Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

941

luni, 15. iulie 2013, 21:19

Treaba-i ca nu-s singuru` care a prins/vazut doar exemplare mici... se pare ca anu` asta-i putin atipic in zona noastra a Dunarii cel putin, ca si cote/evolutia nivelului, temperaturi etc.
:zambet: daca e plin de puiet e perfect,somni mari (reproducatori )si-au facut treaba :bucuros2: :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

942

luni, 15. iulie 2013, 21:23

Treaba-i ca nu-s singuru` care a prins/vazut doar exemplare mici... se pare ca anu` asta-i putin atipic in zona noastra a Dunarii cel putin, ca si cote/evolutia nivelului, temperaturi etc.
:zambet: daca e plin de puiet e perfect,soni mari (reproducatori )si-au facut treaba :bucuros2: :bravo:

:zambet: :ochi: :zambet: :ochi: :zambet: :ochi: :zambet: :ochi: :ciao:

2arul

Oblete

Răspunsuri: 13

Membru din: 12. iunie 2013

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

943

luni, 15. iulie 2013, 23:36

Un alt weekend pe Dunare cam cu acelasi rezultat: nesatisfacator. :)
Patru pui de somn, cel mai "mare" sub 2kg, cel mai mic, "record" personal, sticla de bere ii mare... cre` ca mai degraba cat un pahar de bere... da` o avut toata tripla in gura, nehalitu` dreq... :rizi: .
Cert este ca am jurat ca nu mai merg niciodata cu o singura momeala la mine... au venit, fara exagerare, zeci de somni la ramele pe care le aveam si n-au poftit...:zid: .
Partea buna-i ca somni sunt, partea proasta-i ca habar n-am unde-s aia mari ca n-am vazut niciunu`. :nunteleg:
Asa ca exemplu:



In zona Turnu Magurele la fel, in weekendul 5-7 am fost fortat sa pescuiesc numai cu peste viu (scobar) de peste 200g. Cum bagam buchet de rame sau coropisnite cum ma zapaceau somoteii pana in juma de kg, se prind cu zecile... :nunteleg:
Saptamana trecuta am zis sa incerc Giurgiu, aici alta poveste nici o trasatura in 2 zile, nici macar moace.. in schimb Dunarea a vrut sa-mi arate ca exista si altfel de "pescari" ceea ce credem ca e o creanga agatata si vine vreu la mal s-a dovedit a fi o bucata de plasa incurcata cu un plumb legat (parasuta cred) iar in ea in stare de putrefactie un somotel si 3 scobari la vreo 500g buc :nervos:

2 weekenduri capturi 0 :doarecapu:

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

944

marți, 16. iulie 2013, 00:01

A avut 1,86 m si 43 kg . Nu am avut prelata , am avut un prosop de paja pe care l-am luat ca sa stau jos pt a ma relaxa si in acelasi timp sa dau si dupa somn. Somnul l-am luat la vobler predatek boomerang ultradeep de 80 cm culoarea TF(tropical Frog) , lanseta folosita a fost una de la trabucco sincron WP 2,40 m lungime ,actiune 20-40 gr, fir textil de la berkley ultra cat de 0,30 parca nu mai stiu exact, mulineta daiwa procaster x 3000. Drillul a durat cam 35 de minute.

Stie cineva unde se mai gasesc aceste voblere in Romania pentru ca in Maramures am rascolit toate magazinele de 6 luni dar fara rezultat.Pe vremuri era Energofish-ul importataor de Predatec dar nu mai aduc. Caut predatec de foarte mult timp. Nici macar pe net nu le-am gasit.

vezi pe rapitori daca mai are mini_mic, eu mi-am facut stocul de la el iar unul l-am luat de pe haldorado.hu ( Műcsali / wobbler - Haldord horgsz ruhz )
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

945

marți, 16. iulie 2013, 00:14

pps: nu stiu ce aveau aseara somnii, dadeau foarte anemic in vobler … am avut peste 20 de atacuri (si nu erau ceva pasnici loviti cu voblerul), in unele cazuri am simtit cum a luat voblerul in gura (cand eram cu echipamentul de avat) si cand dadeam sa intep dadeam in gol. La fel si cu echipamentul de somn … :gandesc:

erau avati si nu somni, te-ai gandit la varianta asta? eu de mai multe ori...sau, erau puieti de somn.
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

946

marți, 16. iulie 2013, 00:19

si mai o varianta care ma roade pe mine, ancorele de pe predatek is prea groase si nu penetreaza cum trebuie gura somnului...m-am tot gandit sa pun ceva de genul ce e pe rapala...
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

947

marți, 16. iulie 2013, 04:43

si mai o varianta care ma roade pe mine, ancorele de pe predatek is prea groase si nu penetreaza cum trebuie gura somnului...m-am tot gandit sa pun ceva de genul ce e pe rapala...


Ancorele orig de pe Rapala se desfac. Daca, atunci astea-s excelente, dar nu ai voie sa strangi frana la max sau sa pui mana pe tambur: Owner ST-41BC 1/0 - ANGEL DOMÄNE
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

948

marți, 16. iulie 2013, 14:08

pps: nu stiu ce aveau aseara somnii, dadeau foarte anemic in vobler … am avut peste 20 de atacuri (si nu erau ceva pasnici loviti cu voblerul), in unele cazuri am simtit cum a luat voblerul in gura (cand eram cu echipamentul de avat) si cand dadeam sa intep dadeam in gol. La fel si cu echipamentul de somn … :gandesc:

erau avati si nu somni, te-ai gandit la varianta asta? eu de mai multe ori...sau, erau puieti de somn.


sincer ma indoiesc ca erau avati pentru ca pe aici de regula dupa ce se face intuneric avatii dispar de frica somnilor neavand nici un motiv sa ramana in zona din moment ce nu se hranesc noaptea. sunt insa toate sansele sa fi fost ceva pui de somn printre toate ciupiturile alea. mai trebuie pomenit ca printre ciupiturile alea mai erau si unele care imi duceau lanseta spre 90 de grade dupa care totul era liber :ochi:

si mai o varianta care ma roade pe mine, ancorele de pe predatek is prea groase si nu penetreaza cum trebuie gura somnului...m-am tot gandit sa pun ceva de genul ce e pe rapala...


daca ai o lanseta suficient de rigida inteapa suficient de bine si triplele originale de pe predatek. la felul in care arata cred ca sunt niste triple de la VMC carora le spune ceva de genul O'Shaughnessy din Permasteel (VMC 9626PS 4X) ca cele din poza:



de aici: Bassdozer : VMC 9626PS 4X-Strong Replacement Treble Hooks

sunt tepene bine de tot dar din pacate am observat ca li se toceste varful mult prea usor. am Owner ST51 pe anumite naluci de aproape 3 ani de zile si nu au nici cea mai mica problema la varf chiar daca am pescuit cu ele in toate conditiile posibile in timp ce pe anumite naluci am pus la inceputul anului niste VMC-uri ca alea de mai sus si dupa vreo 5-6 partide prin pietre varfurile erau departe de forma initiala. mai am cateva sute de bucati ca le-am luat pe nevazute dar dupa ce le termin cu siguranta nu voi mai lua ...

inclusiv ST51-urile sunt groase in carne dar au varful bine ascutit si nu se toceste la fel de usor. ST41 nu le-am folosit dar ST31 folosesc la avat atunci cand consider ca anumite voblere necesita niste triple mai tepene si mi se par foarte OK ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

949

marți, 16. iulie 2013, 19:21



inclusiv ST51-urile sunt groase in carne dar au varful bine ascutit si nu se toceste la fel de usor. ST41 nu le-am folosit dar ST31 folosesc la avat atunci cand consider ca anumite voblere necesita niste triple mai tepene si mi se par foarte OK ...


OWNER Stinger ST-41, 2/0 - model 5641-121, black chrome, am eu si folosesc la somn
mie unul imi par niste ancore bune spre foarte bune, pacat ca nu gasesc in tara sau la niste preturi mai ......."romanesti"

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

950

vineri, 19. iulie 2013, 08:46

aseara/noapte am bagat o iesire extrem de scurta sa vad daca nu dau de ceva somni activi. in primele 50 de minute, cat timp inca era lumina au iesit vreo 3 care nu au mai fost pozati plus doi ceva mai maricei:





iar dupa lasatul noptii totul parea mort in zona ... nu am vazut sau auzit nici macar o urma de somn, asa ca, vazand situatia nici nu m-am lungit prea mult pe acolo ... totusi, azi e zi de munca ...

ps: azi-noapte m-am bucurat teribil cand am vazut ca in ciuda faptului ca era noapte si in cursul saptamanii, a fost controlul pe apa … :bucuros2: :apl: :bravo:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

951

vineri, 19. iulie 2013, 22:36

......iar dupa lasatul noptii totul parea mort in zona ... nu am vazut sau auzit nici macar o urma de somn, asa ca, vazand situatia nici nu m-am lungit prea mult pe acolo ...


somnii erau sub apa totusi, chiar nu merita sa incerci? daca nu vezi activitate la suprafata, nu pescuiesti? nu incerci?!
intreb pt ca sunt curios, am mai auzit sa chiar am vazut acest stil de pescuit

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

952

vineri, 19. iulie 2013, 22:42

......iar dupa lasatul noptii totul parea mort in zona ... nu am vazut sau auzit nici macar o urma de somn, asa ca, vazand situatia nici nu m-am lungit prea mult pe acolo ...


somnii erau sub apa totusi, chiar nu merita sa incerci? daca nu vezi activitate la suprafata, nu pescuiesti? nu incerci?!
intreb pt ca sunt curios, am mai auzit sa chiar am vazut acest stil de pescuit


Adiwolf, de regula incerc si insist chiar daca nu vad activitate la suprafata (cu mai putina incredere intr-adevar) dar joi era in timpul saptamanii, eram frant de oboseala si a doua zi eram la lucru. Daca era activitate ma mai lungeam pana pe la vreo 12 ... asa am plecat pe la vreo 11.

Inainte, pescuind mult la avat si fiind obisnuit cu Dunarea, pescuiam si aici in acelasi mod. Mi-a trebuit vreun an de zile sa ma dezvat de la a avea incredere sa pescuiesc la avat daca nu vad activitate la suprafata ... mi se pare ca pe aici, avatul are un comportament mai diferit (pe Po, nu pe canalele care mai tin obleti) si trebuie sa il abordezi mai mult asemeni cleanului, lanseuri printre obstacole, oarecum la punct fix si nu neaparat lungi.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

953

vineri, 19. iulie 2013, 23:02

Inainte, pescuind mult la avat si fiind obisnuit cu Dunarea, pescuiam si aici in acelasi mod. Mi-a trebuit vreun an de zile sa ma dezvat de la a avea incredere sa pescuiesc la avat daca nu vad activitate la suprafata

Ai foarte mare dreptate :bravo: , Dunarea este mai "grea" in abordarea avatului, mult mai dificila......In schimb, "la trolling" pot aparea surprize placute, chiar daca nu vezi la suprafata "activitate" pe sute de metrii.Acolo la voi(IT) este cu totul altceva..... :apl: :apl:
:noroc:

954

sâmbătă, 20. iulie 2013, 07:38

si mai o varianta care ma roade pe mine, ancorele de pe predatek is prea groase si nu penetreaza cum trebuie gura somnului...m-am tot gandit sa pun ceva de genul ce e pe rapala...


Ancorele de la Predatek sunt ok, trebuie sa dai contra mai puternic sa penetreze dar tin bine pestele, daca folosesti ancore mai subtiri poti avea surpriza sa agate in os dar sa nu penetreze, tu simti in lanseta pestele si nu intepi inca odata si pana la urma pestele scapa inainte sa vrei ...

coste81

Biban

Răspunsuri: 173

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

955

duminică, 21. iulie 2013, 15:38

Ieri la o partida de pescuit pe Mures cu NeguraVoda13 a iesit acest mic monstrulet pe langa altii 2 mai micuti toti la buchet de rame cu pluta de grund.





Nu e foarte mare dar e un bun inceput.

Răspunsuri: 75

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bihor

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

956

duminică, 21. iulie 2013, 17:24

Frumos . Felicitari!
In ce zona pe Mures l-ai prins?

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

957

duminică, 21. iulie 2013, 18:48

Ieri la o partida de pescuit pe Mures cu NeguraVoda13 a iesit acest mic monstrulet pe langa altii 2 mai micuti toti la buchet de rame cu pluta de grund.





Nu e foarte mare dar e un bun inceput.


Bravo, foarte frumos :bravo:

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

958

duminică, 21. iulie 2013, 20:11

dupa ce saptamana trecuta am avut parte de o ancora indreptata, saptamana asta a iesit acesta...
IMG015


nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

959

duminică, 21. iulie 2013, 20:18

a doua zi a avut parte colegul meu de acesta....
IMG017



o intalnire de mult asteptata

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

960

duminică, 21. iulie 2013, 22:16

Frumos Nelutu, bravo si la mai mare :bravo: