Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 421

sâmbătă, 14. decembrie 2013, 07:25

Superba punerea in pagina,Zamfi ai talent..Partea asta de mai jos mi-a placut la nebunie..Mai exact cum ai surprins ''usurarea'' unora.. :rizi:

'''Nici macar satisfactia care rabufnea :rizi: din vocea pescarului de feeder, venit in pripa in spatele meu ,si a carui exclamatie, fericita, "S-a dus!" am auzit-o parca de undeva, de departe, nu ma mai deranja ! La falsele lui tanguri "Era imens! Era somn ! Pacat ca l-ai scapat!" nu am putut raspunde decat cu ...un zambet in coltul guri. '''
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

1 422

sâmbătă, 14. decembrie 2013, 07:44

Faină zi ai avut, ce mult înseamnă să aceptăm uneori lucrurile aşa cum sunt.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

1 423

sâmbătă, 14. decembrie 2013, 07:52

:pauza: cand intrebam ,cu ceva timp in urma.....unde esti tu Zamfire ??...o faceam pentru ca neai lipsit .....cu povestile tale,sper ca la vara sa apara episodul 2 al partidei :bucuros:
P.s multumim !! pentru tot :apl: :apl: :apl: :saluti:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 424

sâmbătă, 14. decembrie 2013, 15:50

astazi nu prea sunt multe lucruri de spus ... din pacate, in vreo 7 ore de pescuit in doi cu de toate si in toate modurile posibile am fost in stare sa avem un singur atac in urma caruia a iesit frumusetea asta:



o zi tare grea ... cu temperaturi exagerat de mici si ceata cat se poate. sa speram ca data viitoare va fi mai bine.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1 425

sâmbătă, 14. decembrie 2013, 16:57

Mah deja ma disperati cu avatii vostrii! :apl:

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

1 426

sâmbătă, 14. decembrie 2013, 18:26

Mii de multumiri , colegiilor care reusesc sa ne mai insenineze zilele , fie cu povestiri demne si de cei mai vestiti scriitori , fie cu poze care ne tin sperantele in viata...

@Zamfi, nu cunosc zona la voi acolo, dar descrierile tale sint fantastice..la fel au fost si pozele , mai bine zis reportajul , pescuitului impreuna cu Adi Wolf. Multam! :bravo:

@ Anem si Mane, constanta cu care prindeti voi pesti este demna de invidiat, daca am prinde si noi aici pe jumatate numai as fi foarte multumit...
Super poze, mii de multumiri. :bravo:

Fir intins!

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 427

luni, 16. decembrie 2013, 06:11

astazi nu prea sunt multe lucruri de spus ... din pacate, in vreo 7 ore de pescuit in doi cu de toate si in toate modurile posibile am fost in stare sa avem un singur atac in urma caruia a iesit frumusetea asta:



o zi tare grea ... cu temperaturi exagerat de mici si ceata cat se poate. sa speram ca data viitoare va fi mai bine.
Pfuuuaaaai...ce faina e torpila..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 428

luni, 16. decembrie 2013, 09:40

Mah deja ma disperati cu avatii vostrii! :apl:


Pfuuuaaaai...ce faina e torpila..


Multam … pacat ca a fost doar unul singur in cele 7 ore de pescuit.


Mii de multumiri , colegiilor care reusesc sa ne mai insenineze zilele , fie cu povestiri demne si de cei mai vestiti scriitori , fie cu poze care ne tin sperantele in viata...

@ Anem si Mane, constanta cu care prindeti voi pesti este demna de invidiat, daca am prinde si noi aici pe jumatate numai as fi foarte multumit...
Super poze, mii de multumiri. :bravo:


Adi, daca se iese constant pe apa sunt de parere ca se reusesc capturi in mod constant. Ca mai sunt si gherle asta e clar, altfel pescuitul nu ar fi la fel de incitant. Ideea de baza este iesitul pe apa cat de des se poate si in timp se contureaza anumite tipare si se descopera anumite preferinte ale pestilor, locurile in care stau si alte detalii de acest gen.

Sambata a fost o zi de doi bani … un singur atac in 2 persoane timp de 7 ore spune multe (si vreo 3 locuri incercate). Si avatul din poza de mai sus sunt de pare ca a sarit doar pentru ca naluca i-a fost pusa la bot … a dat in vobler pe cadere si eram convinsi ca e stiuca (tocmai pe motivul asta, ne-avand struna, avatul a fost scos afara in forta in vreo maxim 10 secunde cred), l-am lasat mai moale doar cand era langa mal si am vazut cu cine am de-a face.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1 429

vineri, 20. decembrie 2013, 19:17

Salutare ! Nu ma pot abtine sa nu va arat ultimele poze(probabil...) legate de pasiunea care ne macina...Ultimele din 2013 ! :)

ULTIMA ZVACNIRE SAU CAND PASIUNEA ...BATE RATIUNEA! :rizi:

1.Situatia. Cam ...albastra!



2.Dupa o munca asidua ...primele sperante!



3.Incercari timide...Dar exista apa !



4.Frig Domne' frig!In vara parca era mai bine!



5.Visul unei nopti de ...iarna!



Cam asta ...a fost! :pauza:

In final nu pot decat sa va doresc povestiri cat mai "pline" in 2014 si sa aveti parte ,binenteles doar alaturi de prieteni ,de ...Operatiunea Monstru!!! :rizi:



S-am incalecat pe-o sa si voi spune doar asa: LA ANUL SI LA MULTI ANI !!!! :noroc:

1 430

vineri, 20. decembrie 2013, 20:52

offf, offfff..............
ce iti mai place sa rasucesti cutitul in rana...... :zid:
lasa, ca la anul o sa fie muuult mai bine (din punct de vedere al pescuitului, doar nu credeai altceva :) )
la Valcea avem apa, fara gheata, temperatura astazi, 5gr cu plus la ora 14-15, stiuci inca mai sunt, asa ca.................com on :ochi:

p.s. palinca om aduci tu, toba si caltabosul eu :prieteni:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 431

vineri, 20. decembrie 2013, 20:59

nasoala treaba Zamfi ... mai poti incerca sa arunci vreo naluca pe vreun rau, asta in cazul in care nu au inghetat si alea ...

frumoasa trupa sunteti acolo ... sa speram la un 2014 cu cat mai multe povesti :noroc:

ps: acum ma pun sa injur in continuare ... tocmai mi-a ajuns un pachet prin Atlassib de unde lipseau chestii :nervos:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

1 432

vineri, 20. decembrie 2013, 21:22

sper ca nu lipseau carnatii si caltabosii :noroc:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 433

sâmbătă, 21. decembrie 2013, 00:58

sper ca nu lipseau carnatii si caltabosii :noroc:


ba da :nervos: ... vreo 4 kg de carnati :nervos:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 434

sâmbătă, 21. decembrie 2013, 05:33

sper ca nu lipseau carnatii si caltabosii :noroc:


ba da :nervos: ... vreo 4 kg de carnati :nervos:



:soc: Pfuuu....!!! Si eu am trimis f multe colete cu atlasib, dar nu a lipsit niciodata nimica. Pai si acuma ce-o sa va faceti de Craciun fara carnat? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

1 435

duminică, 22. decembrie 2013, 11:13

anem,

chiar imi pare sincer rau :necajit:
ce ar mai fi de spus?!!! :nu:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1 436

duminică, 22. decembrie 2013, 11:52

Pai ...Anem te invit din toata inima la mine sa mancam un carnat de porc "de casa" impreuna! Cu o gura de palinca inainte si un pahar alb demisec de Ciumbrud dupa! Mai ales ca-i si "italianul" de cumnatu-meu acasa :bucuros2:

Si mie imi pare rau de patanie si sper ca cine a luat carnatii sa fie un om amarat care nu avea ce manca...Atunci ,tinand cont de perioada anului , aproape nu te poti supara :gandesc: Daca nu... :nervos:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 437

duminică, 22. decembrie 2013, 18:11

asta este situatia in momentul de fata ... nimic de zis ...

Merci Zamfi de invitatie, odata si odata tot gasim un mod de a sta la un pahar de vorba chiar si cu vreun carnate alaturi :rizi:

Intre timp am fost la pescuit ... nimic de povestit, mai incolo bag vreo doua poze ... singurele de altfel :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 438

duminică, 22. decembrie 2013, 23:21

revin cu "rezumatul" ...

2 persoane
7 ore de pescuit
5 locuri incercate
insistat cu gramezi de voblere sau gume

rezultatul ... doua atacuri, ambele finalizate ... un avat frumos de partea lui Mane



si un avatel de partea mea:



si cam asta a fost tot ... a doua partida consecutiva in care activitatea s-a dus spre zero ... ramane pe data viitoare.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

1 439

luni, 23. decembrie 2013, 12:38

si totusi e ceva, se poate si mai rau, ..nici cirnati, nici peste, nici timp de mers la pescuit , poate la anul.. :gandesc:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 440

joi, 26. decembrie 2013, 22:18

am iesit azi la un peste ... o zi mult (dar mult) sub asteptari. in total s-au facut peste 360 de km iar pestii s-au lasat asteptati.

mai bine zis, pe mal a poposit un singur peste ... strap-ul asta:



alte povesti:

- la prima lansare in apa a rosiaticului din poza asta:



un somn de gabarit depasit a poftit la el ... dupa 13 minute de dril (totul filmat :zambet: ) in care nu am reusit sa fac mai nimic cu el (cautam avatul) a reusit sa se bage in agatatura si dus a fost cu tot cu vobler, adica pestele s-a dezgatat si voblerul a ramas in prag.

- Mane a avut parte si el de un somn care din pacate s-a dus dupa doar putine secunde
- am mai avut si eu parte de un alt somn pe care din pacate nu am reusit sa il intep cum trebuie si dupa o secunda s-a dus si asta.

a fost o alta zi in care pur si simplu nimic nu a fost cum trebuie ... data viitoare cu siguranta va fi mai bine.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm