Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 201

luni, 21. octombrie 2013, 06:48

Dumnezeule ce locuri...incredibil cum arata..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 202

luni, 21. octombrie 2013, 06:55

Intradevar niste locuri de vis! Exista si posibilitatea pescuitului din barca? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 203

luni, 21. octombrie 2013, 09:09

nu stiu Zoran care sunt regulile. sunt convins ca se poate intra cu barca (au fost barci si belly-boat-uri pe apa) dar nu stiu in ce conditii.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

1 204

luni, 21. octombrie 2013, 18:36

Nu ai pentru ce Anem. Te așteptăm și data viitoare la o s partida de pescuit la stiuca și sper sa avem parte de o zi mai buna și cu cât mai multe știuci la pozat. Sper ca data viitoare sa reușim sa dam afară una peste 100 de cm.. Te salut Salut Anem și mi-a părut bine sa te cunosc
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

1 205

luni, 21. octombrie 2013, 18:40

Da Zoran se poate pescui și din barca și din bally boat. Tot în aceiași zi în care am fost noi la pescuit unii au reușit sa dea afară o stiuca de peste 120 de cm din barca. Sâmbătă am sa intru și eu cu barca :ciao:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

1 206

luni, 21. octombrie 2013, 19:53

.........., nici macar nu dadeau la propriu in naluca si simteai pur si simplu ca cineva iti oprea naluca pe loc sau pur si simplu o atingea. ..............

:gandesc:
pai................doar pescuiai la stiuca, ....e ceva normal asta

Citat

si am avut parte impreuna de cel putin vreo 10 rateuri ... si una pe care am avut-o in lanseta cred ca se apropia de dihanile lui Gigi

daca erai in Romania, o astfel de partida ar fi fost antologica :zambet:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 207

luni, 21. octombrie 2013, 19:59

Adiwolf, nu sunt pescar de stiuca si nu stiu cum ar trebui sa fie atacul unei stiuci. Cele mai multe prinse de mine au fost luate cand cautam alte specii de pesti si nicicare dintre ele (cu exceptia uneia care mi-a luat odata o oscilanta pe cadere) nu mi-a oprit naluca pe loc,simteam efectiv lovitura urmata de teapa.

Nu mi se pare sa fie multe 10 atacuri in 3 persoane in vreo 11 ore de pescuit ... daca ieseau toate pe mal ar fi fost frumos, asa, a fost doar una mica :rizi: . Pur si simplu o zi nasoala pentru ca de regula ies mai multe ... sunt la curent cu capturile lui bogdan :)
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 76

Membru din: 3. septembrie 2013

Locație: deva

  • Scrie un mesaj privat

1 208

luni, 21. octombrie 2013, 22:45

nu stiu de ce sunt foarte apatice stiucile in perioada asta ,este toamna iar in loc sa manince ele parca-s vegetariene, in trei zile am luat doar o marlita(twister tras incet )nici nu stiu cu ce sa mai dau :necajit: (daca ma uit iarasi la pv tv sparg tv-ul acolo numa pe incinte (de ce nu vin pe balti salbatice, sa-i vad atunci daca-s meseriasi)

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

1 209

luni, 21. octombrie 2013, 22:57

(daca ma uit iarasi la pv tv sparg tv-ul acolo numa pe incinte (de ce nu vin pe balti salbatice, sa-i vad atunci daca-s meseriasi)

:rizi: ai mare dreptate, ma uit si eu cateodata pe PV TV si sunt de acord cu tine.

1 210

marți, 22. octombrie 2013, 07:37

nu stiu de ce sunt foarte apatice stiucile in perioada asta ,este toamna iar in loc sa manince ele parca-s vegetariene, in trei zile am luat doar o marlita(twister tras incet )nici nu stiu cu ce sa mai dau :necajit: (daca ma uit iarasi la pv tv sparg tv-ul acolo numa pe incinte (de ce nu vin pe balti salbatice, sa-i vad atunci daca-s meseriasi)



Probabil se schimba si stiucile odata cu vremurile.... dimineata 1-2 grade la pranz +24 sau 25 asta simt si "ei" si se adapteaza cum pot...
Cat despre filmari ... totul se rezuma pana la urma la bani si la ce vor sa vada "telespectatorii ". Majoritatea sunt filmari de promovare a anumitor produse, chestii de marketing ... O emisiune buna necesita timp si fonduri suficiente, iar daca mergi la pescuit pe malul unui rau ai sanse de 80% sa ai doar 1 maxim 2 capturi toata ziua...atunci este mult mai rentabil sa mergi pe o incinta si in cateva ore ai "material" pentru un miniserial ;) . Degeaba filmezi peisaje si apa ca "oamenii" ( majoritatea) vor sa vada peste ... cat mai mari si cat mai mult . Din pacate asta este cererea in prezent ...
Nu va luati dupa ce se da la TV, realitatea de multe ori este total diferit!!! Iar nalucile "universale" care prind peste pe orice apa,in orice conditie, inca nu au fost inventate :rizi:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 211

marți, 22. octombrie 2013, 07:56

Da Zoran se poate pescui și din barca și din bally boat. Tot în aceiași zi în care am fost noi la pescuit unii au reușit sa dea afară o stiuca de peste 120 de cm din barca. Sâmbătă am sa intru și eu cu barca :ciao:


Ati incercat si cu naluci mari, 15 – 20 cm si grele de 50 – 75 de grame…?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

1 212

marți, 22. octombrie 2013, 08:42

Probabil se schimba si stiucile odata cu vremurile.
ai mare dreptate, ma uit si eu cateodata.
nu stiu cum ar trebui sa fie atacul unei stiuci.
:ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

1 213

marți, 22. octombrie 2013, 10:04

Degeaba filmezi peisaje si apa ca "oamenii"
Nu va luati dupa ce se da la TV, realitatea de multe ori este total diferit!!! Iar nalucile "universale" care prind peste pe orice apa,in orice conditie, inca nu au fost inventate

naluca ........universala :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 214

marți, 22. octombrie 2013, 14:07

Intradevar niste locuri de vis! Exista si posibilitatea pescuitului din barca? :gandesc:


Am citit aseara putin regulamentul pe care mi l-a dat Bogdan si m-am lamurit. Se poate intra cu barca dand la vasle sau cu motor electric.

Ati incercat si cu naluci mari, 15 – 20 cm si grele de 50 – 75 de grame…?


In ciuda faptului ca aveam inclusiv voblere de 20 de cm nu am incercat nimic care sa sara de 14cm. Nu aveam incredere sa pescuiesc cu ele cand am vazut ca nu puneau botul pe nimic cuprins intre 5cm si 14. Am incercat in schimb cu ceva soft-uri pana in 20 de cm (Bogdan chiar si cu 30) si au fost doar ceva atacuri destul de anemice. Daca se respecta prognoza meteo sunt de parere ca ar fi iesit mai multe la pozat … asa, ne-am multumit doar cu una pe mal plus rateurile si atacurile avute.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

1 215

marți, 22. octombrie 2013, 16:42

Adiwolf, nu sunt pescar de stiuca si nu stiu cum ar trebui sa fie atacul unei stiuci. Cele mai multe prinse de mine au fost luate cand cautam alte specii de pesti si nicicare dintre ele (cu exceptia uneia care mi-a luat odata o oscilanta pe cadere) nu mi-a oprit naluca pe loc,simteam efectiv lovitura urmata de teapa.

Nu mi se pare sa fie multe 10 atacuri in 3 persoane in vreo 11 ore de pescuit ... daca ieseau toate pe mal ar fi fost frumos, asa, a fost doar una mica :rizi: . Pur si simplu o zi nasoala pentru ca de regula ies mai multe ... sunt la curent cu capturile lui bogdan :)


am inteles.
credeam ca doar tu ai avut 10 atacuri.
11 ore de pescuit?!!! :soc: si mai stai in picioare?! :zambet:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 216

marți, 22. octombrie 2013, 17:56

[…..]
11 ore de pescuit?!!! :soc: si mai stai in picioare?! :zambet:


Hehehehe … sa mai pomenesc ca pe langa cele 11 ore de pescuit au mai fost si vreo 5 ore de condus in aceeasi zi :rizi: (plecare de acasa la ora 4, la ora 6:30 intalnirea cu Bogdan si Dan, la 7 pescuiam, la 12 pauza de masa pana la 13 dupa care pescuit pana la 19, incheiat totul la ora 10 seara cand ajungeam acasa). Au fost Adi si maratoane mai serioase de 11 ore. Au fost cazuri de pescuit inclusiv de la ora 5-6 seara pana a doua zi la ora 11-12 (exclusiv spinning) … iti amintesti Mane :rizi:? Atunci intr-adevar eram chiaun de cap … dar pasiunea nu are limite :zambet:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

1 217

marți, 22. octombrie 2013, 19:48

Mai trebuie sa se raceasca un pic, daca ma gindesc la Timis, nu-mi aduc aminte sa fi vazut pe vremuri atita albitura, dar la stationar am prins si inca destul de bine.
Ce vreau sa zic este insa ca mai au foarte multa mincare si poate de aceia nici nu se arunca asa la orice.
La stiuca am avut surpriza, dupa ce am incercat cu cele mai nobile voblere sa le ard cu o rotativa Meps , marimea 3 si 4 in firetiger..am ajuns chiar si la 90 de cm si o frecventa
care m-a dat gata.

Fir intins!

Răspunsuri: 76

Membru din: 3. septembrie 2013

Locație: deva

  • Scrie un mesaj privat

1 218

marți, 22. octombrie 2013, 20:49

cel putin pot spune un singur lucru,ROTATIVELE SUNT SFINTE,DADEAM CHIAR CU SLIDER IN APA MICA SI NIMIC DAR LA ROTATIVE SE ARUNCAU. :bucuros:

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

1 219

marți, 22. octombrie 2013, 21:38

Am încercat și cu cele de 20 și cu cele de 30 de cm. Eu cred ca de vina a fost timpul. Foarte cald și cu mult soare... în alte partide au intrat bne pe gumele de 20 dar în schimb pe cele de 30 nu am avut nici un atac pana acuma. Folosesc gumele de la savege gear real eal. Foarte bune :ochi:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

1 220

marți, 22. octombrie 2013, 22:08

Am încercat și cu cele de 20 și cu cele de 30 de cm. Eu cred ca de vina a fost timpul. Foarte cald și cu mult soare... :ochi:


Printre "pescari de stiuca" umbla o vorba: "NO WIND, NO PIKE! " Eu cele mai frumoase exemplare am prins pe vreme rea si nu neaparat cu naluci mari... paradoxal la un jaxon imitatie de stiuca de 30 cm am prins o marla de 35-40 cm ...voblerul era cat "victima" .