Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1 321

sâmbătă, 23. noiembrie 2013, 20:00

Bravo pentru partida!
Legat de agrafa...daca colegu' imi da o poza cu agrafa am sa va arat si eu ce poate face o stiuca cu o agrafa ...Oricum ,stati pe aproape ,ca o sa va pun si eu povestea zilei de azi care chiar daca nu a avut pesti ca ai vostrii a fost interesanta! Astept un filmulet si apoi vedem :ochi:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 322

sâmbătă, 23. noiembrie 2013, 20:04

cand folosesc firul de 65 si 80 de livre tre sa pescuiesc cu jiguri de la 30, 40 de grame in sus...
:gandesc:

azi a fost un experiment as zice

Mane, toata viata e un experiment, cu mai mult sau mai putin succes! Important este sa ne simtim bine si sa avem satisfactie in ceea ce facem.

PS: camal Bianco, Nero, Timis sau Mures, toate sunt raulete pe langa Po sau Dunare, insa nu trebuie subapreciate exemplarele ce traiesc si cresc in aceste raulete.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 323

sâmbătă, 23. noiembrie 2013, 20:06

..daca colegu' imi da o poza cu agrafa am sa va arat si eu ce poate face o stiuca cu o agrafa ...


Daca este ceea ce cred eu, atunci este asta: Fălci! Cu o putere nedeterminata si necontrolata de noi. :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1 324

sâmbătă, 23. noiembrie 2013, 20:16

Clar! Din pacate prietenul nu a facut poza si agrafa a fost aruncata la nervi...Dar arata ca si a lui Mane :) Aproape, ca a lui a fost rupta! :pauza:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 325

duminică, 24. noiembrie 2013, 06:54

Si eu am iesit ieri cu Marco pe un golf f mare si lung al Rinului. In mijloc se află o insula care imparte golful in 2 părți aproape egale. Foarte ciudat, pesti pe sonar nu am vazut decat in prima jumatate de la intrarea in Rin, pe cealalta jumatate absolut nimica.
Vantul a batut aproape toata ziua cu 20 km/h, care la 4° ne-a facut deja dupa scurt timp sa dirdaim de frig. Mainile si picioarele au fost problema.
In putinele minute cind nu a batut vantul, a plouat, asa ca a fost o combinatie mai rea decit a ne "mura".



Pe langa norocul de a nu prinde nimica, ci doar de a scapa o siuca langa barca si un biban capital ce a rupt tot langa barca, a fost si o zi ciudata. Si anume, la 8,9° C cit avea apa, cu toate ca afara e de vreo saptamana tot intre 1°-5°, pestii erau resfirati cam peste tot, mai ales intre 5 si 7 m (chiar daca apa avea 10 - 15 sau 20 m adancime). Nu stateau cum ar fi normal pe aceste conditii grupati pe fundul apei. Iar catre pranz, in umbra unor pontoane am vazut bancuri intregi de puiet direct la suprafata apei :nunteleg:
Si si mai ciudat a fost ca nu i-a deranjat nimeni, nici o rapitura nu am putut observa in acea zona.
Aveti vreo explicatie? :gandesc:

Pozitia lunii? presiunea atmosferica? sau doar pt ca era a 47-a sambata din an?

In fine, pe golf mai erau inca 6 barci in afara de a noastra, la plecare ne-am vorbit cu 3 dintre echipe. Rezultatul era acelasi si pt ei: zero.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1 326

duminică, 24. noiembrie 2013, 12:46

LANSAREA LA APA SAU CUM SA TRAIESTI 100 DE ANI !!!

Niciodata nu am putut dormi cand a trebuit sa plec la peste dimineata devreme ...

Mana se intinde spre telefon: 4,25. Hmm...La ora 7 trebuie sa fiu in Petrom, dincolo de Sibiu, unde ma voi intalni cu colegul si prietenul meu adiwolf .O privire scurta afara ma smulge definitiv din pat:afara ceata e ...groasa!
Masina inghite kilometrii parca mai grabita decat mine .Astazi voi avea o dubla bucurie:intalnirea si pescuitul alaturi de un prieten drag si lansarea la apa a ultimei achizitii -o barcuta de la Energoteam , care sper sa fie suficienta pentru ce intentionez sa fac. Cu toata "opozitia" :rizi: traficului intalnirea are loc la ora fixata.Oameni de cuvant domne' ce naiba! Incarc calabalacul in duba lui Adi si facem ultimii kilometrii ai excursiei impreuna.
Oltul ne asteapta cu o ceata groasa si o liniste binefacatoare.Toate problemele s-au dus...Parca nimic nu mai conteaza in acest pesisaj ...mistic! Hai ca asta cu misticul chiar imi place! :) Parca si umbra lui Mircea se oglindeste in apa la prima ora...Desi aceasta ar trebui sa fie mult mai jos pe Olt ,pare ca batranul voievod s-a adapostit si el la umbra muntilor Fagaras.
Cum e si normal intram in febra pregatirilor de lansare! Experienta prietenului Adi ,pescar harsit pe dalele de Olt,se dovedeste hotaratoare si cat ai zice sternocleidomastoidian suntem gata!







Normal ca nu se putea lansa la apa barcuta fara sticla de sampanie lovita de vas! Sampanie am spus? Ma rog . Insa in Ardeal noi folosim palinca pentru botez!



Botezata si cu urare de vant bun in pupa :rizi: suntem in sfarsit pe apa ! Ceata in continuarea ne face sa ne simtim invaluiti in mister ,iar linistea ne sfasie parca urechile.



Cum e si normal "universitarul" (asta de la profesor vine... :bravo: ) ,adica prietenul Adi inteapa si aduce la barca prima stiuca! Cu o guma care m-a dat cu capul de barca toata ziua! :rizi: O guma ,sa-i spunem SG :drac2: ,care poate dovedi ca de multe ori naluca face diferenta.Daca nu ma credeti pe mine intrebati-l pe Adi sau alti pescari de spinning din Valcea...Guma asta este un adevarat killer pentru stiucile de pe Olt! In paranteza fie spus ,aseara am comandat 4 plicuri! :zambet: insa le voi primi... nu stiu cand ca nu stau mult pe stoc! Oltul e de vina!
Tot ceva normal si a doua stiuca da in SG! Frumoasa ,estimata de Adi la peste 3 kg se elibereaza inainte de vreme...Ceea ce se va intampla de mai multe ori pe parcursul zilei ,facandu-l pe bunul mau prieten sa-mi aminteasca oaresce sfintii din calendarul ortodox :rizi: Normal ca aduce si stiuci la barca ,dovedind ca merita alintul meu de universitar! :bravo:

Video
-

Video


Soarele este deja sus si vremea este de vis! Basmele romanilor cred ca au fost scrise pe Olt...Peisajul este de vis ,pescuitul de basm! Prind si eu stiuca! Scap alta! Prinzi nu prinzi , pescar te numesti!Colegul doneaza o lingura, cu tot cu struna, unei coane mai in varsta...Agrafa ruuuuptaaa!!! Calendarul ortodox devine tot mai bogat! :rizi:
Deoarece guma SG era singura la parinti si mandra-n toate cele, se pare ca eu nu reusesc sa mai conving onorabilele doamne sa colaboreze. De altfel sunt convins ca undeva ,in taramul celor care nu cuvanta , fetele radeau de mine copios si parca auzeam (?) de undeva de departe ..."Iote iarasi fraierul asta ,vine fara gume si mai si vrea sa ne si prinda!" :zid: De altfel ,intr-o bascalie il anunt pe colegul ,solemn, ca eu dau la salau din motiv de lipsa guma SG! In rasete copioase si estimari ca salaii au nume acolo continuam o zi de vis! Peisajul ...



Si pentru ca tacamul sa fie complet ,pe o lansare proaspata vine tzacul , avidul zboara si la barca poposeste Vasile ! Sau ma rog unul dintre salaii locului. Expresia lui Adi "Mah ,esti nebun?!" vine sa confirme ca uneori salaii pot fi trofee...
Iar pentru ca Dumnezeu iti da dar nu iti baga si in traista ,cam la a treia lansare dupa episodul Vasile urmeaza un tzac. Tzac? Gresit.Este de fapt un Zdrang!!! Contra si partenerul din apa imi da de gandit...Partenerul tacut pleaca pe frana si aud din barca vecina "Trebuie sa vin sa te ajut?" Prietenul ,tot prieten ramne! :noroc: Cum spuneam pe vremuri in armata ,sunt probleme la plutoane! Nu stiu ce poate fi ,prin cap imi trece rapid ceva legat de 106 cm (una bucata stiuca recoltata zilele trecute) , poze cu salai de colectie ,mai ales ca Adi ma si ameninta cu un "Sa nu-mi spui ca e tot salau!" , sau parca si niste mustati se ivesc prin imaginatia mea bolnavicioasa... Totul se gata subit cand incerc o repozitionare in barca in vederea finalizarii drillului si pregatirii minciogului. Un moment de neatentie si firul atarna fleasca ...Senzatia de gol in stomac este acuta si probabil doar colegul meu ma intelege in acele momente ...

Fantastic ce frumoasa tara avem!Chiar si atunci cand soarele se duce tot mai mult catre unguri privelistea este dementiala! Se spune ca romanul s-a nascut poet dar eu cred ca unii au si sange de fotograf ,astfel incat prietenul meu reuseste ,din nou , sa ma surpinda :



Adi se mai distreaza cu o stiuca si ajungem la mal pentru concluzii. Colegul vine la poza cu doar trei pesti( nu neaparat cei mai mari ...) dovedind inca odata ca pescuitul este un sport !



Iar eu vi-l prezint pe Vasile si va doresc din tot sufletul sa aveti parte si voi de o asemenea zi ! O zi care nu se numara in calendarul vietii,o zi care se traieste doar alaturi de prieteni si care face parte din cei 100 de ani pe care i-am putea trai in asemenea conditii!!


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 327

duminică, 24. noiembrie 2013, 13:45

:noroc: ...si la mai mult!
Multumesc pt posibilitatea de participarea la partida voastra de neuitat.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

1 328

duminică, 24. noiembrie 2013, 14:09

Foarte frumoasa relatarea partidei, ce sa zic de nota 10.Bravo pentru capturi si sa-ti aduca cat mai multe bucurii noua achizitie.

Răspunsuri: 133

Membru din: 14. februarie 2013

Locație: Bucuresti - Onesti

Profesia: Student, liber-profesionist

  • Scrie un mesaj privat

1 329

duminică, 24. noiembrie 2013, 14:42

Felictiari pentru achizitie, sa o folosesti sanatos!
Cat despre povestire.... am simtit practic ca sunt in barca acolo! Frumos relatata!Felicitari! O partida pe cinste!
Always C&R

IonutFishing

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1 330

duminică, 24. noiembrie 2013, 14:55

Multumim si ...multumesc!Sper sa fie cu noroc barca.Asa pare... :ochi: :ochi:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 331

duminică, 24. noiembrie 2013, 17:43

frumoasa descriere si partida ... la cat mai multe ...

Si Zamfi, misto achizitie, sa iti aduca (,) cat mai multe satisfactii.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

1 332

duminică, 24. noiembrie 2013, 17:59

Frumoasa partida.
Poza aia cu apusul este superba.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

1 333

duminică, 24. noiembrie 2013, 19:07

LANSAREA LA APA SAU CUM SA TRAIESTI 100 DE ANI !!!
:salut: sa traiesti !!si tu si colegu Adi !! si cat mai multe povesti .....ca asta desrisa mai sus :ciao:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

1 334

duminică, 24. noiembrie 2013, 20:35

De aceeasi parere sunt si eu. Nicio partida nu e reusita daca n-are si povestea ei. Daca povestea suporta si un pic de lirism inseamna ca e genul de partida care ne-a transformat din oameni sin pescari. Frumos totul. Felicitari! :apl:
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

1 335

duminică, 24. noiembrie 2013, 23:23

salutare baieti si felicitari tuturor celor care au reusit sa merga la pescuit, pentru ca asa cum spunea cineva,

Citat

zilele petrecute la pescuit nu se numara in calendarul vietii
:bravo:
nu pot decat sa confirm tot ceea ce a scris prietenul si partenerul meu Alin.
patania cu agrafa rupta...........m-a dat gata si chiar am vrut sa o pozez dar........... - cred ca s-a rupt si datorita folosirii foarte dese, inchis/deschis, s-a slabit si probabil ca pestele mai sanatos (am dat contra ca in zid) a cedat exact de acolo.
am avut parte de o partida si o zi minunata, care a avut de toate, parca presimtind venirea iernii, sa avem cu ce sa ne incalzim sufletele la iarna, iar prietenul Alin a surprins ca nimeni altul savoarea si frumusetea acestei partide.
nu imi ramane decat sa va multumesc si eu tuturor si.........poate la iarna mai editam din poze, filme si mai postam cate ceva :ochi:

p.s. Aline, doar un singur lucru ai gresit, gumele nu sunt SV sunt RC (offf doamne si ce te-am mai invatat :rizi: )

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1 336

luni, 25. noiembrie 2013, 07:43

Hai mah colegu' ca SV vine de la Suceava ce naiba! :rizi: SG vine de la Savage Gear...Na ,ca am spus-o! :drac2: RC ...nu pot sa traduc ca imi cere omul drepturile de autor si am vazut ca nu e usor sa te descurci cu valcenii astia! :noroc:

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

1 337

luni, 25. noiembrie 2013, 08:23

Cu soare, fără soare, tot într-o ţară minunată trăim.
Felicitări pentru noua achiziţie, s-o stăpânesti cu noroc 100 de ani de acuma-ncolo. Frumoasă relatare, ai talent de povestitor, parcă aş fi fost şi eu cu voi la acea partidă. Iar fotografiile (mi-am permis să le numesc aşa) sunt fenomenale. :noroc: :bravo:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

1 338

marți, 26. noiembrie 2013, 00:32

Asa invidios sunt ca am ratat partida asta, ultima pe anul asta dupa cum pare... Parca ar fi un facut, nu reusim sa ne reunim niciodata. Eh poate la anul... Sau la stolnici? :)

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 339

marți, 26. noiembrie 2013, 06:37



Nu e Vladimirescu.E pe Mures.Si au fost doua,una eu,una amicul meu.Ambele la un wb.''SG.''
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 340

marți, 26. noiembrie 2013, 07:40

Frumos colorata 'coana! :bravo:
Vad ca astea nu prea intra nici la parasuta si nici la alte metode de braconaj :gandesc: Asta inseamna ca mai este peste :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com