Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

1 301

duminică, 17. noiembrie 2013, 14:35

Bvo Băieți! Frumoase capturi. Exact Cum era de așteptat. Insistentele au început sa dea roade..
Anem și vom putea vedea și noi filmarea?
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

1 302

duminică, 17. noiembrie 2013, 16:39

Profitand de vremea inca nu foarte rece, am hotarat sa mai fac o ultima iesire pe anul asta la 3Ape (ultima doar daca n-o sa pot merge la copca).
Am ajuns vineri seara, m-am cazat la cabana, am vorbit pt. barca de dimineata dupa care am "tras pe dreapta", ca deja era noapte si n-aveam ce face... urasc zilele scurte de toamna/iarna. :(
Cand s-a luminat am montat motorul, am carat ustensilele si am iesit pe lac.
Atmosfera nu era prea incurajatoare, ceata deasa, destul de mult sub 0 grade... noroc ca nu batea vantul. :)

Am ajuns pe primul dintre locurile bune ca sa constat (a cata oara?) doua lucruri:
- ii foarte nasol de pescuit la salau daca la fiecare pauza de mulinare de 2-3s, iti ingheata firul in inele... :).
- salaii nu stiu care-s locurile unde trebuie sa stea ca sa-i prinzi tu. :)
Noroc ca incet, incet au aparut ceva raze de soare si am putut pescui in conditii mai umane.

Ca sa n-o lungesc aiurea, nici unul dintre locurile mele preferate n-a "produs" nici macar un atac asa ca, o dovada in plus ca "iarna nu-i ca vara".
In consecinta am profitat de amintirea nenumaratele plimbari cu sonarul pe lac ca sa presupun cam pe unde s-au adunat salaii si am pescuit in locuri in care in vara n-am avut nici un atac.
Am nimerit pana la urma unul unde am avut trei capturi, cel mai frumos de 2,1kg, cantarit deasupra apei cu tot cu grip :) (aprox. 1.8kg) si vreo 3 atacuri violente ratate.
Am folosit gume Cormoran Cora-Z dropshot pe carlige offset 2/0 cu greutati intre 5 si 7g.
Culori care au mers bine: alb cu coada verde si motor oil cu coada rosie.
Pestii s-au intors toti de unde-au venit.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

1 303

duminică, 17. noiembrie 2013, 16:48


- salaii nu stiu care-s locurile unde trebuie sa stea ca sa-i prinzi tu. :)


Asta mi-a placut tare, mi se intampla si mie cateodata :rizi: Bravo pentru capturi :bravo:

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

1 304

duminică, 17. noiembrie 2013, 18:03

Stima Costi,

tot nu-mi revin ce se intimpla la Trei Ape, multumesc pentru poze..amintiri...amintiri

Fir intins! :bravo:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

1 305

duminică, 17. noiembrie 2013, 18:17

destul de mult sub 0 grade... noroc ca nu batea vantul.
bine ca nu ai ...putina era.... perfecta :gandesc: :ochi:
la fiecare pauza de mulinare de 2-3s, iti ingheata firul in inele... .
obligatoriu monofilament de la -grade sau spray de degivrat iale ori lichid de spalat geamurii pus pe ata :bucuros: .
carlige offset 2/0

............ ...... :nunteleg: .offsetul prea mic.... de aici si... rateurile :bucuros:
Pestii s-au intors toti de unde-au venit.
.......... :apl: :apl: :apl: :bucuros: .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

1 306

duminică, 17. noiembrie 2013, 18:22

Merci baieti ... sper sa urmeze si alte poze.

Tudor, nu exista intentia de "a imbolnavi" mai ales cand spui ca pe la tine conditiile sunt nasoale. Vor scadea si apele iar avatul din cate povestesti e tot mai prezent prin apele tale.

Zoran, jigul era de 7 grame cu un SuperShad de la BBB de 7 sau 7,5 cm ... guma care se pare ca merge doar in locul ala (cel putin la mine) - pescuiam dupa salau cu fir de 15lb, mulineta de 2500 si lanseta pana in 28 de grame, un dril pe cinste care spre norocul meu a fost si filmat de mane apro e in totalitate :bucuros2:


Respect, sa scoti asa un somn la pozat cu un astfel de echipament (de salau) presupune mare indeminare, :bravo:

Fir intins!

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

1 307

duminică, 17. noiembrie 2013, 18:45

Un coltos de Siret


danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

1 308

duminică, 17. noiembrie 2013, 18:56

Un coltos
zile frumoase!! capturii pe...... masura!! :bravo: :apl: :apl:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 133

Membru din: 14. februarie 2013

Locație: Bucuresti - Onesti

Profesia: Student, liber-profesionist

  • Scrie un mesaj privat

1 309

duminică, 17. noiembrie 2013, 19:40

Frumos coltosul :apl: , si bag de seama ca e prins de un onestean de-al meu! :saluti:
Always C&R

IonutFishing

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

1 310

duminică, 17. noiembrie 2013, 20:31

Da, da Onestean, poate vreo data ne vom intalni pe balta, eu demult iti urmaresc blogul

Răspunsuri: 133

Membru din: 14. februarie 2013

Locație: Bucuresti - Onesti

Profesia: Student, liber-profesionist

  • Scrie un mesaj privat

1 311

duminică, 17. noiembrie 2013, 21:34

Dau un semn(si-o bere :noroc: ) data viitoare cand ajung acasa!
Always C&R

IonutFishing

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 312

duminică, 17. noiembrie 2013, 21:51

Bvo Băieți! Frumoase capturi. Exact Cum era de așteptat. Insistentele au început sa dea roade..
Anem și vom putea vedea și noi filmarea?


multam Bogdane ... cand isi dau drumul mai serios avatii te anunt. Filmarea nu o voi pune pe net, o sa ti-o arat eventual cand ne intalnim. Surprinzator, l-am dat pe mal in vreo 7 minute.

Frumos Informer, m-ai facut sa imi fie dor de trei ape ...

Si misto salau Iuliane :bravo: ... se pare ca a fost un weekend cu destule capturi.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 313

luni, 18. noiembrie 2013, 07:16

Nu stiu cum de merge la voi, aici la mine e jale… dupa 1 saptamana de ploaie Rinul a urcat cu 2,5 m peste nivelul normal si temperatura apei a scazut sub 10° C. Am iesit si eu sambata pe apa si am gasit bancuri intregi de bibani si albitura. Cu toate culorile, ramele si viermusii posibili am incercat si nu au iesit decit 12 bibani, dar marunti, cel mai mare de 25 cm, plus 2 obletzei. Toti pestii erau la 11 m adancime in apa linistita, in golf. Cu toate ca pe ecranul sonarului vedeam ca se mai desprindea cite o bucata sanatoasa din covorul de peste, nu am avut parte de nici un drill mai sanatos. Pestii erau destul de apatici iar trasaturile finute veneau cu pause indelungate.

Felicitari tuturor care au avut success la weekend!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

1 314

luni, 18. noiembrie 2013, 08:35

Nu stiu cum de merge la voi, aici la mine e jale… dupa 1 saptamana de ploaie Rinul a urcat cu 2,5 m peste nivelul normal si temperatura apei a scazut sub 10° C. Am iesit si eu sambata pe apa si am gasit bancuri intregi de bibani si albitura
Zoran !.....ceva nu faci bine ,mai modifica ceva ,la montura, cand apa e crescuta si sa racit cauta rapiitorul aproape de mal, seara la jigurii usoare atat cat sa prinzi fundul apei si incearca sa
nu te grabesti intre 2 ridicari ,nu mai e vara. Daca nu sunt agataturi incearca sa folosesti jig .... sabot... iarna a facut diferenta, cel putin in cazul meu.ai mare grija la combinatia jig..guma,
cauta intodeauna ,guma sa nu cada repede pe substrat dar nici sa nu planeze,prea mult , aici ai mare grija cum le imperechezi. Nu folosi gume cu bataie mare .
Ps daca vii in tara,si va fi timp facem o iesire ,cu gumele dupa salaii :bucuros: :bravo: sezonul Fb acu incepe :gandesc: .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

1 315

luni, 18. noiembrie 2013, 20:00

Nu stiu cum de merge la voi, aici la mine e jale… dupa 1 saptamana de ploaie Rinul a urcat cu 2,5 m peste nivelul normal si temperatura apei a scazut sub 10° C. Am iesit si eu sambata pe apa si am gasit bancuri intregi de bibani si albitura. Cu toate culorile, ramele si viermusii posibili am incercat si nu au iesit decit 12 bibani, dar marunti, cel mai mare de 25 cm, plus 2 obletzei. Toti pestii erau la 11 m adancime in apa linistita, in golf. Cu toate ca pe ecranul sonarului vedeam ca se mai desprindea cite o bucata sanatoasa din covorul de peste, nu am avut parte de nici un drill mai sanatos. Pestii erau destul de apatici iar trasaturile finute veneau cu pause indelungate.

Felicitari tuturor care au avut success la weekend!


foloseste montura dropshot.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 316

sâmbătă, 23. noiembrie 2013, 17:41

de dimineata se incerca re-editarea partidei de saptamana trecuta ... asa ca la ora 5 Mane era in fata blocului si plecam. undeva dupa ora 6, pe o vreme caineasca ieseam din masina cu speranta unei partide reusite dar fara prea mari asteptari datorita frigului si ploii de afara.

incepem sa cautam vreun salau cand la vreo 10 minute de cand am ajuns am parte de o lovitura frumoasa pe jig undeva intre ape ... era clar ce peste era dar dupa vreo 30 de secunde de dril reuseste sa se dezgate. vazand cum sta treaba se trece pe echipamentul greu de somn iar in scurt timp Mane are parte de o prima lovitura ... dupa un dril de cateva minute iese pentru o poza primul peste al zilei:



(il las pe Mane sa spuna cum ii arata agrafa cand somnul era deja pe mal)

poze, eliberare si continuare. se insista pentru vreo alta jumate de ora fara nici o activitate pana in momentul in care apare controlul ... cand ajung la nici 20 de metri de noi Mane are parte de o noua lovitura dar din pacate il are in lanseta doar pentru vreo 2-3 secunde pentru ca intr-un fel sau altul reuseste sa ii rupa.

ne mutam ceva mai la vale si in scurt timp (dupa ceva activitate fara rezultat) Mane are o noua lovitura ... urmeaza drilul si dupa alte cateva minute iese si numarul 2 pentru o poza:



mai trec vreo 15-20 de minute cu ceva ciupiri pe jig cand deja satul de echipamentul greu pe care nu simteam mare lucru ma pun sa dau cu combo-ul de avat/salau. reusesc sa fac doar doua lansari cand lovitura vine, urmeaza contra si munca grea. dupa cateva minute de emotii, minute in care din nou ma asteptam sa explodeze lanseta in orice clipita iese si dansul pentru o poza:



a urmat o pauza cam lunga, schimbari de locuri fara nici o activitate pana cand in cele din urma se pare ca am reusit sa dam si de niste "argintii" ... asa ca, in vreo ora de pescuit au mai iesit si vreo 8 dintr-astia:



dintre care asta a fost cel mai rasarit:



pana la urma, murati in ultimul hal (a plouat fara oprire tot timpul) am decis ca e cazul sa o intindem spre casa ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 133

Membru din: 14. februarie 2013

Locație: Bucuresti - Onesti

Profesia: Student, liber-profesionist

  • Scrie un mesaj privat

1 317

sâmbătă, 23. noiembrie 2013, 18:13

Frumoasa partida, presarata cu surprize! :apl:
Always C&R

IonutFishing

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

1 318

sâmbătă, 23. noiembrie 2013, 18:16



(il las pe Mane sa spuna cum ii arata agrafa cand somnul era deja pe mal)





Agrafa conceputa pentru spinning la somn, e comercializata de o firma italiana insa sunt Made in Japan :gandesc: .Daca nu a rezistat la un somn de 1,5m atunci clar ca se desface la unul de doi metri.Azi am avut mare noroc ca am reusit sa scoatem somnul pe mal la pozat, foarte probabil daca mai prelungeam drilul il pierdeam.O sa ma orientez la alte agrafe pe viitor.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 319

sâmbătă, 23. noiembrie 2013, 19:11

Frumoasa partida, felicitari! Tare m-ar interesa ce temperatura de apa aveti! :gandesc:

Mane, imi pare f rau de ruptura si de agrafa!

Multi aici pe forum sunt de parere ca o agrafa de 50 sau 66 kg cu un fir de 0,21 mm sunt de-ajuns la spinning.
Dar parerea mea o stiti de mult, si asta pt ca:
- nu pescuim in piscine
- nu putem influenta marimea pestului ce musca
- nu putem influenta pozitia nalucii in gura pestelui,

Mane, aceste discutii s-au rumegat deja destul pe forum! Sper sa te ajute sa decizi ce accesorii vei pescui pe viitor :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

1 320

sâmbătă, 23. noiembrie 2013, 19:42

Zoran eu cand pescuiesc la spinning la somn folosesc fir de 65 respectiv 80 de livre(0,41 si 0,43) inaintas de 1mm insa azi eram pe Canal Bianco si pescuiam intr-o apa de maxim 3 metri adancime.Am vrut sa incerc sa vad daca pot pescui la jig cu lanseta de somn cu fir de 40 de livre cu ceva jiguri mai mici, cand folosesc firul de 65 si 80 de livre tre sa pescuiesc cu jiguri de la 30, 40 de grame in sus si in apa de 3 metri parca cad precum bolovanul :gandesc: asa ca azi am incercat sa pescuiesc la somn putin mai finut, dar ar fi trebuit sa reziste agrafa aia pt ca somnul nu cred sa fi avut mai mult de 20 kg, nu l-am fortat prea tare pentru ca imi era frica sa nu se rupa inaintasul de 0,50 mm monofilament si uite ca s-a facut varza agrafa.As fi pescuit cu Avid-ul ce il am pentru salau insa nu stiu ce o sa se intample daca intra ceva mai mare de 1,50, nu prea am incredere daca imi intra un somn mai maricel :gandesc: .
Ps: nu m-as duce niciodata pe Po echipat cum am fost azi la peste, azi a fost un experiment as zice.