Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 121

luni, 23. septembrie 2013, 14:36

Super! :noroc:

Ca monturi am folosit metoda la grund dar fara pluta, forfach 1,5 m, carlig si ancora. Am incercat si cu pluta dar nu am avut rezultate, nici macar trasaturi.


Cum ai facut montura? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

vulcanus

Oblete

Răspunsuri: 25

Membru din: 27. mai 2013

Locație: Slatina

Profesia: Inginer proiectant retele electrice

  • Scrie un mesaj privat

1 122

luni, 23. septembrie 2013, 14:45

Exact ca in clipul prezentat de tine, doar ca nu am mai pus pluta, aveam 2 dar erau de 30 g si imi ridicau coropisnitele pe verticala. Fir principal monofilament 0.45, plumb culisant, opritor din tub siliconic, vartej, forfach 1,5 m tot din monofilament 0.45, carlig jos si ancora sus, pe ancora am infipt 3 coropisnite in cap, iar pe carlig am infipt 1 coropisnita trecand carligul din spate spre cap, astfel incat sa acopere carligul.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 123

luni, 23. septembrie 2013, 14:47

Aha, deci nu la caras i-ai prins! Am inteles. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

vulcanus

Oblete

Răspunsuri: 25

Membru din: 27. mai 2013

Locație: Slatina

Profesia: Inginer proiectant retele electrice

  • Scrie un mesaj privat

1 124

luni, 23. septembrie 2013, 14:52

Este o problema cu pescuitul la caras, dupa maxim 5 min il scoti devorat, mai ramane doar sirea spinarii de el, il mananca racii :), iar somnii mananca strict pe fundul apei, asa sunt invatati. Acum ramane sa pacalesc macar 1 la spinning.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 125

luni, 23. septembrie 2013, 15:02

felicitari vulcanus pentru capturi :apl:

il citez si eu pe Zoran, mai ales ca din cate am inteles pestii inoata in continuare :bravo:


PS: o mica obiectie imi permit la prima poza, dar te rog sa nu o iei personal. Somnii mari au o anumita greutate corporala, care nu e de subapreciat. Coloana lor nu este conceputa sa tina greutati pe verticala. La fel si la celelalte specii, cum ar fi stiuca sau crapul. De aceea ridicarea unui peste mare si tinut pe verticala poate provoca leziuni interne.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 126

luni, 23. septembrie 2013, 16:11

Este o problema cu pescuitul la caras, dupa maxim 5 min il scoti devorat, mai ramane doar sirea spinarii de el, il mananca racii :), iar somnii mananca strict pe fundul apei, asa sunt invatati. Acum ramane sa pacalesc macar 1 la spinning.


Incearca te rog si montura cu pluta la suprafata. Daca ai auzit rapituri la suprafata, poate ai surprize de surprize la caras prezentat pe sau sub luciul apei. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

1 127

luni, 23. septembrie 2013, 17:01

)
Ca monturi am folosit metoda la grund dar fara pluta, forfach 1,5 m, carlig si ancora. Am incercat si cu pluta dar nu am avut rezultate, nici macar trasaturi.

Cand am inceput sa pescuiesc cu pluta de grund recunosc ca nu eram prea convins de rezultate insa usor usor am inteles cat de important e rolul plutei de grund, gandeste-te cum vine prezentata momeala acolo pe fundul apei.Acum indiferent daca folosesc momeala calamar, rame sau peste viu la toate folosesc plute de grund, asa am vazut si eu ca fac majoritatea pescarilor de somn de pe aici si de cand am inceput sa pescuiesc asa recunosc ca am prins mai multi somni.Nu am pescuit cu coropisnite, dar cred ca ar merge o pluta de grund de maxim 20 de grame la o montura :gandesc:
Bravo pentru capturi :bravo:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

1 128

luni, 23. septembrie 2013, 20:11

Ca monturi am folosit metoda la grund dar fara pluta, forfach 1,5 m, carlig si ancora.
Este o problema cu pescuitul la caras, dupa maxim 5 min il scoti devorat, mai ramane doar sirea spinarii de el, il mananca racii , iar somnii mananca strict pe fundul apei, asa sunt invatati.
Zona este o balta in care racii sunt cu milioanele.
.Nu am pescuit cu coropisnite, dar cred ca ar merge o pluta de grund de maxim 20 de grame la o montura

La balta cu foarte multi raci, singura montura ce asi folosio ar fi asta din poza !
Explicatia : racii nu ar putea ajunge la pestisorii (carasi) momeala decat inotand ,nu cred ca ar risca ar fi o prada prea usoara,forfangu se poate regla in functie de adancimea apei si ar da libertate maxima pestisorului momeala.Intre cirllig si firul principal pe forfang neaparat un plumb (pestisorul fara acel plumb va face peruca forfangu).
Montura asta a prins foarte bine mai ales pe timpul veri cand rapitorii atacau la suprafata apei tot ce misca.
P.s la balta respectiva ar fi singura solutie castigatoare. :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

vulcanus

Oblete

Răspunsuri: 25

Membru din: 27. mai 2013

Locație: Slatina

Profesia: Inginer proiectant retele electrice

  • Scrie un mesaj privat

1 129

luni, 23. septembrie 2013, 20:43

Cu prima ocazie o sa incerc montura prezentata de danmiclau56 si o sa leg si de copaci cateva monturi, posibilitatile sunt multe, mai ales ca balta este plina de copaci pe margini. Am inteles acum cum trebuie sa tin pestele, chiar nu m-am gandit ca ar putea fi ranit.

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

1 130

marți, 24. septembrie 2013, 00:52

Astazi nu am reusit sa pescuiesc decat 2 ore din cauza vantului puternic, totusi a iesit un mititel

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

1 131

marți, 24. septembrie 2013, 04:08

Cu prima ocazie o sa incerc montura
1. carlig marimea 4/0 , 5/0 .
2. doua plute mari, sau un pet de 2 l si o pluta .
3. un momitor s-au un plumb .
4. un fir de legatura care se desface s-au se rupe cand dam contra ,pluta (petul 2 l ) cu bolovan va ramane pe loc .
5. un bolovan care se pozitioneaza sub geamandura ( pet 2 l ).
montura ,se va pozitiona greu , fara o barca de plantat , s- au o barca .

apropo de raci ! se urca pe fir pana la momeala ,in cazul asta exclus :gandesc: .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 132

marți, 24. septembrie 2013, 07:33

Astazi nu am reusit sa pescuiesc decat 2 ore din cauza vantului puternic, totusi a iesit un mititel


in lipsa celor mari sunt bine veniti orice pesti :apl: ... spinning?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

1 133

marți, 24. septembrie 2013, 14:31

Astazi nu am reusit sa pescuiesc decat 2 ore din cauza vantului puternic, totusi a iesit un mititel

Bravo pentru captura Tyrael :bravo:

montura ,se va pozitiona greu , fara o barca de plantat , s- au o barca .

Eu zic ca trebuie neaparat sa ai barca sa plasezi montura asta, sau merge si fara barca? :zambet:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

1 134

marți, 24. septembrie 2013, 15:15

Eu zic ca trebuie neaparat sa ai barca sa plasezi montura asta, sau merge si fara barca?


Cu o barca ca asta te-ai scos ! .......nu mai conteaza: nici caramida, nici pestisorul, nici daca e rece apa, doar sa nu o intepi :gandesc:
Pe timpuri foloseam asa ceva , si pe langa toate,enumerate mai sus, nu faci galagie ,aveam de multe ori la lasarea seri, muscatura instantaneu la iesirea de pe apa :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

1 135

marți, 24. septembrie 2013, 15:23

Vreo idee cineva din Bucuresti sau vecinatati pentru WE?
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

1 136

marți, 24. septembrie 2013, 15:53

in lipsa celor mari sunt bine veniti orice pesti ... spinning?

La spinning nu am avut noroc anul asta, este prins la clonc, poate tine timpul cu mine si mai am timp sa prind unul mare

La mai mare sa fie mane :bucuros2:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

1 137

miercuri, 25. septembrie 2013, 20:36

Nici astazi nu m-a lasat vantul sub nici o forma, totusi din ce am vazut pe sonar, imi pare un somn mare ridicat, poate cel mai mare ridicat de mine... Cel putin pentru Olt. Voi ce parere aveti?

puiut

Oblete

Răspunsuri: 19

Membru din: 30. iunie 2013

Locație: dragasani

  • Scrie un mesaj privat

1 138

joi, 26. septembrie 2013, 10:43

U nde tata pe Olt?Este prin apropiere de Dragasani ,ca poate am norocul sa-l scot eu,macar pentru o poza,si in plus ar reprezenta si cea mai mare captura din viata mea ? :bucuros2:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 139

duminică, 29. septembrie 2013, 23:40

situatia nasoala persista ... sambata, in vreo aproape 8 ore de pescuit au iesit doi dintr-astia:



si doi dintr-astia



... In felul asta s-au facut doua luni de cand nu am mai luat un peste bun.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 140

luni, 30. septembrie 2013, 06:48

Oh, 4 pesti la o iesire pe natural e bine de tot..

La noi sunt mofturosi din cale afara.Am fost ieri cu un amic prin balastierele Aradului.Amicul meu a prins un avat cam la 2kg la o guma de 7cm, cautind salaul pe substrat.Dupa ce am pierdut vremea scotocind in vreo 3 locuri,intr-un final am gasit un loc unde 'mnealor macar ''pupau''naluca..Adica pe jiguri de 9 gr.+guma de 7 cm.dadeau cate un bobirnac scurt,discret,....si cam atat.Noh,suficient cat sa ne tina pe loc..Pin la urma am ajuns la un jig minuscul lestat pe 3.5gr si un grub alb cu coada galbena Charlie Brewers pe care l-am decapitat aducindu-l la o dimensiune de vreo 5cm..Si apoi am prins 2 din astia..salai vargati..Mai rar pe la noi,dar uite ca acum astia dadeau..


'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu: