Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

1 361

joi, 28. noiembrie 2013, 17:19

Cam asa e...Insa acum va gresi! :rizi:
...nu fi pesimist !!!............ :saluti:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

1 362

sâmbătă, 30. noiembrie 2013, 12:26

Zamfi, dai un gat de palinca buna, am facut gest din stocul meu limitat le-am pus la dispozitie pe toate, de fapt dati amandoi ca v-am facut partida frumoasa la Scoreiu :prieteni:


palinca este la mine si daca nu te grabesti............nu mai prinzi nimic :bucuros2:
gumele pe care le-ai pus la dispozitie chiar au facut diferenta si pt asta iti multumesc, le-am pus deoparte si le inapoiez cu proxima ocazie

pacat ca ai lipsit

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

1 363

sâmbătă, 30. noiembrie 2013, 15:13

Dupa 3 saptamani de pauza astazi am reusit si eu sa bag o partida de pescuit la stiuca. Fiind si ultima pentru ca aici pe lacul unde pescuiesc eu se inchide sezonul de pescuit. Si au iesti doamnele... :zambet:



Si cam atat....
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 364

sâmbătă, 30. noiembrie 2013, 15:40

ohohohohohoho ... frumoase stiuci Bogdane, bine-venite dupa pauza :ochi:

ps: e mai OK sa le prinzi cu gripul de buza de jos ... si incearca sa nu le mai ti de grip pe verticala :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 365

sâmbătă, 30. noiembrie 2013, 16:59

Foarte faine stiucanele, bravo! :inchinare: Cam ce lungime a avut cea mai mare? Ai masurat cumva? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

1 366

sâmbătă, 30. noiembrie 2013, 17:53

c
Foarte faine stiucanele, bravo! :inchinare: Cam ce lungime a avut cea mai mare? Ai masurat cumva? :gandesc:

Cam ce lungime a avut cea mai mare?

Da am masurato. A avut 88 de centimetri.
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

1 367

sâmbătă, 30. noiembrie 2013, 17:57

ps: e mai OK sa le prinzi cu gripul de buza de jos ... si incearca sa nu le mai ti de grip pe verticala

Multumesc Anem.. O sa retin si am sa le agat de buza de jos de acum incolo. :ochi:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 368

sâmbătă, 30. noiembrie 2013, 18:09

ai reusit sa imi faci o pofta de stiuca de nu ai idee ... cand se deschide sezonul pe lac :rizi: ?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

1 369

sâmbătă, 30. noiembrie 2013, 20:32

ai reusit sa imi faci o pofta de stiuca de nu ai idee ... cand se deschide sezonul pe lac :rizi: ?

Daca nu ma insel se deschide in febroarie. Dar la stiuca se deschide odata cu inchiderea sezonului la crap. Cred ca pe 1 iunie. cam taziu dar cum aici fiind zona de munte si mai frig o sa o gasim inca in miscare. cel putin anu asta asa a fost. sa mai luat langa mine o stiuca de 103 cm si una de 110 cm. pacat ca se inchide pentru ca iesise bne pe mancare. astazi ataca si pe suprafata...
Te astept cu mare placere :prieteni:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

1 370

sâmbătă, 30. noiembrie 2013, 23:29

Pfff felicitari, ce peisaj frumos ai acolo, ai avut sigur o partida pe cinste. Trebuie sa mai fac ai eu macar o iesire, doua...

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 371

duminică, 1. decembrie 2013, 20:56

sunt zile in care totul este pe dos si parca nimic nu iese ... de asa zi am avut parte azi cu Mane81 la pescuit. mai bine zis ...

de la ora 6 dimineata pana la ora 10:30 nu am avut absolut nimic indiferent de nalucile cu care am incercat si locurile schimbate.

la un moment dat vine si "lovitura" in Thrill ... :rizi:



am schimbat locul, revenind la locul de unde am plecat. aici, de pe la vreo 11:30 pana la 13:30 s-au intamplat urmatoarele:

- Mane scapa un salau de toata frumusetea in timpul drilului ... s-a dezgatat
- eu am parte de o prima lovitura lovitura pe jig ... finalizata cu un jig indreptat dupa mai putin de 2 secunde (jig Matzuo :nervos: )
- trec cateva minute si vine un alt zbang ... s-a dus naibii nodul de la agrafa :nervos:
- cand fumam o ultima tigara inainte de plecare, si cand am renuntat la inaintas din lenea de a face noduri vine o noua surpriza. zbang-ul si drilul. trec cateva minute in care din nou lanseta simteam ca explodeaza (intr-o zi chiar voi rupe lanseta aia) si cu niste emotii cat casa reusesc sa aduc la mal



... un mal aproape inaccesibil. dale de ciment la aproape 45 de grade. dupa multe chinuri si pozitionari :rizi:



... am reusit cu ajutorul lui Mane sa ii bag mana in gura. din pacate, cand trebuia sa incep sa il dau afara s-a hotarat sa isi demonstreze forta pentru o ultima data ... si era sa zbor in apa, asa ca, in ultimul moment, constrans de situatie i-am dat drumul ... moment in care s-a dezgatat si jigul :rizi:

cam asta e povestea de azi.

ps: somnul l-am aproximat impreuna cu Mane la vreo 22-25 de kg, agatat de aripioara (se vede in prima poza o oarecare chestie rosie pe aripioara laterala - firul e pe coada pt. ca era infasurat in el) si adus la mal in vreo 6-7 minute cu o lanseta pana in 1Oz, mulineta de 2500 si fir de 15lb.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 76

Membru din: 3. septembrie 2013

Locație: deva

  • Scrie un mesaj privat

1 372

duminică, 1. decembrie 2013, 21:38

as vrea sa se precizeze care poze sunt din afara tarii si care de la noi,deoarece este o diferenta foarte mare,apropo am vazut o filmare de la nemti cu niste pastravi foarte mari si ce se mai laudau(era filmata intr+o pastravarie)pai acolo si copii mici pot prinde asa ceva .Este foarte mare diferenta dintre apele astea din romania si acele ape bine protejate,am fost toata toamna dupa stiuca si cu ce n+am dat, dar inafara de cateva marle,n+am luat nimic asa ca astept un sfat. :ochi:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

1 373

duminică, 1. decembrie 2013, 22:01

as vrea sa se precizeze care poze sunt din afara tarii si care de la noi,deoarece este o diferenta foarte mare,apropo am vazut o filmare de la nemti cu niste pastravi foarte mari si ce se mai laudau(era filmata intr+o pastravarie)pai acolo si copii mici pot prinde asa ceva .

Nu stiu de ce da` am un sentiment de deja vu. :rizi:
No offence. :noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 374

luni, 2. decembrie 2013, 06:32

as vrea sa se precizeze care poze sunt din afara tarii si care de la noi,deoarece este o diferenta foarte mare,apropo am vazut o filmare de la nemti cu niste pastravi foarte mari si ce se mai laudau(era filmata intr+o pastravarie)pai acolo si copii mici pot prinde asa ceva .Este foarte mare diferenta dintre apele astea din romania si acele ape bine protejate,am fost toata toamna dupa stiuca si cu ce n+am dat, dar inafara de cateva marle,n+am luat nimic asa ca astept un sfat. :ochi:
Sugestia mea este sa iesi cat mai des la pescuit.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 375

luni, 2. decembrie 2013, 07:00

as vrea sa se precizeze care poze sunt din afara tarii si care de la noi,deoarece este o diferenta foarte mare,apropo am vazut o filmare de la nemti cu niste pastravi foarte mari si ce se mai laudau(era filmata intr+o pastravarie)pai acolo si copii mici pot prinde asa ceva .Este foarte mare diferenta dintre apele astea din romania si acele ape bine protejate,am fost toata toamna dupa stiuca si cu ce n+am dat, dar inafara de cateva marle,n+am luat nimic ...


Anem si Mane nu pescuiesc in somnarie, ci pescuiesc in rauri salbatice, unele chiar extrem de greu de pescuit de pe mal, cum ar fi Po-ul. Daca adunam toate orele care sunt date de cei 2, ne putem face o idee cam cit au stat ei pe apa anul acesta, si cu cita insistenta abordeaza ei pescuitul. Personal, daca in 2-3 ore nu as fi avut nici un atac, eram deja de mult plecat acasa. Ei insista insa pina nu mai pot de frig, oboseala sau pina nu se mai vede nimica. Pacat ca pestii cei mari ce intra gasesc rapid cite o "zale" slaba din lantul de accesorii, insa aceasta activitate iti da speranta ca oricind poate intra un peste chiar si iarna, la orice ora din zi.

... asa ca astept un sfat. :ochi:

Si mai multe!
- insistenta sporita la pescuit si la pestele tinta
- studiu intens asupra pestelui tinta, a comportamentul sau in perioada cautata
- informatii cit mai multe asupra locului, al raului sau lacului vizat :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

1 376

luni, 2. decembrie 2013, 07:21

Cristi, sunt din Sîntandrei şi cunosc bine zona Mureşului, părerea mea este că mai sunt foarte puţini peşti mari şi cred că-s foarte bine educaţi dacă au ajuns la dimensiunile alea. Aşa cum a spus şi Gigi într-o postare, apele noastre sunt agresate, şti bine ce se întâmplă de ani buni acolo pe malul apei. Dacă nu prinzi nu înseamnă că nu eşti pescar bun, iar în ce priveşte postările colegilor părerea mea este că toţi cei care prind sau nu prind ar trebui să mai posteze câte o poză să mai povestească câte ceva, asta din spirit de camaraderie. Poate la vară ieşim la un pescuit de somn. :salut:
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 377

luni, 2. decembrie 2013, 07:34

Aici iti dau dreptate Ovidiu, si eu sunt de parere ca multi pescari de pe forum prind peste (indiferent de specia vizata), insa dintr-un motiv sau altul nu dau aceste informatii mai departe publicului nostru. Pacat, pt ca din fiecare povestire se poate invata cite ceva, se pot naste idei sau subiecte noi.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 378

luni, 2. decembrie 2013, 07:57

Si eu am fost sambata de la orele 7:00 pina la orele 14:00 pe apa. Temperatura apei era 7,5°, si la fel ca si acum o saptamana, pestii stateau intre ape, pe la 6-8 m. Indiferent de adancimea apei, ori era 10 m, ori 20 ori 30 m, pestii stateau ca un nor intre ape. Am cautat bibanii si salaii pe fundul lacului, dar din pacate fara reusita. Citeva bucati frumoase sau apropiat de momeala mea, au studiato si au plecat fara sa se atinga de ea. Frustrat de faptul ca nu am avut nici macar o singura trasatura sau ciupitura, am plecat la orele 14 acasa.

Ieri, duminica, m-a sunat Thomas pe la orele 16:00, care a fost pe alta locatie, dar acelasi stil de pescuit, cu barca si sonarul in cautarea bancurilor si apoi pe verticala. La fel ca si la mine, pestii stateau intre ape, formand un frumos nor pe ecranul sonarului. Cu ceva mai mult success, a reusit sa prinda un biban cit degetul, 2 babusti micute si un avatel cit palma. A fost si el f dezamagit si nu putea intelege acest comportament ciudat al pestilor, care in alti ani, in conditii asemanatoare, formau nu un nor, ci o patura pe fundul apei si mancau chiar f bine. Stiind insa ca nu mai apuca sa iasa pe apa in urmatoarele 2 saptamani, si-a propus sa ramana pina se intuneca. Si, asa cum se intampla de multe ori celor ce insista, in ultimele 15 minute de lumina si primele 15 minute de intuneric a reusit sa prinda ca la foc automat, unul dupa altul, 20 de bibani: 2x 45 cm, 5x 35 cm, iar restul intre 25 si 30 cm. O stiuca frumoasa s-a dezgatat langa barca, fiind intepata superficial cu echipamentul super UL.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 379

luni, 2. decembrie 2013, 08:01

In situatii din astea de multe ori pilkerele fac diferenta.Lansate deasupra bancului de pesti ,pe lateral,si lasate sa cada falfaind(usor jucate din cind in cind) pot aduce capturi frumoase..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 380

luni, 2. decembrie 2013, 08:04

Desi sa mai discutat,tocmai asta este problema..nu stii care-i publicul ''nostru'' si care nu :) .Nu ma refer la cei logati aici,ci la altii care doar citesc.

''insa dintr-un motiv sau altul nu dau aceste informatii mai departe publicului nostru''


Un loc ''fierbinte '' tinut secret face cit 100 de c@R.Cel mai comod este pe incinte.Acolo nu ai stresuri de genul asta si poti vorbi liber despre ce si cum ai prins..Admir perseveranta si rezultatele lui Anem si Mane..chiar si acolo cred ca au probleme de genul asta..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu: