Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

841

luni, 24. iunie 2013, 17:03

Acum cca 5-6 ani era plin de ele in Aiud ...De atunci pauza! :nervos: Anem si eu am promis un vobler de la acelasi amic dar inca nu a ajuns in zona mea...De altfel vad ca nu mai "misca" pe forum :nunteleg:

@danmiclau 56
Imi cer scuze dar nu am reusit sa inteleg mesajul tau .Eu am spus ca noptile cu luminozitate mare ,cum sunt cele cu faza de luna plina ,nu sunt agreate de pescarii de somn din Aiud. In schimb asa numitele nopti "negre" pot aduce capturi interesante ...

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

842

luni, 24. iunie 2013, 17:30

Interesanta asta cu luna...Folclorul aiudean zice ca ,din contra , pe luna plina somnii nu se prea hranesc.Indiferent de nivelul in care ii cauti .Pe la noi pe luna plina se merge la crap! :) Somnul cica se prinde bine in noptile in care nu iti vezi varful mainii intinse in fata :buaaaah: Voi ce credeti? :gandesc:

era vorba de luna plina sau( luminozitate mare ?) pe Dunare erau noptile in care prindeai salau si somn la voblar muscau toata noaptea! :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

843

marți, 25. iunie 2013, 06:51

'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

844

marți, 25. iunie 2013, 08:20

:salut: De doua ori bravo!,primul pentru ca reusesti sa faci din voblerele la care multi renunta adevarate minuni la care se pare ca nici pesti nu ramin indiferenti. cu multa radare si migala reusesti sa le readuci la forma si coloritul initial,sau la multe ai reusit sa le maresti performantele(datorita coloritului) verde fluo culoarea mea
preferata si care in multe cazuri a facut diferenta.
al doilea treuie sa fi deosebit de fericit ca toata munca sa transformat in capturarea somnului,si mai mult ca sigur si altor pesti.

sincer te invidiez! :ochi: cu respect :apl:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

845

marți, 25. iunie 2013, 15:56

Ha,nu ma invidia..oricine poate face asta..de aceea am descris cum se vopsesc...si da,sint fericit cind prind la woblere la care am mesterit,unele de la 0,altele pe ce a facut fabricantul..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

846

marți, 25. iunie 2013, 16:03

Felicitari Gigi, ma bucur ca te cunosc! :prieteni:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

847

marți, 25. iunie 2013, 18:06

Ha,nu ma invidia..oricine poate face asta..de aceea am descris cum se vopsesc...si da,sint fericit cind prind la woblere la care am mesterit,unele de la 0,altele pe ce a facut fabricantul..

Stiam eu ca am uitat ceva :pe linga toate esti si foarte modest. :bravo: :apl:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

848

marți, 25. iunie 2013, 18:42

Iete a aparut si vibra - jigul pe care eu il propavaduiam inca de anul trecut. Care varianta, ce firma??
mg

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

849

marți, 25. iunie 2013, 18:45

Iete a aparut si vibra - jigul pe care eu il propavaduiam inca de anul trecut. Care varianta, ce firma??
mg


:rizi: ... in ciuda faptului ca e facut si de cei de la Tubertini, eu nu am reusit sa dau de el pe aici asa ca m-a ajutat un prieten si am pus mana pe doua facute de cei de la Jaxon. le am de pe la sfarsitul ierni si in anumite situatii am insistat destul de mult cu ele dar fara prea mari rezultate ...

mi se pare ca are o miscare excelenta pentru avat dar astia de aici se pare ca pe moment prefera altele ceva mai mult ...

ps: o treaba buna articolul ala Gigi pt. cei care considera ca revopsitul voblerelor presupune cine stie ce chestii ... :bravo: ... chestii simplu de gasit si folosit, fara mari pretentii ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

850

marți, 25. iunie 2013, 19:33

Anem,exact de aia am cautat sa scriu despre acest aspect mai in detaliu..culmea ca m-au acuzat unii ca-mi fac reclama ...nah, ce sa zic,e foarte ''inteligent'',sa detaliezi despre ceva din care vrei sa scoti profit. :zid:

De parca e nush ce mare smecherie...In fine,mai bine sa vorbim despre pescuit..Am in proiect o discutie despre cum influenteaza natura blankului(fibra de sticla vs.carbon)eficienta unei naluci...Avind sansa sa pescuiesc in mod repetat intr-o incinta bine populata cu stiuca,pot sa va povestesc unele ..intimplari din care eu,indraznesc sa trag o concluzie,si asta dupa mult timp..concluzia respectiva nu cred ca ar fi fost atit de evidenta pescuind pe apele naturale de la noi,in starea in care se afla acum..


'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

851

marți, 25. iunie 2013, 20:17

Omule mai ne chinui mult? :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

852

miercuri, 26. iunie 2013, 05:36

:apl: Felicitari Gigi, o stiuca excelenta!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

853

joi, 27. iunie 2013, 09:27

Aseara, alaturi de Mane81, am zis ca merita sa facem o iesire scurta pe Po cu speranta vreunui mustacios activ. Ajungand acolo pe undeva in jur de 8 jumate si avand in vedere ca azi este zi de munca, este evident ca nu am avut timp de incercari, schimbari de locuri sau alte artificii pe care le poti face intr-o partida care se intinde pe minim 5-6 ore.

Asa ca am plecat tinta in locul V, unde daca aveam o farama de noroc puteam da de niste conditii misto. Din pacate conditiile sperate la plecarea de acasa nu erau si pe apa, raul fiind scazut chiar bine de tot. In ciuda faptului ca locul nu promitea prea multe am inceput sa pescuim acolo cu ideea ca dupa ce se intuneca, daca vedem ca nu avem deloc activitate o intindem catre alte locuri sa facem macar cateva lanseuri.

Partida incepe intr-o maniera oarecum clasica … eu pe voblere si Mane pe jiguri. Dupa cateva minute in care eu am doar o singura urmarire de ceva avatel mic si Mane are cateva atacuri pe jig iese si primul peste pe mal de partea lui Mane:



Rapid o poza si eliberare si se continua pescuitul. Vazand slaba activitate a avatilor (conditiile locului nu favorizau aparitia avatilor) dar si atacurile de care avea parte Mane pe jig ma pun si eu sa incerc cu gume. Avem activitate constant si mai iese inca un strap (a caror poze nu le mai pun) de persoana. Nu cu mult inainte de a se intuneca imi surade si mie norocul si am parte de unul ceva mai rasarit:



care dupa o poza scurta isi gaseste si el calea catre libertate. Ulterior atacurile s-au rarit, a mai avut parte Mane de un alt strap de 200 de grame si incet incet am trecut pe voblere.

Aici din pacate, indiferent de variantele incercate, nu s-a intamplat absolut nimic. Am schimbat si locul iar rezultatele au ramas fix zero, asa ca undeva in jur de 11 jumate ne tiram spre casa.

Cam atat aseara …
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

2arul

Oblete

Răspunsuri: 13

Membru din: 12. iunie 2013

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

854

vineri, 28. iunie 2013, 17:03

Dupa multe tentative esuate am reusit saptamana trecuta sa "mituiesc" un bastinas, pescar de somn de pe malul argesului sa ma ia cu el la o partida de pescuit la somn (cu gandul egoist de a vedea cateva vaduri dupa care sa-l dau uitari :drac2: ). Am fost saptamana trecuta, partida slaba, fara nici macar o trasatura... in schimb am avut o mare surpriza cand am scos un feeder sa prind ceva pestisori momeala: (impatimit al stilului de cand am primit 2 mavere echipate complet.. 5ani) densitate foarte mare de mrenute 300-500g, in 30 min am prins vreo 10buc.
Ieri dupa tura de noapte -jobul undeva in apropierea argesului- m-am oprit la o feedereala sa vad daca sunt ceva mrene mai rasarite... un feeder. un fir de 20 pe tambur si forfac de 16. Am tot prins la cascaval ceva mrenute, nimic deosebit. Am schimbat pe buchet de viermisori poate da mreana mai mare, dupa 15 min nimic. Cosuletul de 70g nu facea fata curentului iar varful de 1OZ statea in permanenta cocosat. Dau sa scot sa schimb iar pe cascaval, nimic, am zis ca s-a agatat in pietroaiele cat mine de mari de pe fund... fortez sa rup, cand a plecat.. pai a plecat... in cateva secunde era in malul celalat nemiscat.... a urmat un dril de aprox. o ora, in tot acest timp a facut numai ce a vrut, cand fugea de iesea fum din mulineta, cand se oprea pai nu il clinteam un cm. O singura data l-am "ghidat " nu adus.. la 5 m de mal unde apa avea vreo 2,5m dar nu am vazut decat cosuletul, ce era la capatul forfacului de 1,2-1,5m nu am vazut. Bineinteles ca intr-un final mi-a trecut cosuletul pe langa ureche cand ia scapat acul de 12 din gura. La un moment dat scopul drilului era doar sa-l aduc la suprafata, sa-l vad, fara poze fara mangaieri :) , atat doar sa-l vad... nu a vrut.
Acum va intreb pe voi: o mreana de peste 5kg poate face asa? (nu am prins mai mare de 2kg) sau a fost vreun somn de peste 15kg si din cauza echipamentului mi s-a parut un monstru :nunteleg:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

855

vineri, 28. iunie 2013, 17:08

:apl:
Nu, dar un crap de 10 kile sigur, sau un somn de 1,5 metri mai ales daca e agatat undeva de coada, din greseala.

Mrenutele de 300 si 500 de grame sunt super pt somn! Dai cu alea dupa dinsul! Tind sa cred ca totusi somn a fost in zona, de nu ai mai avut trasaturi de mrenutze. :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

856

vineri, 28. iunie 2013, 17:16

nu am prins crap sau mreana niciodata, dar cred ca dupa un dril de o ora s-ar fi culcat pe o parte sau oricum ai fi reusit sa vezi pestele. dar poate gresesc.

dupa cum zicea Zoran:

Tind sa cred ca totusi somn a fost in zona, de nu ai mai avut trasaturi de mrenutze. :gandesc:


la fel tind si eu sa cred. ma mira doar ca ai reusit sa il tii in lanseta timp de o ora fara sa iti roada firul (banuiesc ca nu aveai ceva inaintas mono de minim 0,5 dand la feeder :rizi: ) ... era frumos daca reuseai sa il scoti pentru o poza dupa care sa il lasi sa isi vada in continuare de treburi :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

2arul

Oblete

Răspunsuri: 13

Membru din: 12. iunie 2013

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

857

vineri, 28. iunie 2013, 17:47

nu am prins crap sau mreana niciodata, dar cred ca dupa un dril de o ora s-ar fi culcat pe o parte sau oricum ai fi reusit sa vezi


a fost un dril foarte ciudat, statea pe loc si efectiv nu reuseam sa-l urnesc (trageam de bat la maxim) :nunteleg: apoi cand ii "venea pe chelie" fugea 30m si acolo ramanea... iar statea ca "mortu' in papusoi" 5 min... probabil ca el m-a obosit pe mine...

858

sâmbătă, 29. iunie 2013, 10:22

somn.
si probabil unul destul de mare care nici macar nu si-a dat seama ca este "prins" :)
crapul scutura din cap si da "ciocane", iar mreana mare, 5kg, hmmm ........nu prea cred

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

859

sâmbătă, 29. iunie 2013, 19:12

Probabil somn .Insa o mreana de 5-6 kg poate crea probleme uriase! Mai ales daca este prinsa din exterior. Din apele dulci cred ca mreana este cel mai luptator peste ! Nici macar crapul nu o ajunge.Mai ales daca este in repezis puternic cu apa adanca . Iti dai seama daca este mreana relativ usor ,deoarece ea urca in drill tot timpul in susul apei sau sta pe fund in curent.de unde nu o ridici numai cand vrea ea daca are 5 kg! :buaaaah:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

860

duminică, 30. iunie 2013, 11:51

ieri, in compania lui Mane cred ca am avut parte de cea mai frustranta si grea iesire de anul asta. cu plecare de acasa de pe la ora 3 si ajunsi inapoi undeva dupa 12 jumate. am pescuit in vreo 6 locuri diferite si asta doar datorita faptului ca malurile erau pline ochi si cam toate locurile pe care le aveam in minte de acasa ori erau ocupate ori apa era prea mica si nu erau productive.

cu greu, intr-o apa jegoasa, in cel de-al doilea loc a iesit si primul peste:



iar ulterior mai mult ne-am plimbat decat am pescuit. inspre seara am reusit sa "ne asezam" pe un anumit loc, care din pacate nu arata deloc promitator. Mane a ramas sa insiste acolo cu gandul la vreun salau in timp ce eu mi-am luat inima in dinti si am luat-o spre un loc exagerat de greu de ajuns si pescuit. dupa ce m-am namolit pana aproape de genunchi, dupa ce mi-am facut praf picioarele prin boscheti au aparut si ceva rezultate. mai bine zis au iesit din locul ala vreo 5 avati in total din care doar 3 meritau a fi pozati. iata-i:







a urmat pescuitul de noapte care a fost total neproductiv. am pescuit intr-un loc complet nou unde am ajuns cand deja era bezna - deci dadeam oarecum la ghici pe unde vedeam ca e activitate pe apa (si era multa). somnii si-au facut simtita prezenta in repetate randuri, dar toti erau in niste zone imposibil de ajuns ... sau imposibil de ajuns la ora aia.

cam atat ieri ... cel mai probabil partida cea mai dificila de anul asta.

ps: Po-ul e plin de corturi si barci, aproape toate locurile promitatoare sunt ocupate ... se pare ca venitul verii isi spune cuvantul. probabil nu ar fi rau cautatul altor locuri :gandesc:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm