Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 76

Membru din: 3. septembrie 2013

Locație: deva

  • Scrie un mesaj privat

1 281

joi, 14. noiembrie 2013, 00:47

aici pe Mures cred ca avatii si salai se intreaba mirati , care-i papa ,care-i pet :gandesc: ?(la cate pet-uri, pungi,gunoaie plutesc pe apa),te mai miri ca nu pun botul la plasticele noastre,au mancat destule deseuri si s-au saturat.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

1 282

joi, 14. noiembrie 2013, 07:58

aici pe Mures
Bravo!!.......baiatule :apl: :apl: :apl: si...Respect :bucuros:
:bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

1 283

joi, 14. noiembrie 2013, 19:11

''Cind se lasa seara..
Din Bucuresti in Timisoara..
Salaii mei nu stau deloc pe loc
Si ataca tot ce misca pe la bot..''
Drace,are si rima..

Gigi , pentru ca mi-ai facut pofta :) am plecat pe Timis impreuna cu baiatul. Au fost ceva atacuri pe lumina,dar cand a inceput sa se intunece a iesit la filmare asta:


scuze pentru filmare, se intuneca.....pe la 18.30 :bucuros:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 284

joi, 14. noiembrie 2013, 19:16

scuze pentru filmare, se intuneca.....pe la 18.30 :bucuros: [/quote]
...
Gigi , pentru ca mi-ai facut pofta :) am plecat pe Timis impreuna cu baiatul. Au fost ceva atacuri pe lumina,dar cand a inceput sa se intunece a iesit la filmare asta...


Felicitari baiatului, bravo! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

1 285

joi, 14. noiembrie 2013, 19:40

Felicitari baiatului, bravo!
Multam !..Zoran .... au inceput sa sara obleti , ne asteptam sa apara ceva, dar pentru ca nu si nu.. zic :mai dam 2 maini si plecam ! si a aparut....( noroc, stinta ) amandoua ...habar nam :gandesc: .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 286

vineri, 15. noiembrie 2013, 07:11

Super tare...Asta mi-a amintit de o intimplare.
Ma dusesem la pescuit cu un amic,la salau..Baiat fain,doar ca uneori era cam nervos..Suparat inca de acasa din motive ce nu tin de pescuit,ajunsese pe malul apei ''fierbind'',practic era un ''pachet de nervi''.


Prima lansare ...recupereaza..poc,agatatura..Rupe firul.Leaga alt jig,da de vreo 2 ori,agata iar...Am crezut ca explodeaza..

-''Da, cind e sa nu iti mearga,nu merge.Agati una dupa alta..in viata mea nu mai vin aici''...etc..
''Aici'' era plin de salai.Ma duc ceva mai sus de el,lansez...jigul aterizeaza...vin pe substrat....simt niste crengi,valaul..La lansarea 2 ,linga crengile alea-poc un salau de vreo 3 kile..Cind amicul meu a vazut captura,sa mai calmat.Prea putin insa...tot la 5 minute reusea sa :isi prinda jigul in siretul adidasilor,sa incilceasca linia pe virf,sa agate, sa alunece,sa se impiedice..parca toate venisera pe capul lui.Dupa vreo 10 minute am mai prins un salau pe la kil jumate'.L-am chemat linga mine,pentru ca locul permitea sa pescuim amindoi si pestii nu erau grupati gramada..O venit linga mine..Mi-am dorit sa loveasca si el unul,doar,doar ii mai trece supararea..Si asa a fost..Nu a dat nici 10 lanseuri ca poc il loveste unul frumusel pe la vreo 2 kile..Il aduce la mal,si pe cind tocmai ma pregateam sa-i zic ca singur isi alimenteaza''ghinionul''salaul se dezgata si se duce..No,ce sa-i mai explic,,era ferm convins ca tot negativismul din lume roieste in jurul lui..Intre timp sa inserat si atacurile pe substrat sau sistat complet..S-au ridicat sus si vin spre maluri,i-am zis.El nu si nu,ca atat ne-a fost.Eu pun un wobler si dau pe linga mal...era aproape noapte.Si nu stiam cum sa-l fac sa mai stam macar juma' de ora..In timp ce woblerul meu era in jos la vreo 30 m paralel cu malul.vad la picioarele mele cum o taie 2 obleti speriati.Ii zic amicului ca ''uite,umbla pe sub maluri''..el nu si nu,ca e doar motiv sa mai pierdem vremea.Si zicind asta,pune o guma mare galben chartreuse,si de proba o puna la picioarele lui intrebindu-se daca se vede..La o secunda dupa ce guma a atins apa, sub guma sa produs o ''explozie ''de ma improscat pe picioare. :soc: Io era sa fac infarct,amicul meu sa pice pe spate.Pentru ca sa trezit cu un salau de vreo 3 kile facind tumbe la suprafata ,la picioarele noastre,auto intepat pe jigul cu guma galbena.Nu stiu daca sansa sau altceva ,a facut ca sa fie intepat bine si de data asta la pus pe mal,contrazicind toata ''teoria ghinionului'' de care se credea ''urmarit'' pe ziua aceea.De atunci ,intotdeauna seara testam malurile,iar alte capturi arata ca nu a fost o intimplare fericita si atat..Culmea este ca metoda asta a functionat foarte bine pe incinta de la Lipova ziua in amiaza mare,vara.Woblere recuperate la juma' de metru de mal.aduceau capturi mai mari si mai multe decit jigurile sau rattlinurile pescuite in larg,pe substrat..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

1 287

vineri, 15. noiembrie 2013, 22:07

au inceput sa sara obleti , ne asteptam sa apara
si iarasi au aparut....unul la kg si inca unul la 600 g, totul in 30 de minute,la unirea zilei cu noaptea,cand obleti se joaca prin apa, dupa care ....liniste ,Au mai fost 3 atacuri...ratate si totul la limita pragului ,dintre apa mare si cea mica ,unde salaii stateau la.... panda. Timisul a inceput sa creasca,incet, maine o sa vedem ce o fi,cert e putin peste ! :necajit:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 288

sâmbătă, 16. noiembrie 2013, 03:56

...cert e putin peste


Dane, vezi ca te aude frumoasa Sirena a Timisului si nu-ti mai da nici atata! Auzi, domnule, nu este peste! Prinzi in fiecare seara cite 1 salau - chiar 2, si nu e peste. :apl:
In Rin este peste, mult, dar din cauza apei extrem de limpezi ca se vede 1 metru in apa, canalizata pt vapoare, nu mai prinzi salau decit in noptile negre-negre. Pescarii batrani spun ca inainte prindeai si 10 salai la o partida de pescuit, acuma mergi 10 partide pt 1 salau.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

1 289

sâmbătă, 16. noiembrie 2013, 06:13

vezi ca te aude frumoasa Sirena a Timisului

Auuu! :soc: ...am puso !!!ai sunato!!! :gandesc: :rizi: :rizi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 290

sâmbătă, 16. noiembrie 2013, 06:15

N-am nr ei de Ro, numa' daca mi-l trimiti tu... :prieteni:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

1 291

sâmbătă, 16. noiembrie 2013, 06:47

N-am nr ei de Ro, numa' daca mi-l trimiti tu... :prieteni:
Zoran !!!cam greu, numarul pe privat am aranjat :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 292

sâmbătă, 16. noiembrie 2013, 15:43

dupa o perioada destul de lunga de pauza ... astazi de dimineata echipa se reintregea pentru partida de deschidere a sezonului de avat. asa ca, la ora 5 Mane era in fata blocului asteptandu-ma. stiam inca de ieri incotro ne vom duce dar nu stiam si ordinea in care abordam locurile. plecand de la premiza ca tintele principale sunt ceva avati sau salai imediat dupa ora 6 eram pe primul loc de pescuit. inca era bezna si am zis ca poate merita incercat vreun salau. ceva lansari pe acolo, ceva activitate pe fir si eu pescuiam pe un pod intr-un loc de unde singura posibilitate de scoatere a pestelui era din fir. nu fac decat vreo 2 lansari cand varful imi pleaca in jos cat se poate de serios ... intepatura vine imediat si direct aud la suprafata floscaiala. sa nu mai lungesc povestea, cu ajutorul lui Mane, cu luatul firului cu lanseta lui intr-un final poposeste dansul pentru o poza:



cu jigul in gura. initial credeam ca am prins ditamai salaul si eram usor dezamagiti cand am vazut despre cine e vorba. oricum, primul meu crap :rizi:

nici bine nu refac montura pentru ca dupa cateva lanseuri istoria sa se repete ... din nou vaful de la lanseta indoit doar ca de data asta celalalt capat al firului nu voia sa se faca vazut sub nici o forma. dupa ceva minute bune si momente in care credeam ca lanseta imi explodeaza in mana iese si dansul pentru o poza:



se insista in continuare dar fara prea multa activitate. ne mai plimbam pe acolo, mai cate o ciupitura dupa care urmeaza un strap prins de Mane ... dar a carui poza nu o pot baga pentru ca nu o am.

vreo alta ora fara activitate ne face sa ne decidem sa ne tiram in locul numarul doi. aici nici bine nu ajungem si Mane are parte de un atac de toata frumusetea terminat cu aceasta poza:



cred ca un nou record pentru Mane ... masurand 72 de cm.

timp de vreo 15-20 de minute au mai iesit si astia:









urmand vreo 40-50 de minute de liniste totala ... motiv pentru care am decis sa o intindem spre un alt loc si acasa. in ultimul loc nu s-a intamplat nimic ...

Mane, ti-ai gasit o zi superba pentru revenire :apl:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

deyu

Biban

Răspunsuri: 120

Membru din: 13. iulie 2012

Locație: Arad

Profesia: Student

  • Scrie un mesaj privat

1 293

sâmbătă, 16. noiembrie 2013, 16:14

Foarte frumos baieti ! Felicitari! :apl: :apl: :apl:

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

1 294

sâmbătă, 16. noiembrie 2013, 20:19

Foarte misto. Va felicit. La cat v-ati chinuit in ultima vreme iata ca insistentele au contat. :noroc:
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

Răspunsuri: 45

Membru din: 20. aprilie 2013

Locație: Varsi(PR) Italia, Piatra Neamt-Romania

Profesia: lucrez cu niste oameni minunati

  • Scrie un mesaj privat

1 295

sâmbătă, 16. noiembrie 2013, 20:30

Felicitari anem! Felicitari mane! Frumoasa deschidere a sezonului de iarna. :bravo:
"Natura ne aseamana iar educatia ne deosebeste"

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

1 296

sâmbătă, 16. noiembrie 2013, 20:53

Bravo voua ! Iar ati decis sa ma inbolnaviti. :apl:

Aici Sena e peste nivelul rampei de pus barca la apa.

Răspunsuri: 133

Membru din: 14. februarie 2013

Locație: Bucuresti - Onesti

Profesia: Student, liber-profesionist

  • Scrie un mesaj privat

1 297

sâmbătă, 16. noiembrie 2013, 22:35

Bravo baieti!
Super partida! :apl:
Always C&R

IonutFishing

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 298

duminică, 17. noiembrie 2013, 05:24

Ce sa mai zic, insistentele se rasplatesc! :buaaaah:
Data viitoare voi veni la deschiderea sezonului de avat, si nu cind e perioada cea buna, la inceput de octombrie :ochi:

Mane, ma bucur pt come back-ul tau! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 299

duminică, 17. noiembrie 2013, 13:05

...cu jigul in gura. ...
nici bine nu refac montura pentru ca dupa cateva lanseuri istoria sa se repete ...


Anem, ce guma ai folosit pe jig si ce greutate avea acesta? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 300

duminică, 17. noiembrie 2013, 13:32

Merci baieti ... sper sa urmeze si alte poze.

Tudor, nu exista intentia de "a imbolnavi" mai ales cand spui ca pe la tine conditiile sunt nasoale. Vor scadea si apele iar avatul din cate povestesti e tot mai prezent prin apele tale.

Zoran, jigul era de 7 grame cu un SuperShad de la BBB de 7 sau 7,5 cm ... guma care se pare ca merge doar in locul ala (cel putin la mine) - pescuiam dupa salau cu fir de 15lb, mulineta de 2500 si lanseta pana in 28 de grame, un dril pe cinste care spre norocul meu a fost si filmat de mane apro e in totalitate :bucuros2:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm