Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 76

Membru din: 3. septembrie 2013

Locație: deva

  • Scrie un mesaj privat

1 401

miercuri, 4. decembrie 2013, 21:21

de dimineata m+am deplasat pentru o partida de rapitor pe malul Muresului in zona termocentrala de la Mintia(apa calda),iar cand am ajuns erau zeci de pescari,totul ere O.K.dar ce sa vezi majoritatea dadeau cu PARASUTA,era braconaj pe fata ,zeci si zeci de parasute erau lansate in mures :nervos: ...

Am mutat raspunsurile aici: Daca ati surprins braconieri ce ati facut? (Zoran)

1 402

miercuri, 4. decembrie 2013, 22:47

Pe anul aceasta gata cu spinningul :
Muresul pe la NOI are un strat “protector” :



In cazul "braconierilor" trebuie sunat la filiala ... si la jandarmerie... dar ...

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1 403

joi, 5. decembrie 2013, 07:37

Citat

nervi cu gumele (stii ce vorbesc acum)


Da , chiar stiu .Mai ales ca, in perspectiva, salariatii marelui magazin cica nu au de gand sa ma mai seveasca ca i-a admonestat patronul din cauza mea... :soc: E drept ca eu am cerut sa-mi livreze comanda promisa...Acest mod de a trata clientii nu l-am mai intalnit inca nici macar in Romania! O sa verific in curand aceasta atitudine... :drac2: Scuze daca este off-topic acest post ,eu cred ca nu deoarece uite face parte din pescuit si din ...inainte si dupa partide! :prieteni:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

1 404

joi, 5. decembrie 2013, 08:04

Da , chiar stiu .Mai ales ca, in perspectiva, salariatii marelui magazin cica nu au de gand sa ma mai seveasca ca i-a admonestat patronul din cauza mea... E drept ca eu am cerut sa-mi livreze comanda promisa...Acest mod de a trata clientii nu l-am mai intalnit inca nici macar in Romania! O sa verific in curand aceasta atitudine... Scuze daca este off-topic acest post ,eu cred ca nu deoarece uite face parte din pescuit si din ...inainte si dupa partide!


Off topic sau nu, asta-i un subiect care ii interesant pt. astia care mai cumparam on-line.
Poate chiar ar trebui un topic separat cu review-uri de magazine.
Cre` ca mi-am dat seama despre ce magazin ii vorba da` as fi fost curios si ce anume s-a intamplat... stiu ca strica la frumusete. :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1 405

joi, 5. decembrie 2013, 14:17

Da , chiar stiu .Mai ales ca, in perspectiva, salariatii marelui magazin cica nu au de gand sa ma mai seveasca ca i-a admonestat patronul din cauza mea... E drept ca eu am cerut sa-mi livreze comanda promisa...Acest mod de a trata clientii nu l-am mai intalnit inca nici macar in Romania! O sa verific in curand aceasta atitudine... Scuze daca este off-topic acest post ,eu cred ca nu deoarece uite face parte din pescuit si din ...inainte si dupa partide!


Off topic sau nu, asta-i un subiect care ii interesant pt. astia care mai cumparam on-line.
Poate chiar ar trebui un topic separat cu review-uri de magazine.
Cre` ca mi-am dat seama despre ce magazin ii vorba da` as fi fost curios si ce anume s-a intamplat... stiu ca strica la frumusete. :rizi:



Fa un topic daca adminul zice ca e ok si probabil o sa postam ...
Ce sa se intample:am facut comanda pentru niste gume si apoi tot au uitat sa le trimita.Nasol era ca pe email mi se spunea ca voi fi contactat urgent! Apoi mi s-a spus ca de fapt au vorbit cu mine :soc: ,dar daca nu inseamna ca e o greseala de nume,confuzii...In final ,la insistentele mele :drac2: ,mi le-au trimis in conditiile in care alte persoane aveau comanda inaintea mea cu cca 50 de numere .Si persoana din fata mea a primit gumele la cca o saptamana dupa mine...Binenteles ca imediat dupa ce am primit comanda (deci nu am mai fost afectat) gumele s-au scumpit cu 30 % ...Insa baietii de la magazin s-au lamentat ca nu mai imi trimit nici o comanda catre mine ca vezi tu Doamne a aflat patronul, ca o fi si o pati ...Motivul invocat era Blackfriday... :doaaamne: Insa lipsa lor de comunicare nu este scuzabila!!!Si chiar nu mai vreau sa intru in detalii :zid: Pe vremuri am mai luat de la ei produse de crap si a fost in regula.De aceea vreau sa sper ca a fost un caz nefericit! De altfel le-am si trimis un email de multumire pentru ca am rezolvat problema.Si era sincer email-ul!
Si pana la urma daca nu le trebuie bani ...ii trimitem in Polonia, Italia, Irlanda ca aia se misca altfel! De altfel cred ca de Craciun o sa-mi vina un lot de gume de genul (care nu le mai au pe stoc!) din Irlanda.
Sper ca este suficient ...off! :prieteni:

1 406

joi, 5. decembrie 2013, 19:17

Raspuns mutat aici: Daca ati surprins braconieri ce ati facut? (de Zoran)

...
@zamfi
si tu mai ziceai de mine ca am multe gume :rizi:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1 407

joi, 5. decembrie 2013, 20:54

@adiwolf
Si am mai gasit ceva interesant! :ochi: Oricum alea de ti le-am pozat azi le-am luat din Aiud mai ieftin decat de la marele ala ...Fas...fis...plici :rizi:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 408

luni, 9. decembrie 2013, 21:29

am fost si duminica la pescuit. situatia nu a fost deloc roza. frig rau de tot si o umezeala de iti intra pana in maduva oaselor cu o ceata ce ne-a lungit drumul cu aproape o jumatate de ora. de dimineata cel putin o data la 3 lanseuri era necesara curatarea inelelor:



s-a insistat pe jig de la ora 6:30 dimineata pana pe la vreo 10:30 si exceptie facand asta:



si asta:



cred ca am avut maxim 1 sau 2 ciupituri pe fir (lasand la o parte bancurile de platici). asa ca, vazand situatia de-a dreptul tragica am trecut pe avat. aici in doi am reusit sa dam pe mal vreo 8 de dimensiunile astea:



... "Recordul" partidei a venit pe Po, unde ne-am oprit sa facem cateva lanseuri si au iesit vreo 2 dintr-astia:



Deci, nimic de amintit in partida asta. Au fost cateva rateuri la avat care puteau fi mai seriosi ... dar vorba aia, tot timpul pestii cei mai mari sunt aia scapati :rizi:

asa ca, inghetati si murati din cauza umezelii pe la vreo 2:30 ne-am declarat invinsi si am capitulat. data viitoare va fi mai bine.

ps: toata ziua a fost o ceata cum se vede in poza (si poza cred ca a fost facuta pe la vreo 1)

Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1 409

miercuri, 11. decembrie 2013, 20:58

Oricum ati iesit si ati prins peste! Mult mai bine ca mine care stau doar la tastatura si visez la sonare... :rizi: Insa la noi este chiar frig ...Cred ca pe anul asta am cam inchis sezonul .Vine vremea povestilor ,a retrospectivelor 2013...Mai o poveste ,mai un vin fiert ,un porc taiat :noroc:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 410

joi, 12. decembrie 2013, 18:31

Oricum ati iesit si ati prins peste! Mult mai bine ca mine care stau doar la tastatura si visez la sonare... :rizi: Insa la noi este chiar frig ...Cred ca pe anul asta am cam inchis sezonul .Vine vremea povestilor ,a retrospectivelor 2013...Mai o poveste ,mai un vin fiert ,un porc taiat :noroc:


Zamfi ... stii foarte bine ca pentru pescuit niciodata nu e prea frig :rizi:

astept cu interes povestile alea ... mai ales aia cu EL pe care ai promis-o acum ceva timp :apl:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1 411

joi, 12. decembrie 2013, 19:20

Asa-i...O sa pun si povestioara aia ,atata doar ca o sa fii dezamagit ca nu e mare lucru de povestit...Dar ce am promis obisnuiesc sa si pun in practica, asa ca nu se va gata anul si o sa-ti spun ce si cum :prieteni:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1 412

vineri, 13. decembrie 2013, 18:09

Cand te loveste trenul…

Octombrie.O luna de mijlocul toamnei, care insa anul acesta s-a dovedit extrem de capricioasa!Dupa ce tot anul am facut planuri de plecare in delta, primele zapezi :soc: mi-au dat toate planurile peste cap ...Ghinion!

Ca sa ma consolez ma decid sa ies putin pe Muresul meu drag ...O zi de sambata ,rece dar frumoasa! Ma duc intr-o zona in care raul este destul de lat si unde ,in spatele unnei insule mari se formeaza curenti interesanti cand apa este la un debit normal.Cand apa este mare, acolo vin uneori somnii sa vaneze scobareii si morunasii care se adapostesc de undele viiturii.
Apa este aproape perfecta pentru ...stiuca! Limpede,limpede...Poate prea limpede,dar eu mi-am propus sa incerc la o stiuca azi.

Dupa ce ma obisnuiesc putin cu frumusetile locului ,dau buna dimineata unui sticlete galagios din stanga mea si ,cum este si normal ,prima oscilanta pleaca hotarata in goana dupa Esox !Totul pare in regula ,apa ,linistea, sticletele ...Simt vibratiile oscilantei in fir.Uneori ating si fundul apei .
"E bine! In general e bine!" O expresie celebra din nu mai putin celebru film "Operatiunea Monstru", un film care continua,nu-i asa, sa ne bantuie indiferent cati ani au trecut de ...atunci! :apl:
Insa , pentru ca tabloul sa fie perfect ar mai fii nevoie de ceva...Ceva care ne starneste si ne mana de acasa! Ceva care ne face sa lasam sotii ,prietene,amante :rizi: singure si sa ne refugiem pe malul apelor...Ar mai fi nevoie deceva.Stiu !De un ...atac! Acel moment, inconfundabil, in care pulsul zboara catre 200 si valurile de adrenalina care ne cuprind ,posibil ,sa ne faca sa pasim pe apa!
Ehhh ,dar pentru ca nu suntem personaje biblice ,revenim cu picioarele pe pamant si cam la pamant era si moralul meu ,dupa cca o ora de lansari .Moral care mai astepta doar o cruce infipta in pamant! :nunteleg:

Insa deoarece intotdeauna exista un Dumnezeul al celor necajiti ,cam la a n!-a lansare simt ceva fin in fir...O contra sanatoasa si ...nimic! Insa parca ceva nu este in regula ! Oscilanta nu vine cum trebuie...Si DA ,am prima captura a zilei! Oricum ar fi ,trebuie sa recunoasteti ca nu ti-e tocmai la indemana sa dai o asemenea lovitura... :bucuros2:


Insa ,ca o reciproca , pentru ca in natura nimic nu se pierde ,nimic nu se castiga ...la urmatoarea lansare "atarn" definitiv oscilanta in apele Muresului. Amin! :)

Cand disperarea te cuprinde... lasa lanseta din mana si incearca sa privesti apa! Atent.Cat poti tu de atent! Si o sa vezi ca vei incepe sa intelegi ...Asa am inteles si eu ca nu are rost sa mai stau pe acolo.Nici chiar avatul sanatos care a vanat undeva pe firul apei nu mi-a mai putut starnii vreo pasiune.

Merg pe Mures in jos. Doi pescari , de feeder, imi raspund la binete cu o privire usor ironica ...Ceva de genul "Iote si la asta cu pleele lui!" :rizi: Aflu binenteles ca se mai prinde cate ceva ,scobarei,morunas, platicute ...orice in afara de rapitor! Nuuu!! Sub nici o forma locul nu e bun de rapitor! Le explic calm ,batraneste ,ca mai anii trecuti am prins pe acolo salau ,stiuca ,chiar si somontel. "Aaaa ,pai asta a fost anul trecut si oricum nu la spinning, nu?!"

Binenteles ca urarile mele de "fir intins" starnesc ranjete sau chiar grimase pe post de zambet...

La cca 50 de metrii de colegii cu feederul ma opresc si ma uit,din nou , lung pe apa :apa adanca,cu ceva structura pe fund si un curs relativ linistit.In anii trecuti am avut ceva peste pe zona.De fapt si anul acesta ,mai in vara am avut un atac frumos pe o oscilanta Panther Martin verde-fluo .Nu am prins nimic ,dar parca resimt socul inca in antebrat!Oricum o apa clasica de toamna la Aiud!Copacii batrani care se apleaca peste apa, zecile de pescuti care muscaresc in soarele toamnei promit un eventual val de adrenalina.

Deja este ora 10,30 si caldura incepe sa se strecoare printre frunzele inca verzi ale copacilor.Sticletele galagios al diminetii a fost inlocuit cu o ghionoaie harnica! Sunetele facute de munca ei imi aduc aminte de toaca unei manastiri. Insa eu sunt pe Mures si spun doar un simplu "Doamne ajuta!"

Deschid,pentru a cata oara, trusa de naluci.Parca toata inteligenta omului este stransa in acele cutii burdusite cu fel si fel de SF-uri demne de o soarta mai buna! Naluci care prind pesti...naluci care prind pescari...naluci ...naluci.O cicada mare ,viu colorata ,imi face cu ochiul.Ce-ar fi daca...? Intrebarea pare sa atarne in aer in timp ce naluca atarna in agrafa de la capatul firului. In fond ,de ce nu? Am incercat cu tot felul de nazbatii si nimic! O galagioasa cicada nu poate sa mai strice nimic! Nici macar buna dispozitie a colegilor de mai sus ,de unde,la fiecare noua lansare aud un zumzait de nemultumire...Pentru ca asa e omul! Pardon pescarul ,ca om nu mai e de mult :rizi: Oricum acum colegii stiu precis ca eu sunt de vina pentru insuccesul lor...Nu vremea,nu apa, nu ...ei ,nimic altceva decat eu!Eu si nalucile mele obraznice!

O lansare,alta lansare ...Cicada face ce stie ea mai bine:un "scandaL" infernal pe fundul apei.Nu degeaba a luat numele dupa insectele alea, infernale si ele, care-mi acopera vocea ori de cate ori trec prin Macedonia catre insorita Grecie. :buaaaah: -ucata in "dinti" ,taraita pe fund ,curs liniar ,opriri ,zvacniri ...mana pescarului reuseste uneori sa de-a frau imaginatiei acestuia. Distractia continua...

Insa ,Oooooo Ceruri! Evrika! Uauuu sa-mi b...Sau ce mai vreti pe post de ...
ATACUL A VENIT !!! :bucuros2: Dupa cca 4 ore de munca, adrenalina explodeaza in mine!Pulsul sare rapid de 100 si continua sa creasca! Lansarea a fost de aceasta data in aval putin si pe o recuprerare mai vioaie am simtit cum firul este lovit/intins de ceva/cineva acolo jos ,pe fundul apei ! Dupa ore de lansat in gol si eu ma minunez de reactia bratului! Varful se blocheaza in pozitia in care l-a gasit contra! :soc: Maresc presiune pe bat.Nimic! Trag mai tare! Nimic! :soc: :soc: Si totusi atacul a fost clar! E drept ca nu parea atac de stiuca sau salau ...avat nici pe departe.Dar a fost Atac! Si atunci , atunci cand mintea nu mai reuseste sa furnizeze explicatii ,atunci cand convingerea ca ai nimerit in agatatura,eventual dupa atac, abia atunci patesc ce nu am patit niciodata ,dar am tot citit de pe la altiii...Atunci agatatura SE MISCA!!!! :soc: Si nu asa grabita,agitata ...Nu! Se misca de parca ar avea tot timpul din lume!Se misca de parca ar avea ritmul ei ,lumea ei! Se misca ca si ...UN TREN care atunci se pune in miscare! :doarecapu:

Si da ,in secundele imediat urmatoare mi-am dat seama ca de fapt ...mi-a dat TREN! :rizi: Diesel, normal! EL incepe sa urce incet ,incet prin fata mea in timp ce eu ma agit ca un Tandarica pe fir! Ajunge in dreptul meu ,dar pe firul apei si ma minunez cum poate merge asa de adanc pe fundul apei ! Acolo cred ca apa are cam 3 m insa asta-i pe la chinezi cred...Marfarul incepe sa treaca de mine si datele problemei se acutizeaza!Sunt intre doi plopi batrani :zid: si locul nu-mi permite sa ma agat de ultima usa a marfarului! Trebuie sa stau pe loc.Doamne ce pacat ca nu pot pasii pe apa!!!Batul ,creat de cei care au pasit pe Luna , o ia razna! Un MH pana intr-un oz .Batul URLA efectiv si il simt la LIMITA ! Probabil ca nu era ,dar senzatia mea a fost ca-l pot pusca oricand! Desi stransa frana mulinetei ,in vederea opririi marfarului la semnal ,aceasta incepe sa scrasneasca din angrenaje si tamburul se misca.Firul pleca cu sunete ametitoare! NU POT SA-L OPRESC!!!

Si in acel moment am stiut! Am stiut clar ca acesta NU va fi pestele meu! Nici macar pentru poza! Locul extrem de incomod,echipament subdimensionat :rizi: si parca prea multe vagoane!Atunci cand am stiut ...m-am linistit.Ati avut vreodata sentimentul acela de impacare cu lumea din jur?V-a cuprins vreodtata o liniste interioara si ati simtit ca ,cu adevarat ,sunteti impacat cu Natura Mama? In momentul cand am realizat ca totul este in zadar un zambet mi-a inflorit in coltul gurii. Dute prietene,este lumea ta ,este dreptul tau !Oricum iti multumesc pentru clipele oferite ,insa astazi TU esti mai bun!Astazi m-ai invins! Astazi...Maine ,cine stie :gandesc:

Firul fleasc mi s-a parut o chestie normala.Mirarea a venit cand am vazut ca cicada era acolo si chiar triplele stateau bine! Tren? Zeul apei? Supranaturalul se cuibareste usor in mintea oamenilor...Insa eu eram impacat cu mine ,cu natura ,cu ghionoaia de pe plop ,cu sticletele de dimineata,chiar si cu avatul nabadaios din repezis...Totul era invaluit intr-o liniste binefacatoare.Pana la urma Muresul mi-a intins o mana .Calda.Suficient de mult timp pentru a ma impaca cu el!
Nici macar satisfactia care rabufnea :rizi: din vocea pescarului de feeder, venit in pripa in spatele meu ,si a carui exclamatie, fericita, "S-a dus!" am auzit-o parca de undeva, de departe, nu ma mai deranja ! La falsele lui tanguri "Era imens! Era somn ! Pacat ca l-ai scapat!" nu am putut raspunde decat cu ...un zambet in coltul guri.

Masina ma poarta spre casa. O noua zi ramane sapata in inima! O noua zi care-mi da putere sa merg inainte!Pentru ca ,asa cum zicea un alt regretar mare actor "In fond,viata trebuie traita nu-i asa?"

Ps:ori de cate ori veti scapa un peste mare ,asezati-va pe ceva si priviti apa! Merita! :bravo:


....

@Zoran si anem
Am promis... :prieteni:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 413

vineri, 13. decembrie 2013, 18:25

:inchinare: Multumesc mult pt povestire, mi-ai salvat iarna! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

1 414

vineri, 13. decembrie 2013, 19:20

Am citit-o pe nerasuflate, ai un mare talent! Fiecare dintre noi isi doreste adrenalina ACEEA. Sa vina primavara mai repede ca nu mai am rabdare :prieteni:

1 415

vineri, 13. decembrie 2013, 19:52

@ zamfi
frumooss,
felicitari, fermecatule! :apl:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1 416

vineri, 13. decembrie 2013, 20:14

Multumesc prieteni. :prieteni: Scuze pentru inerentele greseli de ortografie ,etc.Dar cand povestesc ...ma cuprinde asa un val :rizi:

Hai colegii ...curaj! Iarna e lunga si povestiri sunt convins ca sunt multe...

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

1 417

vineri, 13. decembrie 2013, 20:19

Iarna e lunga dar nu stim sa povestim la fel de bine. :bravo:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1 418

vineri, 13. decembrie 2013, 20:33

Posibil ,insa pescuiti probabil mai bine...Macar poze :)

Răspunsuri: 133

Membru din: 14. februarie 2013

Locație: Bucuresti - Onesti

Profesia: Student, liber-profesionist

  • Scrie un mesaj privat

1 419

vineri, 13. decembrie 2013, 20:43

Nu am indraznit sa fac o pauza in citire! Pur si simplu superba!Si, vorba lui Zoran, mi-ai salvat iarna!!! :apl: :apl: :apl:
Always C&R

IonutFishing

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 420

vineri, 13. decembrie 2013, 22:21

superb Zamfi ... merci ca ai impartasit intreaga poveste. ala e tot acolo, te asteapta pt. o poza ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm