Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 45

Membru din: 20. aprilie 2013

Locație: Varsi(PR) Italia, Piatra Neamt-Romania

Profesia: lucrez cu niste oameni minunati

  • Scrie un mesaj privat

861

duminică, 30. iunie 2013, 20:09

Faini avati, anem! O sa vina si somnii aia dupa ce se mai usuca malul de pe maluri dupa retragerea apei. Eu am o pauza din cauza masinii iar la "prieteni" nu apelez. Sper sa o rezolv intr-o saptamana. Apa cat de mult a scazut fata de saptamana trecuta? :apl:
"Natura ne aseamana iar educatia ne deosebeste"

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

862

luni, 1. iulie 2013, 09:12

Faini avati, anem! O sa vina si somnii aia dupa ce se mai usuca malul de pe maluri dupa retragerea apei. Eu am o pauza din cauza masinii iar la "prieteni" nu apelez. Sper sa o rezolv intr-o saptamana. Apa cat de mult a scazut fata de saptamana trecuta? :apl:


merci ... aia mai imbracati se pare ca nu au vrut, cel mai probabil cand va incepe sa se raceasca apa. anul asta a fost unul tare ciudat atat pe Po cat si pe alte rauri pe care le mai frecventez, incepand cu nivelul apei pana la temperaturile cu care avem de-a face atat in aer cat si in apa (suntem in iulie si in munti inca mai e zapada mare de tot, toate paraiele umflate in ultimul hal si toata apa aia ajunge in Po).

nu stiu sigur sa iti spun cu cat a scazut fata de saptamana trecuta pentru ca nu mai retin care era starea lui in urma cu o saptamana ... dar cred ca s-a dus in jos aproape 1 metru pe inaltime. (locul pe care il vizezi consider ca deja e accesibil :ochi: ... al nostru era ocupat de ceva nemti :zid: )
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 45

Membru din: 20. aprilie 2013

Locație: Varsi(PR) Italia, Piatra Neamt-Romania

Profesia: lucrez cu niste oameni minunati

  • Scrie un mesaj privat

863

luni, 1. iulie 2013, 18:55

merci ... aia mai imbracati se pare ca nu au vrut, cel mai probabil cand va incepe sa se raceasca apa. anul asta a fost unul tare ciudat atat pe Po cat si pe alte rauri pe care le mai frecventez, incepand cu nivelul apei pana la temperaturile cu care avem de-a face atat in aer cat si in apa (suntem in iulie si in munti inca mai e zapada mare de tot, toate paraiele umflate in ultimul hal si toata apa aia ajunge in Po).

nu stiu sigur sa iti spun cu cat a scazut fata de saptamana trecuta pentru ca nu mai retin care era starea lui in urma cu o saptamana ... dar cred ca s-a dus in jos aproape 1 metru pe inaltime. (locul pe care il vizezi consider ca deja e accesibil ... al nostru era ocupat de ceva nemti )


Multumesc de informatii anem. Unde merg eu nu prea ajung decat niste tipi din Rep.Moldova care braconeaza de pe mal la japca iar altii din barca cu niste dispozitive tip halau montate pe barca. Data viitoare cand ii intalnesc o sa incerc sa fac o poza sa o postez.
Pentru nivelul hidrologic de pe Po aveam adresa asta" stazioni.agenziapo.it" dar vad ca nu mai functiuneaza.
"Natura ne aseamana iar educatia ne deosebeste"

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

864

luni, 1. iulie 2013, 19:53

merci ... aia mai imbracati se pare ca nu au vrut, cel mai probabil cand va incepe sa se raceasca apa. anul asta a fost unul tare ciudat atat pe Po cat si pe alte rauri pe care le mai frecventez, incepand cu nivelul apei pana la temperaturile cu care avem de-a face atat in aer cat si in apa (suntem in iulie si in munti inca mai e zapada mare de tot, toate paraiele umflate in ultimul hal si toata apa aia ajunge in Po).

nu stiu sigur sa iti spun cu cat a scazut fata de saptamana trecuta pentru ca nu mai retin care era starea lui in urma cu o saptamana ... dar cred ca s-a dus in jos aproape 1 metru pe inaltime. (locul pe care il vizezi consider ca deja e accesibil ... al nostru era ocupat de ceva nemti )


Multumesc de informatii anem. Unde merg eu nu prea ajung decat niste tipi din Rep.Moldova care braconeaza de pe mal la japca iar altii din barca cu niste dispozitive tip halau montate pe barca. Data viitoare cand ii intalnesc o sa incerc sa fac o poza sa o postez.
Pentru nivelul hidrologic de pe Po aveam adresa asta" stazioni.agenziapo.it" dar vad ca nu mai functiuneaza.


cu placere, stiu de locul tau pt. ca mi-ai zis de el pe privat, asta e si motivul pt. care mi-am permis sa iti spun ca poti ajunge la el :ochi:

da, stiu ca nu mai merge site-ul cu cotele ... l-au mutat la adresa asta :

Monitoraggio idrografico AIPo

pe care o poti gasi si pe pagina portalului de la forumul asta, in partea dreapta la nivelul apelor. :bravo:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

865

vineri, 5. iulie 2013, 07:58




Ieri am avut o partida destul de ciudata..Dimineata a inceput relativ bine,cu exemplare precum cel din imagine..Driluri cu flickflack-uri prin aer,spiralarea dupa ancora.N-au lipsit nici salturile direct in barca ,printre cutiile cu woblere,paharele de cafea,si alte cele..Am avut un atac la 3-4 m de barca,fulgerator si brutal..Brusc ,dupa ce am intepat,a indoit lanseta pina in cotor,si la fel de brusc sa dezgatat,dupa ce si-a etalat suta de cm,sau pe aproape,la suprafata..Woblerul de 24 gr,a venit ca si lansat din catapulta,pina in bordajul barcii,pocnind ca o lovitura de tun..Noroc ca nu sa rupt barbeta si nu sa fisurat..

Am prins dimineata vreo 3 bucati,si vreo 4-5 am pierdut in dril..Mari.Am zis ca seara le rupem..Apoi incet ,incet,s-au oprit din activitate..Mai un atac,mai o captura..la ora 17,aproximativ,am prins-o pe ultima..In total 8 bucati..Si culmea,seara,cind ne asteptam la repriza a 2-a..frate...nici macar un atac,la nimic din ce aveam la noi,nu s-au bagat..nici n-au mai rapit,nici n-au mai urmarit pestii..nu pot sa-mi explic..desi startul a fost de infarct,finalul a fost..fad..Asta e,poate data viitoare..Oricum Vladimirescu nu este o balta usoara ,in ciuda populatiei mari de stiuca..Cica au si somn..sa prins de 7-8kg,si pe camere au vazut un galigan ce bate peste 2m.No ,cine il prinde pe ala e pescar de pescar..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

866

vineri, 5. iulie 2013, 23:18

frumoasa partida Gigi, se pare ca tine stiuca frumoasa balta aia.

ieri dupa lucru am bagat o iesire scurta de tot pe un raulet de pe langa casa pe unde imi puneam mari sperante intr-un clean dar timp de o ora nu s-a intamplat absolut nimic. nici macar un val la suprafata sau orice alt tip de miscare.

azi am gasit vreo ora si ceva libera si am zis ca merita facuta o iesire scurta pe undeva prin apropiere. vazand cele intamplate ieri am zis ca nu mai merg "la clean" si m-am decis sa merg la bass :rizi:

gasesc intr-o cutie vreo 5 plicuri cu niste raci ce i-am cumparat in urma cu ceva ani (cand credeam ca bass-ul e altceva) si din care cel putin jumate sunt pierduti, imi iau niste top-water-uri cu mine si o intind catre niste baltute destul de apropiate de casa pe unde am mai insistat dupa bass pana sa ma dumiresc cum sta treaba cu el.

ma pun sa pescuiesc cu gume initial si dupa vreo 20 de minute de saltat mai multe tipuri de raci pe fund, vazand lipsa totala de activitate incerc ceva TW-uri. alte 10 minute fara a vedea nici macar un val dupa care imi aduc aminte de faptul ca in trecut, folosind raci toti bassi prinsi i-am luat cu un anumit tip de recuperare.

pregatesc off-set-ul punand vreo 8 sau 12 grame pe carlig (inainte pescuiam cu 4 sau 6) si primul lanseu in felul ala direct se soldeaza cu un atac dar intep prea rapid. continui in acelasi mod si destul de repede simt pe cineva curios de racul meu. de data asta il las sa prinda bine naluca si dau o teapa din fundul gradinii ... il simt in lanseta si nu pare a fi mic. dupa salturile de rigoare din apa (moment cand mi-am vazut si racul zburand din carlig :rizi: ) ajunge si la mal. e cel mai bun bass prins de mine:



schimb locul si dupa alte 5-6 lanseuri un alt curios se simte in celalalt capat. din nou, il las sa prinda bine naluca si urmeaza intepatul ... si e acolo. alte sarituri din apa si ceva mai rapid decat primul iese si el pt. o poza ... si nu e tocmai mic:



ulterior am mai schimbat un loc, am mai avut parte de un drill soldat cu scapatul in zona malului (si nici asta nu era deloc mic) urmat de o alta prezentare dupa care s-a facut bezna si m-am tirat spre casa.

probabil ca daca as fi pescuit de la bun inceput cum trebuia ieseau mai multi pe mal pentru ca am pierdut mai bine de jumate de ora pescuind ca dupa salau si in cealalta jumate de ora au venit capturile. dar e foarte bine si asa pentru putin mai mult de o ora de pescuit.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

867

vineri, 5. iulie 2013, 23:33

Bravo Anem, ma ambitionez si merg si eu la pescuit de bass intr-o zi :rizi: .Bravo :bravo:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

868

sâmbătă, 6. iulie 2013, 00:06

Super felicitari, banuiesc ca a fost o placere sa prinzi asa ceva

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

869

sâmbătă, 6. iulie 2013, 10:50

Mane, bassi sunt ceva mai la indemana decat somnii sau avatii, deci se poate ajunge si in timpul saptamanii pe acolo. E mai nasol ca nu coopereaza tot timpul, tin minte in urma cu vreo 3 ani ca dadeam gherla dupa gherla. Asta poate si pentru ca insistam mai mult pe voblere.

Tyrael, stii cum e treaba cu placerile, unora la plac anumite chestii iar altii prefera altceva. Nu spun ca nu e frumos pescuitul la bass (din contra) dar oricand prefer un avat sau somn, si asta mai ales datorita mediului in care se desfasoara treaba. Pe langa asta, eu unul am prins bassi doar pescuind cu incetinitorul, stil care nu e tocmai preferatul meu. Drilurile in schimb sunt frumoase daca ai echipament adecvat, eu ieri eram cu o lanseta prea puternica pt. baltile alea si pt. pestii din poza, probabil cu o lanseta pana in jumate de oz totul era mai frumos. Adevarul e ca deja ma uit dupa o lanseta de gume pana in vreo 15 grame sa o am pt. mici escapade de genul celei de ieri. :zambet:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

870

sâmbătă, 6. iulie 2013, 12:36

Anem,basii aia sint superbi.Felicitari..N-am prins in viata mea, dar mi-as dori..poate incet,incet apar si pe la noi..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 111

Membru din: 17. ianuarie 2013

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

871

sâmbătă, 6. iulie 2013, 23:24

:bucuros2:
Super faini si sunt convins ca sunt destul de bataiosi :zid:
Cum este atacul ? ca la bibi nostri!

Anem,basii aia sint superbi.Felicitari..N-am prins in viata mea, dar mi-as dori..poate incet,incet apar si pe la noi..

Baci Gheorghe , daca din greseala apar in Dunare ii rezolva de cand au 10 g :gandesc:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

872

duminică, 7. iulie 2013, 07:11

Pai,daca apar,mai intii o sa apara pe incinte private..eu cred ca este doar o chestiune de timp..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

873

duminică, 7. iulie 2013, 09:30

Felicitari Anem, faini bibanii aia.

Si eu am fost ieri 1200 km dus intors pt o "bucata" pe cinste. Partida mea a inceput la 4:30 dimineata si s-a incheiat la cu succes si fara accidente la 21:30. In jurul pranzului a iesit asta din poza:

poza urmeaza... :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

874

duminică, 7. iulie 2013, 09:47

anem,
poate iti faci timp si detaliezi putin pescuitul bass-ului si felul in care il pescuiesti tu
zoran,
hai cu poza aia ca deja ma plictisesc in fata pc-ului :)

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

875

duminică, 7. iulie 2013, 09:48

Adiwolf, abia dupa amiaza, cind gasesc cablu' sa descarc poza... :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

876

duminică, 7. iulie 2013, 11:44

Adiwolf, abia dupa amiaza, cind gasesc cablu' sa descarc poza... :zambet:


Hai Zoran odata! :buaaaah: Si legat de cablul ala ...sunt si alte metode mai rapide :bravo:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

877

duminică, 7. iulie 2013, 12:31

imi este lene sa scriu si voi fi scurt ...

ieri seara am mai iesit o data, de data asta tinta fiind avatul si somnul. pe Po parca era intalnirea pescarilor din Europa, totul plin ochi, barci gramada, corturi peste corturi, catei si purcei pe maluri ... ce mai ... balamuc in toata regula.

dupa ce in primul loc nu am avut deloc activitate (un rau ce intra in Po si care era foarte tulbure) am decis sa ma bag "in padure" unde inca de la primele lansari am activitate. au fost exagerat de multe rateuri, atacuri fara finalizare, doar loveau voblerul si nu se intepau cum trebuie dar pana la urma au iesit vreo 5 dintr-astia:



plus unul frumos:



urmat de un altul de toata frumusetea care mi-a dat ceva emotii avand in vedere locul din care am fost nevoit sa il scot (am facut slalom cu el printre crengi si dupa ce l-am scos am fost nevoit sa si schimb inaintasul)



a venit si seara, am schimbat locul si am revenit pt. prima data pe anul asta in ceea ce era locul meu preferat de pescuit. dezamagirea a fost maxima pentru ca nu am vazut absolut absolut nici o miscare la suprafata si undeva pe la vreo 11 jumate am si schimbat locul dar nici dincolo situatia nu a fost mai buna. asa ca m-am tirat spre casa undeva dupa 12 ...

ps: afara erau bine peste 30 de grade si locul de pescuit e exagerat de dificil ... de aia eram ud si jegos ca un porc. :bucuros2:

________________________________

Adiwolf, am prins foarte FOARTE putini bassi. in urma cu ceva ani am insistat dupa ei (doar pe doua balti) dar dupa ce am prins cativa am ramas dezamagit de felul in care se pescuieste dupa ei si am cam renuntat. vineri am iesit sa-i caut dupa vreo 3 ani in care nu i-am mai bagat in seama si am iesit dupa ei doar din lipsa alternativelor foarte apropiate de casa (lipsa timpului). in trecut am prins unul singur la un vobler facut de mine pt. ca in rest toti i-am prins cu raci. balta aia este plin de raci si cred ca hrana lor de baza e asta. am incercat sa jiguiesc clasic dupa ei dar nu am avut niciodata nici macar un atac si pe toti i-am prins tarand pe substrat racul ala montat pe un carlig off-set. pentru a nu mi se ridica racul de pe fund pescuiam cu vreo 12 grame (pe o balta de 2m adancime e mult) ... am observat ca daca mentin non-stop contactul cu fundul am mai multe prezentari comparativ cu 4 sau 6 grame. in rest nimic altceva, au un stil foarte ciudat de a lua racul, ii simti ca il iau in gura dar daca intepi imediat sunt sanse minime sa ii prinzi, atunci ii lasam acolo o secunda sa plece cu racul dupa care intepam foarte lung.

Gigi si Florin, daca va place pescuitul la biban atunci o sa va placa si bass-ul. Eu prefer un pescuit mai rapid si pe rau, tocmai de aia nu ma atrage prea mult.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

878

duminică, 7. iulie 2013, 12:44

...
poza urmeaza... :bucuros2:











Dar pt asta voi deschide un subiect aparte la sectiunea barci :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

879

duminică, 7. iulie 2013, 16:23

Salut prieteni pescari.In primul rand te felicit Anem pentru avati mai ales pentru ala frumos din poza.Am fost si eu ieri noapte la pescuit, am plecat la ora 15:00 de acasa si ar fi trebuit sa ajung pe Po la stationar la maxim 16:30 dar din cauza ca nu am gasit nici macar un loc unde sa pescuiesc am colindat aproape 70 de km in plus ca sa pot gasi un loc unde sa fac noaptea.Po-ul era plin de barci si de corturi, de cand pescuiesc eu pe aici nu am vazut asa activitate de pescari, a trebuit sa renunt si sa caut sa imi pun tabara pe un canal pe care pescuiesc destul de des pentru ca are malurile "comode" .De la magazin am cumparat doua anghile pe care le-am lansat catre centrul canalului folosind forfac mono cu pluta de grund de aproape 2 metri si in a treia lanseta am bagat o platica de 700 de grame circa(singurul peste momeala ce am reusit sa il prind pe balta :doarecapu: ma enerveaza tare chestia asta cu procuratul momelilor, dara asta e situatia :doarecapu: ).Platica am pus-o intr-o montura oss ce am lansat-o cu metoda celor doua lansete ajutat de prietena mea :zambet: ).Surpriza serii a fost vizita unui pescar de somn renumit aici in Italia, unul dintre membrii echipei Black Cat Italia, pescar ce cunoaste foarte bine canalul respectiv a facut chiar si un articol intr-un ziar de pescuit italian despre modul de abordare al pescuitului la somn pe canalul in cauza.Mi-a expilcat anumite lucruri, tehnici(nimic special) insa ce m-a uimit a fost faptul ca mi-a zis ca incearca sa folosesca cu montura tensionata numai momeli de peste 1 KG :buaaaah: .A avut foarte multe capturi de 80kg, 90kg chiar si unul de 100kg, imi explica ca au avut in doi chiar si 20 de somni intr-o noapte anul asta, marea majoritate peste 1,50m folosind metoda tensionata.Pe la ora 1:00 am controlat care era situatia anghilelor si am ramas uimit cand am constatat ca amandoua erau moarte, sa fie din cauza apei canalului care era cam "calda" sau pentru ca atunci cand le-am cumparat aveau niste pete pe ele de parca ar fi avut bubat??? :gandesc:
Am bagat calamar in locul anghilelor si am continuat pescuitul pana pe la 2:00 cand a venit asta de 1,55 metri la montura oss la singurul peste viu ce mi-a mai
ramas(platica):
.
.
si aici eliberarea:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

880

duminică, 7. iulie 2013, 16:37

Felicitari pentru captura cat si pentru eliberare