Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 641

luni, 24. februarie 2014, 08:06

..cand sonarul e in 2d siDi poti avea una din ferestre mai mare (depinde ce vrei sa vezi)structuri s-au pesti.

Poti folosi ambele ecrane unul langa celalalt, sau poti activa downscan overlay, adica sa suprapui pe aceeasi imagine 2d si di.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

1 642

luni, 24. februarie 2014, 08:13

Eu nu as mai folosi carligul de jig deloc! Taiat jos si pusa o ancora de 1/0 cum foloseste Larry

Nu este bine :drac2: , ar fi nevoie să-si achiziționeze și alt card de memorie pt . foto :rizi: , prea mari costurile . :bravo:
:pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1 643

luni, 24. februarie 2014, 08:13

Dane , nu vedeam montura pentru ca nu pescuiam sub barca! Deci nu am dat la jigging vertical ! Pescuiam la jig ,dar normal sa zic asa.Aia cu copacul a fost de exemplu ,insa nu am pescuit in el! Sa nu ma certi acum ca de ce nu am pescuit in el :rizi: Insa pe 2D vedeam clar cand aruncam si scoteam ancora,iar cand a fost activ si amplitude scope ,sau cum ii zice, am vazut corect toata ...ancora! Eu nu pot pescui cu ochii in ecran! dane,dupa umila mea parere ,ala este joc pe calculator nu spinnig.La clonc nu ma bag ,asa ca ... :prieteni:
Ps:tot am de lucru pe calculator ...ia sa punla galeata sonarul ! :bravo:

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

1 644

luni, 24. februarie 2014, 08:19

Zamfi se pare ca te-ai cam "indragostit" de barajul asta :)

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

1 645

luni, 24. februarie 2014, 08:19

Citat de la »danmiclau56«
..cand sonarul e in 2d siDi poti avea una din ferestre mai mare (depinde ce vrei sa vezi)structuri s-au pesti.

Poti folosi ambele ecrane unul langa celalalt, sau poti activa downscan overlay, adica sa suprapui pe aceeasi imagine 2d si di.
....corect !!doar ca pot mari una din imagini din setari,pe ecran 100%...cu 2d..50% si Di ..50%...pot seta sa apara pe ecran 2d.. 70%.si Di 30% si invers depinde ce urmaresc
...structuri sau pesti :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

1 646

luni, 24. februarie 2014, 08:20

La elite 5x hdi se poate imparti ecranul in 3? 83 200 si DI?

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1 647

luni, 24. februarie 2014, 08:24

Gata! Sonarul e in galeata!Culmea ...o trebuit sa dezactivez alarma de apa mica! :rizi:

Nu se poate imparti ecranul in 3,doar in doua paneluri gata preconfigurate care pot fi schimbate din butonul pages.Asa cred eu cel putin.

Da,lacul este interesant si ...provocator! Un lac greu ,pe care ai multe de invatat. Sper ca o sa mai merg! Apoi urmeaza Zetea si Cincisul dupa care ...prohibitie :doarecapu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 648

luni, 24. februarie 2014, 08:24

La elite 5x hdi se poate imparti ecranul in 3? 83 200 si DI?

Da
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1 649

luni, 24. februarie 2014, 08:28

La elite 5x hdi se poate imparti ecranul in 3? 83 200 si DI?

Da

Hopa! Dar fiind ecranul mic nu se merita...Deci nu se poate imparti :rizi:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

1 650

luni, 24. februarie 2014, 08:30

Dane , nu vedeam montura pentru ca nu pescuiam sub barca! Deci nu am dat la jigging vertical ! Pescuiam la jig ,dar normal sa zic asa.Aia cu copacul a fost de exemplu ,insa nu am pescuit in el! Sa nu ma certi acum ca de ce nu am pescuit in el Insa pe 2D vedeam clar cand aruncam si scoteam ancora,iar cand a fost activ si amplitude scope ,sau cum ii zice, am vazut corect toata ...ancora! Eu nu pot pescui cu ochii in ecran! dane,dupa umila mea parere ,ala este joc pe calculator nu spinnig.La clonc nu ma bag ,asa ca ...
Ps:tot am de lucru pe calculator ...ia sa punla galeata sonarul !
......sa te cert ,nu mi-as permite :nu: eu incerc doar sa te ajut,sa-ti mai treaca supararea :) esti cel mai ghinionist!! :bravo: ( mulineta fece peruca, sonarul se opreste) :nunteleg: .
....in alta ordine ...la :pescuit: cand vezi ce-i sub tine si mai vezi si pestele cum ataca...e din alt film...pe mine era sa se urce un vapor pe Dunare din cauza asta..asa eram de concentrat :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1 651

luni, 24. februarie 2014, 09:14

Dane ...nu sunt deloc ghinionist atata timp cat sunt sanatos si merg la pescuit! In rest sunt micile nimicuri ale vietii care ma agita doar pentru moment...O zi buna! :prieteni:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

1 652

luni, 24. februarie 2014, 09:30

Dane ...nu sunt deloc ghinionist atata timp cat sunt sanatos si merg la pescuit! In rest sunt micile nimicuri ale vietii care ma agita doar pentru moment...O zi buna!
:zambet:... :bravo: ... :noroc:... :saluti:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 653

luni, 24. februarie 2014, 10:11

merci Zamfi ... sunt de parere (la fel ca si Mane) ca a fost o zi in car eputeau iesi mai multi somni la pozat ... mai ales dupa pranz cand apele au inceput sa se incalzesca putin datorita soarelui de afara. din pacate noi eram rupti de oboseala si astazi suntem la lucru :zid:

pentru ca, dupa alte cateva atacuri si un jig indreptat pe lanseta lui Mane ...


Felicitari pt capturi, f faine! :apl:
Eu nu as mai folosi carligul de jig deloc! Taiat jos si pusa o ancora de 1/0 cum foloseste Larry


Zoran, am pescuit in locul in care te-am dus si pe tine la prima partida. daca as pune acolo o tripla in loc de carlig ori nu as pescui asa cum trebuie (lipit de fund) ori as lasa cate o naluca la fiecare lansare. ca fapt divers, ieri am pierdut mai bine de 25 de jiguri cu gumele aferente :ochi:

Eu nu as mai folosi carligul de jig deloc! Taiat jos si pusa o ancora de 1/0 cum foloseste Larry

Nu este bine :drac2: , ar fi nevoie să-si achiziționeze și alt card de memorie pt . foto :rizi: , prea mari costurile . :bravo:
:pescuit:


hehehehe ... momentan are card de 8gb, dar in husa aparatului am si buzunarase pentru card-uri de rezerva :bravo: :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 111

Membru din: 17. ianuarie 2013

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

1 654

luni, 24. februarie 2014, 10:32

Si multe baterii alcaline rezerva --- costuri +++ Te ajutam si noi la tot , numai sa ne pui poze pe forum ca eu ...nu am si de cate ori am fost ,ma gandeam ca poate poate ...Acum 2 ani aveam ce ,dar nu eram cu forumul :bucuros2:
Citat larry
Nu este bine :drac2: , ar fi nevoie să-si achiziționeze și alt card de memorie pt . foto :rizi: , prea mari costurile . :bravo:
:pescuit:

hehehehe ... momentan are card de 8gb, dar in husa aparatului am si buzunarase pentru card-uri de rezerva :bravo: :rizi:

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

1 655

luni, 24. februarie 2014, 11:02

La 2d timpul real este in dreapta,restul ecranului nu prezinta asa mare interes

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

1 656

luni, 24. februarie 2014, 11:13

La 2d timpul real este in dreapta,restul ecranului nu prezinta asa mare interes
.... nu prezinta interes ?? :nunteleg:.... poate la clonc in deriva....dar altfel ,te ajuta sa te pozitionezi....mai ales ca ai si istoricul. :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 657

luni, 24. februarie 2014, 11:23

...ieri am pierdut mai bine de 25 de jiguri cu gumele aferente...


Incearca sa nu le mai lasa jos pe fund, incearca sa le tragi 50 cm deasupra de fund, liniar. :gandesc:
Asa se prind cei mai multi somni pe Rin, tras liniar intre ape, agatati in gura.
Tras pe fund, ca la jiging salau, asa se "agata" cei mai multi somni de spate, coada,...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

1 658

luni, 24. februarie 2014, 11:36

...ieri am pierdut mai bine de 25 de jiguri cu gumele aferente...


Incearca sa nu le mai lasa jos pe fund, incearca sa le tragi 50 cm deasupra de fund, liniar. :gandesc:
Asa se prind cei mai multi somni pe Rin, tras liniar intre ape, agatati in gura.
Tras pe fund, ca la jiging salau, asa se "agata" cei mai multi somni de spate, coada,...

Eu am incercat si tras liniar cat mai aproape de fundul apei insa nu am avut niciodata parte de atac :gandesc: am mai prins si intre ape insa marea majoritate a somnilor in locul respectiv i-am prins cand lasam jigul pe fund( de fapt eu unul sper sa iasa pe mal si ceva salai, nu numai somni)

danut@

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 1

Membru din: 19. octombrie 2013

Locație: belluno , ilaly

Profesia: operaio

  • Scrie un mesaj privat

1 659

luni, 24. februarie 2014, 18:39

feli

am iesit si azi la pescuit. de data asta nu eram doar eu cu Mane, ci a venit inclusiv Bogdan (bogdan_artistu) si Dan (danut@) in cautarea vreunui avat ratacit sau vreun somnic adormit.

din pacate ziua nu a decurs asa cum am fi vrut. cam toti am avut parte de niste atacuri atat pe jiguri cat si pe voblere dar din pacate fara rezultat. in mijlocul atentiei a fost Mane care a deschis scena cu :



pentru ca, dupa alte cateva atacuri si un jig indreptat pe lanseta lui Mane a venit si momentul zilei in care a fost necesar lucrul in echipa pentru a scoate monstrul pe care il luase Mane :rizi:





din pacate fara nici o captura, Dan si Bogdan au fost nevoiti sa plece mai devreme decat speram in timp ce noi am zis sa mai insistam vreo ora, o ora si ceva. cred ca nu au trecut nici 5 minute de cand ne-am luat la revedere de la cei 2 amici ca Mane are parte de al treilea mustacios al zilei:



pentru ca, atunci cand stabilisem ca mai fumez o tigara si o intindem spre casa reusesc sa evit gherla care se contura tot mai serios:



ne-am mai decis sa insistam vreo jumate de ora dar lipsa totala de activitate si oboseala acumulata ne-au trimis spre casa.

cam asta a fost iesirea de azi, zi buna pentru Mane, eu am reusit sa o dreg cumva in cele din urma dar imi pare rau ca Bogdan si Dan nu au reusit sa prinda nimic. data viitoare va fi mai bine :bravo:


felicitari baieti!! imi pare rau ca nu am putut sta mai mult, oricum a fost o zi frumoasa chiar daca nu am prins nici un mustacios! data viitoare o sa stam mai mult, fir intins!

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

1 660

luni, 24. februarie 2014, 21:33

Am iesit si eu dupa o pauza care a inceput la jumatatea lunii octombrie. Nu ca asa am vrut dar a trebuit sa ma ocup de parinti care nu mai sunt prea tineri.
Deci am fost ieri la balta prietenului Claude cu Catalin si cu tatal lui.
Vremea a fost ok, cam 12° afara, capturi zero inafara de babusti si o marla care abia seara a acceptat sa intre. E bine si asa. Am luat aer si am facut un gratar.