Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 261

sâmbătă, 9. noiembrie 2013, 17:36

am reusit sa bag azi o iesire ... cam obosit, motiv pentru care nu m-am agitat prea mult, adica am incercat doar doua locuri ...

in vara am primit un vobler (merci Attila) intr-o culoare care cred ca functioneaza doar intr-un singur loc. in asteptarea vizitarii locului respectiv, pentru a fi sigur ca nu pierd voblerul nici macar nu a venit cu mine la pescuit. asta pana in dimineata asta, cand stiind unde merg l-am pus in cutia "cu titulari" ...

dupa vreo 2 urmariri de ceva avatei mici in decursul a mai bine de doua ore, in sfarsit vine si momentul in care se deschide sezonul de avat:



... si e unul bun de tot.

ulterior nu s-a mai intamplat nimic in ceea ce priveste avatii ... dar Thrill-ul se pare ca recidiveaza:



in al doilea loc s-au intamplat niste chestii pe care nu reusesc sa mi le explic. lasand la o parte faptul ca un somn mi-a indreptat un jig dupa vreo 5-10 secunde de dril, tot la a 4-a sau a 5-a lansare am avut atacuri sau ciupiri in jig si intr-una intepam in gol. nu imi trece prin minte decat ca erau poate ceva pasnici, dar si asa, tot as fi luat unul de gusa ... ciudat.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 262

sâmbătă, 9. noiembrie 2013, 17:41

lasand la o parte faptul ca un somn mi-a indreptat un jig dupa vreo 5-10 secunde de dril, tot la a 4-a sau a 5-a lansare am avut atacuri sau ciupiri in jig si intr-una intepam in gol. nu imi trece prin minte decat ca erau poate ceva pasnici, dar si asa, tot as fi luat unul de gusa ... ciudat


Frumosi pesti, bravo Anem! Cit despre ciupituri, sa nu fie bassi micuti? Uneori pe Dunare ciupeste chiar si guvidele. Si Tudor a prins unul cind a fost la mine pe Rin. :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 263

sâmbătă, 9. noiembrie 2013, 18:31

Am bagat si eu azi una de la 6 la 13. De o saptamana ploua, de maine iara, doar azi ceva mai frumos. Pestii tinta: salau, mai tarziu bibani...

Ajuns pe apa, am ramas masca! Peste tot erau pestii la suprafata, unii sareau, altii rapeau, ca intro dimineata de primavara. Am dat pina la 8 dupa salau, dar nu a vrut nici la vobler, nici la gume.
Apoi m-am pus sa caut bancurile de bibani, care dupa multa umblatura i-am gasit:


Cu toate ca apa avea adancimi si de 10 m, i-am gasit activi intre 5 si 6 m adancime. Totul a durat maxim treisferturi de ceas, dupa care parca au disparut. De aceea nici n-am facut prea multe poze, ca trebuia sa ma misc rapind pina nu dispare bancul.
2x 25 cm
5x 35 cm
2x ? ... dezgatati in drill, dar tot la garaitul celor prinsi.
Drill-urile cu lanseta de 0 grame au fost super :zambet:





Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

1 264

sâmbătă, 9. noiembrie 2013, 18:49

Foarte faini bibanii, tot in port ?

Fir intins!

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 265

sâmbătă, 9. noiembrie 2013, 19:32


''Cind se lasa seara..
Din Bucuresti in Timisoara..
Salaii mei nu stau deloc pe loc
Si ataca tot ce misca pe la bot..'' :pauza:
Drace,are si rima..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 266

duminică, 10. noiembrie 2013, 08:16

Foarte faini bibanii, tot in port ?

Fir intins!


Da, tot acolo, era ceva mai ferit de vant. Poti socoti ca in 2 s-ar fi dublat si capturile.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 267

duminică, 10. noiembrie 2013, 08:17

''Cind se lasa seara..
Din Bucuresti in Timisoara..
Salaii mei nu stau deloc pe loc
Si ataca tot ce misca pe la bot..'


:apl:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

1 268

duminică, 10. noiembrie 2013, 22:18

nici nu am spus ca doar romanii fac taraboi dar nu stiu cum se face ca eu doar de-ai nostri vad facand nebunii pe maluri, facand gratare in locuri interzise si lasand gunoaie in urma lor de ma minunez cum au intrat toate minunile alea intr-o singura masina.


Anem , toate astea sunt la ordinea zilei in Romania,

Video
-

Video

Incepator in pescuitul somnului

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

1 269

luni, 11. noiembrie 2013, 07:08

''Cind se lasa seara..
Din Bucuresti in Timisoara..
Salaii mei nu stau deloc pe loc
Si ataca tot ce misca pe la bot..''
Drace,are si rima..
Din Arad la Timisoara ..
Toti salaii stau la coada
Sa apuce ce-a facut
Gigi in a sa ograda..

bravo !!....GIGI :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 270

luni, 11. noiembrie 2013, 07:23

Multzam...al naibii sa vezi ce se activeaza noaptea..ziua zici ca nu este salau in apa..Da'io ii simt...vaz un lipus cum ..pac o taie.Discret..aproape ca nu-l observi...si stiu ca sint acolo..dai cu jigul...boc,boc pe pietre...vii pe prag in jos..lasi jigul sa planeze...si hatz,ceva il bruscheaza fin...oleaca face firul intr-o parte..Intepi...rateu..noh,doar la gustat..sau ia dat o contra cu pieptul..pui o guma mai discreta ..poc asa ii da una de zici ca are ciocan in gura..Si apoi totul se taie..soarele se lasa,umbrele se intind..nu mai ai nici o miscare,nu mai poti vedea firul,singurul contact e in degetul care sta pe blank..Si-au parasit pragurile si vin la mal.Da' la mal de tot,cum nici nu ti-ai imagina sa dai..printre bolovani ,in apa de juma de metru..tot pe acolo trebuie sa serpuiesti si woblerul,cu virful sus si cu viteza asa de mica de sa simti ca te apuca plictiseala.Boc ,boc in pietre..stopare..iar aduni fir..iar bocanesti in pietre..si brusc ciocanul..poc..si cind intepi face volta sus si zici a ai lovit ''balena''...Oh,ador perioada asta.Din pacate nu o sa mai tina mult.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

1 271

luni, 11. noiembrie 2013, 07:51

Si apoi totul se taie..soarele se lasa,umbrele se intind..nu mai ai nici o miscare,nu mai poti vedea firul,
spray U.V.
se pare ca nimeni nu la folosit :nunteleg: ,dar am o :idee: ...:daca pe firul prinipal a da cu sprei, la o partida de pescuit ..noaptea...ar ajuta sa vedem
firul si a putea vede precis pozitia nalucii :gandesc: .
producatorul da cam 4 h persistenta spraiului pe:woblere,gume sau oscilante, se pare ca nu conteaza materialul pe ce e aplicat :bravo:
.Oh,ador perioada asta.Din pacate nu o sa mai tina mult.
atata timp cat afara vor mai fi temperaturile astea,salaii seara se vor parca pe langa malurii.....de dimineata Moldova Noua....16 grade :doarecapu: vine pastele?
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

1 272

luni, 11. noiembrie 2013, 08:03

spray

Salut, spray U. V ? asta cum vine ? ...un link ceva ?
... pe privat sa nu fie "reclama" .
Ms. Zoli

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

1 273

luni, 11. noiembrie 2013, 08:08

Salut, spray U. V ? asta cum vine ? ...un link ceva ?
Spray Jenzi UV-Booster pentru iluminare naluci
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 274

luni, 11. noiembrie 2013, 08:20

Salut, spray U. V ? asta cum vine ? ...un link ceva ?
... pe privat sa nu fie "reclama" .
Ms. Zoli

Kzoli, cred ca s-a inteles gresit treaba cu “reclama”! Nu este dorita impadurirea forumului cu linkuri spre shopuri online necunoscute, nu stim cit sunt de serioase, poate nici nu mai exista decit fictive.... Nu putem sa tinem o lista cu shopurile online care sunt super ok si sa si avem grija ca userii sa posteze doar linkuri spre ei, de aceea am hotarat sa nu fie postate nici un fel de linkuri. In regulament am si scris ca reclama poa sa fie facuta si gratuit, doar de cei ce au un shop sau lucreaza la un magazine. De ex, daca Dan vine aici la noi si doreste sa promoveze un produs de la total-fishing poate sa o faca la rubrica conceputa pt asta, el raspunde de anuntul sau si de linkurle postate spre shopul sau!

Sa revenim la cazul de fata: orice link catre producator este admis, denumirea produsului si orice poza a produsului!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

1 275

luni, 11. noiembrie 2013, 08:31

Frumoase capturi, felicitari baieti :apl:
Anem, cam ce greutate a avut avatul acela? Frumos exemplar :bravo:

Bravo si la mai mare baietzi!!

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

1 276

luni, 11. noiembrie 2013, 19:33


''Cind se lasa seara..
Din Bucuresti in Timisoara..
Salaii mei nu stau deloc pe loc
Si ataca tot ce misca pe la bot..'' :pauza:
Drace,are si rima..


Grozav Gigi, felicitari, pe incinta sau in "salbaticie" ?

Fir intins in continuare. :)

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 277

marți, 12. noiembrie 2013, 07:15

Nu este prins pe incinte..Pe Mures..Uite aici altul.La asta sa lasat cu baitza de namol la piciorul drept :rizi: Cica face bine la reuma..


'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 111

Membru din: 17. ianuarie 2013

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

1 278

marți, 12. noiembrie 2013, 08:25

:zambet:
Faina Gigi ne faci " pohta " - dar nu de namol ci de :pescuit: :buaaaah:

1 279

marți, 12. noiembrie 2013, 08:51

Nu este prins pe incinte..Pe Mures..Uite aici altul.La asta sa lasat cu baitza de namol la piciorul drept :rizi: Cica face bine la reuma..





Superb exemplar !

Răspunsuri: 76

Membru din: 3. septembrie 2013

Locație: deva

  • Scrie un mesaj privat

1 280

joi, 14. noiembrie 2013, 00:27


Probabil se schimba si stiucile odata cu vremurile.... dimineata 1-2 grade la pranz +24 sau 25 asta simt si "ei" si se adapteaza cum pot...
este foarte adevarat treaba cu diferenta de temperatura dar mai urat este cand (de exemplu astazi vezi cum unii asa zisi pescari prind cate doua marlite(20-30cm) si jups cu ele in porbagaj,i-am intrebat respectuos ce anume fac cu ele si mi-au raspuns"cum ce fac,le bag la mancare",,iti dai seama ca in tara asta este FOAAAMEE,MAINE VOR DUCE ACASA SI MORMOLOCI,un alt fapt hazliu sesizat de mine este ca incearca sa pescuiasca la stationar dupa stiuca dar odata ce arunca montura se pun pe asteptat si nu o mai muta din acel loc cu orele (din ce stiu eu stiuca mai trebuie si cautata in mai multe locuri pina ce o gasesti)asa ca intr-o ditamai balta .....