Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 061

duminică, 25. august 2013, 21:16

la un moment dat am scris asta:

… uite asa am ajuns la Arctica. Pana la faza de acum 2 zile nu am avut probleme serioase cu ea in ciuda faptului ca s-a luptat cu niste pesti imensi si daca nu s-ar fi intamplat faza cu frana nu puteam sa ii reprosez prea multe. Asta este … ramane de vazut ce e de facut dupa concediu. si da, Saragosa-ul imi plae pana acum si nu am nimic de spus la adresa ei ... ramane sa dovedeasca in timp de ce e in stare.


si cum concediul s-a dus :zid: azi m-am pus sa vad cum sta treaba. Asa ca, cu ceva noroc am rezolvat Advantage-ul de 3500 (se potriveste piesa de la o Tierra :ochi: ) care va lua pe moment locul Arctica-i pana ma decid ce fac cu ea. jucandu-ma in casa la rece cu ea (am fost nevoit sa destrang frana cu patentul si tamburul nu reuseam sa il misc) am remarcat ca nu se mai strange frana :doarecapu: ... o mai bazai zilele care urmeaza si vad daca ii mai dau vreo sansa.

frumosi somnii Mane ... imi este dor de unul ... :buaaaah:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 062

duminică, 1. septembrie 2013, 12:56

dupa o frumoasa gherla data miercuri impreuna cu Mane81, cand de fapt am pescuit doar vreo ora jumate datorita mutarii gemaniei pe malul Po-ului :nervos: ieri am bagat un mic maraton de pescuit.

la ora 9 jumate dimineata eram in primul loc si lansam prima naluca in apa. la ora 4 jumate dupa-masa eram in al 5-lea loc, la mai bine de 80 de km distanta fata de locul in care am inceput si capturi fix zero. era incredibil cat de morti erau pestii indiferent de nalucile sau locurile incercate.

la un telefon aflu ca vine si Mane la un pescuit de seara si pana sa ajunga el reusesc cu greu sa pacalesc un avat cat de cat plus un clenut (e primul pe care il prind pe Po):





incepea sa se inopteze si alti pesti se lasau asteptati. cand sperantele tindeau spre zero, o urmarire pana in mal pe care am reusit sa o vad avea sa mai spele putin din partida ratata de care am avut parte. astfel, in vreo 15 minute au mai iesit pe mal vreo 3 dintr-astia (si Mane unul, care nu a apucat sa fie pozat):

doi mai micuti:





si unul mai frumos:



intrati toti pe acelasi vobler (merci Attila :ochi: ) care din pacate a si ramas pe fundul Po-ului in cautarea dintosilor.

somnii s-au lasat asteptati si am reusit sa pescuim pana pe la vreo 10 jumate, cand dezamagiti am impachetat bagajele si ne-am tirat ...

poate data viitoare va fi mai bine ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 063

duminică, 1. septembrie 2013, 13:01

:apl: Felicitari, frumosi dintzosii!
"Poate nu mai are Po-ul peste, la fel ca Dunarea..." :gandesc:

Sunt perioade in care pestii sunt complet "morti", dar pt aceste perioade, ati prins bine!!! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 064

duminică, 1. septembrie 2013, 13:02

dupa o frumoasa gherla data miercuri impreuna cu Mane81...

...adica, gherla in sensul ca nu ati prins nimica? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

1 065

duminică, 1. septembrie 2013, 13:14

trati toti pe acelasi vobler (merci Attila :ochi: ) care din pacate a si ramas pe fundul Po-ului in cautarea dintosilor.

Trebuia sa iti fi ales mai multe :)). Acum iar ar ramas fara portocale!! :)
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1 066

duminică, 1. septembrie 2013, 19:02

@anem

Bravo omule ,oricum ati prins salau! :apl: Stii ca este pestele care ma "omoara" ...La RNR ...Bune voblere si mai ales culorile alea pentru noapte sunt beton! Trebuia sa zici ca ai nevoie ca in seara asta cumnatu a intrat in Italia :) Trebuie sa incerci sa dai si cu Hardocre Drum ! Poate o sa-ti placa.

Ps:Mi-a placut aia cu Germania mutata pe Po! :rizi: Las'ca voi pescuiti tot anul ,mai dau si nemtii in concediu macar ...

In rest , fire ! :noroc:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 067

luni, 2. septembrie 2013, 09:56

:apl: Felicitari, frumosi dintzosii!
"Poate nu mai are Po-ul peste, la fel ca Dunarea..." :gandesc:

Sunt perioade in care pestii sunt complet "morti", dar pt aceste perioade, ati prins bine!!! :noroc:


merci Zoran … cat despre inactivitatea pestilor si prezenta lor in apa. Inteleg ca sunt perioade in care merge prost pestele sau deloc doar ca pe Dunare (zona de CS) aceste perioade de regula sunt cam tot anul … adica vorbesc cu alti amici si ma tin la curent cu ce prind, iar rezultatele sunt de la an la an tot mai proaste, deci imi mentin parerea ca Dunarea e doar o umbra a ceea ce a fost in urma cu ceva ani.

dupa o frumoasa gherla data miercuri impreuna cu Mane81...

...adica, gherla in sensul ca nu ati prins nimica? :gandesc:


da :rizi: … nici macar un atac sau rateu nu am avut. Am pescuit foarte putin pentru ca mai mult ne-am plimbat sa gasim un loc sa aruncam o naluca in apa. Totul era plin de nemti pentru ca Po-ul crescuse bine de tot cu vreo 2 zile inainte si e stiut faptul ca daca pe Po sunt conditii OK de dat la somn totul se umple de nemti. Sambata de exemplu puteam sa numar pe degetele unei maini de cati pescari am dat pe maluri … si am fost intr-o gramada de locuri.

trati toti pe acelasi vobler (merci Attila :ochi: ) care din pacate a si ramas pe fundul Po-ului in cautarea dintosilor.

Trebuia sa iti fi ales mai multe :)). Acum iar ar ramas fara portocale!! :)


Acum iti dau dreptate :rizi: … inca mai am vreo 4 bucati dar nicicare dintre ele nu e in culoarea asta … si stii foarte bine pasiunea mea pentru “portocale”. Mi ciuda ca am reusit sa il pierd pentru ca din cate ma uit pe net, culoarea aia nu se mai face :nervos:

@anem

Bravo omule ,oricum ati prins salau! :apl: Stii ca este pestele care ma "omoara" ...La RNR ...Bune voblere si mai ales culorile alea pentru noapte sunt beton! Trebuia sa zici ca ai nevoie ca in seara asta cumnatu a intrat in Italia :) Trebuie sa incerci sa dai si cu Hardocre Drum ! Poate o sa-ti placa.

Ps:Mi-a placut aia cu Germania mutata pe Po! :rizi: Las'ca voi pescuiti tot anul ,mai dau si nemtii in concediu macar ...

In rest , fire ! :noroc:


Merci Zamfi. Da … par a fi OK RNR-urile … nu am insistat mult timp cu ele (sincer nu prea le suportam) dar incet incet si-au facut loc intr-un compartiment din trusa. Hardcore-ul nu l-am incercat (am auzit din mai multe surse ca sunt foarte OK) … nu am unde sa dau de el si iti spun sincer ca nici de-al naibi nu vreau sa cumpar de pe la nu stiu ce bisnitari prezenti pe alte forumuri. Pana dau de unul continui sa folosesc alte vibe-uri ce le am prin cutii :bravo:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 068

marți, 10. septembrie 2013, 07:02

:salut: ,
aseara pe vant si ploaie am reusit sa prind unul de ...80 cm si Erwin a dat contra in gol la unul ...gros tare pe ecran. Firul a luato nu in jos, ci in jos - stanga, si atunci Erwin s-a ridicat in picioare si s-o intors...ca sa poa sa contreze... Na, se mai intampla.
In drum spre rampa, era deja intuneric. La 20:30 era bezna-bazna. Insa abia atunci a inceput activitatea adevarata, somni mari urcau agale la momeala si doar unul a ciupit usor de rame. Foarte multa activitate dupa lasarea serii. Pesti-momeala nu am avut, dar cred ca cu peste viu dupa lasarea serii s-ar putea intampla ceva.
Mai vedem si zilele urmatoare.

PS: nu am facut poze deoarece ploua si ne cam grabeam sa plecam.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

1 069

marți, 10. septembrie 2013, 09:32

Foarte multa activitate dupa lasarea serii.
Nu pot da sfaturi la gradinar!!! :nu: dar :idee: ia la tine ceva woblere si gume ! mai sti ? :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 070

marți, 10. septembrie 2013, 09:38

Zorane ... trebuia sa mai ramaneti pe acolo macar vreo ora (chiar daca ploua) pentru ca sansele de a lua unul frumos cresteau odata cu activitatea lor.

si cum zicea si Dan ... luati si ceva voblere cu voi. dar mare grija, pentru ca odata simtita lovitura somnului in vobler s-ar putea sa creeze dependenta si sa uiti de clonc sau stationar :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 133

Membru din: 14. februarie 2013

Locație: Bucuresti - Onesti

Profesia: Student, liber-profesionist

  • Scrie un mesaj privat

1 071

miercuri, 11. septembrie 2013, 16:28

Duminica am avut placerea sa il cunosc pe Cornel, alaturi de care am fost la pescuit la stiuca. :prieteni:
S-au prins mai multe marlite, doar vreo doua mai ... rasarite, dintre care doar una adusa pana la barca.
Video
-

Video

Always C&R

IonutFishing

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

1 072

miercuri, 11. septembrie 2013, 16:56

Si noi am fost incantati de companie. Abia astept pe urmatoarea ca am ramas cu restante :prieteni:
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

1 073

miercuri, 11. septembrie 2013, 17:46

deci pana la urma merge filmarea fara probleme:)

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 074

miercuri, 11. septembrie 2013, 18:04

Dupa cum se vede, DA! :apl: Felicitari pt capturi si iesirea reusita!
O apa tare interesanta aveti acolo... :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 133

Membru din: 14. februarie 2013

Locație: Bucuresti - Onesti

Profesia: Student, liber-profesionist

  • Scrie un mesaj privat

1 075

miercuri, 11. septembrie 2013, 20:29

@cornel ... vine urmatoarea...cu pasi repezi :bucuros2:

@adi, camera a avut unele probleme deoarece, cum spuneam, am folosit-o in 1080p iar viteza de scriere a cardului este prea mica, insa am incercat sa tai din filmari atat cat sa nu se observe prea mult...

@Zoran multumesc frumos!
Always C&R

IonutFishing

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

1 076

miercuri, 11. septembrie 2013, 20:34

Hai sa vina ca azi m-am mai facut cu un combo de baitcasting mh pentru stiuca si vreau sa vad cum merge.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

Răspunsuri: 133

Membru din: 14. februarie 2013

Locație: Bucuresti - Onesti

Profesia: Student, liber-profesionist

  • Scrie un mesaj privat

1 077

miercuri, 11. septembrie 2013, 20:45

Hai sa vina ca azi m-am mai facut cu un combo de baitcasting mh pentru stiuca si vreau sa vad cum merge.

:buaaaah:
Ce fain suna, la de astea inversate nu am incercat ... inca. :rizi:
pana una alta, tre` sa-mi refac stocu` de prinzatoare, sa prind vreo doua zile libere, fara examene sa am timp sa umblu
Always C&R

IonutFishing

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

1 078

miercuri, 11. septembrie 2013, 20:51

Hai sa vina ca azi m-am mai facut cu un combo de baitcasting mh pentru stiuca si vreau sa vad cum merge.

:buaaaah:
Ce fain suna, la de astea inversate nu am incercat ... inca. :rizi:
pana una alta, tre` sa-mi refac stocu` de prinzatoare, sa prind vreo doua zile libere, fara examene sa am timp sa umblu
Suna, da-i un pic complicat pana-mi dau mana dupa ea si e si de stanga. Sa vezi circ. :doarecapu:
Daca ajungi pe la en gros-uri sa ne anunti si pe noi sa luam mai multe impreuna.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 079

joi, 12. septembrie 2013, 09:08

frumos baieti la mai mari ... eu incet incet incep sa uit cum e sa prinzi un peste. se pare ca traversez cea mai proasta perioada de ceva timp incoace. am fost si azi-noapte sa vad daca dau de ceva somni si nu si-a facut simtita prezenta nici macar unul. parca pescuiam in fantana si in aceeasi situatie erau si vreo 4 grupuri de nemti cu care m-am intalnit pe maluri ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 133

Membru din: 14. februarie 2013

Locație: Bucuresti - Onesti

Profesia: Student, liber-profesionist

  • Scrie un mesaj privat

1 080

joi, 12. septembrie 2013, 11:34

Emil, exact asta ziceam si eu in urma cu vreo doua saptamani, nu am vazut coada de somn tot anul,nu stiu unde gresesc, ce gresesc,am incercat cu tot soiul de voblere,gume si linguri,dar unul nu am reusit sa prind.Sarituri de somn noaptea???Povesti!Am petrecut cateva nopti pe maul Siretului insa nu am am auzit sa rapeasca nici macar unul...Dinpacate pe Dunare nu am ajuns deloc anul asta,poate acolo altfel stateau treburile...In 6-7 partide de spinning la somn am reusit sa ma demoralizez complet...
Always C&R

IonutFishing