Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

1 001

joi, 1. august 2013, 13:20

As pune si filmuletzul,dar nu stiu cum sa-l incarc.
Gigi, daca ai filmul pe youtube deja, pune ID-ului lui intre doua taguri youtube.

Exemplu: daca filmuletul este de exemplu asta: youtube.com/watch?v=W6_3jYCZPUg atunci ID-ul lui este partea finala, adica "W6_3jYCZPUg".


Daca scrii asa: [youtub e]W6_3jYCZPUg[/youtub e]


O sa-ti apara filmul pe forum.
Am lasat un spatiu inainte de e-ul final de la youtube ca sa nu apara un film in loc de ce am scris. Elimina-l in situatii "reale". :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

1 002

joi, 1. august 2013, 16:25

Felicitări Anem! Frumos peste..... :apl:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1 003

joi, 1. august 2013, 18:16

@anem

Ca de obicei spectaculos!!! Ma bucur pentru tine si ma gandesc totusi ce ai simtit cand s-a duusss...Problema de mulineta ...ti-am zis cum am patit eu :doarecapu: In alta ordine de idei ,Ryobi facut de Tubertini sunt de toata jalea ...Am patit-o si eu! Clone de slaba calitate! :doarecapu:

Legat de voblere ...uite ce a ajuns azi la mine:



Cu multumiri sincere pentru colegul care le-a adus tocmai din ...Australia! :noroc: Sa vedem ce le poate pielea ca prea le lauda lumea...

1 004

joi, 1. august 2013, 18:51

Cu multumiri sincere pentru colegul care le-a adus tocmai din ...Australia! Sa vedem ce le poate pielea ca prea le lauda lumea

Pe ala de jos il am "virgin" de vreo tzshpe ani.Habar n-am avut ca e f bun.E lipit un pret pe cutie 790.000 lei :doarecapu: ...dar nu ma intrebati de prin ce magazin l-am cumparat...sunt curios sa aflu de la meseriasii in spinning ce rezultate o sa apara. :bravo:
:noroc:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

1 005

joi, 1. august 2013, 20:44

am desfacut-o si pe a lui Mane, i-am curatat putin discurile alea de frana dupa care (prin casa) totul parea OK.
:pauza: Incearca sa mai pui un disc intre rozeta si tambur in momentul stringeri la maxim al rozetei intra in contact cu tamburul) asta provoaca (autostrangerea ). Am patit fenomenul iar dupa punerea unei disc suplimentar sa rezolvat problema :ochi: .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

1 006

joi, 1. august 2013, 20:57

Cu multumiri sincere pentru colegul care le-a adus tocmai din ...Australia! Sa vedem ce le poate pielea ca prea le lauda lumea

Pe ala de jos il am "virgin" de vreo tzshpe ani.Habar n-am avut ca e f bun.E lipit un pret pe cutie 790.000 lei :doarecapu: ...dar nu ma intrebati de prin ce magazin l-am cumparat...sunt curios sa aflu de la meseriasii in spinning ce rezultate o sa apara. :bravo:
:noroc:


@ Cata probabil ai luat de la energofish, ei importau candva sau de la un magazin care se aproviziona de la ei ...
Pe "ala de jos" daca nu folosesti, cere un pret corect pe mp si trimite mie ... ii gasesc eu o intrebuintare ;)

@ Zamfi jindvickul merge atat la salau cat si la stiuca dar rezista fara dar si poate si la un somn mai imbracat, eu am prins si avat la el ...

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

1 007

joi, 1. august 2013, 22:07

eu raman fidel spoonbill :D viper n-am dar pana acu in jindvick nu mi-a dat nimic...
@anem, treci pe shimano twin power jdm
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 008

vineri, 2. august 2013, 05:34

@anem, treci pe shimano twin power jdm

Anem a trecut deja la mulinete ce se folosesc la tuna-spinning. Daca va da de somni ce o distrug si pe asta, atunci nu cred ca are prea multe de ales, printre care si Twin Power pg de 8000.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

1 009

vineri, 2. august 2013, 10:00

cred ca am citit povestirea de 4 ori, hipnotizat

dar....po si kenay king inseamna ceva. cum te-ai oprit tocmai la tubertini?
oricum, eu ma mir cum de a rezistat la asemenea solicitari

la nivelul tau, eu nu m-as uita decat de la stradic in sus. saragosa chiar e o mulineta beton

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1 010

vineri, 2. august 2013, 10:28

Zamfi … Jindivik-ul ala imi place mult de tot si pana acum am avut ceva activitate cu el. De Sandviper nu prea pot sa spun nimic pentru ca in ciuda faptului ca am vreo 2 si am pescuit destul de mult cu ele (anul trecut) nu am prins inca nimic. Eu am varianta aia Saltwater, dar cred ca singura diferenta consta in triple, adica al meu, chiar daca are 3 inele in care sa pui triplele are puse pe el doar 2 ceva mai mari (una in inelul dinspre cap si una in coada)

Bogdane … chiar daca Po-ul nu e la fel de aproape de tine, ai oricum de facut doar vreo 200 de km care pe autostrada ii faci imediat. Cu achizitionarea echipamentului ai terminat din cate am inteles … asa ca merita incercat.

Dane … o sa incerc atat varianta propusa de tine cat si o alta varianta ce mi-a trecut prin minte care are de-a face tot cu discurile alea. Am tot citit pe net de discuri de carbon si m-am decis sa vorbesc cu niste colegi de la lucru sa imi faca asa ceva din resturile ce le raman pe aici. Dar asta dupa concediu.

JohnnyBravo … partea aia cu JDM de la o vreme incoace nu mai imi spune nimic. Adica, am un Twinpower 2500FB JDM de care sunt dezamagit si Advantage-ul de 3500 tot JDM este si s-a rupt piesa aia. Pana la urma in ce sa mai ai incredere. Inca nu stiu ce se va intampla si ce va urma dupa arctica, balanta inclina tot mai mult spre un Capricorn 4500 VJ. Nici nu imi vine sa platesc 500 de euro pe o mulineta pe care o arunc in namol, dau cu ea de pietre sau zace in boscheti.

Marian … povestea Arcticai. Aveam nevoie destul de urgenta de o mulineta si am plecat la magazin sa iau Capricornul, acolo dupa ce am aflat ca POATE intr-o luna mi-l aduc am decis sa caut altceva. Am pus mana pe mai multe mulineta, incepand cu TwinPower FC si continuand cu Stradic-ul, Sustain-ul plus alte modele. Unele mi s-au parut prea scumpe, altele nu imi prezentau incredere si uite asa am ajuns la Arctica. Pana la faza de acum 2 zile nu am avut probleme serioase cu ea in ciuda faptului ca s-a luptat cu niste pesti imensi si daca nu s-ar fi intamplat faza cu frana nu puteam sa ii reprosez prea multe. Asta este … ramane de vazut ce e de facut dupa concediu. si da, Saragosa-ul imi plae pana acum si nu am nimic de spus la adresa ei ... ramane sa dovedeasca in timp de ce e in stare.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 011

vineri, 2. august 2013, 14:34

Pana la urma in ce sa mai ai incredere.

Twin Power 8000 PG :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

1 012

vineri, 2. august 2013, 15:07

o sa incerc atat varianta propusa de tine cat si o alta varianta ce mi-a trecut prin minte care are de-a face tot cu discurile alea.
Mai pune un disc putin mai gros nu neaparat din carbon (punel intre celelalte) sa nu fie nici prima, nici ultima. Probabil ca ai joc si pe ax la solicitare mare de ajunge sa se autostranga :gandesc: .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

1 013

vineri, 2. august 2013, 15:08

Da anem am terminat. Acei km nu sunt o problema pt mne. Timp necesar sa fie. O sa încerc wekendu ăsta sa dau o fuga pentru ca sunt tare nerăbdător s pun la încercare echipamentul. Încă o dta mult
tumesc de informații anem.. :ciao:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

1 014

vineri, 2. august 2013, 15:32

pun la încercare echipamentul.
Bogdane! bat, mulineta, sa le stapinesti sanatos ! dar ce pui la capatul firului? :nunteleg: ca fara un vobler nu merge :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

1 015

vineri, 2. august 2013, 16:21

Avem evem de toate. Oscilante, voblere, twisteree. În fiecare săptămână achiziționez câte ceva. Și ușor ușor mă pun pe picioare. Ultima achiziție un rapala x-rap magnum divebait-20 feet de 14 cm. Ce părere ai despre el?
:ciao:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

1 016

vineri, 2. august 2013, 16:44

rapala x-rap magnum divebait-20 feet de 14 cm. Ce părere ai despre el?
Bogdane nu am folosit x-rap magnum !eu sunt fan Rapala !m-am orientat doar pe 3 modele de la Rapala:

1Shadrap SSR HS
2Deep taildancer TDD HS iar pe vremuri mai erau Fatrap de 5 ,si 7, pe nu se mai fac :nunteleg:
3Jointed shadrap JSR HS
Pentru ca esti la inceput mare grija cu achizitiile :pescari stiu ce spun,peste un tip si tu o sa-mi dai dreptate :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

1 017

vineri, 2. august 2013, 17:05

Și acesta este tot un rapala cu o bătaie foarte puternica s coboară pana la 6 metri. Încerc sa eu sa culeg informații de la cei mai experimentați entati de pe forum și ușor ușor o sa completez și eu trusa. La tine în trusa ce ar fi de nelipsit intr-o partidă de pescuit la somn?
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

1 018

vineri, 2. august 2013, 17:18


acesta este tot un rapala cu o bătaie foarte puternica s coboară pana la 6 metri.
Bogdane singurul lucru care a-mi lipseste la ora asta e Norocul :rizi: :rizi: :rizi: nu am timp de pescuit DAR :bucuros2:

Imformatia pentru tine am transmiso mai devreme :pentru salau de 5 cm
pentru somn de la 5cm in sus :pauza:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

rooney

Biban

Răspunsuri: 139

Membru din: 22. aprilie 2012

Locație: satu mare

  • Scrie un mesaj privat

1 019

vineri, 2. august 2013, 18:49

minunata captura Anem.pacat de mulineta dar din pacate nu poti sti ce animal iti intra la pescuit si abia atunci poti afla ce poate echipamentul si ce nu.



Invinge durerea,
razi cat se poate,
caci tot la zi
ajunge si cea mai
lunga noapte
,,William Shakespeare,,

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

1 020

vineri, 2. august 2013, 21:05

@anem, am uitat sa zic...esti sigur ca pe primul nu l-ai pierdut din cauza triplelor prea groase? :)))
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"