Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

121

duminică, 1. iulie 2012, 12:09

hehhehehe ... Zoran, in locul in care pescuiesc daca se duce la vale din pacate nu am nici o sansa sa merg dupa el. pescuiesc exact intr-un capat de dig in curentul principal si spatiul meu de miscare (paralel cu curentul) e undeva in jurul a 3 metri.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

122

duminică, 1. iulie 2012, 12:17

Bravo Anem. :bravo: Am fost si eu pe Po de vineri seara pana azi pe la 9:30.Am prins doi somni:unul de 125 de cm folosind metoda la copac si unul de 100 cm la spinning.Aseara vazand cum sar avatii pe langa mine am schimbat lanseta de spinning la somn cu una pentru avat si a venit somnul asta de 100 cm la o rotativa.Sunt foarte bucuros pentru ca am reusit sa prind la spinning :bucuros2: .Acestea sunt pozele:



si acesta


anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

123

duminică, 1. iulie 2012, 12:25

felicitari mane ... incet incet te va prinde si pescuitul cu artificialele ...

si eu am crezut pana acum ceva timp ca pestii care se auzeau atacand erau avati ... dar m-am inselat, erau somni :soc:

ps: ti-am modificat eu mesajul sa se vada pozele direct ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

124

duminică, 1. iulie 2012, 12:30

Tot asa s-o ti, Mane! :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

125

duminică, 1. iulie 2012, 15:52

Super frumos........ :apl:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

126

miercuri, 4. iulie 2012, 10:03

aseara am reusit sa mai bag o iesire in acelasi loc in care am fost si sambata …

din pacate am avut parte de nu mai putin de 10 RATEURI ... nu stiu exact ce se intampla dar pestisorii erau cu miile intr-un anumit loc si cred ca somnii atacau oarecum haotic intrand in bancul de pestisori cu toata forta si care ramanea ultimul era dus. alta explicatie nu vad pentru toate rateurile avute ... in multe cazuri parca doar ciupeau voblerul, in altele simteam o lovitura seaca si in altele simteam cum lua voblerul in gura si nu apucam efectiv sa intep suficient de rapid ori nu il lua suficient de bine. nu imi vine sa cred cati pesti prada sunt acolo ... nici nu ma mira ca nu prea vor la artificiale. efectiv vedeam bancurile de pesti cum se miscau la suprafata apei in functie de cum se invarteau somnii in zona iar de atacuri si rapeli la suprafata nu are rost sa pomenesc.

din pacate nu am putut sa pescuiesc exact in locul in care am pescuit data trecuta. locul e unul superb si pentru cei care nu cunosc zona e invizibil. a fost cazul a doi indivizi nemti aseara care si-au insirat ca nesimtiti vreo 10 lansete pe mal implanzind intreaga zona de fire, chestii ancorate prin curent, agatate de pietre si alte porcarii de genul asta (din punctul meu de vedere anumite monturi ar trebui interzise pentru ca nu e OK sa blochezi zone intregi cu porcariile alea) si exact in locul in care de obicei se intampla cele mai multe, ei aveau barca in apa si faceau baie. eu am ajuns acolo cu vreo ora inainte de a se intuneca si in toata perioada de timp cat era lumina astia isi plantau monturi pe acolo vajaind prin apa cu un motor termic dupa care s-au pus sa faca baie pentru ca in momentul in care s-a intunecat sa se aseze sub ceva plasa de tantari si sa bea bere. in locul in care atunci cand e cald e atata activitate incat iti este frica sa nu pici in apa ca te mananca pestii de data asta nu era nici macar un val la suprafata. au speriat dobitocii aia totii pestisorii mici din zona respectiva si au f**** tot locul somnii nemaifiind atrasi de nimic. cat timp am pescuit nu au prins nimic si nici nu au avut deloc activitate ... si sincer sper ca nici dupa aia nu au prins nimic si sper sa nici nu se mai intoarca in locul ala. :drac:

stiind unde se refugiaza pestisorii in astfel de cazuri m-am dus si am pescuit acolo dar problema e ca locul ala e aproape imposibil de abordat din cauza curentiilor care nu te ajuta si tot timpul trebuie sa recuperezi prea rapid voblerul pentru a avea un minim de miscare in apa ... si asta poate fi o explicatie pentru numarul mari de rateuri pentru ca eram nevoit sa recuperez relativ cu viteza voblerele. pe langa curentii care nu te ajuta in locul ala se si strange o gramada de mizerie la suprafata asa ca din 3 aruncari una sigur e ratata pentru ca ti se agatau minuni de triple.

deci da ... pentru a nu stiu cata oara imi confirm faptul ca atunci cand te duci la somn (cel putin spinning) e foarte important sa nu faci galagie, sa nu umbli cu luminile pe maluri de parca ar fi discoteca, sa nu bati suporti in pamant si sub nici o forma sa nu faci baie etc etc ...

ps : chestia misto e ca atunci cand inca era lumina m-am pus sa vad daca nu imi gasesc piesa aia de la mulineta ce am pierdut-o in urma cu vreo 3 zile asa ca in timp ce cautam m-am pus si am mutat ceva pietre pe unde imi sprijinisem lanseta data trecuta si pe unde ar fi putut pica piesa aia bagandu-se printre bolovani in speranta de a o gasi. In tot timpul asta indivizii aia doi nu m-au slabit din ochi nici o clipa si chiar sunt curios la ce se gandeau. “ce-o cauta asta acolo, cine stie ce minuni traiesc printre pietre si le plac somnilor” :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

127

duminică, 8. iulie 2012, 09:53

aseara-noapte am fost si eu la una scurta, imediat ce am ajuns a venit si primul avat mai bun pe anul asta ...



urmat de cateva atacuri de ceva avati mai mici iar dupa ce s-a facut noapte vreo alte 3-4 prezentari la somn si o singura captura nu prea mare:

Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

128

duminică, 8. iulie 2012, 09:54

... si o singura captura nu prea mare:


Dar frumoasa! :apl:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

129

duminică, 8. iulie 2012, 11:09

Frumos.....felicitări . :bravo:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

130

duminică, 8. iulie 2012, 15:47

Salut.Bravo Anem :bravo: .Am fost si eu la pescuit de sambata de pe la 18:00 pana astazi pe la 10:30.Am prins unul mic la spinning pe la 22:30

si unul la stationar care a devenit si record personal:1,70 metri.Drillul a durat decat 3 minute dar a fost o lupta pe cinste, avea o forta foarte mare. :bucuros2: :bucuros2: :bucuros2: Aceasta este poza:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

131

duminică, 8. iulie 2012, 15:52

:bucuros2: :bucuros2: :noroc:

Metoda? Stil? Momeala? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

132

duminică, 8. iulie 2012, 16:08

L-am prins la fund cu pluta de grund, avand ca momeala un caras de 400 grame circa.De obicei imi fac singur monturile, dar de data aceasta am folosit o montura cumparata de la Black Cat, pe care o aveam prin trusa de ceva timp nefolosita cu pluta de grund de 40 grame.L-am prins pe un canal ce are in jur de 60 metri latime si adancime in centrul canalului in jur de 6 metri.Momeala am lansat-o la 20 metri circa.Cum spuneam drillul a fost scurt, dar in forta, de doua ori am crezut ca imi smulge lanseta din mana asa forta avea.Pe canalul acesta sunt si somni de 2,50 metri insa mai rari nu ca pe Po.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

133

duminică, 8. iulie 2012, 16:10

Ai plasat montura in mijlocul canalului, sau la canta de caderel?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

134

duminică, 8. iulie 2012, 16:29

L-am plasat spre centrul canalului acolo unde e apa mai adinca.Mai pun o poza:

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

135

duminică, 8. iulie 2012, 16:57

Drillul a durat decat 3 minute dar a fost o lupta pe cinste, avea o forta foarte mare.

Ce mai este de spus.....trei minute)))))))))))))pe mine un amic m-a făcut nebun când după un dril de șapte minute am pus în barcă un somn de 1,8 m.......ce pot să-ți spun decât "JOS PĂLĂRIA". :apl: :apl:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

136

duminică, 8. iulie 2012, 17:55

Bravo tie, imi pace ca ai si prelata pregatita, uda, profesionist. Multi somni inainte. :apl:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

137

miercuri, 11. iulie 2012, 00:38

Salut.Bravo Anem :bravo: .Am fost si eu la pescuit de sambata de pe la 18:00 pana astazi pe la 10:30.Am prins unul mic la spinning pe la 22:30

si unul la stationar care a devenit si record personal:1,70 metri.Drillul a durat decat 3 minute dar a fost o lupta pe cinste, avea o forta foarte mare. :bucuros2: :bucuros2: :bucuros2: Aceasta este poza:


am fost plecat pana acum si nu aveam acces la net ... felicitari mane si la mai mari ... :bravo:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

138

miercuri, 11. iulie 2012, 00:49

Mersi Anem si bine ai revenit :)

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

139

duminică, 15. iulie 2012, 13:43

Salutari la toata lumea.Ieri pe la 14:00 am plecat la pescuit cu fratele meu si cu prietena pe raul Po.Neavand momeli a trebuit sa ma opresc pe un canal in apropierea Po-ului sa prind niste carasi, platici etc.A trebuit sa stau circa doua ore pentru pentru a prinde sase carasi :doarecapu: .Am inceput partida in jurul orei 18:00 cand am pus gonflabila pe apa si am legat prima montura de niste copaci cazuti in apa intr-un mic golfulet al Po-ului.Am dat cu patru lansete la copac(trei cu carasi in carlig si una cu o mreana foarte vioaie prinsa pe Po) si cu doua la fund(una la calamar cu pluta de grund si alta tot la caras).Imediat dupa ce am plasat monturile am avut un atac in care mi-a furat un caras dintr-o montura legata de copac.Toata noaptea a fost activitate, dar nu si la momelile mele pana azi de dimineata pe la 06:30 cand am prins unul de 125 cm la un caras de circa 400-500 grame cu montura legata de malul opus.Asta e poza:

Pe la 08:30 am incercat si la spinning si a venit asta:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

140

duminică, 15. iulie 2012, 13:59

Salutari la toata lumea.Ieri pe la 14:00 am plecat la pescuit cu fratele meu si cu prietena pe raul Po.Neavand momeli a trebuit sa ma opresc pe un canal in apropierea Po-ului sa prind niste carasi, platici etc.A trebuit sa stau circa doua ore pentru pentru a prinde sase carasi :doarecapu: .Am inceput partida in jurul orei 18:00 cand am pus gonflabila pe apa si am legat prima montura de niste copaci cazuti in apa intr-un mic golfulet al Po-ului.Am dat cu patru lansete la copac(trei cu carasi in carlig si una cu o mreana foarte vioaie prinsa pe Po) si cu doua la fund(una la calamar cu pluta de grund si alta tot la caras).Imediat dupa ce am plasat monturile am avut un atac in care mi-a furat un caras dintr-o montura legata de copac.Toata noaptea a fost activitate, dar nu si la momelile mele pana azi de dimineata pe la 06:30 cand am prins unul de 125 cm la un caras de circa 400-500 grame cu montura legata de malul opus.Asta e poza:

Pe la 08:30 am incercat si la spinning si a venit asta:



frumos mane si vad ca a venit si primul avat la spinning ... la mai multi si la mai mari ...

aseara eu am bagat o gherla de toata frumusetea, adica un avatel mai mic decat al tau din poza.

noaptea a inceput promitator dar ulterior a trecut pe acolo un vas imens cu un far de transforma noapte in zi care mi-a distrus complet locul, somnii care rapeau pana atunci parca au disparut si doar razlet am mai auzit cate unul atacand dupa aia. am avut vreo 3-4 ciupeli ale voblerului plus un rateu de toata frumusetea la suprafata apei pe care nu am reusit sa il intep.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm