Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

1 221

sâmbătă, 26. octombrie 2013, 18:25

si dupa cum va spuneam astazi am reusit sa intru cu barca alaturi de Danut@.. nu am reusit sa scot afara decat o stiuca. aceiasi poveste. am avut parte de 1 ora de timp innorat si dupa care a iesit un soare de ziceai ca e primavara. dupa iesirea soarelui n u am mai avut nici un atac.

"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 222

sâmbătă, 26. octombrie 2013, 18:56

:buaaaah: , "grasa" stiuca, bravo!
Si eu am iesit astazi cu Mircea, o cunostinta veche, dar nu a iesit decit un avat. Tot "grasinsky"!
Am incercat dimineata devreme la spinning salau/avat, dar slabutz...

Mai tarziu, pe la orele 10, a urcat o namila de somn de mi-o ramas inima-n gusa. Din pacate n-a fost"botanist", asa ca nu a pus botu' pe babustile noastre. Cu toate ca le-a inspectat pe ambele...





Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

1 223

sâmbătă, 26. octombrie 2013, 19:25

Frumoasa stiuca, frumos avatul.Bravo baieti! :bravo:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 224

duminică, 27. octombrie 2013, 00:05

frumoasa dihanie Bogdane ... nu a putut sa iasa una dintr-asta si saptamana trecuta :rizi: .misto avatul Zorane ...

am bagat si eu de dimineata o iesire grea ca naiba. Po-ul e sus de tot si am fost nevoit sa ma refugiez prin alte locuri. singuri pesti iesiti la o poza au fost astia:



(a se nota voblerul :ochi: )



cu toate ca a fost si un mini-dril cu un somn intrat pe echipamentul de avat-salau dar care nu s-a agatat suficient de bine as zice si dupa vreo 5-6 secunde s-a dus ...

perioada neagra continua ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 225

duminică, 27. octombrie 2013, 09:29

(a se nota voblerul :ochi: )


Anem, merci mult pt acest pont cu thrill-ul, e bestial! Pe Rin face ravagii.... :noroc:

PS: acuma a scos Salmo si de 5 cm :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 226

duminică, 27. octombrie 2013, 11:17

cu placere Zoran ... ideea cu thrill-ul este sa ii gasesti miscarea care sa atraga pestii.

ala de 5 cu siguranta il voi cumpara si eu sa-l incerc cu toate ca mi se pare prea mic. cert este ca ii voi da jos ambele triple si ii voi pune doar un singur carlig dublu pe burta. daca ii las ambele triple si vine un avat mai serios sunt toate sansele sa il inghita complet de voi fi nevoit sa il fac praf in interior dezgatand ambele triple.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

1 227

duminică, 27. octombrie 2013, 14:52

Grozav baieti ! Multumim pentru poze, poate o sa mai ajungen si noi, (eu) anul asta la pescuit, deocamdata se schimba vremea (si eu mai am putin in gradina) , sper sa mai ies
de 2-3 ori.

Fir intins! :bravo:

1 228

duminică, 27. octombrie 2013, 15:07



PS: acuma a scos Salmo si de 5 cm :zambet:


Cel de 5 cm arata destul de interesant.... pana acum am reusit sa pierd toate cele 3 bucati( cu carligele originale), fara sa vad un solz de peste :zid: ...

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

1 229

duminică, 27. octombrie 2013, 21:39

Ieri si alaltaieri am fost si eu cu Tristan in zona Giurgiu. De rapiciosi n-am avut parte, dar in schimb o super partida de feeder la scobar, platica, caras si morunas. Marti si Miercuri mai bag o tura. Poate gasesc si un rapanos.
Un bulgar cu un rib de vreo 3,6 ne-a bantuit cu cloncul pragul de vreo doua ori, iar a treia nu i-am vazut decat barca invartindu-se. Sa descarc filmuletul. Poate s-o vedea ceva ca era departe.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

1 230

luni, 28. octombrie 2013, 18:21

Astazi ma-m intors de pe tarnava mare ,dupa o partida de 3zile nu am prins nimic,o singura trasatura anemica a fost la rame groase la fund.Am pescuit cu 2 lansete la copac , in apa de 3m la o adancime de 2,5m cu carasei pe doua din lansete iar pe una ,in prima noapte cu un broscoi cu montura cu pluta de grund 20gr ,un forfach de 1m lungime,iar a doua noapte am legat broscoiul de copac la 2,5m adancime.(a trait in carlig 2noptii fara probleme)
lansetele pe pozitie
poze din barca




Uploaded with ImageShack.us
Uploaded with ImageShack.us


scz ptr calitatea pozelor :)

cascada din amonte de locul nostru de somn

1 231

luni, 28. octombrie 2013, 18:40

in cascada aia sta peste, cauta si acolo :ochi:

Răspunsuri: 133

Membru din: 14. februarie 2013

Locație: Bucuresti - Onesti

Profesia: Student, liber-profesionist

  • Scrie un mesaj privat

1 232

marți, 29. octombrie 2013, 09:56

Ieri si alaltaieri am fost si eu cu Tristan in zona Giurgiu. De rapiciosi n-am avut parte, dar in schimb o super partida de feeder la scobar, platica, caras si morunas. Marti si Miercuri mai bag o tura. Poate gasesc si un rapanos.
Un bulgar cu un rib de vreo 3,6 ne-a bantuit cu cloncul pragul de vreo doua ori, iar a treia nu i-am vazut decat barca invartindu-se. Sa descarc filmuletul. Poate s-o vedea ceva ca era departe.

A fost o iesire foarte frumoasa, Duanrea la fel de frumoasa ca de obicei, ba parca si mai frumoasa, ceata ce plutea dimineata care te facea sa ai senzatia ca arunci in neant....
Rapitorii nu au vrut, am avut un singur atac de avat la un vobler pe care l-am pierdut,iar altii nu am reusit sa pacalesc cu alte voblere(sa fiu al naibii daca stiu sa joc un Thrill prin apa, mi se pare ca vine ca o bucata de lemn trasa prin apa :rizi: )
Cornel cu feederul a facut recital la caras si morunas, m-a bagat in boale si mi-am cumparat si eu un bat de feeder :rizi:
Always C&R

IonutFishing

Răspunsuri: 133

Membru din: 14. februarie 2013

Locație: Bucuresti - Onesti

Profesia: Student, liber-profesionist

  • Scrie un mesaj privat

1 233

marți, 29. octombrie 2013, 09:59

@ Trif Florin, superbe locuri aveti pe acolo!
Always C&R

IonutFishing

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 234

marți, 29. octombrie 2013, 10:04

Ieri si alaltaieri am fost si eu cu Tristan in zona Giurgiu. De rapiciosi n-am avut parte, dar in schimb o super partida de feeder la scobar, platica, caras si morunas. Marti si Miercuri mai bag o tura. Poate gasesc si un rapanos.
Un bulgar cu un rib de vreo 3,6 ne-a bantuit cu cloncul pragul de vreo doua ori, iar a treia nu i-am vazut decat barca invartindu-se. Sa descarc filmuletul. Poate s-o vedea ceva ca era departe.

A fost o iesire foarte frumoasa, Duanrea la fel de frumoasa ca de obicei, ba parca si mai frumoasa, ceata ce plutea dimineata care te facea sa ai senzatia ca arunci in neant....
Rapitorii nu au vrut, am avut un singur atac de avat la un vobler pe care l-am pierdut,iar altii nu am reusit sa pacalesc cu alte voblere(sa fiu al naibii daca stiu sa joc un Thrill prin apa, mi se pare ca vine ca o bucata de lemn trasa prin apa :rizi: )
Cornel cu feederul a facut recital la caras si morunas, m-a bagat in boale si mi-am cumparat si eu un bat de feeder :rizi:


Felicitari baieti, ne bucuram pe viitor si la poze cu caras, morunasi si scobari! :bucuros2:

Pt manuirea Thrill-ului nu ai nevoie de scoli! Lansezi Trill-ul in locurile fierbinti si recuperezi mai repejor. El nu vine ca o bucata de lemn ci ca un peste adevarat. Nu flancheaza stanga-dreapta decit f rar si putin. Miscarea lui nu imita un peste bolnav, ci unul sanatos.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 133

Membru din: 14. februarie 2013

Locație: Bucuresti - Onesti

Profesia: Student, liber-profesionist

  • Scrie un mesaj privat

1 235

marți, 29. octombrie 2013, 10:47

Tre sa fie o mica chichita si cu Thrillul, pentru ca numai asa cum zici tu l-am pescuit, ba chiar si mai incetisor, si foarte rapid, l-am si jucat putin din varf.... nimic si pace.Pana acum, Thrillul este unul din putinele voblere pe care le car dupa mine mereu, dar nu am prins niciodata ceva cu el.Si asta desi in special ultima data, sareau avatii ca nebunii, era un spectacol pe cinste!
Always C&R

IonutFishing

1 236

marți, 29. octombrie 2013, 10:56



Pt manuirea Thrill-ului nu ai nevoie de scoli! Lansezi Trill-ul in locurile fierbinti si recuperezi mai repejor. El nu vine ca o bucata de lemn ci ca un peste adevarat. Nu flancheaza stanga-dreapta decit f rar si putin. Miscarea lui nu imita un peste bolnav, ci unul sanatos.


Incerca sa recuperezi mai incet si cu mici opriri ... o sa ai "surprize" mai multe decat la recuperare in viteza ;)

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 237

marți, 29. octombrie 2013, 11:09

pentru mine Thrill-ul merge in toate felurile ... sunt zile in care functioneaza mai bine pe recuperari haotice, zvacniri rapide si agresive din varful lansetei la fel cum sunt zile in care functioneaza mai bine pe recuperari liniare. de altfel, pe recuperarile liniare se pot face si stopuri scurte de tot dupa care se pleaca iarasi in viteza simuland un peste speriat si dezorientat. la fel se poate recupera "in scarita" cu recuperari liniare de cativa metri dupa care se lasa scufundarea lui si se reia procedura. se poate recupera inclusiv liniar destul de incet imprimand-ui din lanseta si un mic "tremurici" mult mai accentuat decat cel pe care il are din fabricatie.

mie unul mi se pare un vobler absolut superb cu care se pot face o gramada de "minuni" ... trebuie doar gasita miscarea corespunzatoare pe ziua respectiva.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 133

Membru din: 14. februarie 2013

Locație: Bucuresti - Onesti

Profesia: Student, liber-profesionist

  • Scrie un mesaj privat

1 238

marți, 29. octombrie 2013, 11:11

Incerca sa recuperezi mai incet si cu mici opriri ... o sa ai "surprize" mai multe decat la recuperare in viteza ;)


Si asa l-am recuperat...nimic.Ori avatilor nu le-au placut Thrillul meu, ori am eu mana ciunga :rizi:
Always C&R

IonutFishing

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

1 239

marți, 29. octombrie 2013, 11:21

Si asa l-am recuperat...nimic.Ori avatilor nu le-au placut Thrillul meu, ori am eu mana ciunga


Poti sa dai cateodata si cu voblere sfintite pe muntele Athos ca tot nu vor sa mance... :rizi: .
Cred ca asta-i printre putinele lucruri care ni s-au intamplat la toti. :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

1 240

marți, 29. octombrie 2013, 11:23

pentru mine Thrill-ul merge
nu le-au placut Thrillul
stai linistit.......eu lam facut... cadou... dupa vreo 3 incercari.....dar asa cum spunea... anem....fiecare apa cu specificul ei. :bucuros:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA