Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

81

sâmbătă, 9. iunie 2012, 13:52

Bravo Anem, frumos peste!
In Germania, ce se mai prinde pe aici pe colo, sunt muscatzi de la jocul de depus ca le curge sangele... dar se mai prind care nu au semne deloc! Deci nu depun toti deodata.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

82

sâmbătă, 9. iunie 2012, 21:22

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 14:37)


anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

83

luni, 11. iunie 2012, 09:30

Bravo Anem, frumos peste!
In Germania, ce se mai prinde pe aici pe colo, sunt muscatzi de la jocul de depus ca le curge sangele... dar se mai prind care nu au semne deloc! Deci nu depun toti deodata.


multam, nu stiu cum se face dar in ultima vreme vad ca tot dau de salau :zid: ... macar de ar fi avati :zambet: . Nu stiu ce se intampla exact dar sunt aproape sigur ca au inceput sa depuna pentru ca sunt foarte foarte apatici ...

In Romania, depunerea somnului se produce in perioada 15 mai - 15 iunie de obicei, insa datorita nivelului apelor, temperaturilor precum si a turbiditatii aceste date se pot decala. In perioada de boiste (depunere) somnul este deosebit de vulnerabil, acesta aproape ca refuza hrana, insa este deosebit de agresiv fata de intrusii din zona cuibului (chiar si un wobler).


teoretic pe aici ar trebui sa depuna ceva mai repede pentru ca apa e mai calda decat pe dunare dar anul asta din cauza apelor foarte mari si tulburi cred ca si-au amanat depusul cu cateva saptamani si exact in perioada asta depun. nu ma voi pune sa le caut cuiburile si sa ii pescuiesc de acolo pentru ca nu sunt tocmai convins ca dupa eliberare somnul se va intoarce la locul lui in felul asta cuibul ramanand prada altor pradatori de icre ... ii las pe aia in pace si voi continua sa ii caut pe cei care ori si-au terminat treburile ori nu au inceput inca ...

dupa ce vineri noaptea am stat toata noaptea la pescuit si am prins doar salaul ala sambata am repetat figura. de data asta am bagat o iesire cu mane81 de aici de pe forum (baiat de nota 10 :bravo: ). am fost sa cautam somnul doar la spinning (mane81 la prima lui partida in felul asta) in vreo 4 locuri diferite atat pe Po cat si pe Mincio. am pescuit de pe la vreo 6:30-7 pana a doua zi la ora 7 dimineata. in primele 3 locuri incercate chiar daca aratau foarte promitator nu am avut parte deloc de activitate cu exceptia unei lovituri destul de anemice intr-un shad. in cel de-al 4-lea loc am si pescuit cel mai mult (vreo 6-7 ore) si aici eu am mai avut parte de un atac in timp ce mane81 a prins un somn african mic la un vobler de 13cm :rizi: si un rateu de toata frumusetea la suprafata apei nereusind sa intepe cum trebuie dintr-un motiv sau altul. atacul si rateul l-am auzit si vazut de la mai bine de 40 de metri de el. activitate a fost ceva pe acolo, am vazut mai multi somni dar nu au vrut sa colaboreze deloc ... sa speram ca data viitoare.

ps : felicitari mane81pentru primul peste la spinning :ochi: ... cu siguranta vor urma si altii ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

84

luni, 11. iunie 2012, 10:06

Salut la toata lumea.Am spart gheata la spinning :bucuros2: si sunt convins ca o sa mai vina si altii in felul asta.A fost ceva activitate in locul acela Anem(am vazut cel putin 5 mustaciosi frumosi).Ma uit pe internet sa-mi cumpar undita si mulineta de spinning, dar e totul nou pentru mine. :ciao:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

85

luni, 11. iunie 2012, 19:06

Salut Mane,
Bravo pt captura! :apl: African sau nu, tot somn e, dar sunt convins ca vor veni si cei europeni. :pescuit:

Daca iti cumperi lanseta de spinning pt somn pe riul Po, grija mare ce iti cumperi, somnii acolo sunt gigantici! Nu are rost sa incerci sa testezi si sa cauti granitzele posibilului, toate acestea au fost deja incercate de mii de ori si majoritatea au dat-o in bara si s-au enervat de citeva ori :zid: , schimbind 3 - 4 seturi de linii spinning pina au ajuns la linia cu care sa poata drill-ui sau sa intepe si un somn de +2 metri fara probleme. Iti recomand o lanseta tare (min. 150 grame actiune, cu lansete mai slabe nu reusesti sa-l intepi calumea si nici sa-l obosesti in timp util), fir textil de 0,35 (cca. 60 lbs), o mulineta pe cinste, forfach 100 kg, noknot si carabine tari, si sa nu uiti sa schimbi ancorele si inelele la naluci (f important).

Ce mai, daca te apuci acolo de spinning, trebuie sa te astepti ca oricind sa poata sa-ti intre somn de 100 de kg, asa cum este peste tot, si pe Rin, si pe Dunare, si pe Ebro, si in orice apa unde este somn, inclusiv Mures, Olt, Prut… somn pe care trebuie sa-l drill-uiesti repede sa nu-ti intre in cioate sau sa se elibereze din carlig dupa 20 de minute indelungate de drill...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

86

marți, 12. iunie 2012, 06:52

Salut la toata lumea.Zoran mi-am dat seama de ceva timp ca nu e de gluma cu pescuitul la somn, in sensul ca trebuie sa ai lanseta, mulineta si fir de calitate.Nu trebuie transcurat nimic cand e vorba de mustaciosi.Stiu ca pe Po pot sa dau peste aceia de 100kg, insa imi e frica sa nu cumpar ceva prea heavy si sa oboseasca mana prea repede, sau sa fie prea light si sa nu faca fata.Spinningul e un taram necunoscut pentru mine. :ciao:

87

marți, 12. iunie 2012, 07:46

Salut la toata lumea.Zoran mi-am dat seama de ceva timp ca nu e de gluma cu pescuitul la somn, in sensul ca trebuie sa ai lanseta, mulineta si fir de calitate.Nu trebuie transcurat nimic cand e vorba de mustaciosi.Stiu ca pe Po pot sa dau peste aceia de 100kg, insa imi e frica sa nu cumpar ceva prea heavy si sa oboseasca mana prea repede, sau sa fie prea light si sa nu faca fata.Spinningul e un taram necunoscut pentru mine. :ciao:


Mane, pe Po echipament prea heavy nu exista ! ... asta bineinteles daca dai dupa somn, sa fie usor si de" calitate" este o utopie ... ceva ca sa tina "trebuie sa aiba material de calitate in el " si materialul are greutatea lui...
Cu somnul nu e de jucat daca vrei sa pescuiesti la aceasta specie, mai bine faci sacrificii si cumpari echipament adecvat, decat sa ai rateuri dupa rateuri ...

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

88

marți, 12. iunie 2012, 07:48

Salut Mane,
scuze ca am facut recomandari fara sa fiu intrebat, dar ma simt indatorat, nu pot sa te las sa dai mai intii cu capu-n zid ca dupa aceea sa iti reprosez "...pai daca n-ai intrebat?"
Tu insa sa faci asa cum crezi tu de cuviinta, insa cu o lanseta de 100 de grame ii pierzi pe majoritatea de +2 metri, drill-ul fiind prea lung sau contra nu este contra...
Nici la pescuitul stationar nu se mai recurge la lansete sub 200 de grame actiune exact din aceasta cauza. Dar sunt multi pescari de crap care incearca in continuare... :nunteleg:
Pentru mine nu este o smecherie sa dau la spinning 6-7 ore intr-una, si cind imi intra un "trenulet" (asa cum le spune Kzoli) sa nu il pot scoate. Mai bine dau 1 ora intr-un loc, imi odihnesc mina in timp ce schimb locul... in locul nou inca 1 ora, apoi iara schimb locul... si tot asa. Macar ai siguranta si satisfactia finala!

Dar inca o data: tu insa sa faci asa cum crezi tu ca e mai bine... :pescuit:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

89

marți, 12. iunie 2012, 10:51

cu o lanseta buna ce arunca pana in 150 de grame plus o mulineta de 5000 sunt de parere ca ar face fata linistit aproape oricarei situatii. nici nu are rost o lanseta ce arunca pana in 250-300 de grame care iti rupe mana si cu care nici nu simti un somn de 15-20 de kg. pana la urma una dintre placerile pescuitului il reprezinta chiar drilul pe care e clar ca il omori pescuind cu ceva supradimensionat.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

90

marți, 12. iunie 2012, 12:20

cu o lanseta buna ce arunca pana in 150 de grame plus o mulineta de 5000 sunt de parere ca ar face fata linistit aproape oricarei situatii. nici nu are rost o lanseta ce arunca pana in 250-300 de grame care iti rupe mana si cu care nici nu simti un somn de 15-20 de kg. pana la urma una dintre placerile pescuitului il reprezinta chiar drilul pe care e clar ca il omori pescuind cu ceva supradimensionat.


Adica o lanseta de 150 grame actiune, sau o lanseta de 100-120 grame actiune, dar cu care poti lansa 150 de grame?

Cit despre lansete de 300 grame, am avut deja pt stationar, si pot sa-ti spun ca si somni de 15-20 de kg faceau drilluri super, si ii simteam bine in lanseta. Am scos si de 2,15 metri, dar acolo aproape se indrepta lanseta. Mai raminea doar in cotor curbata. Am reusit sa-l scot, cu greu, insa dupa acea experienta am trecut la lansete de 500 grame si 1000 grame stationar.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

91

marți, 12. iunie 2012, 12:52

Zoran … din nou se ajunge la aceleasi discutii, pe de-o parte cei care sunt de parere ca sunt necesari neaparat araci pentru a scoate somnii si placerea pescuitului dispare datorita umarului dislocat dupa doar 2 ore de pescuit :rizi: si cei care considera ca sunt lansete mai usoare, care arunca mai putin dar care au suficienta putere pentru a trage de un somn rasarit.

Am vorbit cu mane81 destul de mult pe tema asta si el prefera sa pescuiasca cu chestii mai grele pentru siguranta ... tocmai din motivul asta am scris mai sus de o lanseta ce arunca 150 de grame (scrisi pe lanseta ca de fapt sunt putine care duc atata sau depasesc) cand e clar ca eu prefer sa ma chinui putin mai mult in dril decat sa imi omor placerea de a pescui rupandu-mi mana timp de 8-10 ore.

Am mai zis ... nu greutatea pe care e in stare sa o lanseze un bat defineste puterea lui. Te asigur ca sunt lansete care sunt declarate ca arunca pana in 50-80 de grame care sunt cel putin la fel de puternice ca alte lansete ce duc pana 100-120 de grame dar care nu iti fac praf umarul dupa mai putin de o ora si cu care reusesti sa te descurci mult mai bine cu artificiale mai usoare. Si ca sa nu dau exemplu din nou lanseta pe care o folosesc intreaba utilizatorii de Berkley Pulse ce arunca pana in 50 de grame de ce e in stare lanseta aia :ochi: la fel cum poti intreba posesorii de Trabucco Syncron (cred ca asa se numea modelul) care arunca pana in vreo 80 de grame ... si exemplele pot continua. In comparatie iti pot spune ca Beastmaster-ele de la Shimano de exemplu sunt date ca 50-100 si se cam chinuie sa arunce chestii ce depasesc 60 de grame ca sa nu mai vorbesc cum fac in curent cu un vobler mai gras si cu barbeta mai mare si cam in aceeasi oala e si Shimano Nexave ce e dat ca arunca pana in 125 de grame.

Discutia poate ar fi mai bine sa fie continuata pe topicul de lansete :ochi:

ps : cine pescuieste cu lansete ce arunca pana in 200 de grame, textile de 80-100lb si mulinete de 8000 il rog sa ma lamureasca si pe mine cum arunca de exemplu un Jointed de 13cm de la Rapala care e clasic in pescuitul somnului sau cum reuseste sa “lucreze” voblerul ... multumesc.

pps: Zoran, sunt lansete de la X-Zoga (pomenesc firma pentru ca o sti) care arunca pana in 100 de grame (declarat) si totusi au suficienta forta pentru a trage de pesti marini (care de la o anumita greutate sunt mai “rai” decat somnii) si au scos nenumarati somni de peste 2m ... asta cum o explici?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

92

marți, 12. iunie 2012, 13:55

Nu se mai ajunge Anem la aceste discutii, cel putin din partea mea, eu ma voi abtzine.
:bravo:
Dar nici nu voi compara vreo-data drill-uri de pesti marini cu lansete light, drill-uri de 30 - 50 de minute, dintr-o apa libera, fara obstacole, lipsit de curentii raului, din barca... cu drill-uri de somni, efectuate de pe mal, in rau, plin de radacini, tufe si copaci in apa...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

93

marți, 12. iunie 2012, 14:38

Nu se mai ajunge Anem la aceste discutii, cel putin din partea mea, eu ma voi abtzine.
:bravo:


:bravo: ... si eu ma voi abtine chiar daca de multe ori discutiile erau constructive si mai ieseau la iveala anumite avantaje sau dezavantaje din ambele parti :ochi:


Dar nici nu voi compara vreo-data drill-uri de pesti marini cu lansete light, drill-uri de 30 - 50 de minute, dintr-o apa libera, fara obstacole, lipsit de curentii raului, din barca... cu drill-uri de somni, efectuate de pe mal, in rau, plin de radacini, tufe si copaci in apa...


sti prea bine ca X-Zoga-urile alea au scos o gramada de somni si sunt laudate prin mai multe locuri. tocmai pe motivul asta ai pus si tu mana pe una pentru a o incerca la spinning dar in care nu prea ai incredere sa o folosesti tocmai datorita acelei plaje de greutati pe care le poate arunca. ia lanseta si da-i cu ea la somn si dupa ce vei prinde 3 pesti cu ea o sa te rog sa iti dai cu parerea in privinta rezervei de putere pe care o are ... :bravo:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

94

marți, 12. iunie 2012, 15:24

Lanseta X-Zoga ce am luato eu este de fapt folosita de majoritatea pt salau. Cind am cumparat-o l-am intrebat pe importatorul X-Zoga daca stie pe cineva care a prins somn cu lanseta mea, pt ca eu as vrea sa o incerc si la somn. Mi-a spus sa nici nu ma gandesc, pt asta are lanseta X-Zoga de 180 grame actiune. Costa insa in jur de 275,- euro, asa ca, am lasat-o in rastel.

Eu totusi o voi folosi si la spinning la somn din barca, pe Rin, in locurile curate, fara agatatori de nici un fel! :noroc: ...insa pe Po, Ebro sau Dunare de pe mal, never!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

95

marți, 12. iunie 2012, 16:52

chiar daca ti-am trimis si pe privat cred ca ar fi OK pentru eventuali doritori de X-Zoga Mastery pana in 100 de grame sa urmareasca testele facute de baietii din link-ul de mai jos:
XZOGA MASTERY S80H2

la 75 de grame se pare ca incepe sa moara ... iar ulterior mai cautand pe net am dat de o informatie tare interesanta. de fapt cei de la X-Zoga precizeaza greutatea maxima pe care o poate lansa lanseta respectiva ei totusi recomandand-o pentru greutati mai mici, sa cum se vede mai jos ... lanseta e data ca duce pana in 250 de grame dar se recomanda a se folosi artificiale intre 50 -150 de grame :
X-ZOGA TAKA PI-7525
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

96

marți, 12. iunie 2012, 17:32

Mah ,eu ca de obicei n-am ce face si trebe sa-i tin partea lui anem :drac2: Desi am avut episodul care l-am avut de curand ...Dar ce satisfactie totusi sa tragi de un somotel cu un bat de 50g+! Pur si simplu superb! Sigur, dupa gustul meu ...Cu un bat de 150g+ nu cred ca reuseam sa arunc J11 mai mult de 10 m. si tot nu cred ca-l scoteam ca mi-a dezdoit ancorele ...Asa am ramas cu un "orgasm" de cca 15 min! :buaaaah: Vorba lui Caragiu ,stiti voi: "Viata, ba Viata ..."
Ca sa fiu sincer insa ,am simtit ca batul era la limita ...



Ps:oare ce ma fac in seara asta ca merg un pic la Mures ,pe la 21 si dau cu J 13 !!! :bucuros2:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

97

marți, 12. iunie 2012, 20:34

...Asa am ramas cu un "orgasm" de cca 15 min! ...


:nunteleg: , si ce-i cu somnii ce rup si trebuie sa inoate cu ancorele-n gura sau cu woblerele-n gat, din cauza liniilor ce rezista la max. 20 de kg? Pacat ca partea asta nu o vedeti ca tragica. Febra musculara din bratze trece repede, fiti siguri de asta.

Ps:oare ce ma fac in seara asta ca merg un pic la Mures ,pe la 21 si dau cu J 13 !!!


:gandesc: ... daca mergi tot cu lanseta de 50 de grame si ai norocul de un gabarit asemanator, nu cred ca-l vei scoate. Si daca lanseta nu se va rupe, nu-l vei putea obosi nici dupa 1 ora. Dar sa vedem, m-as bucura daca revi cu o poza in care tu te vezi pitic, si somnul va fi un Guliver :bravo:

... lanseta e data ca duce pana in 250 de grame dar se recomanda a se folosi artificiale intre 50 -150 de grame :
X-ZOGA TAKA PI-7525


Lanseta e folosita f mult la spinning la somn:
Pret - in jur de 300 Euro
Lungime - 2,28 metri
Frina recomandata in drill - 5-6 kg
Frina maxima in drill - 10 kg
GREUTATEA lansetei - 375 grame!!!

Sunt lansete foarte bune in jur de 100 de euro care cintaresc chiar ceva sub 300 de grame.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

98

miercuri, 13. iunie 2012, 07:08

no coment

ieri dupa munca am facut o iesire, pe la ora 11 a lovit, e primul peste care a facut doar ce a vrut el, cred ca pentru mine era un record pesronal. la-m tinut in lanseta, vreo 20 de min, nu aveam cum sa il scot singur, pescuiam intr-un baraj, si in loc de mal era un dig de vreo 3-4 m, ud si cu muschi pe el, nu aveam cum sa il scot singur, am sunat un prieten sa vina, dar pana sa ajunga el a fost prea tarziu, si chiar daca ajungea nustiu daca il aduceam la mal, cand se apropia de 10-15 m de mal, parca turba, in final sa bagat dupa un dig si s-a ros firu, pun poze dupa ce ma trezesc cu locul.
Get Rich or Die Tryin'

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

99

miercuri, 13. iunie 2012, 07:52

Pacat... dar asta tot repet eu cu drill-urile ce dureaza o vesnicie! Drill-ul trebuie sa fie rapid si puternic, un somn de +2 m ia fir si cu rola la maxim strinsa (si la 10 kg frina), iar la mulinetele cu frina slaba sau lansete prea slabe, cind mai ai ghinion sa intre si in curent, nu reusesti sa-l obosesti in timp scurt.
Am avut acum vreo 4 ani niste Daiwa 5000 XT, foarte robuste. Insa nu am putut sub nici o forma sa tin somnul care mi-a intrat pe Dunare (pt cei ce stiu unde este, la Gaura cu musca), lua frina de parca nici nu exista, cu toate ca am avuto strinsa la maxim. Insa fiind o mulineta medie pina la buna pt pescuitul la crap, nu avea o frina asa de puternica ca si mulinetele ce se folosesc astazi la pescuitul somnului...(sau imi era defecta!?) Poate mulinetele moderne pt pescuit la crap au alt sistem de frina si sunt mai bune...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

100

miercuri, 13. iunie 2012, 08:54

ieri dupa munca am facut o iesire, pe la ora 11 a lovit, e primul peste care a facut doar ce a vrut el, cred ca pentru mine era un record pesronal. la-m tinut in lanseta, vreo 20 de min, nu aveam cum sa il scot singur, pescuiam intr-un baraj, si in loc de mal era un dig de vreo 3-4 m, ud si cu muschi pe el, nu aveam cum sa il scot singur, am sunat un prieten sa vina, dar pana sa ajunga el a fost prea tarziu, si chiar daca ajungea nustiu daca il aduceam la mal, cand se apropia de 10-15 m de mal, parca turba, in final sa bagat dupa un dig si s-a ros firu, pun poze dupa ce ma trezesc cu locul.


ohohohoho …. frumos, pacat ca nu a vrut sa iasa la o poza mai ales daca zici ca era pentru tine un nou record personal, si avand in vedere ca momentan esti la 2,45 (parca) atunci cu siguranta am fi vazut un peste frumos.

poti zice din curiozitate la ce echipament ti-a intrat ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm