insa asta va fi urmatoarea achizitie.Temperatura afara a fost de 15 grade ieri pe zi, pe la 1 noaptea a fost 7,5 grade si de dimineata a scazut pana pe la 4 grade.Oricum apa e inca destul de rece, mai trebuie cateva saptamani si se pun somnii in miscare pe timp de noapte :buaaaah:

1 665

duminică, 9. martie 2014, 12:07

Am vrut sa ies si eu o noapte la stationar ,dar nam cu cine :nunteleg: ...toti prieteni pescari ma fac nebun :rizi:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

1 666

duminică, 9. martie 2014, 12:13

Am vrut sa ies si eu o noapte la stationar ,dar nam cu cine :nunteleg: ...toti prieteni pescari ma fac nebun :rizi:


Asta e si problema mea, nu am cu cine sa ies la stationar.Fratemiu si un amic al meu vin decat cand e timp frumos :doarecapu: stai linistit ca si mie imi zic ca sunt nebun :rizi: DAR chestia pe care nu o stiu ei e urmatoarea: "ei sunt nebuni pt ca prefera sa faca alte chestii decat sa iasa la un pescuit cu mine" :rizi:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 667

duminică, 9. martie 2014, 13:03

si in timp ce ma pregateam sa o scot pe a treia si ultima din apa HOP ca am trasatura la montura OSS si iese pe mal piticul asta:


Felicitari Mane pt deschiderea sezonului. La stationar! :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

1 668

duminică, 9. martie 2014, 13:09

Felictari Mane! Frumos mustaciosul... :bravo:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

1 669

duminică, 9. martie 2014, 13:16

@mane,
felicitari pt captura.
la noi, este frig si apa tulbure, unde mai pui ca pe varful Cozia (1668m) a nins deci........... :zid: (la Murghiol in urma cu cateva ore ningea :soc: )

Adrian S

Șalău

Răspunsuri: 220

Membru din: 25. iulie 2012

Locație: SEBES-ALBA

  • Scrie un mesaj privat

1 670

duminică, 9. martie 2014, 14:42

Felicitari pentru captura, fumos ! :bravo: Mane ne poti spune lungimea forfacului de la montura os ?

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

1 671

duminică, 9. martie 2014, 14:55

Felicitari pentru captura, fumos ! :bravo: Mane ne poti spune lungimea forfacului de la montura os ?


Salut.Am doua marimi de monturi os, de 110cm si de curand mi-am facut si mai lungi de 150 cm.Azi pescuiam cu asta de 150 cm si forfacul e pe undeva la la 100cm maxim 120cm(imi e lene acum sa ma duc in garaj sa masor monturile :zambet: ) dar cu aproximatie forfacul e cu 30, 40 cm mai scurt decat pluta os.Cand folosesc pe alea de 110 cm folosesc forfac mai scurt.Eu mai sunt nevoit sa folosesc si platici ca momeala atunci cand nu reusesc sa prind carasi si platicile tind sa inoate catre suprafata si asta inseamna ca riscul ca forfacul sa se incurce in montura e mai ridicat.Cred ca e mai ok de folosit cu montura asta caras ca momeala(parerea mea).

Adrian S

Șalău

Răspunsuri: 220

Membru din: 25. iulie 2012

Locație: SEBES-ALBA

  • Scrie un mesaj privat

1 672

duminică, 9. martie 2014, 15:24

Te-am intrebat, pentru ca un prieten de-al meu care pescuieste pe raul Mures, foloseste la montura os forfac de max. 40cm. , nu foloseste forfac mai lung deoarece pestele devine mai '' lenes '' , zice el. Eu nu am pescuit inca cu aceasta montura, nu stiu ce sa zic. Merci pt. raspuns !

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 673

duminică, 9. martie 2014, 17:27

bravo Mane, chiar daca nu are cine stie ce dimensiune sunt convins ca e bine-venit. mult mai bine decat sa ai parte de doar vreo 3-4 atacuri si nici un peste pe mal ... cum stii deja ca am avut eu astazi :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

1 674

vineri, 14. martie 2014, 20:06

Salut prieteni.. Astazi am prins si eu o zili era si am zis sa profit de ea din plin, Asa ca la ora 7 am facut prezenta pe Canal Bianco.
Am avut parte de o zi frumoasa, si de ceva atacuri. In 10 ore de pescuit am avut parte de vreao 3 atacuri anemice si de frumuselu asta.



Ce sa zic! Una peste alta am fost multumit. Locul e foarte promitator dar se pare ca e inca devreme.. Am auzit astazi de exemplare de 40 50 de kg in acea zona. Dar se pare ca e cam vanat somnul pe acolo. Tot astazi imi povestea un localnic ca ei daca prind ceva somn il omoara si il arunca orin in apa ori pe mal. :nervos: . Pentru ca nu au voie sa le mai dea drumu ai macelaresc. Pana si pe saracul caras nu au voie sa il mai elibereze. Plus inca cateva specii pe care nu le mai retin momentan. Oare ei ce vor? Sa aibe numai specii nobile de peste in ape? M-au dezgustat.... :nervos:


Si cam atat.. Data viitoare spes sa fie mai bine
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

1 675

vineri, 14. martie 2014, 20:10

"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

Răspunsuri: 100

Membru din: 30. ianuarie 2014

Locație: Baia Mare - Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 676

vineri, 14. martie 2014, 20:18

...fain Bogdane , felicitari !
...urmeaza si aia mai mari :ochi:
GO FOR SPINNING !!!

Catalog naluci "old_radu"

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 677

vineri, 14. martie 2014, 20:48



frumos Bogdane ... o sa vina si cei mai mari, dar prin locurile alea nu te astepta la capturi record. alea sunt locurile de iarna. chestiile serioase de regula se scot pe Po :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

1 678

vineri, 14. martie 2014, 20:58

Bravo Bogdane :bravo: la ce l-ai luat? La jig?

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

1 679

vineri, 14. martie 2014, 21:03

Da Mane! La jig l-am luat. Au crescut s au scazut apa toata ziua. M-au omorat. Plus vreo 20 de jiguri pierdute :zambet:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

1 680

vineri, 14. martie 2014, 22:05

Multumesc baietzi! :ochi:


Anem... Drabia astept iesirea pe Po sa dam afara la pozat ceva recorduri :bucuros2:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga