Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 561

duminică, 26. ianuarie 2014, 15:44

huh ... se pare ca lucrurile merg la fel de nasol in continuare. azi am mai bagat o iesire, se anuntau niste temperaturi destul de joase, motiv pentru care sperante la ceva avat rasarit existau.

din pacate treburile nu au stat asa cum ne-am dorit. lasand la o parte ca a fost un soare de parca era primavara (exceptie facand dimineata) mai nasol este ca pestii nu au vrut sa colaboreze mai deloc. in primul loc, Mane a avut parte de un semi-dril cu un avat in timp ce eu am avut parte de unul care a vrut sa iasa si la o poza:



ulterior ne-am mutat si rezultatele au fost catastrofale. nici macar un atac ... asa ca Mane s-a hotarat sa faca tot ceea ce este necesar sa prinda primul lui peste pe 2014. si rezultatele au venit:



:rizi: ... si au continuat sa apara :rizi:



... nu stiu ce naiba au avut azi pestii, dar pur si simplu nu au vrut sub nici o forma. Mane a pescuit in mijlocul bancului de platici (le-am depistat la spinning) si exceptie facand "voblerele" din pozele de mai sus nu a avut nimic mai serios.

data viitoare sunt convins ca va fi mai bine.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

1 562

duminică, 26. ianuarie 2014, 18:34

Felicitari Mane, iata un inceput promitator. :rizi:
:noroc: :noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1 563

duminică, 26. ianuarie 2014, 19:21

Baieti importanta este iesirea!

Inaintea de venirea "codului rosu" de zapada ,am facut si eu o incursiune la stiuca.De aceasta data nu mi-am luat batul de gume si nici ...gume! Numai asa...de smecher! :rizi: Asa ca am luat un bat moderat si am incercat tot ce nu e "voie" sa incerci pe o apa la limita de inghet ,cristal de curata,mica ca si adancime,etc.Adica voblere de genul Norizi SFC ,Belly Dog portocaliu :soc: si ,e drept , ceva Doli.Am reusit sa provoc atac pe toate cele trei naluci ceea ce mi-a confirmat inca odata ca in pescuit nu exista reguli! Sau cel putin reguli create de pescari... :pauza: Iar pe Husky si CD ,voblere care mergeau intotdeauna pe vremea asta ,nu am obtinut decat fire inghetate!

Uite, contrapartida la pozele cu avatii lui anem , ceva cu dintii-n gura! :bucuros2:




anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 564

luni, 27. ianuarie 2014, 09:00

ai dreptate Zamfi cand spui "importanta e iesirea" doar ca stii foarte bine ca iesirea e cu atat mai frumoasa cu cat sunt mai multi pesti in lansete :rizi: ...

buna treaba cu stiuca, mai ales la conditiile care vad ca sunt pe la voi in ultimele zile.

ma mai apuca si pe mine din cand in cand sa plec la pescuit doar cu anumite voblere, anumite gume sau alte naluci dar mai tot timpul iau cu mine mai multe si macar las o parte dintre ele in masina. cred ca as putea merge linistit la avat cu nu mai mult de 5 voblere dupa mine (oricum cam doar pe alea le folosesc) fara sa simt lipsa celorlalte la propriu … dar stii cum e, daca vezi ca nu merge te gandesti ca daca ai avea naluca X cu tine sigur ai prinde (cu toate ca de regula daca nu prind cu “titularii” nici cu restul nu merge).
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 111

Membru din: 17. ianuarie 2013

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

1 565

luni, 27. ianuarie 2014, 09:36

:salut:
Ma gandeam de multe ori sa iau cu mine, doar 3-5 voblere sa vad cum e ... sa-mi aduc aminte de cand aveam 1-2 voblere (asta imi era tot arsenalul ) . Rau nu poate fi , pentru ca dai mai mult cu acelasi vobler si iar imi aduc aminte de o partida foarte reusita , cand aveam un vobler Salmo minnow FT 7cm si ala imprumutat ... si tot asa .La naiba ca nu pot , parca sunt mai bucuros ca am mai multe si pot sa incerc si atunci dai si schimba si incearca ...e boala grea asta dar faina .
Din pacate anul trecut pescuitul la vobler( la mine ) nici nu a inceput ca s-a si terminat :rizi:
Ma bucur (chiar sincer) ca vad activitate la voi si asta imi da speranta ca trebuie sa fiu la locul potrivit in momentul potrivit :bucuros2:
Poate asta e solutia miraculoasa 5 voblere :rizi: .... dar de ce 5 :rizi: :cafea:

1 566

luni, 27. ianuarie 2014, 09:48

Candva cutreieram malurile muresului cu doar 3-4 rotative in buzunar si prindeam peste de ma saturasem.... acum am genti pline de naluci, o gramada de lansete si mulinete si ma satur de carat :rizi: atatea bagaje . . . iar peste :nu:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1 567

luni, 27. ianuarie 2014, 13:58

Asa e Zoli! Din pacate...Cauzele le cam stim toti ,dar in principal este aia cu de unde tot iei ... :doaaamne:

Chestia cu numarul de naluci ...s-a discutat mult si pe aici si prin alta parte. Ai un sentiment de siguranta cand esti "blindat" cu de toate ...Mai ales ca ai dat o caruta de bani pe ele :limba: Ca pe vremea cand am scos o Germina din Strei, a fost primul si singurul bat de "lingurita" multi ani . Acum ,vezi tu Doamne ,m-am specializat...bat de biban,bat de salau, bat de somn, de stiuca,un "universal" ...Si acum ma bate gandul sa-mi caut un bat de jig -somn ,scurt de barca! :doaaamne:

Totusi ,o sa spun din nou un adevar care nu mai trebuie demonstrat :este foarte important sa stii sa "dai" cu fiecare naluca in parte! Fiecare vobler trebuie pescuit in felul lui ,oscilanta la fel ,etc. De aceea prindem in general cu naluca cu care pescuim mai mult (in afara timpului alocat ,care oricum conteaza!) ,pur si simplu am invatat sa o pescuim .Una noua ,dai cu ea de cateva ori si daca nu ai norocul sa iei ceva din "prima" o sa zaca in trusa ...Asa ca ,daca sunteti amatori de teste, nu luati cu voi de ex.decat 5 (maxim 6 cai frumosi! :rizi: )naluci si dati toata ziua cu ele ! S-ar putea sa invatati vreo naluca sa "joace".Usor de spus, mai greu de facut :bravo:

Ps: vine un nou cod ,asa ca ... :ochi:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 568

luni, 27. ianuarie 2014, 16:33

Chestia cu numarul de naluci ...s-a discutat mult si pe aici si prin alta parte. Ai un sentiment de siguranta cand esti "blindat" cu de toate ...Mai ales ca ai dat o caruta de bani pe ele :limba: Ca pe vremea cand am scos o Germina din Strei, a fost primul si singurul bat de "lingurita" multi ani . Acum ,vezi tu Doamne ,m-am specializat...bat de biban,bat de salau, bat de somn, de stiuca,un "universal" ...Si acum ma bate gandul sa-mi caut un bat de jig -somn ,scurt de barca! :doaaamne:


Ai dreptate cu siguranta pe care ti-o da un rucsac plin, care iti rupe spatele. Cred ca e vorba strict doar de factorul psihologic. Adica eu car cu mine cam 30% din chestiile pe care le am acasa si din acel procent de 30% de regula pescuiesc constant cu nu mai mult de 10 voblere (si aici am exagerat, ca de fapt sunt vreo 5 din care mai schimb culorile) in timp ce restul de X naluci pur si simplu le care dupa mine de pomana. Sunt unele care cred ca nu au mai iesit din cutii de vreo 2 ani de zile si au toate ancorele mancate de rugina :rizi: … dar le am cu mine :rizi:

Frumos era cand accesul la anumite chestii ne era oarecum limitat, locuind cu parintii bugetul ne era limitat indiferent de dorintele pe care le aveam si ne plimbam pe malul unui rau cu o singura lanseta in mana alaturi de 3 rotative si 2 oscilante. Atunci nu apreciam ceea ce acum ne lipseste :ochi: . Sunt in cautarea unei lansete “universale” si incerc sa minimalizez bagajul care vine cu mine la minim. Cu lanseta va fi greu date fiind dimensiunile foarte variate de pesti cu care m-as putea intalni dar cu bagajele sunt pe drumul cel bun. Daca inainte aveam un rucsac cu voblere pe spate si o geanta de gume pe o parte, mai nou am un singur rucsac (si mai mic de decat precedentul :limba: ) in care imi inghesui tot ce pot (o sa fie mai nasol cand re-incep sa caut somnul dedicat)

Totusi ,o sa spun din nou un adevar care nu mai trebuie demonstrat :este foarte important sa stii sa "dai" cu fiecare naluca in parte! Fiecare vobler trebuie pescuit in felul lui ,oscilanta la fel ,etc. De aceea prindem in general cu naluca cu care pescuim mai mult (in afara timpului alocat ,care oricum conteaza!) ,pur si simplu am invatat sa o pescuim .Una noua ,dai cu ea de cateva ori si daca nu ai norocul sa iei ceva din "prima" o sa zaca in trusa ...Asa ca ,daca sunteti amatori de teste, nu luati cu voi de ex.decat 5 (maxim 6 cai frumosi! :rizi: )naluci si dati toata ziua cu ele ! S-ar putea sa invatati vreo naluca sa "joace".Usor de spus, mai greu de facut :bravo::


Bine ai spus … tocmai asta este motivul pentru care unii “prind de rup” cu o anumita naluca in timp ce altii nu reusesc sa starneasca nici macar un atac pescuind cu acelasi vobler, poate chiar alaturi de cel caruia ii merge bine. Consider ca daca am reusi sa ne limitam nalucile nalucile, am invata sa le pescuim mai bine :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

1 569

marți, 28. ianuarie 2014, 12:27

gestul, e de apreciat :bravo: chiar daca partida de pescuit, a fost facuta ... in supermarchet :apl: :apl:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

1 570

marți, 28. ianuarie 2014, 15:28

Este foarte posibil ca gestul respectiv sa aiba consecinte grave in ceea ce priveste pestii "autohtoni" din apa respectiva in urmatorii ani ... am mai multi colegi, cunostinte care au" eliberat" somni in propriile iazuri de numai cateva hectare ... in scurt timp, adica mai putin de 3 ani ar sa fi facut orice sa scape de ei ... dar nu au reusit. Printre victime erau crapii de 3-5 kg si stiuci de peste 5kg... au fost pur si simplu "jupuiti" ...

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

1 571

marți, 28. ianuarie 2014, 20:43

Este foarte posibil ca gestul respectiv sa aiba consecinte grave in ceea ce priveste pestii "autohtoni" din apa respectiva in urmatorii ani ... am mai multi colegi, cunostinte care au" eliberat" somni in propriile iazuri de numai cateva hectare ... in scurt timp, adica mai putin de 3 ani ar sa fi facut orice sa scape de ei ... dar nu au reusit. Printre victime erau crapii de 3-5 kg si stiuci de peste 5kg... au fost pur si simplu "jupuiti" ...
:zambet: la cati somni mari, au apele, in Germania,nu cred ca un somnic , ca acela ,va face ceva rau dupa ce va creste....
........cat despre cunostintele tale , care nu mai stiu cum sa scape, de somnii ,care jupoaie crapii si stiucile :) cred ca solutia, e tot in gadima la voi :nunteleg: spuneai ca pe apa, misuna haite la care daca le spui ceva, se uita urat !!.....ar fi o solutie!!! de compromis , in care toata lumea ar fi fericita :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

1 572

marți, 28. ianuarie 2014, 21:26

Solutia ar fi sa scoata apa si toti pestii, apoi sa repopuleze din nou insa asa ceva este aproape imposibil, ... cat despre accesul "pescarilor de rand" pe acele locuri accesul este strict interzis ...doar cativa "privilegiati" pot sa intre pe incintele respective. Eu impartasesc parerea LOR ca somnul daca este tinut in iaz sau balta este foarte daunator, pe ape naturale, rauri este altceva insa si acolo stiu cazuri concrete unde au facut ravagii intre maruntisuri si din 5 bucati eliberate in jur de 6 kg in mai putini de 2 ani trei au avut peste 28 kg ... iar in legatura cu C&R cum am si scris/zis de cateva ori dupa MINE este CORECT doar DACA eliberezi pestele in apa din care ai scos ... in rest, mai ales daca unii prind pe naturale si " elibereaza " in incinte, balti private ... :nu: :nu: , chiar daca se lauda la TV ca salveaza pestii din mana braconierilor si ca pe incinte au un viitor stralucit...

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

1 573

marți, 28. ianuarie 2014, 21:55

.doar cativa "privilegiati" pot sa intre pe incintele respective.
......pai daca e doar pentru ...PRIVILEGIATI....in 10 ani or sa prinda numa ...somni capitali :gandesc:
5 bucati eliberate in jur de 6 kg in mai putini de 2 ani trei au avut peste 28 kg .
...acu sa nu o iei decat, ca o gluma ,dar cred ca le-au dat hormoni, de au crescut asa mari :) peste alti 10 ani oare cat ?? or sa creasca !!:rizi: :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

1 574

miercuri, 29. ianuarie 2014, 21:41

Zoli poate anul acesta reusim sa ajungem acolo sa incercam la clonc. Desi la cata mancare au acolo....

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 575

sâmbătă, 1. februarie 2014, 23:52

pe aici toate apele sunt cativa metri peste nivelul normal, cateva zone inundate destul de urat si totusi e inceputul lui februarie. cu toate astea am iesit si azi la un peste. am gasit cu greu ceva pesti in al treilea loc incercat, unde pe langa ceva miscare pe jig ar fi de pomenit urmatoarele:

- la mine, pe vobler un atac serios, plecat pe frana vreun metru si dezgatat.
- Mane, atac serios pe jig, plecat pe frana vreo 2 metri si ... nimic.
- Mane, atac pe jig, teapa serioasa, lanseta indoita ... jig indreptat.

Dar pana la urma un peste tot am reusit sa scoatem pentru o poza:



lucru nesperat, date fiind conditiile de afara.

ps: e cel mai alb somn prins de mine.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

1 576

duminică, 2. februarie 2014, 00:51

Frumos colorit chiar e special, felicitari

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 577

duminică, 2. februarie 2014, 06:12

Frumusel somnicu' Anem! Si cu burta plina vad. Probabil ca si ceilalti care v-au scapat erau bine hraniti, dar mult mai mari.
Ati dat special dupa somn, sau la salau/avat? :gandesc:
Ma gandesc ca daca-s somnii-n zona, si-s activi, nu prea mai stau ceilalti pesti pe-acolo...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

1 578

duminică, 2. februarie 2014, 07:56

Zoli poate anul acesta reusim sa ajungem acolo sa incercam la clonc. Desi la cata mancare au acolo....

Sper ca reusim, insa acolo unde am fost impreuna Tu poti sa mergi oricand, doar sa suni inainte ca sa fie cineva la poarta ... daca mergi cu barca nici cu cainii nu ai treaba :rizi:

1 579

duminică, 2. februarie 2014, 07:59

pe aici toate apele sunt cativa metri peste nivelul normal, cateva zone inundate destul de urat si totusi e inceputul lui februarie. cu toate astea am iesit si azi la un peste. am gasit cu greu ceva pesti in al treilea loc incercat, unde pe langa ceva miscare pe jig ar fi de pomenit urmatoarele:

- la mine, pe vobler un atac serios, plecat pe frana vreun metru si dezgatat.
- Mane, atac serios pe jig, plecat pe frana vreo 2 metri si ... nimic.
- Mane, atac pe jig, teapa serioasa, lanseta indoita ... jig indreptat.

Dar pana la urma un peste tot am reusit sa scoatem pentru o poza:



lucru nesperat, date fiind conditiile de afara.

ps: e cel mai alb somn prins de mine.


Frumos exemplar insa asa alb demult nu am vazut prin acele zone (nici pe poze) . Felicitari !

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 580

duminică, 2. februarie 2014, 08:02

wow cw fain este..azi ies la peste,gata m-am saturat de stat in casa..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu: