Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 381

luni, 2. decembrie 2013, 09:22

Gigi, gasesc foarte bine ca aceste locuri se tin secrete si inteleg pe deplin! Dar ce s-a intamplat la o partida de pescuit nu are nimica de-a face cu darea in vileag al locului...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

1 382

luni, 2. decembrie 2013, 12:13

Dar ce s-a intamplat la o partida de pescuit nu are nimica de-a face cu darea in vileag al locului...
valabil doar daca poti fi convis de faptul ca nu te-a vazut nimeni pescuind :nunteleg: e suficient sa te vada pescuind si prizand cineva care te cunoaste, te recunoaste sau nu te cunoaste dar are o buna memorie vizuala si o gura sloboda pentru ca locul tau "secret" sa devina loc de pelerinaj. :nervos:
si pentru ca de multe ori locul nu poate fi tinut secret mai ai sanse doar daca ti tehnica si nalucile secrete :drac2:
si uite asa tocmai s-au adunat ceva motive pentru care unii nu prea scriem pe aici :nunteleg: exceptand cazul in care va plac postarile de genul "am prins un peste" adica nu tu specie,incadrare in timp, tehnica, naluca etc. :nunteleg:
in occident poate sunteti mai putin expusi la riscuri dar aici am avut surpriza sa constat ca-mi numara altii capturile mai bine ca mine de la distante considerabile :soc: :soc: :soc:
iti imaginezi ca, daca le dai unora informatiile pe tava in timp real (dupa partide), la ce chef de "razbunare" au dupa ce te-au vazut scotand peste dupa peste in timp ce ei doar vanturau apa , sunt in stare sa rada tot cand au prima ocazie.

dincolo de asta mai e un aspect si anume munca ale carei rezultate le dai pomana la toti. Ca sa ajungi sa prinzi peste faci studiu, bati apa cautand locuri in toate conditiile meteo (indiferent cat de vitrege), pescui un loc tot anu doar ca sa vezi ce , cum,cand si cat da (chiar daca sti ca in altul ai prinde mai bine o anumita specie intr-un anumit sezon ) adica pe scurt faci ceva sacrificii in numele stiintei . Pai sa faci asta pentru a obtine niste rezultate pe care sa le dai la toti pomana si apoi sa ajungi pe apa sa constati ca ori n-ai loc sa pescui ori esti inconjurat de plase ? nu merge asa :nervos:
din puctul de vedere al unora care inca mai traim aici in tara cele mai captivante topicuri ar fi cum sa scoti pestele din apa mai pe nevazute sau cum sa te faci ca ploua cand esti cu pestele in bata si sunt zeci de ochi pe tine ca pe butelie :idee:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 383

luni, 2. decembrie 2013, 12:54

Eu nu o vad chiar asa dramatic, dar nah, ce sa zic, traiasca Romania? :nuinteleg:
Parerea mea este ca, doar un pescar cu multa experienta poate reproduce si aplica de pe o zi pe alta cu success ceea ce citeste. Iar asa un pescar are locurile lui si stie singur sa gaseasca ce are nevoie. Iar cei ce ghibiteaza, cei care nu-s in stare sa caute si sa gaseasca singuri locurile si nalucile, aceeia nu reprezinta pt mine nici un fel de pericol.

Am patit odata mai de muuult, cind pescuiam la crap, pe un lac f frumos, dar nu exagerat de mare. Mergeam pe malul apei finutz de tot, ca o gazela, sau mai bine zis ca un indian, si urmaream cu atentie sporita si cu concentrare maxima urmele ce le lasau crapii pe fundul apei si care apoi se „oglindeau“ pe suprafata apei. Stiam deja sa diferentiez urma lasata de un lin, sau un crap, si in functie de specia banuita puneam o jumatate de boaba de cucuruz, sau chiar 2-3 boabe intregi. Iar cu o pluta culisanta, fara stopper, f finutz totul, lansam zona unde-I banuiam/vedeam si trageam incet pina unde credeam ca se afla acestia si lasam sa se duca jos. Cea mai buna partida a fost de 6 crapi in 2 ore. Pescarul ce era pe malul celalalt ma urmarea cu binoclul si, la un moment dat, nu a mai rezistat, a impachetat si a venit langa mine. Nu a salutat, nu a intrebat nimica, a lansat 3 grunduri cu cosulete si s-a pus sa astepte. Am impachetat si am plecat. A doua zi, revenit pe acel loc, am dat din nou de individul “razbunator”. M-a intrebat politicos cum si ce am facut ieri, ca el nu a mai avut nici o trasatura. Am dat din umeri si am zis canu inteleg limba… M-am intors cu zambetul pe buze si am mers pe Rin.

Un alt exemplu: eram cu multi ani in urma la Dunare. Seara, apare o Dacie de CS si iasa un tip cu lanseta de toata jena. Nu a durat mult si primul salau a fost pe mal. Dupa o ora avea vreo 5 salai si un somn, toti unul mai frumos ca altul. Interesant era ca tipul nu pescuia tot timpul, drac’ daca am priceput de ce!? In fine, a doua zi dimineaza déjà vu: 3 salai, 2 somni, stiuca… Nebunie! Pleaca domnul dupa un ceas, hop si eu bucuros pe locul respectiv: 1, 2, 3 … 15 bucati! Am crezut ca innebunesc de nervi… fiecare lansare era cu agatatura, fiecare agatatura cu una bucata montura pierduta. Dupa ce am pierdut vreo 15 bucati montura, m-am lasat pagubas si nici nu am mai incercat…

Mai unul si gata: …acum 4 ani, pe Dunare, m-au vazut pescarii bastinasi cind am prins muuulti somni la clonc, in locuri unde ei nu ar fi pescuit niciodata. Au vazut ca le-am si dat drumul, veste ce s-a raspandit repede in zona. A doua zi, mai bine zis a doua noapte, au venit mai multi pescarii industriali cu barcile, cu plasele (la lucru, in mers) si cu cloncurile si au cernut de-adreptul zona timp de 3 ore. Ma uitam cu groaza la ei si eram foarte curios de rezultate. Rezultatul a fost mai mult decit satisfacator (pt mine): 3 somnici de nici macar 2 kile bucata. Ziua urmatoare, de parca toata noaptea nu s-a intamplat nimica, am prins la fel de bine ca si inainte de plasuiala.

Parerea mea este ca, multi vad – putini pricep! Iar cei ce stiu meserie cu adevarat, nu se pun sa urmareasca locuri altora, pt ca sunt capabili sa faca asta si fara spionaj.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1 384

luni, 2. decembrie 2013, 15:53

Mda...Iar o sa creez polemici :rizi:
Mai fratilor voi chiar aveti o problema cu secretele ,cu locuri ,etc...Probabil aveti motivele voastre si vi le respect! Eu recunosc ca nu sunt asa stresat de problema locului sau a nalucii .In ultima poveste ,cu adiwolf nu am dat numele direct al nalucii din respect pentru valcenii care mi-au aratat aceasta naluca! Ca daca era dupa mine ...Si oricum daca nu pescuiesti in locul adecvat cu ea si cu metoda adecvata e...degeaba!Oricum eu am alte idei legate de peste:pestele meu nu-l prinde nimeni! E drept ca pentru a-l prinde trebuie sa pot pescui in locul in care mi-l doresc.Ceea ce vreau sa spun este faptul ca nu neaparat daca esti pe un loc bun o sa prinzi peste! Daca nu stii sa abordezi locul acela este degeaba. E drept ca poti la fel de bine sa faci umbra apei si sa incurci pe altul . Exemplele pot fi nenumarate si daca ar fi sa ma refer la zona Sibiului ,ca tot e de acolo King , as putea spune ca desi vestile circula repede ,de cate ori am fost pe baraje nu am prea avut probleme cu sibienii.Ei pescuiau intr-o zona ,noi in alta zona .Ne mai petreceam ,mai ne salutam , dar fiecare si-a prins pestii lui! Ma rog ,probabil ca gresesc eu ,dar nu prea ma omor cu secretele ...Locurile secrete, ca restul... :drac2:

In esenta mentalitatea mea este urmatoarea :daca deschizi bine ochii tot timpul vei gasi un loc liber si un peste care te asteapta :bucuros: Uneori prinzi ,alteori faci umbra... :nunteleg:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 385

luni, 2. decembrie 2013, 16:14

[…..]
nu neaparat daca esti pe un loc bun o sa prinzi peste! Daca nu stii sa abordezi locul acela este degeaba. E drept ca poti la fel de bine sa faci umbra apei si sa incurci pe altul .
[…..]



… mare adevar ai spus Zamfi aici … doar ca (asa cum ai spus si tu), pentru a aborda cum trebuie locul respectiv, acesta trebuie sa fie liber :ochi:

eu (noi) nu prea am aceleasi probleme pe aici, adica locurile “de iarna” nu sunt prea libere de regula dar cei care le frecventeaza sincer ma indoiesc ca urmaresc postarile mele (noastre) de aici de pe forum (pe alte forumuri nu dau detalii) plus ca trebuie sa precizez ca multi dintre ei nu prea au mult habar despre ce inseamna spinning-ul (am mai zis-o, indivizii aia folosesc cicadele sa dea la japca cu ele).

De regula locurile cele mai bune sunt ocupate de maghiari ce se pare ca in momentul in care primavara da primele semne isi aseaza corturile si nu le mai strang pana cand nu incepe iarna (inca mai au corturile puse si acum) si banuiesc ca fac cu schimbul pentru ca altfel nu vad cu mar putea sta cineva la pescuit timp de 7-8 luni :gandesc:

__________________________________________________________________

Cristiane ... sa stii ca nici aici pestii nu sar pe maluri si fara insistenta iti spun sigur ca multe partide s-ar termina cu rezultate nule. sunt membru pe mai multe forumuri italiene si crede-ma ca se dau la gherle de nici nu iti poti inchipui. anumite specii sunt intr-adevar mai prezente pe apele de aici decat pe majoritatea apelor din Romania dar toti sunt acoperiti de apa si nu e tocmai usor sa ii lamuresti sa iasa la pozat. cunosc destui oameni care au pescuit prin apele strainilor (fac referire strict la apele publice) si rezultatele pe care le-au avut au fost mult sub ceea ce se asteptau ... chiar mi-as dori sa pescuiesti vreodata pe Po sau CanalBianco sa vezi cat de usor e sa prinzi peste :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

1 386

luni, 2. decembrie 2013, 17:46

[…..]
nu neaparat daca esti pe un loc bun o sa prinzi peste! Daca nu stii sa abordezi locul acela este degeaba. E drept ca poti la fel de bine sa faci umbra apei si sa incurci pe altul .
[…..]



… mare adevar ai spus Zamfi aici … doar ca (asa cum ai spus si tu), pentru a aborda cum trebuie locul respectiv, acesta trebuie sa fie liber :ochi:....


Bingooo!!
doua mari adevaruri care imbinate duc la o zi pierduta la pescuit pt mine - cel mai negru scenariu este sa gasesc locul ocupat de un pescar care nici nu prinde si nici nu stie sa abordeze locul respectiv, dar pentru ca te-a vazut sau a auzit ca in locul ala s-a prins peste, nu pleaca de acolo nici batut :zid:
daca timpul liber mi-ar permite sa pescuiesc in fiecare zi, aproape ca nu m-ar intersa astfel de lucruri, dar cum nu pot pescui decat in weekend si timpul este atat de limitat, nu imi permit sa fac experiente sau "arongante" decat foarte rar - cand merg la pescuit vreau sa prind peste, sa ma distrez si sa ma simt bine, nu sa ma enervez sau sa pierd timpul degeaba

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

1 387

luni, 2. decembrie 2013, 18:21

Zamfi e mai libertin in dezvaluiri... Nu a dezvaluit decat numele in rest nimic. Bine ca s-a terminat sezonu ca incepeau sa se faca blaturi si la fabrica producatoare de gume. O sa intervina si mafia ruseasca, e un obiect de contrabanda deja. Familiile si copii stau deja in case de teama pescarilor care vor sa zmulga secretul. Aberez.... Sau nu...

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1 388

luni, 2. decembrie 2013, 19:43

Mah chiar imi pare rau ca am scris ce am scris...
@tyrael
Scuze ca mi-am permis sa va stric jucaria.Nu o sa se mai intample...Se pare ca percepem diferit lucrurile.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 389

luni, 2. decembrie 2013, 19:48

''''Bingooo!!
doua mari adevaruri care imbinate duc la o zi pierduta la pescuit pt mine - cel mai negru scenariu este sa gasesc locul ocupat de un pescar care nici nu prinde si nici nu stie sa abordeze locul respectiv, dar pentru ca te-a vazut sau a auzit ca in locul ala s-a prins peste, nu pleaca de acolo nici batut'''




:rizi: :rizi: :rizi: Asa am patit acuma cu ultimii salai.Ne-a urmarit unul...a vazut cum dam,tot,tot..A doua zi ..calare pe loc..O prins unul de vreun kil toata ziua.. :rizi:
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

1 390

luni, 2. decembrie 2013, 19:57

Mda...Iar o sa creez polemici
..........atata timp cat vor fi subiecte fierbinti polemicile nu o sa intarzie.....si acum sa va spun cum vad eu secretul locurilor bune :
..........din 10 pescari .....2 sunt foarte buni :apl:
.................................2 sunt buni :)
.................................6 fac umbra :rizi: .............ca sa-l citez pe ......colegu :noroc:
.....pe un loc de pescuit pe care se aseaza unul f.b ....s-au unul bun scot palaria ........problemele apar cand apare 1 care vazand ca ai prins incepe SOS iar ca surpriza sa fie totala , isi trimite
prietenii , pescari pe care nu i-ai vazut nici odata prin zona ,si care crezand ca vor da lovitura pun pe locul respectiv cam toate betele din camara :rizi: ..Acu urmeaza partea nasoala.....te trezesti ca respectivul pescuind cu monturi supradimensionate strica locul lasand in urma lui un dezastru ( un loc plin cu fire rupte ) si crengi ridicate din cauza carora pescuitul pe locul respectiv e terminat
P.s ..... le divulg secretele locului ,dar prietenilor :bravo: :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

1 391

luni, 2. decembrie 2013, 21:52

Mah chiar imi pare rau ca am scris ce am scris...
@tyrael
Scuze ca mi-am permis sa va stric jucaria.Nu o sa se mai intample...Se pare ca percepem diferit lucrurile.


mah,
lasa draqu scuzele - nu cred ca e cazul intre noi - si mai bine baga la cap, Muresul nu'i ca Oltul si nici invers :zambet:
TU, esti un caz fericit de pescar in Romania:
- posibilitatea de a pescui in cursul saptamanii cand nu exista aceeasi presiune pe ape si pesti ca in weekend
- posibilitatea de a pescui in orice zi, cand vrei si dupa pofta inimii
- ape naturale cu destul potential - ma refer la Mures - care chiar daca nu are pestii de pe Olt, nu are nici acelasi braconaj salbatic
- pescuiesti intr-o zona destul de putin supusa pescuitului comparativ cu alte zone de pe Olt sau chiar de pe Mures
- destule oportunitati de pescuit pe incinte private
- locuiesti intr-o zona cu oameni cu mai mult respect pt munca, pt munca si avutul altuia, pt natura
-etc.

insa ce este de retinut si cel mai important sunt primele doua alineate - daca acestea doua nu ar exista, perceptia ta asupra lucrurilor s-ar schimba putin, poate nu ca a noastra dar cu siguranta s-ar schimba
dar lasa ca acuma daca ti-ai luat barcuta si vei pescui mai mult pe Olt,..................sa imi spui daca ti-ar conveni ca sa bati drumul Aiud - S.... si sa gasesti pe acel loc 2-3 barci care nu se dau duse nicicum si sa stii ca nu mai poti reveni acolo decat peste 2-3 saptamani :gandesc:
asta este cel putin perceptia mea asupra acestei probleme - cat priveste gumele............ai vazut singur ce tevatura a iesit :doarecapu:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

1 392

marți, 3. decembrie 2013, 00:26

Mah chiar imi pare rau ca am scris ce am scris...
@tyrael
Scuze ca mi-am permis sa va stric jucaria.Nu o sa se mai intample...Se pare ca percepem diferit lucrurile.



Zamfi ... internetul chiar este impersonal, m-ai inteles TOTAL gresit. Nu ai stricat absolut nimic, la urma urmei era un lucru de care stiau MULTI. Eu chiar parodiam chestia asta cu gumele pe ascuns, eu in acel loc am prins net superior la lingura, pentru mine acea guma nu a fost revolutionara, este doar o guma buna. Si dupa cum ai vazut pe profilul meu de FB am filmari cu ambele, si cu lingura castigatoare si cu cu guma, asta ca sa intelegi ca NU ma feresc atat de mult iar eu chiar am cativa musterii pe care ii diger foarte greu si care ma spioneaza :bucuros2: de parca as fi cine stie ce guru in ale pescuitului... Asa ca da-I inainte cu gumele alea si cand ti se termina, in caz ca nu le mai gasesti, apeleaza la mine, eu s-ar putea sa imi fi facut un stoc mai consistent pentru mine si prieteni :prieteni:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1 393

marți, 3. decembrie 2013, 07:04

@tyrael

Ok,sincer ma bucur ca nu am adus "daune" :rizi: O sa retin ideea cu gumele, desi momentan imi acopera necesarul... :noroc:

@adiwolf

Pana acum cca 2 ani aveam un program de lucru mult mai nasol ca al tau...Dar cred ca stii foarte bine acest lucru. Si totusi nu eram chiar asa "rau" ...De aceea ziceam ca exista perceptii diferite asupra subiectului .Insa cum a zis si colegul tyrael ,netul este de cele mai multe ori un mod de transmitere deficitar al trairilor fiecaruia. :doarecapu:
Si sigur ca nu mi-ar conveni sa bat drumul ala si sa nu am loc de pescuit.Insa tu chiar crezi ca doar pe zona aceea se prinde peste? :gandesc: Sigur ca e mai comod sa dai pe o zona care a produs deja ,dar la un moment dat te vei plictisii indiferent cat de bine vei prinde si un peste prins pe o zona noua a barajului de ex.iti va aduce mult mai multa satisfactie! Parerea mea! :prieteni:

Răspunsuri: 111

Membru din: 17. ianuarie 2013

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

1 394

marți, 3. decembrie 2013, 08:01

:apl:
Pe fiecare peste scrie numele pescarului :bucuros2:

1 395

marți, 3. decembrie 2013, 14:02


@adiwolf

Pana acum cca 2 ani aveam un program de lucru mult mai nasol ca al tau...Dar cred ca stii foarte bine acest lucru. Si totusi nu eram chiar asa "rau" ...De aceea ziceam ca exista perceptii diferite asupra subiectului .Insa cum a zis si colegul tyrael ,netul este de cele mai multe ori un mod de transmitere deficitar al trairilor fiecaruia. :doarecapu:
Si sigur ca nu mi-ar conveni sa bat drumul ala si sa nu am loc de pescuit.Insa tu chiar crezi ca doar pe zona aceea se prinde peste? :gandesc: Sigur ca e mai comod sa dai pe o zona care a produs deja ,dar la un moment dat te vei plictisii indiferent cat de bine vei prinde si un peste prins pe o zona noua a barajului de ex.iti va aduce mult mai multa satisfactie! Parerea mea! :prieteni:


offf, cum le stii tu ca un om mare :ochi: :zambet:
ai dreptate Zamfi,
dar probabil ca situatia de pe Olt, cu braconajul salbatic dus la extrem si legalizarea lui pe anumite zone - pt ca pescuitul comercial care se practica acuma nu este nimic altceva decat un braconaj legalizat,- nu au facutr decat sa ne "inraiasca" si sa ne ferim de toti si de toate
in rest........suntem cam offtopic si mai bine vorbim la tel :)

Răspunsuri: 76

Membru din: 3. septembrie 2013

Locație: deva

  • Scrie un mesaj privat

1 396

marți, 3. decembrie 2013, 21:29

Cristi, sunt din Sîntandrei şi cunosc bine zona Mureşului, părerea mea este că mai sunt foarte puţini peşti mari şi cred că-s foarte bine educaţi dacă au ajuns la dimensiunile alea. Aşa cum a spus şi Gigi într-o postare, apele noastre sunt agresate, şti bine ce se întâmplă de ani buni acolo pe malul apei. Dacă nu prinzi nu înseamnă că nu eşti pescar bun, iar în ce priveşte postările colegilor părerea mea este că toţi cei care prind sau nu prind ar trebui să mai posteze câte o poză să mai povestească câte ceva, asta din spirit de camaraderie. Poate la vară ieşim la un pescuit de somn.
te salut si ma bucur sa mai cunosc inca un pescar vecin,sper sa ne vedem la o partida pe Mures :prieteni: poate ne intalnim sa facem o partida de rapitori inpreuna :noroc: ,eu personal ma duc maine sa dau la Mintia dupa ceva avat,poate se agata vreunul la apa calda.

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

1 397

miercuri, 4. decembrie 2013, 17:03

Ieri in febra discutiilor si luat de val, am decis ca astazi sa fac ultima iesire la stiuca din barca, nestiind ce ger ma asteapta. Dimineata m-am trezit inaintea ceasului (ca doar mergeam la pescuit) si am scos nasul pe geam..... SOC, SENZATIONAL .... un ger de iti taia respiratia -7 grade. Am zis ca daca tot ma pronuntasem ca merg si colegii ma asteptau, nu mai puteam da inapoi. Am cautat rapid MULTE haine si am iesit din casa. Masina inghetata bocna, geamurile albe.... Am curatat gheata si am pornit la drum. Extaziat, cafea la pachet si viteza maxima pana la locul de pescuit, situat la peste 100 km. Pe drum discutam ca o sa fie bine ca nu e nimeni pe balta, ca stiucile in mod sigur or sa fie mai rasarite. La 10 km de loc, arund un ochi pe bord, -8.5 grade, intreb colegul daca a luat afinata, raspunsul fiind afirmativ, m-am mai linistit. :bucuros2: De indata ce ajungem pe balta.... SOC, SENZATIONAL..... 5 barci!! situate exact pe zona pe care vroiam sa o pescuiesc, nu era nici macar una in alta zona. Toti aglomerati pe o arie foarte mica, acolo fiind un canal cu apa mai adanca. Dupa cateva gaturi bune de afinata bauta mai mult de nervi, ne-am apucat sa umflam barca. In urmatoarele 15 minute... de parca nu era de ajuns, o duba parcheaza langa noi, coboara 2 BIC-uri si hop in apa. Puteti ghici unde s-au postat? Tot pe aria aceea mica, facand locul muuult mai aglomerat si aproape de nepescuit. Unde sa mai dai la peste, locul in care vroiam sa dau era full, locul in care prinsesem dar mai slab era acoperit de gheata in intregime. M-am postat undeva laturalnic, apa mica si agatatori la tot pasul. Este o placere la -8 grade sa faci monturi, sa pui mana pe crengile ude scoase din apa. Au trecut vreo 3 ore, nici o miscare (pentru mine), pe locul vizat de mine se mai prinde din cand in cand. Observ totusi ca marimea stiucilor este mult sub ce prindeam in partidele trecute. Pe la ora unu, dupa ce am batut o zona foarte mare, locuri in care nu am pescuit niciodata, satul de umblat fara rost, observ ca cineva pleaca din loc. Zic, asta este o oportunitate, ajung acolo, pana las ancora, pana fumez o tigare, colegul puncteaza una la lingura. Pun o guma.... dupa vreo 15 lansari, punctez si eu una. Per total, acest loc a produs 3 stiuci, una ratata si 2 scapate langa barca (deci 6). Acum Zamfi, incearca sa imi mai explici cum este cu satisfactia locurilor noi de incercat. Nu ma asteptam sincer nici in visele mele cele mai urate ca la -8 grade sa fie 9 barci pe o arie extrem de mica in care nu trebuia sa faci nici un efort sa arunci in barca celui de langa tine. Per total nu am punctat decat o stiuca, nu asta ar fi fost problema, am avut multe partide fara nici un peste dar parca mi-a lasat un gur amar pentru ca imi pusesem niste sperante intr-o ultima zi de pescuit linistita la stiuca pe anul asta. Este destul de frustrant sa mergi 250 km dus intors, in conditiile de ger date in care inelele lansetei aveau doape si trebuiau curatate la fiecare 2 lansari, galetul mulinetei fiind practic o bucata de gheata. Macar peisajul superb si soarele au facut o zi mai frumoasa, despre balci.... nu mai povestesc. Un lucru e cert ca ziua pentru mine cel putin. Asa cum nici bunicul meu nu dadea niciodata coasa si secera lui nici eu nu o sa mai impartasesc locuri si naluci decat celor mai apropiati prieteni. :prieteni:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 398

miercuri, 4. decembrie 2013, 17:36

Bine ai venit in club.. :zambet:
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1 399

miercuri, 4. decembrie 2013, 17:45

Citat

Acum Zamfi, incearca sa imi mai explici cum este cu satisfactia locurilor noi de incercat


Colegu imi pare rau ca nu ai avut o zi asa cum ti-o doreai . Iti inteleg ,partial e drept, frustrarea pentru ca imi aduc aminte de plecari la pescuit la scobar pe la orele 1,30 noaptea, in ianuarie, pentru a prinde locul de scobar liber! :rizi: Spun partial ,deoarece intre timp am inteles multe legate de pescuit si pescari ...Nu ma mai duci pe mine la ora 2 noaptea in ianuarie nici daca-mi garantezi 1 tona de scobar! Insa atunci eram mai tanar ,mai plin de energie si pescuitul era perceput altfel de mine.Intre timp lucrurile s-au mai schimbat ,nu neaparat in bine! :gandesc: Insa ,asa cum iti spuneam si acum poate intelegi ce am vrut sa spun , perceptia mea asupra pescuitului difera putin de a ta si de fapt si de a mea de acum 15-20 ani. Chiar nu stiu cum sa explic sa nu par iar rau intentionat ,deoarece cu netul asta... :nunteleg:

Iar legat strict de intrebarea ta ,eu am spus ca ai o satisfactie de pescar deosebita in conditiile in care vei prinde un peste intr-un loc nou! :) Daca nu vei prinde nici unul ,cand o sa mai treaca vremea un pic (desi iti doresc sa ramai tot timpul tanar!) o sa ai o satisfactie si din faptul ca nu ai participat la "nebunia" generala ,ca ai avut ocazia sa incerci o guma noua, ca te-ai deconectat de problemele zilnice ,etc. De aceea imi place mie spinningul in comparatie cu alte stiluri;il pot practica singur ,pot incerca ceva nou ,poti schimba tot timpul peisajul si daca obtii un atac intr-o zi acest lucru poate sa-ti rasplateasca eforturile mai mult ca x stiuci prinse in "grup" :ochi:
Deja constat ca am luat-o rau pe aratura si o sa ma opresc cu divagatiile.Probabil se vede ca nu am mai fost la pesti de 5 zile si nici nu cred ca mai merg curand... :zid:

Oricum colegul eu te invidiez ca ai iesit la pescuit si mai mult ,ai prins si peste! Bravo! :prieteni:

Ps: legat de "locuri secrete" ...in secolul 21 ...destul de putin probabil.

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

1 400

miercuri, 4. decembrie 2013, 18:03

Se pare ca da vedem lucrurile diferit. Cand ma duc pe langa casa si am N optiuni de pescuit sa dau peste o gasca de genu nu e un bai. Dar cand ma pregatesc sa ies si sa parcurg km astia pe valea oltului, oboseala aglomeratie, ger, nervi cu gumele (stii ce vorbesc acum) pentru a avea o partida de pescuit buna si dau peste balci, atunci nu prea mai am optiuni la distanta aia de casa cu atatea bagaje barci motoare si intr-un loc unde o mare bucata de apa este inghetata..... Pescuitul relaxant de pe mal, pe o vreme cat de cat buna e una. Pescuitul cu barca, pe gerul ala si la distanta de casa, nu mai e chiar asa relaxare, este un efort pe care eu unul vreau sa il si rasplatesc.