Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 181

miercuri, 16. octombrie 2013, 20:20

Las ca nici cu salaul ala nu mi-a fost rusine ,ce dril am avut...uff.Pe fir subtire si guma mica de 7cm..mama ce volte baga ,vreo 3-4minute nu i-am vazut decit asa ca prin ceata codoiul si facea niste valuri de numa,numa..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

1 182

miercuri, 16. octombrie 2013, 20:35

Las ca nici cu salaul ala nu mi-a fost rusine ,ce dril am avut.
:zambet: corect! dar salaul nu lupta, e cel mai prost in dril....face pe mortul,....pe cind stiuca e torpila :buaaaah:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 183

miercuri, 16. octombrie 2013, 20:40

Torpila saltareata,asa este..oh,am avut citeva pe Vladi,care pur si simplu au sarit in barca..Am vazut si la un baiat din Timisoara ,o filmare pe telefon, cu una mare si lunga care ''ia atacat'' :rizi: pur si simplu ,sarind in barca in timpul drilului,peste cutii si ce mai aveau pe acolo..Alea care ne-au atacat pe noi nu au fost asa de mari,dar oricum,e amuzanta faza..sta putin,isi infoaie operculii...si fleosc in barca..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

1 184

miercuri, 16. octombrie 2013, 21:08

Apropo de taxa de 80 lei/zi , o fi mult dar sunt unii care platesc aproape 2000 euro pentru un sejur de 7 zile in Suedia sau Irlanda si de multe ori nu prind "stiuci la metru".

apoi eu am iesit cu 500 de euro pe saptamina , cu transport si masina in patru oameni, e adevarat ca nu am depasit metrul dar am ajuns la 98 de cm , in Suedia
la lacul Vänern, desigur ca exista si alte locatii , plus ghid..etc., dar 2000 mi se pare mult prea mult pe saptamina, cu acesti bani iti poti permite deja
Nosy Bay Madagascar si acolo chiar ca prinzi pestii vietii ( Tudor poate desigur confirma)

Fir intins!

Off topic :
Am abatut destul de la subiectul initial... dar...
Un bilet de avion de la Bucuresti costa peste 380 euro( x2) plus drumul pana acolo , o masina de inchiriat de clasa medie de la Goteborg undeva la 300 euro+ combustibil ... cazarea si barca in functie de locatie si numarul de zile... ghid in functie de.... de la 300-500 euro/zi( maxim 2 sau 3 persoane in salupa lui, mancarea+ bautura... cateva naluci "locale, specialitatile zonei", poate am exagerat cu 2000, dar cu mancare cu tot trece lejer in mod sigur de 1600-1800 euro...
Variante ieftine si solutii alternative sunt destule si cum "pescarul" este inventiv ... eu personal daca as avea suma respectiva disponibila doar pentru calatorie... m-as duce in Mongolia sau in Kazahstan poate chiar si maine ;) :prieteni: :noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

1 185

miercuri, 16. octombrie 2013, 21:24

pentru 3 Ape iti trebuie alt permis ?
pe vremuri cred ca trebuia ala de munte ,

Tot off topic: :)
Pe langa permisul ANPA, am vizat carnetul de membru AJVPS Caras Severin cu ape de munte... da` au trecut multi ani de cand nu m-a mai intrebat nimeni nimic in acest sens.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

1 186

miercuri, 16. octombrie 2013, 21:37

... da` au trecut multi ani de cand nu m-a mai intrebat nimeni nimic in acest sens.

Din pacate la AJVPS este la fel peste tot...cel putin in privinta controalelor in mod sigur ...

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

1 187

joi, 17. octombrie 2013, 14:30





Referitor la rana stiucii,n-am examinat-o prea mult,caci m-am grabit sa o eliberez,dar mi sa parut o muscatura pe cale de inflamare...oricum stiuca respectiva era foarte teritoriala,
:zambet: am prins faptasu .....era o...... :soc: :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 188

joi, 17. octombrie 2013, 16:20

:rizi: Tare de tot...dar pe Vladi,nu am vazut asa ceva..poate daca urca pe Mures din alea cit copaia lu' bunica..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 189

joi, 17. octombrie 2013, 17:01

Aseara am fost pe Rin in speranta sa vad niste rapituri adevarate... Apa a crescut cu 1 m intr-o zi si s-a puscat putin, arata ca Dunarea, adica o vizibilitate de max 20 cm.
A intrat pe Soare asta, imediat dupa care unul mai sanatos ce s-a desprins la mal. De la orele 18:00 pina la 20:00 absolut nimica...

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

1 190

joi, 17. octombrie 2013, 18:37

Bravo Zoran pentru avat :bravo: .
Azi am bagat si eu o partida de spinning pe niste lacuri in apropierea orasului in care locuiesc, partida foarte scurta de 2 ore in care o ora si jumatate am cautat salaul dar care nu a vrut sa se arate la culoare.Vazand cativa pescari ce pescuiau din Belly-Boat dupa bass am zis sa incerc si eu cateva lanseuri cu toate ca nu stiu absolut nimic despre specia asta, nu stiu ce naluci sa folosesc, cum sa le recuperez etc.In doar 30 de minute am reusit sa prind trei "pitici" si sa le fac poza.Poate data viitoare ma duc mai pregatit, trebuie sa ma documentez cum se pescuieste la bass si poate iese si unul mai aratos :zambet:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 191

joi, 17. octombrie 2013, 19:20

...In doar 30 de minute am reusit sa prind trei "pitici" si sa le fac poza.Poate data viitoare ma duc mai pregatit, trebuie sa ma documentez cum se pescuieste la bass si poate iese si unul mai aratos :zambet: ...

Superi pt somn! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

1 192

joi, 17. octombrie 2013, 19:31

...In doar 30 de minute am reusit sa prind trei "pitici" si sa le fac poza.Poate data viitoare ma duc mai pregatit, trebuie sa ma documentez cum se pescuieste la bass si poate iese si unul mai aratos :zambet: ...

Superi pt somn! :noroc:


:rizi: Nu pot sa-i iau acasa pentru ca e interzis, dar oricum nu am auzit pe nimeni inca sa foloseasca bass ca momeala pentru somn :gandesc:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

1 193

joi, 17. octombrie 2013, 19:50

Felicitari voua.

Se poate pune bass ca si momeala la somn dar ar fi pacat, bass-ul nu e un peste foarte prolific in Europa. Sunt altii care pot fi folositi la fel de bine pentru somn.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 194

joi, 17. octombrie 2013, 19:57

...dar oricum nu am auzit pe nimeni inca sa foloseasca bass ca momeala pentru somn


Pe Ebro se prind, chiar si exemplare f mari. Acolo sunt buni la somn! :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

1 195

joi, 17. octombrie 2013, 20:01

Apa a crescut cu 1 m intr-o zi si s-a puscat putin, arata ca Dunarea, adica o vizibilitate de max 20 cm.
:pauza: cu cat e apa mai murdara, foloseste naluci de culoare inchisa:....motoroil----visiniu----verdeinchis----negru....sunt cele mai indicate culori la apa tulbure.

cauta salaul pe langa mal....1m maxim 2m o sa ai surprize mari dupa ce se intuneca in 2 zile e luna plina ,iar daca nu bate vintul va fi perfect :gandesc: .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

1 196

joi, 17. octombrie 2013, 20:09

cu cat e apa mai murdara, foloseste naluci de culoare inchisa:....motoroil----visiniu----verdeinchis----negru....sunt cele mai indicate culori la apa tulbure.

Eeee, aici pot sa spun ca io nu-s de acord... sunt chiar de parere opusa. :)
Da` ce-ar fi pescuitu` daca am fi toti pescarii de acord?!? :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

1 197

joi, 17. octombrie 2013, 20:10

...dar oricum nu am auzit pe nimeni inca sa foloseasca bass ca momeala pentru somn


Pe Ebro se prind, chiar si exemplare f mari. Acolo sunt buni la somn! :bravo:


Pe Ebro se mai prind basi ? Mai intereseaza-te. De cativa ani e invazie de bibani. Bass-ul a mai ramas in cateva locuri. Concursul international de bass care avea loc la inceputul anilor 2000, inca, nu mai are loc de mult de tot.
Bass-ul e un peste fragil foarte usor de eradicat, de catre oameni, sau de catre alti pesti. Pe mine asta nu ma jeneaza caci consider bass-ul ca si un biban mare, asa ca totul e ok.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 198

joi, 17. octombrie 2013, 20:24

Zoran ... misto, te vad tot mai des cu avati in poza :bravo:

Mane, felicitari pt. primi bassi la artificiale ... sunt si mai mari prin lacurile alea. Salaul spre deloc dar cica ar fi si ceva stiuci pe acolo. La bass incearca neaparat si raci pusi pe carlige off-set (cu astea arunci direct in mijlocul crengilor fara frica). Incearca si cu greutati de 3 grame iar daca vezi ca nu vor incearca ceva greutati de vreo 8 grame lovite agresiv pe substrat. Ne auzim daca vrei la un telefon si iti pot da niste nume exacte pe care le gasesti la magazin si care la mine au mers OK.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 199

joi, 17. octombrie 2013, 21:13

...dar oricum nu am auzit pe nimeni inca sa foloseasca bass ca momeala pentru somn


Pe Ebro se prind, chiar si exemplare f mari. Acolo sunt buni la somn! :bravo:


Pe Ebro se mai prind basi ? Mai intereseaza-te. De cativa ani e invazie de bibani. Bass-ul a mai ramas in cateva locuri. ...

Dar se mai prind in alocuri! Chiar un amic a fost anul trecut si a pescuit cu "Schwarzbarsch" (asa-i zice pe Germana) si a prins mai bine decit cei ce dadeau cu caras. Si tot un amic care a fost anul acesta, in total alta zona, a spus si el ca e invazie de bibani ® ! ziua se distreaza cu cite 20-30 de bibani, unii care chiar bat spre 50 cm, iar noaptea la somn :pescuit:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 200

duminică, 20. octombrie 2013, 22:25

am bagat si eu sambata o iesire. de vreo cateva saptamani, alimentat si de capturile vazute, am zis ca voi ajunge la o stiuca prin locurile lui bogdan_artistul ... si sambata in sfarsit am reusit. dupa un drum de vreo 280 de km il cunosteam la modul direct pe Bogdan si pe amicul lui Dan (danut@ de pe forum).

o oprire pentru mutarea bagajelor, o cafea si cand dadea prima urma de lumina eram pe malul apei. la al doilea lanseu Bogdan are parte de prima stiuca dar din pacate cand sa puna mana pe ea reuseste sa se dezgate. toti ne-am gandit ca vom avea parte de o zi plina de capturi dar in cele din urma se pare ca situatia nu a fost deloc asa. mai bine zis, pe parcursul intregii zile am prins doar stiuculita asta:



si am avut parte impreuna de cel putin vreo 10 rateuri ... si una pe care am avut-o in lanseta cred ca se apropia de dihanile lui Gigi. se pare ca ziua extrem de calduroasa si-a spus cuvantul, afara a fost un soare de aveai senzatia ca e sfarsitului lunii mai iar stiucile dadeau foarte anemic in nalucile incercate. mai bine zis, nici macar nu dadeau la propriu in naluca si simteai pur si simplu ca cineva iti oprea naluca pe loc sau pur si simplu o atingea. am incercat tot ce ne-a trecut prin minte, de la gume la voblere si oscilante, la diferite adancimi si cu diferite viteze de recuperare dar pur si simplu nimic nu reusea sa le starneasca suficient pentru a ataca decisiv.

am avut insa parte de o zi excelenta cu o companie de nota 10:



si niste peisaje care te lasau fara cuvinte:





merci bogdan si dan pentru o zi excelenta ... va astept la un avat ... :noroc:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm