Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

1 441

joi, 26. decembrie 2013, 23:09

Pfff Anem te rog sa pui filmarea sa ne alinam si noi :prieteni:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 442

vineri, 27. decembrie 2013, 07:19

...

alte povesti:

- la prima lansare in apa a rosiaticului din poza asta:



un somn de gabarit depasit a poftit la el ... dupa 13 minute de dril (totul filmat :zambet: ) in care nu am reusit sa fac mai nimic cu el (cautam avatul) a reusit sa se bage in agatatura si dus a fost cu tot cu vobler.

- Mane a avut parte si el de un somn care din pacate s-a dus dupa doar putine secunde
- am mai avut si eu parte de un alt somn pe care din pacate nu am reusit sa il intep cum trebuie si dupa o secunda s-a dus si asta.
...


Super wobblerele! :bravo: Doresc si eu 1x din fiecare culoare.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

1 443

vineri, 27. decembrie 2013, 08:17

:buaaaah: ...
Bine ma baieti! Felicitari. Ati avut parte de o partida pe cinste. Deci in definitiv vad ca voblarul place si mustaciosilor nu numai avatilor. Acum nu ai decat sa maresti seria ca se pare a fi productiva.. Felicitari :apl:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

1 444

vineri, 27. decembrie 2013, 08:29

Asteptam filmarea cu drilul somnului

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 445

vineri, 27. decembrie 2013, 11:46

merci baieti ... din pacate filmuletul nu il voi urca pe net. Cand il primesc (momentan e in camera lui Mane81) pot scoate vreo 3 poze din el pe care sa le postez aici. voblerele inca mai trebuie supuse anumitor teste ...

Zoran, se rezvola chestia ... dar iti recomand sa mai astepti putin pt. ca vor mai veni si alte culori :ochi: ... astea sunt doar prima transa si doua s-au dus deja naibii ieri :nervos:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

1 446

vineri, 27. decembrie 2013, 16:04

am iesit azi la un peste ... o zi mult (dar mult) sub asteptari. in total s-au facut peste 360 de km iar pestii s-au lasat asteptati.

mai bine zis, pe mal a poposit un singur peste ... strap-ul asta:

alte povesti:

- la prima lansare in apa a rosiaticului din poza asta:


un somn de gabarit depasit a poftit la el ... dupa 13 minute de dril (totul filmat :zambet: ) in care nu am reusit sa fac mai nimic cu el (cautam avatul) a reusit sa se bage in agatatura si dus a fost cu tot cu vobler, adica pestele s-a dezgatat si voblerul a ramas in prag.

- Mane a avut parte si el de un somn care din pacate s-a dus dupa doar putine secunde
- am mai avut si eu parte de un alt somn pe care din pacate nu am reusit sa il intep cum trebuie si dupa o secunda s-a dus si asta.

a fost o alta zi in care pur si simplu nimic nu a fost cum trebuie ... data viitoare cu siguranta va fi mai bine.


si tu numesti asta zi proasta sau mult sub asteptari?! :soc:
ma frapeaza cei 360km parcursi - daca sunt doar intr-un singur sens atuncea este mult prea mult pt o partida de o zi, dar daca sunt dus/intors............intri in "normal" :ochi:
in rest, de cate ori mai ai partide din astea "nasoale" si mult sub asteptarile tale, te rog gandestete ca ai putea sa fi in Romania (si cu asta am spus totul :necajit: )

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

1 447

vineri, 27. decembrie 2013, 16:38

Anem ai putea sa il intrebi pe mane cand a fost vara asta in tara cam ce activitate a avut :). Completeaza perioada cat a stat el pana la un an si vezi atunci :)

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

1 448

vineri, 27. decembrie 2013, 18:18

Anem ai putea sa il intrebi pe mane cand a fost vara asta in tara cam ce activitate a avut :). Completeaza perioada cat a stat el pana la un an si vezi atunci :)


I-am explicat cum a fost pescuitul pentru mine pe Olt in concediu :doarecapu: .Doamne ajuta sa mai pot pescui pe aici prin Italia ceva timp de aici inainte.Pe aici mai sunt inca pesti in apa, sper sa ramana asa si pe viitor.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 449

vineri, 27. decembrie 2013, 19:02



si tu numesti asta zi proasta sau mult sub asteptari?! :soc:
ma frapeaza cei 360km parcursi - daca sunt doar intr-un singur sens atuncea este mult prea mult pt o partida de o zi, dar daca sunt dus/intors............intri in "normal" :ochi:
in rest, de cate ori mai ai partide din astea "nasoale" si mult sub asteptarile tale, te rog gandestete ca ai putea sa fi in Romania (si cu asta am spus totul :necajit: )


Adi, m-am exprimat intr-un mod usor exagerat. Iti spun si de ce ... pt. mine, o zi in care nu iese un avat (si plec in cautarea lui) se numeste o zi proasta :zambet:

Am plecat catre "raiul avatilor" ... un loc de iarna unde tot timpul am prins avati mari. Nu am luat cu mine nimic altceva decat voblere de avat. Am facut 110km pana acolo pentru a vedea ca Po-ul a crescut la propriu peste noapte cu un metru si ceva si era tulbure rau (la 12:30 noaptea am verificat si nivelul era OK). De acolo ne-am intors pe locurile clasice unde am pescuit dupa avat cu voblerele care le aveam cu noi si o mana de jiguri ce le luase Mane cu el. De asta am zis ca a fost sub asteptari.

Si a mers prost pentru ca nu am reusit sa dam pe mal nici un somn, cu toate ca au fost 3 la numar.

Tyrael, mi-a zis Mane de cum i-a mers pe Olt ... si mie pe Dunare mi-a mers ingrozitor de prost, in 4 zile am prins doar vreo 10 avatei. Din pacate pestele din apele romaniei se imputineaza pe zi ce trece.

Acum m-am pregatit cu o noua lanseta pt. somnii aia ... de abea astept sa intre unul sa vad ce poate. :bucuros2:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 450

vineri, 27. decembrie 2013, 23:36

din timpul drilului:







incurajarile:



si finalul dezamagitor:

Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

1 451

sâmbătă, 28. decembrie 2013, 00:43

:zambet: o poveste in...........slow motion :gandesc: ......Emil !!!!......................vas..................................Moise!!!! :ochi: :bucuros:
.......... :bucuros:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 452

sâmbătă, 28. decembrie 2013, 05:49

Acum m-am pregatit cu o noua lanseta pt. somnii aia ... de abea astept sa intre unul sa vad ce poate.


Anem, e vorba de chinezaria aia pe care ai adus-o in discutie acum citva timp? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 453

sâmbătă, 28. decembrie 2013, 22:44

Acum m-am pregatit cu o noua lanseta pt. somnii aia ... de abea astept sa intre unul sa vad ce poate.


Anem, e vorba de chinezaria aia pe care ai adus-o in discutie acum citva timp? :gandesc:


Nu Zoran ... pana la urma nu am avut incredere in ea. am luat un Loomis pana in 64 de grame de 2,1 lungime ... in GL2, un carbon mai moale dar dupa ultimele driluri la limita am zis sa incerc si ceva mai moderat. Ramane de vazut cum o fi ... astept primul somn peste 20 de kg ca sa vad ce poate, ma indoiesc ca vor fi probleme, avand in vedere ca va fi folosita doar pe canale.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 454

duminică, 29. decembrie 2013, 06:33

Prin partile noastre am avut parte de citeva zile de primvara la final de decembrie.14 grade in termometre ziua e un motiv arhisuficient sa iesim la o stiuca pe balastiera de la Lipova..Cele 14 grade au fost ele nu zic,insa pe la amiaza.Asa ca la ora 9 dimineata ghici cine dirdaia copios in briza dealurilor Lipovei,fara manusi si sapca cu urechi??

Am avut cu mine doua lansete,una de casting pentru jiguri grele si glidere de mari dimensiuni,si una medium ,pina in 18 grame de spinning pentru pescuit cu gume sau woblere mai mici.Dupa o ora de pescuit pe malul cu apa adinca,in plin vinticel de dimineata, m-am trezit ca nu-mi mai simt degetele la maini si am nasul rosu precum betivanii.Ne-am retras strategic pe malul opus vintului si am cautat stiuca cu gume pe praguri si buze de gropi.Amicii mei au prins inca de la primele ore.Cert este ca stiucile dadeau marait ,scurt,apropae ca salaii.Asta pe gume lestate mai usor,lasate sa planeze mai mult.Daca schimbai insa pe 10-12 grame si lasai sa cada violent pe substrat ,atacurile deveneau 'ciocane..'Din salaii introdusi la inceputul anului...nici urma,parca au intrat in pamint.

Pe la amiaza insa ,soarele sa scuturat de o picla usoara de nori si in scurt timp,am renuntat pina si la geaca,iar pescuitul a devenit o placere..In cautare de combinatii am ajuns la formula jig de 10 grame cu un hokkie-koockie de 4 inchi,firetiger.La prima lansare,un tac scurt si firul a plecat in lateral vreo cativa cm..Intep,si ma pomnesc in dril cu maria sa ,stiucana..Dupa vreo3 plecariin forta pe frina,reusesc sa o scot cu mina goala.


Pina spre seara ,am mai avut parte de vreo citeva rateuri.Asta pina cind am observat in larg,cum un oblete o taie de parca o vazut o fantoma de-a lor..de-a pestilor.Am schimbat repede pe woblere.Au raspuns la huskyjerk de 13cm si la un rapala shadrap de 9 cm,culoare sfc.







Cu siguranta o sa revin la Lipova,incinta asta promite partide frumoase..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 455

duminică, 29. decembrie 2013, 17:17

Zoran, se rezvola chestia ... dar iti recomand sa mai astepti putin pt. ca vor mai veni si alte culori


:noroc: Anem, abia la 1 Mai se deschide spinningul in Franta, iar in Germania parca in iunie. Mai astept...putin!

...La prima lansare,un tac scurt si firul a plecat in lateral vreo cativa cm..Intep,si ma pomnesc in dril cu maria sa ,stiucana..


Mai omule, Gigi, da tu ne zapacesti rau de tot!!! :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 456

duminică, 29. decembrie 2013, 17:55

frumos Gigi ...

am iesit si noi ieri la un peste ... zero. in afara unui cefalo pe care l-a luat Mane de spate nu am avut nici macar un atac. ramane pentru la anul.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1 457

duminică, 29. decembrie 2013, 20:30

Am vorbit in seara asta cu Gigi ! Dupa ce l-am felicitat a trebuit sa-i spun cat de mult ma "irita" pozele lui cu stiucane ,in pulover si cu apa complet libera!!! :rizi: :bravo:

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

1 458

luni, 30. decembrie 2013, 10:55

Frumoase stiuci Gigi

Deja mi-ai facut pofta. Si cand ma gandesc ca mai am de asteptat pana an mai sa pot pescuii si eu stiuca ma apuca groaza :doarecapu:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 459

miercuri, 1. ianuarie 2014, 18:16














1ianuarie ...prima partida de pescuit a lui 2014


5-6 grade in termometre la amiaza,si perspectiva unei partide fara prea multa concurenta pe balastiera de la Lipova,au fost doua motive suficiente sa fac prima partida de pescuit a anului 2014 ,in ziua de 1 ianuarie..Desi cumetrele au fost extrem de pretentioase,pina la urma am reusit sa pun pe mal 3 dintre ele,niciuna prinsa la aceeasi naluca cu care prinsesem precedenta..Pe o zi insorita,destul de rece ,fara vint , cadenta si culorile nalucilor au trebuit in permanenta schimbate pentru a pacali mofturoasele caracaline..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 460

miercuri, 1. ianuarie 2014, 18:26

https://www.facebook.com/photo.php?v=345…&type=2&theater

Si un scurt clip pe pagina mea de facebook..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu: