Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

1 101

duminică, 15. septembrie 2013, 21:57

Cum reusesti Larry la ce prapad a fost pe la voi? Dunarea cum arata dupa inundatiile din judet?

Dunarea arata bine dupa inundatii și are și pește, doar să-l poți scate la o poză..... :pescuit: :pescuit: :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

1 102

duminică, 15. septembrie 2013, 22:05

Nush` de ce, dar de fiecare data cand ma nimeresc prin Galati sunt tot timpul pe fuga. Cand am luat barca aia de la tine, i-a murit sotiei bunica. Anul asta am fost odata la examen si a doua oara, rupt de oboseala sa ridic permisul ca n-au vrut sa mi-l trimita, dupa care inapoi la lucru.
Cert e ca am ramas de-atunci cu un chef de Galati, iar tu, dar si un coleg de serviciu de-acolo nu faceti altceva decat sa-mi invartiti cutitul in rana.
Pana cand tine sezonul la somn pentru tine ca fac o nefacuta? Plus ca mi-am facut baie la telefonul vechi si mi-am pierdut toata agenda, inclusiv si numarul tau de telefon. :doarecapu:
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 103

luni, 16. septembrie 2013, 06:00

Cum e cu baitcastu' ? :bravo:
Am avut firul prea gros si nu prea tine frana de lucru. Tre` sa desfac mulineta. In schimb combo-ul e cam par. O sa-l pastrez pentru "spinning" greu.
Cum adica nu tine frina de lucru?
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

1 104

luni, 16. septembrie 2013, 07:10

Nu stiu... poate ca ma gandeam necontenit la ...TORTUL de acasa? :zambet:

Dupa ce Zoran a reusit sa - mi faca pofta de o partida de pescuit si cu mirosul de vanilie in nas dau un telefon la Dunare sa vad situatia vremi .
Cu toate ca la timisoara era un timp! ( ploaie si vint) pe Dunare zona Bazias soare fara vint numai bun de cloncanit.Dupa o ora echipat de lupta si cu sperante mari o tai spre Dunare pe o ploaie enervanta. Mai dau un telefon si se confirma ca timpul la Dunare e splendid .E sambata ora 12
circulatie mare ajung la Oravita PLOAIE ajung la Bazias a inceput PLOAIA si vintul :nervos: .Orele zboara, vintul se intensifica si cu gindul la meciul de box de dumineca dimineata stau in cumpana sa mai stau sau( acasa), cind brusc pe la ora 18 se schimba totul,parca eram in alta locatie.Pun barca pe apa o echipez se face seara ies la o partida de spining pe langa mal, un avatel de 300g :rizi: si un strapazan de 500g :) numa buni de o partida de clonc.Se face dimineata fara vint putina ceata plec pe apa ajung la barja scufundata (limita tari cu Serbia )si incep cautarile.A fost prima data cand am regretat ca nu am avut la mine aparatul de filmat aveam ce filma,se ridicau animale dar nu muscau. Pescuiam pe senalul navigabil in apa de 20m dar numai cu scoica avatelul si strapazanul au ramas sa le dau drumul la plecare, mia fost mila de ei.Pe la pranz varful batului se indoaie firul pleaca prin apa (contra) 2 secunde il simt ca e dupa care liber :soc: :nunteleg: pana la plecarea spre casa nimic ! se ridicau si nu muscau poate alta data.
P.s Dupa tarta cu miros de vanilie a lui Zoran a urmat ceva cu gust amar :necajit: :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 105

luni, 16. septembrie 2013, 07:25

a urmat ceva cu gust amar

:noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

1 106

luni, 16. septembrie 2013, 08:48

Cum e cu baitcastu' ? :bravo:
Am avut firul prea gros si nu prea tine frana de lucru. Tre` sa desfac mulineta. In schimb combo-ul e cam par. O sa-l pastrez pentru "spinning" greu.
Cum adica nu tine frina de lucru?
E vorba de o Abu Garcia Ambassadeur si are frana aia de langa maner ce se regleaza din roata dintata ineficienta. Am strans-o la maxim si tot scapa fir usor de pe tambur.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 107

luni, 16. septembrie 2013, 09:04

Pot fi doua cauze..
1.Sint uzate discurile de franare.Sau se poate ca a ajuns ulei sau vaselina pe ele.Atentie acelea nu se ung,trebuie sa aiba aderenta,este cumva ca si un disc de ambreiaj..
2.Se poate sa fi montat saibele de pe maner invers.Pe axul care tine manerul sant doua saibe concave.La ale mele cel putin asa este.Doar intr-o anumita pozitie functioneaza,stiu asta pentru ca am patit acelasi lucru...ori frana era stransa la maximum,ori pe liber complet.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 108

luni, 16. septembrie 2013, 09:27


Aoleu, sper sa nu interzica peste tot pescuitul cu peste viu sau mort, ce fac eu cu lansetele si mulinetele de stationar :doarecapu: dupa ce am bagat atatia bani in ele sa le tin in garaj sau sa le folosesc pe post de araci? :zambet: Stiu prea bine cum se comporta uni nemti pe aici, am vazut cu ochii mei zecile sau chiar sutele de metri de fir ce le lasa in urma :doarecapu: , asta e dovada ca fiecare popor isi are "uscaturile" lui, vreau sa cred ca astea sunt niste exceptii si majoritatea lasa locurile curate.
Daca s-ar interzice pescuitul cu peste viu sau mort ca momeala pe tot teritoriul italian SUNT CONVINS ca la cati pescari de somn sunt pe aici in 2, 3 ani ii invata pe pelete ca in Spania si atunci sunt din nou malurile Po-ului pline de nemti.
Ps: bravo pentru avati Anem.


Stiu Mane ca pentru tine chestia asta ar fi un oarecare dezastru … ideea e ca deja nu ii mai suport pe astia pe maluri cu toate monturile lor. Stiu ca interzicand pestele viu nu se va rari numarul nemtilor de pe Po, dar se vor rari monturile … adica nu isi vor mai agata firele in toate partile pentru a pescui la suprafata, vor pescui frumos la fund in fata locului unde se pun si gata. Crede-ma ca daca ai fi fost cu mine sambata la pescuit te-ai fi enervat mai rau decat mine, au facut aia un evantai pe acolo de au ocupat cateva sute de metri de mal (pescuiam unde ti s-a spart masina si ei erau pe plaja aia la 300 de metri distanta) si au vajait cu barcile de au f**** tot locul … si nu s-au rezumat doar la partea de amonte … nu! au intrat si in aval cu barca sa vada zona cu sonarul. Nu conta ca pe mal era un idiot care le facea semne … s-au prefacut ca nu m-au vazut si nu aveam chef sa urlu.


anem, doua intrebari te rog,
in poza, am eu impresia sau o masina este "proptita" bine in pom??!! pt ca in cazul acesta nu cred ca dansau de bucurie :zambet:

de ce te enervezi cu nemtii??!!
uite ca si ei cat sunt de "nemti" isi dau in petec, la fel fac si italienii cand ies din tara lor si la fel fac multe alte natii asa zis civilizate cand parasesc propia tara si nu ii mai vede neamtul sau englezul de langa el - binenteles ca la fel se comporta si anumiti romani, dar asta o stii deja :ochi:


Adi, nu e lovita de pom masina. Acolo era parcata si aveau pe capota ceva chestie. Am stat la pescuit in locul ala vreo 50 de minute, o ora si intreaga perioada guitau pe fundal tiganii aia cu manelele lor iar idiotii din imagine dansau frecandu-se unul de celalalt (a fost prima data cand am vazut doi barbati dansand cur in cur). Pai cand vad unii imaginea asta ce pot spune?

Ma enervez pe nemti pentru ca isi insira toate monturile alea pe sute de metri blocand intreaga zona de mal pe portiuni mari de tot. Mi s-a intamplat sa merg noapte la pescuit si la prima lansare direct sa iau fire puse oarecum paralel cu malul. Daca ieri trecea pe acolo controlul le trantea alora niste amenzi de se cacau pe ei. Pe langa faptul ca insira monturile alea pe sute de metri nici macar nu au bunul simt sa respecte faptul ca tu pescuiesti pe acolo (aici sunt si exceptii, pentru ca am intalnit pescari nemti foarte de treaba care nu se bagau unde pescuiesc eu si nici macar nu treceau prin fata mea cu barca) si se baga peste tine vajaind cu motorul pana porcesc tot locul … si la asta adaug ca majoritatea dintre ei isi lasa toate firele ajutatoare monturilor acolo … astfel te trezesti cu zeci de metri de fire pe mal, ate rosii pentru a fi mai vizibile, busteni infipti in maluri … toate locurile astea sunt adevarate morminte pentru artificiale.

Si da, niciodata nu am spus ca doar noi avem uscaturile noastre (ca unii au inteles asta, e partea a doua) … astia sunt prezenti peste tot, indiferent ca sunt nemti, italieni, sarbi, romani sau unguri.

si mai trist este ca nu am vazut sau auzit nici macar un somn la suprafata ... parca sunt disparuti cu totii.


Insistă la șaduri :gandesc: .....și la ore nepotrivite, poate o să ai surprize :bucuros2: , eu și astăzi am fost plăcut surprins. :pescuit:


Am incercat LARRY si cu jiguri atat pe timp de zi cat pe timp de noapte fara a avea nici o activitate. Din cate am inteles (vorbind cu alti prieteni de pe aici) asta e perioada nasoala pe Po. Sfarsitul verii cica e totul mort pentru ca apa nu s-a racit inca suficient doar de la scaderea temperaturilor si pentru a pune in miscare pestii este nevoie sa vina primele ploi mai serioase de toamna pentru a “se schimba” putin apa. Sa speram ca asa este si ca in viitorul cat mai apropiat isi va da drumul.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

1 109

luni, 16. septembrie 2013, 11:35

Pot fi doua cauze..
1.Sint uzate discurile de franare.Sau se poate ca a ajuns ulei sau vaselina pe ele.Atentie acelea nu se ung,trebuie sa aiba aderenta,este cumva ca si un disc de ambreiaj..
2.Se poate sa fi montat saibele de pe maner invers.Pe axul care tine manerul sant doua saibe concave.La ale mele cel putin asa este.Doar intr-o anumita pozitie functioneaza,stiu asta pentru ca am patit acelasi lucru...ori frana era stransa la maximum,ori pe liber complet.

Nu vreau sa incarcam topicul asta cu probleme tehnice. Imi poti da un numar de telefon prin mp sa te mai consult in anumite chestii referitoare la reglaje si alte minuni? Sunt incepator in ale baitcastingului si sa nu fac nefacute.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

1 110

luni, 16. septembrie 2013, 22:30

Am incercat LARRY si cu jiguri atat pe timp de zi cat pe timp de noapte fara a avea nici o activitate. Din cate am inteles (vorbind cu alti prieteni de pe aici) asta e perioada nasoala pe Po. Sfarsitul verii cica e totul mort pentru ca apa nu s-a racit inca suficient doar de la scaderea temperaturilor si pentru a pune in miscare pestii este nevoie sa vina primele ploi mai serioase de toamna pentru a “se schimba” putin apa. Sa speram ca asa este si ca in viitorul cat mai apropiat isi va da drumul.


Azi o nouă ieșire cu driluri multiple pe un WFT luat pentru probă.......se pare că a ieșit câștigător din lupta cu somnii de Dunăre :bucuros2: ..........o lansetă moale cu acțiune parabolică care mi-a oferit driluri de neuitat.

:pescuit: :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

1 111

luni, 16. septembrie 2013, 23:12

Bravo Larry :bravo: , daca nu sunt prea curios despre ce WFT e vorba? :zambet:

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

1 112

marți, 17. septembrie 2013, 21:16

Bravo Larry , daca nu sunt prea curios despre ce WFT e vorba?


International Ocean Fighter 80-220g-2,40m...... este cel din poză. :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

1 113

sâmbătă, 21. septembrie 2013, 17:52

ce se mai prinde la parasuta :nervos:



Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 114

duminică, 22. septembrie 2013, 10:51

Aseară o partida de tăt rahatu'!!! :doarecapu:

Un somnic de vreo 80 cm, si restul doar hoțomani! De 5 ori mi s-au furat caraseii de cca.15 cm, egal cum i-am prins: in 2 ancore, legati, forfah lung, scurt...

Somni mari si grosi pe sonar am vazut, au urcat, dar tot asa agale au si plecat. :nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 115

duminică, 22. septembrie 2013, 20:29

sambata am bagat si eu o iesire ... din pacate rezultatele au fost mult sub asteptari. in total au iesit vreo 11 avatei dintre care nici macar unul nu depasea jumatate de kilogram. a fost prima partida in care clasicul thrill a fost devansat cu 6 la 4 (al 11-lea a venit la altceva) de catre un alt vobler ce l-am primit pentru teste cateva zile in urma de la un amic ce e ceva reprezentant Capture Lures pe zona asta. asta ar fi vinovatul:



pe langa cel 11 avatei a iesit si un mic strap:



somnii nu au vrut ... dar de data asta, spre norocul meu in sfarsit am auzit ceva activitate. intr-adevar toate rapelile din suprafata le-am auzit tarziu de tot, undeva dupa ora 11 si eu la 11:30 m-am tirat ca eram frant de oboseala. poate data viitoare lucrurile vor decurge mai bine.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

1 116

duminică, 22. septembrie 2013, 21:09

Bravo Anem, lasa ca sunt buni si avatii de mici dimensiuni decat deloc.Banuiesc ca strapul l-ai prins acolo la confluenta, cred ca locul ala tine ceva salai dar nu stiu cat de usor se ajunge iarna acolo :gandesc:
Pentru ca sunt "accidentat"azi am bagat o scurta iesire la pluta.Au iesit 3 carasi :bucuros2: :rizi: de nevoie incep sa redescopar placerea de a pescui dupa pesti pasnici de mici dimensiuni :zambet:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 117

luni, 23. septembrie 2013, 09:52

Bravo Anem, lasa ca sunt buni si avatii de mici dimensiuni decat deloc.Banuiesc ca strapul l-ai prins acolo la confluenta, cred ca locul ala tine ceva salai dar nu stiu cat de usor se ajunge iarna acolo :gandesc:
Pentru ca sunt "accidentat"azi am bagat o scurta iesire la pluta.Au iesit 3 carasi :bucuros2: :rizi: de nevoie incep sa redescopar placerea de a pescui dupa pesti pasnici de mici dimensiuni :zambet:


hehehehe ... da Mane, decat nimic sunt bine-veniti si aia. trebuie sa se raceasca putin apa pentru a aparea si aia mai sanatosi.

nu sunt prinsi la confluenta, nici nu am ajuns sambata pe acolo. au fost prinsi in locul in care ai avut tu cei 4 somni dar putin mai la vale :ochi: ... erau acolo 3 grupuri de nemti si nelipsita panza de paianjen era facuta ... motiv pentru care nu am avut nici o sansa sa pescuiesc acolo.

vad ca tu te mentii in forma cu caraseii :apl: ... ieri dupa-masa am "prins" si noi undeva peste 200 de carasei intr-un canal de langa casa unde iesisem sa ne dezmortim, unde mai era apa cat sa umpli doua sticle de 2litri. ne-am namolit in ultimul hal sa ii scoatem de acolo si am fost pe Secchia sa le dam drumul ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

vulcanus

Oblete

Răspunsuri: 25

Membru din: 27. mai 2013

Locație: Slatina

Profesia: Inginer proiectant retele electrice

  • Scrie un mesaj privat

1 118

luni, 23. septembrie 2013, 10:23

Vazand ca afara este vreme de furtuna cu tunete si fulgere am zis sa bag o partida la somn. Dupa 4 ore in care am schimbat momeala in draci, alternand carasei si coropisnite(caraseii erau tocati de raci, iar coropisnitele erau mancate sa somnoteii mici) au iesit astia 2. Primul avea 1.57 m si 20 kg, am 2-lea 1.62 si 23 kg. Atacuri am auzit toata noaptea pe suprafata, dar nu mancau decat pe fund, posibil si ca 70-80% din hrana lor este formata din raci. Zona este o balta in care racii sunt cu milioanele.


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 119

luni, 23. septembrie 2013, 11:39

Felicitari pt capturi! :apl:
Cosmin, te rog sa ne povestesti mai in detail cum s-a intamplat "minunea"? Acuma 3 luni inca nu aveai capturi mai mari de 5 kg, si acuma intr-o noapte ti-ai doborit de 2 ori recordul personal. Ce monturi si tehnici ai folosit? :gandesc:

PS: o mica obiectie imi permit la prima poza, dar te rog sa nu o iei personal. Somnii mari au o anumita greutate corporala, care nu e de subapreciat. Coloana lor nu este conceputa sa tina greutati pe verticala. La fel si la celelalte specii, cum ar fi stiuca sau crapul. De aceea ridicarea unui peste mare si tinut pe verticala poate provoca leziuni interne. Nici eu nu am stiut asta pina acuma vreo 10 ani, si eu am poza facuta tot asa cu un somnic mai maricel.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

vulcanus

Oblete

Răspunsuri: 25

Membru din: 27. mai 2013

Locație: Slatina

Profesia: Inginer proiectant retele electrice

  • Scrie un mesaj privat

1 120

luni, 23. septembrie 2013, 14:32

Somnul l-am descoperit acolo intr-o zi cand pescuiam dupa carasel, aveam nevoie de momeala pentru somn si am vazut 2 atacuri, unul langa mine si altul cam la 100 de m in decurs de 1 minut. Stiam ca in balta respectiva nu sunt decat pesti pasnici si milioane de raci. Pesti rapitori nu am prins niciodata acolo. In 2 zile mi-am facut planul de bataie si am plecat sa-l caut. Am plasat 2 monturi la maxim 5 m de mal, altele 2 sub copacii de pe celalalt mal (maxim 50 m) si inca 2 la marginea unui prag cam la 30 m de mal.
Ca monturi am folosit metoda la grund dar fara pluta, forfach 1,5 m, carlig si ancora. Am incercat si cu pluta dar nu am avut rezultate, nici macar trasaturi. Pe langa cei doi mari au mai fost 4 somni la 5 kg, 1 la 6,5kg si 1 pe care nu am apucat sa-l masor sau sa-l cantaresc pentru a au venit 2 pescari care erau in trecere si am aliberat repede pestile (aproximat de mine la 7-8 kg). Coropisnita a facut ravagii, posibil si din cauza densitatii mare de raci din balta sa o manance asa. Cel de 1.57 m a fost luat langa mal la 5 m iar celalalt de sub copacii de pe malul opus.
Am incerc si la spinning dar fara rezultate.