Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 133

Membru din: 14. februarie 2013

Locație: Bucuresti - Onesti

Profesia: Student, liber-profesionist

  • Scrie un mesaj privat

1 241

marți, 29. octombrie 2013, 19:08

stai linistit.......eu lam facut... cadou... dupa vreo 3 incercari.....dar asa cum spunea... anem....fiecare apa cu specificul ei


Pe Dunare merge Thrill-ul foarte bine, insa eu nu reusesc sa prind la el.Mai e o chestie, si aia e increderea..De regula prind cu voblere in care am incredere...in Thrill, nu prea :)
Always C&R

IonutFishing

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

1 242

joi, 31. octombrie 2013, 19:40

Ieri si alaltaieri am fost din nou. A mers mai slab ca a intrat o familie de moace in mal. A dat la fiecare loc inclusiv mie, iar unui prieten i-a luat si feeder-ul. Ce m-a deranjat a fost ca a fugarit albitura, iar eu mersesem special tot pe feeder. Din 3 prezentari decat un vecin a scos unul. La viermusi :gandesc: . Eu n-am fost langa bete. Sedinta tehnica, deh :zambet:. Dar am puscat un salau de vreo 2 kile tot la feeder si tot la viermusi. Pun cateva poze mai tarziu.
Imi pare rau Ionut ca n-am avut timp la iesirea trecuta sa te asist un pic, dar am s-o fac tura care vine. Nu te necaji ca sezonul la rapitor deabia a inceput. :ochi:
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

1 243

joi, 31. octombrie 2013, 19:46

Daca ma descurc cu filmuletul si se vede bine am sa-l pun si pe bulgarul care a cazut din barca aflata in mars in Dunare :doaaamne:
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

Răspunsuri: 133

Membru din: 14. februarie 2013

Locație: Bucuresti - Onesti

Profesia: Student, liber-profesionist

  • Scrie un mesaj privat

1 244

joi, 31. octombrie 2013, 21:03

Daca ma descurc cu filmuletul si se vede bine am sa-l pun si pe bulgarul care a cazut din barca aflata in mars in Dunare :doaaamne:


Filmuletul ala vreau si eu sa-l vad, ca nu am apucat! :zambet:
Always C&R

IonutFishing

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 245

sâmbătă, 2. noiembrie 2013, 06:35

Ieri am bagat o partida combinata, destul de lunga, de la orele 6:30 pina la 16:00. Rezultate nu au fost, dar ne-am distrat bine, ne-am simtit excelent si ne-am relaxat...

Am inceput la orele 6:30 pe 3°C sa vanam bibanei pt a putea mai tarziu sa dam la stiuca si salau. La artificiale nu au vrut, asa ca am schimbat pe feeder usor. Pe la orele 9 aveam asa: bibi - vreo 5 cit palma si vreo 10 cit degetu (astia din urma pt salau), si 3 babusti - 2 cit palma si una de vreo 25 de cm. Adi a reusit chiar si 2 bibi dintr-o lovitura!



Ajunsi pe Rin la orele 11, am incercat in trei (a venit si Marco) prin deriva mai multe metode: guma, drop shot, fire-ball, iar 2 monturi erau in permanenta la pluta cu 1 bibi si 1 babusca, cam la 1 m deasupra fundului.
Singura muscatura a avuto Marco la fireball + bibi 15 cm, insa ajunsa langa barca s-a dezgatat 'coana Stiuca. :bucuros2: A muscat pe fund la apa de 6 m adancime, apa in Rin avea 12,4°C.
Mai tarziu am incercat vreo 30 de minute si la avat, intr-un loc unde am mai prins bucati faine. Nimica!
La clonc, in ultimele 40 de minute ale zilei de pescuit, s-a ridicat doar 1 singur somn, care s-a speriat de babusca mea de 25 de cm si a luato la fuga...
Cam asta a fost ieri activitatea noastra la pescuit! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 246

duminică, 3. noiembrie 2013, 10:30

vad ca situatia nu e mai roza nici pe la voi Zoran ...

am bagat si eu sambata dimineata o iesire. vreo 4 locuri schimbate in total si rezultatele au fost mult sub ceea ce speram. in primul loc, pe Canalbianco am insistat aproape doar la jiguri si exceptia catorva pasnici ce mi-au dat in fir nu s-a intamplat nimic. in cel de-al doilea loc, pe mincio, doar pe voblere nu am avut parte de nici macar o ciupitura. asa ca m-am tirat pe Po in ciuda faptului ca era mare si nu tocmai limpede.

aici, in primul loc dupa o lovitura in vobler si alte cateva lanseuri am parte in sfarsit de primul peste al zilei:



dupa care, timp de inca vreo ora cat am stat pe acolo, nu s-a mai intamplat nimic.

in ultimul loc am avut o urmarire (pescuiam cam la 2m deasupra apei) iar ulterior a mai venit si asta:



urmat de vreo alta ora de liniste ... dupa care am intins-o spre casa.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

1 247

duminică, 3. noiembrie 2013, 12:26

vad ca situatia nu e mai roza nici pe la voi Zoran ...

am bagat si eu sambata dimineata o iesire. vreo 4 locuri schimbate in total si rezultatele au fost mult sub ceea ce speram. in primul loc, pe Canalbianco am insistat aproape doar la jiguri si exceptia catorva pasnici ce mi-au dat in fir nu s-a intamplat nimic. in cel de-al doilea loc, pe mincio, doar pe voblere nu am avut parte de nici macar o ciupitura. asa ca m-am tirat pe Po in ciuda faptului ca era mare si nu tocmai limpede.

aici, in primul loc dupa o lovitura in vobler si alte cateva lanseuri am parte in sfarsit de primul peste al zilei:



dupa care, timp de inca vreo ora cat am stat pe acolo, nu s-a mai intamplat nimic.

in ultimul loc am avut o urmarire (pescuiam cam la 2m deasupra apei) iar ulterior a mai venit si asta:



urmat de vreo alta ora de liniste ... dupa care am intins-o spre casa.



Daca ar fi iesit la noi asa, am fi fost foarte multumiti, asa am ramas cu distractia si cu faptul ca ne-am inteles foarte bine (multumesc Zoran pentru iesire)
Rinul este foarte greu de pescuit, nici noi, dar nici alti pescari care au fost pe apa , echipati cel putin la fel ca noi si nu au avut aproape nici un rezultat notabil (unul de pe un Lund (barca) ar fi luat o stiuca mica zicea el, noi nu am vazut-o).
Portiunea pe care am fost in partea a doua a sesiunii de pescuit , a fost o zona intinsa cu apa mare pina in 12 m , unde am pescuit noi, dar mai mult in zona nu departe de mal (frantzusesc)
intre 5 si 7 metri, este din pacate fara structuri, fire-ballul se rostogolea pe fundul plat si tare la un curent al apei de circa 2 km/h. Singura aproape captura , a fost , dupa cum
a spus si Zoran, pe fire-ball , Marco a avut o stiuca de vreo 60 cm scurt in cirlig , a adus-o la suprafata dar a scapat.
Chiar asta este problema acolo , lipsa de structuri, locurile nu tin peste, pestele se plimba aiurea si e acoperit de multa multa apa.
La cit am insistat cred ca pe Dunare tot ar mai fi iesit ceva..
De aceia , stimati colegi de suferinta apelez inca odata l-a mai mult discernamint in privinta pescuitului pe Dunare, nici nu va dati seama ce comoara aveti..
O zi reusita de pescuit nu inseamna intotdeauna juvelnice doldora..

Fir intins si satisfactii depline!

Răspunsuri: 133

Membru din: 14. februarie 2013

Locație: Bucuresti - Onesti

Profesia: Student, liber-profesionist

  • Scrie un mesaj privat

1 248

duminică, 3. noiembrie 2013, 13:16

apelez inca odata l-a mai mult discernamint in privinta pescuitului pe Dunare, nici nu va dati seama ce comoara aveti..


Nici nu iti dai seama cat de mult m-au miscat cuvintele tale... :prieteni: ...
...Si cat de mult mi-as dori ca toata lumea sa gandeasca ca tine
Always C&R

IonutFishing

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 249

duminică, 3. noiembrie 2013, 14:18

Daca ar fi iesit la noi asa, am fi fost foarte multumiti...

Mishi a fost la spinning sub baraj. timp de 2 ore canci! Ultimele 20 de min inainte de lasarea serii au facut partida: 3 avati, intre 2-3 kg, unul dupa altul... In rest, cum am mai spus, canci... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

1 250

duminică, 3. noiembrie 2013, 19:10

Am fost si eu astazi...una scurta pe Bega, la 8:35 am dat primul clonk.Dupa 3 min....zbang...2 sec l-am avut si ciau si pu..la revedere!Am bokanit pana la 11:30....nimic.Am observat ca se miscau ceva pesti intr-o oarecare zona, am crezut ca-s salai/stiuci.Am dat si cu voblere(de-alea bune), cu jiguri cu gume...nimic.Total gresit, erau pasnici, crapi/carasi, ca i-am vazut cum au iesit sa "salute lumea"... :zambet:
Numai bine la toti! :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 251

luni, 4. noiembrie 2013, 08:04

Salut Cata,
Dar ce adancime are Bega de se poate cloncani?
Poti sa-mi spui te rog si temperature avea apa? Ma intereseaza daca e cu mult mai rece decit Dunarea. De ex la sfarsitul lui septembrie 2009 Timisul a avut 7°, iar Dunarea inca 16°.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

1 252

luni, 4. noiembrie 2013, 08:23

Timisul a avut 7°, iar Dunarea inca 16°.
Zoran explicatia e foarte simpla ....Timisul are apa mica pe portiuni mari, iar noaptea fiind rece, racirea apei se produce mult mai rapid de cat incalzirea din timpul zilei, noaptea fiind foarte lunga.
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 253

luni, 4. noiembrie 2013, 08:26

Salut Dane,
Da, stiu care e cauza, dar as vrea sa fac o comparatie cu Bega.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

1 254

luni, 4. noiembrie 2013, 08:40

Dar ce adancime are Bega de se poate cloncani?
:saluti: Zoran....din doua surse ......adancimea medie pe canalul Bega e de 2,5 m cu mici exceptii unde ajunge la 3 m insufiicent pentru o partida de,doar cand Bega creste dupa
ploaie mai poti pescui la clonc , dar fara rezultate notabile,e doar un......... antrenament :bucuros:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

1 255

luni, 4. noiembrie 2013, 09:09

Salut Cata,
Dar ce adancime are Bega de se poate cloncani?
Poti sa-mi spui te rog si temperature avea apa? Ma intereseaza daca e cu mult mai rece decit Dunarea. De ex la sfarsitul lui septembrie 2009 Timisul a avut 7°, iar Dunarea inca 16°.

Salut Zoran.
Temperatura apei era de 56.3F...13.5 C, am gasit doua portiuni scurte cu adancimi intre 5m...7m.
:noroc:

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

1 256

joi, 7. noiembrie 2013, 09:27

O surpriza la jig

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 257

joi, 7. noiembrie 2013, 09:29

hehehehehe ... misto surpriza si banuiesc ca ai avut un dril pe cinste :apl:

ps: pt. a minimaliza daunele iti recomand sa incerci sa il tii pe orizontala data viitoare :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

1 258

joi, 7. noiembrie 2013, 12:12

:bravo: Vis avis de surprize!!!

Cu ceva timp in urma, am fost la pescuit undeva pe langa Cluj la un lac , era un weekend plin de pescari dar pestele nu prea misca!

A trecut pe langa noi un batran din satul invecinat, si ne-a zis sa Incercam sa punem pe carlige pestisori mici si :"iti vedea voi peste "
I-am urmat sfatul , dupa care a urmat un recital cu crap de la 1 kil la 5 kile totul prins la pestisori!!!

Crapul in anumite conditii Devine un rapitor desavarsit!

Felicitari Iulian pt captura!

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

1 259

joi, 7. noiembrie 2013, 18:30

Drilul a fost pe cinste...... apoi a urmat distractia adus langa placa, placa uda juma de metru.... si fara mincioc

Anul trecut prin februarie camaradul meu de pescuit a prins un crapceam de vreo 3 kg, la un oblete mai mare ca degetul.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

1 260

vineri, 8. noiembrie 2013, 08:00

sa punem pe carlige pestisori mici si :"iti vedea voi peste "
I-am urmat sfatul , dupa care a urmat un recital cu crap de la 1 kil la 5 kile totul prins la pestisori!!!

Crapul in anumite conditii Devine un rapitor desavarsit!
Ori ce peste...pasnic...dupa o anumita greutate, se va hrani si cu.. pestisorii.. mai ales acu toamna cand mananca pentru a acumula. :bravo: Pe langa :crap poti prinde fregvent la pestisori mici si
mreana,caras,babusca,etc. dar cu o montura adegvata soiului vizat :gandesc: .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA