Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

141

duminică, 15. iulie 2012, 14:06

Salut.Vasul acela imens a trecut si pe la mine, dar dupa circa 30 de minute pestii si-au reprins activitatea.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

142

duminică, 22. iulie 2012, 15:36

aseara situatie destul de nasoala. un pescuit facut cu mane81 in niste conditii destul de nasoale (vant, ploaie, fulgere) cu pesti foarte putini. nici macar la suprafata nu se intampla ceea ce se intampla in mod normal majoritatea pestilor fiind parca disparuti. la final de partida pentru mine au iesit pe mal la o poza doar 3 avatei de genul celui de jos:



in timp ce mane81 a prins primul lui clean la spinning (nu imi permit sa bag eu poza lui).

somnii din pacate nu au prea vrut sa colaboreze. unul a atacat un vobler in timp ce pescuiam la avat si ma bucur ca nu l-am agatat pentru ca la dimensiunile care le avea (am vazut valul la suprafata) cu siguranta nu as fi avut nici o sansa in timp ce au mai fost inca vreo 4/5 lovituri ciudate in vobler.

momentul culminant a s-a consumat in jur de ora 12 cand am luat un somn care dupa un dril de vreo 10-15 secunde a reusit sa largeasca un brat al triplei si s-a dus naibii. somnul dupa atacul la nici 3-4 metri de mal a plecat direct pe frana indoindu-mi lanseta spre 90 de grade si dupa cum parea as zice ca sarea linistit de 2 metri. sa speram ca data viitoare ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

143

luni, 23. iulie 2012, 08:36

momentul culminant a s-a consumat in jur de ora 12 cand am luat un somn care dupa un dril de vreo 10-15 secunde a reusit sa largeasca un brat al triplei si s-a dus naibii. somnul dupa atacul la nici 3-4 metri de mal a plecat direct pe frana indoindu-mi lanseta spre 90 de grade si dupa cum parea as zice ca sarea linistit de 2 metri. sa speram ca data viitoare ...

:gandesc:

Eu am fost ieri la o partida de clonc cu Tilo, si mi-a aratat si demonstrat ca in amanunte consta succesul.
El a prins 3 somni (nu mari, dar somni), eu am avut patru rateuri . Si acum sunt bucuros ca am aflat amanuntul... de necrezut! :bucuros2:

Oricum, bravo Anem pt capturi. :apl:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

144

luni, 23. iulie 2012, 09:18

dupa ce sambata seara nu am reusit sa aduc nici un somn pe mal (inca mai imi este ciuda de animalul care mi-a scapat) aseara am fost iarasi dar de data asta fara mane81 care avea ceva treburi de rezolvat. afara era groaznic, vant ce anunta ceva furtuna si temperatura in jur de ora 7 era de 20 de grade ca pe la vreo 12 sa fie doar 16 de inghetam pe malul apei.

mai bine nu mergeam ... cred ca in Germania au inceput concediile pentru ca malul era plin de nemti cu zeci de lansete care cu toate monturile lor au reusit sa creeze pe acolo o mare panza de paianjen si tot pe al 5-lea bolovan era legat cate un fir. malurile erau pline de luminitele de starleti de ziceai ca esti pe vreo autostrada si toata lumea se zbatea pe acolo cu frontalele de parca erau nebuni si tot la 5 minute cineva iesea cu barca dintr-un motiv sau altul. nu am prins nici un peste, nu am avut nici un rateu, nici un atac ... NIMIC ... si cat timp am stat pe acolo nici cele minim 40 de lansete aflate in apa nu au prins nici un somn cu toate ca in larg am auzit mai multi somni rapind.

se pare ca perioada asta voi fi nevoit sa imi caut alte locuri de pescuit mult mai ne-prietenoase corturilor ... :doaaamne:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

145

luni, 23. iulie 2012, 11:22

:gandesc:

Eu am fost ieri la o partida de clonc cu Tilo, si mi-a aratat si demonstrat ca in amanunte consta succesul.
El a prins 3 somni (nu mari, dar somni), eu am avut patru rateuri . Si acum sunt bucuros ca am aflat amanuntul... de necrezut! :bucuros2:

Oricum, bravo Anem pt capturi. :apl:


ce amanunt? :cadou:
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

146

luni, 23. iulie 2012, 11:24

ce amanunt?


Nu-ti zic! :rizi:

Dar daca ajungem impreuna la o partida de pescuit, iti arat. :cafea:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

147

luni, 23. iulie 2012, 11:51

imi arati dupa ce semnam un contract NDA in prealabil nu? :prieteni:
eu am o problema, sunt curios excesiv de tare...zi-mi macar pe privat despre ce e vorba :rizi:
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

148

luni, 23. iulie 2012, 16:55

Pe privat, cind ne intalnim vineri! Am un clonc pt tine :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

149

duminică, 5. august 2012, 13:20

ieri o zi destul de ciudata cu pesti foarte apatici ... peste zi au iesit vreo 2 avati dintre care cel de jos a fost mai frumos celalalt neavanad nici macar o jumatate de kilogram.



iar pe timp de noapte am avut vreo 3/4 prezentari destul de ciudate (parca loveau cu botul voblerul) dupa care un alt rateu de toata frumusetea care s-a incheiat cu o tripla indreptata. spre norocul meu a iesit totusi un somn la pozat care chiar daca nu a fost nu stiu cat de mare e mai mult decat bine-venit avand in vedere situatia din ultimele partide in ceea ce priveste somnii ...



ps: ieri am avut al treilea rateu de ceva mare din cauza triplelor de pe jointed-urile de 13 ... cu siguranta vor fi schimbate imediat dupa concediu.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

150

duminică, 5. august 2012, 15:25

avati, somni, avati, somni,............... :doaaamne: :nervos:
auzi la el, rateuri din cauza tripelor,
unde nu da domnu sa am si eu un asa rateu :ochi:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

151

luni, 6. august 2012, 13:22

avati, somni, avati, somni,............... :doaaamne: :nervos:
auzi la el, rateuri din cauza tripelor,
unde nu da domnu sa am si eu un asa rateu :ochi:


nu e tot timpul asa adiwolf ... am fost si aseara de exemplu si am stat pana pe la vreo 11 doar (azi sunt la lucru) si in afara a vreo 7-8 avatei de pana in jumatate de kilogram nu a vrut nimic altceva. somnii parca erau complet absenti si nu stiu daca am auzit mai mult de 2 rapeli in zona aia. deci nici aici nu e tot timpul frumos mai ales ca am avut parte de 4 gherle la rand in privinta somnilor pana sa vina cel de mai sus ...

ps : ieri din pacate am vazut braconierii la treaba, cand am ajuns se chinuiau sa traga o plasa in sus (in asta mi-am pierdut sambata thrill-ul si stiam foarte bine ca acolo nu ar trebui sa fie agatatura) dar s-au tirat cand m-au vazut si s-au intors putin inainte de ora 11 dar au avut o surpriza vazand o lumina aprinsa pe mal asa ca s-au tirat iarasi. din pacate nu aveam cum sa scot minunea aia de acolo ca altfel as fi facut-o bucati si le-as fi lasat-o pe mal sa o vada. tot e bine ca pe aici inca se mai feresc de pescarii de pe mal.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

152

luni, 6. august 2012, 22:48

avati, somni, avati, somni,............... :doaaamne: :nervos:
auzi la el, rateuri din cauza tripelor,
unde nu da domnu sa am si eu un asa rateu :ochi:


nu e tot timpul asa adiwolf ... am fost si aseara de exemplu si am stat pana pe la vreo 11 doar (azi sunt la lucru) si in afara a vreo 7-8 avatei de pana in jumatate de kilogram nu a vrut nimic altceva. somnii parca erau complet absenti si nu stiu daca am auzit mai mult de 2 rapeli in zona aia. deci nici aici nu e tot timpul frumos mai ales ca am avut parte de 4 gherle la rand in privinta somnilor pana sa vina cel de mai sus ...

ps : ieri din pacate am vazut braconierii la treaba, cand am ajuns se chinuiau sa traga o plasa in sus (in asta mi-am pierdut sambata thrill-ul si stiam foarte bine ca acolo nu ar trebui sa fie agatatura) dar s-au tirat cand m-au vazut si s-au intors putin inainte de ora 11 dar au avut o surpriza vazand o lumina aprinsa pe mal asa ca s-au tirat iarasi. din pacate nu aveam cum sa scot minunea aia de acolo ca altfel as fi facut-o bucati si le-as fi lasat-o pe mal sa o vada. tot e bine ca pe aici inca se mai feresc de pescarii de pe mal.
tu auzi ce spui??!!
vorbesti de 7-8avatei, rateuri, rapeli,..........etc
la noi a disparut orice peste din apa, nu vezi nici o activitate
de o luna de zile nici la stationar la banalul caras sau scobar nu se mai prinde absolut nimic, ce sa mai vorbim de spinning?!
nasol ca au aparut si acolo plasarii, dar era inevitabil pana la urma - foamea e mare si in Italia si in orice colt al Europei, lucrurile se vor schimba din ce in ce in mai rau si vor degenera rapid
traim vreumuri tulburi din pacate :nervos:

p.s. sambata noaptea taiam o setca pe care am agatato cu motorul barcii, era pusa de'a curmezisul Oltului, sa nu treaca nimic-monofilament

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

153

luni, 6. august 2012, 23:05

Situatia e rea peste tot. Ai dreptate Adi. Dar cei care baga plase in Italia nu sunt Italieni. :)

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

154

marți, 7. august 2012, 09:12

tu auzi ce spui??!!
vorbesti de 7-8avatei, rateuri, rapeli,..........etc
la noi a disparut orice peste din apa, nu vezi nici o activitate
de o luna de zile nici la stationar la banalul caras sau scobar nu se mai prinde absolut nimic, ce sa mai vorbim de spinning?!
nasol ca au aparut si acolo plasarii, dar era inevitabil pana la urma - foamea e mare si in Italia si in orice colt al Europei, lucrurile se vor schimba din ce in ce in mai rau si vor degenera rapid
traim vreumuri tulburi din pacate :nervos:

p.s. sambata noaptea taiam o setca pe care am agatato cu motorul barcii, era pusa de'a curmezisul Oltului, sa nu treaca nimic-monofilament


adiwolf, trebuie sa recunosc ca nu cunosc situatia din Romania pentru ca nu am mai fost de anul trecut pe acasa si imi amintesc ca anul trecut dupa vreo 5-6 zile de Dunare am fost foarte dezamagit nereusind sa aduc pe mal decat un avat in jur de 3 kilograme plus inca vreo maxim 10 ce se invarteau la o jumate de kil plus unul putin peste kilogram. destul de putin avand in vedere cum era locul respectiv in urma cu cativa ani. sunt convins ca situatia nu este prea buna mai ales ca din ce am auzit pe Olt e mult mai nasol cu braconajul decat pe Dunare in zona in care umblu eu.

altceva voiam sa spun cand ziceam ca situatia nu e la fel de roza la fiecare iesire ... adica nu de fiecare data se intampla sa si prinzi si au fost zile in care nu am prins nici macar un avatel la fel cum au fost zile in care prindeam doar unul sau maxim doi. deci eu nu faceam o comparatie cu ce se intampla in romania cand ziceam ca nu e totul atat de frumos pe cat pare pentru ca este evident ca densitatea de peste ce o gasesc in locurile in care umblu la pescuit e mult peste ceea ce se gaseste in mod normal pe apele publice din romania.

Situatia e rea peste tot. Ai dreptate Adi. Dar cei care baga plase in Italia nu sunt Italieni. :)


asa e Tudor, in cazul celor de data trecuta nu pot sa stiu ce nationalitate erau dar sunt convins ca vorbeau o limba slava ... pe care nu am reusit sa o identific din pacate.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

155

marți, 7. august 2012, 10:57

Italienii s-ar duce la mare sa pescuiasca, nu pe Po. Pestele de apa dulce nu e un aliment. :ochi:

156

marți, 7. august 2012, 22:35

Situatia e rea peste tot. Ai dreptate Adi. Dar cei care baga plase in Italia nu sunt Italieni. :)

Citat

Italienii s-ar duce la mare sa pescuiasca, nu pe Po. Pestele de apa dulce nu e un aliment
la ambele afirmatii nu pot decat sa raspund cu - "deocamdata"

@ anem

stiu si am inteles perfect ce ai vrut sa spui si sa subliniezi, numai ca eu iti spuneam ca se poate si mai rau, cu mult mai rau
si cu toate astea continui sa merg la pescuit :doaaamne:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

157

miercuri, 8. august 2012, 10:54

Las'ca dupa 20 august va fac eu un rezumat ce si cum! Adica comparativ RO-IT ... :drac2: Nu de alta ,da' Romania o cam stiu ...Si parte de la italieni ,dar eu voi fi proaspat plecat de la pescuit din Ro ! Deci pot efectua testul comparativ ,chiar daca perioada nu pare favorabila pe Italia .

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

158

joi, 9. august 2012, 17:29

Salut Anem,
bravo pt capturi! Si Bruno a reusit sa prinda avati cit palma la Dunare, cei mari nu au vrut sa muste, cu toate ca bateau ca nebunii. Pestii prada nu erau mai mari de 3 cm!!!

Am vorbit azi cu un neamtz care a fost 10 zile la spinning pe Po. La wobbblere de suprafata si aprope de suprafata (rapala jointed 13 cm) nimica! In schimb, la pestisori de guma de 16 cm cu cap de 60 grame, in curent linga pietre au prins f bine. Au si pierdut multe monturi, dar au si prins vreo 30 de somni. (2 pescari)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

159

joi, 9. august 2012, 19:22

Din informatiile mele ... debitul Po ului este foarte scazut, iar datorita agitatiei pe apa, fiind perioada de concediu si peste tot e plin de pescari de toate feluri, si pesti au devenit mult mai suspiciosi decat acum cateva saptamani. Exemplare mari nu se ridica la suprafata insa se prind intre ape cu diferite monturi de stationari...

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

160

miercuri, 15. august 2012, 10:02

Eu sunt acum in Italia.Nu am ajuns pe Po ,dar si raul pe care pescuiesc eu (un afluent al Po) este la cote extrem de mici! Po l-am vazut la Piacenza cand l-am traversat si era foarte scazut.Insa am gasit ceva somotei la voblere .Nu intra mari deoarece parerea mea este ca s-au retras spre Po aflat la vreo 30-40 km de locul unde pescuiesc eu .Am prins si cu Jointed-ul de 11 cm si cu 13 cm . Enorm de multi tantari! Enorm!!! Pescari pe zona asta ...deloc! Cica nu se prinde nimic si de aceea. Oricum asa somotei cum sunt ,la 4-5-6 kg , ei exista ,se (mai) prind si este mult mai bine ca acasa...Din pacate. Ca sa nu zic de crap la care poti face macel...Deci se pare ca Italia castiga din nou...