Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

821

duminică, 23. iunie 2013, 18:01

Salut prieteni pescari.Ieri noapte am fost la stationar pe Po cu fratele meu si prietenul Florin, o partida ce a durat aproape 24 de ore pana azi de dimineata pe la 10:00 cand am decis sa plecam spre casa.In timp ce amplasam tabara eu m-am pus sa incerc putin la avat si a venit asta :

dupa care ne-am pus pe plantat monturile pentru noapte, eu cu fratemiu in plina actiune :rizi:

din pacate nu am avut nici o trasatura toata noapte, singurul "monstru" fiind asta ce l-a prins Florin in timp ce pescuia dupa momeala:
Partida asta a fost un adevarat dezastru pentru noi, cand am umflat pneumatica am vazut ca doua din cele 5 camere de aer erau sparte lucru ce s-a intamplat foarte probabil in partida precedenta(o rezolv eu saptamana asta) azi de dimineata cand recuperam monturile din apa o mulineta Black Cat 680 FDX incepe sa dea in gol ca si cum s-ar fi spart ceva in interiorul ei(o duc la magazin saptamana viitoare sa vad ce are) si am mai avut parte de un ghinion azi, dar pe asta o sa il relatez in alt subiect mai incolo. :ciao:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

822

duminică, 23. iunie 2013, 18:07

:gandesc: totusi o iesire in natura, care aduce experienta in plus! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

823

duminică, 23. iunie 2013, 21:18

Daaaaa...M-am umplut de experienta si eu :rizi: Am dat cca 4 ore in niste locuri de gandeai ca acum ,acum sare crocodilul pe mal ! :rizi: Voblere,oscilante,chiar si gume ...Nimica nimicutza! M-am consolat ca nici macar aia cu pripoane nu prind nimica :bucuros2: Era ceva miscare de avat dar sporadica.Luna cea mare si plina sa fie de vina? Oricum era innorat usor .Deci am facut miscare in natura de si acum numa greieri am in cap! :bravo:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

824

duminică, 23. iunie 2013, 21:36

Hmmm toata lumea se plange in perioada asta sa fie numai o perioada proasta sau lipsa pestelui...

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

825

duminică, 23. iunie 2013, 22:46

Hmmm toata lumea se plange in perioada asta sa fie numai o perioada proasta sau lipsa pestelui...

A naibii perioada! :rizi: Acum 20 de ani in fiecare seara prindeam cate un somn .Diferea doar greutatea...Si nu aveam ...Norizi! :rizi:
Erau nopti cand pe insulite in mijlocul Muresului iti era frica sa adormi ca te papau somnii de viu :drac2: Sau ramaneai fara bete...Acum e o liniste de sanatoriu :nervos:
Zici ca o fi perioada? :rizi: :zid:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

826

duminică, 23. iunie 2013, 23:01

Zici ca o fi perioada?

Da, eu as zice ca-i perioada. Am prins si peRin si pe Ebro zile cind nu era nici o miscare pe apa, parca au disparut nu numai toti somnii, ci si toti ceilalti pesti.

Sunt convins ca si pe Po se poate observa asa ceva, seri si nopti cu liniste deplina, fara rapituri, fara plescaituri.

Nopti dintr-alea de care povestesti tu Zamfi, am prins si eu destule pe Timis, acu 20 de ani.Dar si nopti fara nici o miscare. Pe atunci insa ieseam mult mai multe nopti la pescuit decit acuma, nu le petreceam acasa cu familia sau pe couch, pt a ma odihni pt a doua zi la servici :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

827

luni, 24. iunie 2013, 09:37

Aseara am reusit sa dau si eu o fuga pana pe Po. Am ajuns acolo imediat dupa ora 8 seara si fiind frant de oboseala mi-am zis ca nu ma voi lungi prea mult.

In primul loc in care am oprit, direct am vazut masina unor conationali (pe masina erau la uscat o pereche de blugi toti namoliti si un maieu – semn ca vreunul si-a dat-o gramada in apa) cu care m-am mai intalnit in trecut pe malul apei si care atunci dadeau la japca … de data asta aveau un halau (sau cum i-o zice) si se tot chinuiau cu el printr-un golfulet. M-am camuflat prin niste boscheti fara ca ei sa ma vada si m-am pus sa arunc pe acolo. Nu cred ca au trecut nici macar 3 minute dupa ce au auzit prima data voblerul cazand in apa ca direct au intins-o … mai bine, aveam tot locul disponibil.

In primul loc nu s-au intamplat prea multe. In vreo 40 de minute cat am pescuit pe acolo am luat un singur avatel plus vreo alte 2-3 atacuri, motiv pentru care m-am decis sa ma indrept catre un al loc nu prea departe.

Nici nu am ajuns bine in locul 2 ca ma suna Mane81 sa imi povesteasca ce li s-a intamplat sambata noaptea (eu neavand timp de net in ultimele zile). Eu tocmai plecasem din primul loc in care pescuisem si care era destul de aproape de locul in care au avut ei parte de neplaceri. In locul nou stateam relativ linistit pentru ca masina era parcata intr-o zona destul de frecventata plus ca e baraca unui paznic foarte aproape.

Aici am parte de alti cativa avatei inclusiv in timp ce vorbeam cu Mane la telefon, mai cateva rateuri si incet incet se facea bezna. Pana sa se intunece au iesit vreo 4 sau 5 dintr-astia:



Cand consideram ca e prea tarziu pentru avat, si nevazand deloc activitate la suprafata ma decid sa pun un vobler in care am foarte multa incredere atunci cand vine vorba de pescuit de-a lungul malurilor in ape pana in maxim 2 metri adancime … mai ales de o anumita culoare. Nu reusesc sa arunc de mai mult de 3 sau 4 ori ca ceva musafiri isi semnaleaza prezenta cu mici lovituri in vobler. Dar nicicare nu dadea cu convingere si nu reuseam sub nici o forma sa intep cum trebuie. Mai am parte de vreo 4-5 lovituri dintr-astea pana in sfarsit apare unul care da cu incredere si care dupa vreo 2-3 minute iese la o poza. Iata voblerul:



Si iata curiosul:



Pana atunci pescuiam cu echipamentul mai light, dar vazand somnicul ce iesise pe mal am zis ca trebuie sa iau echipamentul greu ca poate sunt activi indivizii in ciuda unei ape limpede ca lacrima si unei luni ce transforma noaptea in zi. Cu asta imi era imposibil sa pescuiesc cu voblerul castigator (triple ne-corespunzatoare) asa ca am fost nevoit sa folosesc alte voblere. 20 de minute mai tarziu, fara nici o urma de activitate las echipamentul de somn jos si ma pun sa revin cu voblerul castigator si echipamentul mai usor pe langa maluri cu gandul la vreun salau ce se hraneste in zona. Fac vreo 10 lansari in care mai simt ceva lovituri serioase in vobler cand brusc varful lansetei imi este in apa si frana urla. E unul bun de tot iar eu sunt cu echipamentul de avat … asa ca dupa nici 1 minut imi rupe intaintasul si ma lasa cu buza umflata pe mal.

Revin la echipamentul de somn. Vazand preferinta pentru chestii mai micute iau un Predatek de vreo 8 cm care CICA e echipat cu chestii suficient de tepene pentru somn si ma pun sa insist. Destul de rapid am parte de alte lovituri anemice in vobler, ba chiar unul mi-a luat si firul intr-o parte dar nu reusesc sa il intep, pentru ca intr-un final sa vina un zbang cat casa. Lanseta imi este intr-un unghi sub 90 de grade, frana de la Saragosa urla disperata (atat de tare am strans-o incat pana ieri nu i-am auzit vocea) si somnul o ia incet la vale pe curent. Reusesc sa il opresc si il trag spre mine cativa metri cand se decide sa o ia din nou la vale. Exact in secunda urmatoare intoarcerii lui la vale, am fortat sa il intorc spre mine (aveam boscheti pe mal si nu il puteam lasa la vale prea mult) si totul e moale. Injur nervos pe acolo si recuperez rapid sa vad ce s-a intamplat. Surpriza … triplele de la Predatek-uri nu sunt atat de tepene pe cat se spune:



Am schimbat rapid triplele pe mal si m-am pus sa insist dar fara nici o urma de activitate, asa ca frant de oboseala m-am tirat spre casa dezamagit de cei doi somni buni dusi naibii dar bucuros sa gasesc atata activitate pe apa.

Primul dintre somni, cel care s-a dus cu Cozma-ul in bot cred ca sarea de 1,5m la cum l-am simtit in lanseta de avat iar cel de-al doilea fara dar si poate avea 2m. Este al doilea somn frumos pe anul asta pe care il pierd.

Cam atata tot … o iesire scurta plina de activitate. Data viitoare poate vor iesi mai multi pe mal.

ps: de azi inainte cred ca voi schimba toate triplele de pe voblerele de somn. toate vor fi echipate cu ST-uri cu care inca nu am avut surprize pana acum …
pps: nu stiu ce aveau aseara somnii, dadeau foarte anemic in vobler … am avut peste 20 de atacuri (si nu erau ceva pasnici loviti cu voblerul), in unele cazuri am simtit cum a luat voblerul in gura (cand eram cu echipamentul de avat) si cand dadeam sa intep dadeam in gol. La fel si cu echipamentul de somn … :gandesc:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

828

luni, 24. iunie 2013, 10:50

:bucuros: Felicitari pt captura!
...iar pt ruptura si rateu, ma abtin sa comentez :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

829

luni, 24. iunie 2013, 10:58

:bucuros: Felicitari pt captura!
...iar pt ruptura si rateu, ma abtin sa comentez :zambet:


Merci Zoran …

Sa zicem ca ai avea ce comenta in cazul primul somn care s-a dus cu tot cu vobler … dar si atunci, eu cautam mai mult un salau in zona malurilor pe unde in alte cazuri si-au facut simtita prezenta.

Dar in cel de-al doilea caz chiar nu vad ce ar fi de comentat … si sa nu imi spui iarasi de echipament sub-dimensionat pentru ca nu e cazul :rizi: … ca tripla de pe Predatek s-a indreptat nu am nici o vina. Faptul ca s-a indreptat tripla aia (care cand o iei in mana e tapana, si cu patentul, pe malul apei, nu am reusit sa o refac) ar trebui sa spuna multe despre echipament … nu? :gandesc:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

830

luni, 24. iunie 2013, 11:01

… ca tripla de pe Predatek s-a indreptat nu am nici o vina.

Cred ca din cauza a 2 ancore. Daca folosesti doar una in coada? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

831

luni, 24. iunie 2013, 12:40

:ochi: Am patit -o si eu :atacul somnului a venit de jos a ratat atacul (probabil statea ascuns ori a simtit tirziu voblerul) l-ai intepat intr-o zona cu mult os in mod normal daca atacul era violent nu-l scapai, a avut sanse. Din poza, ancora pare solida problema a fost zona agatata ,lasale acolo nu schimba nimic ai avut ghinion. Pina nu ai
fortat nu sa intimrlat nimica totul a fost OK. A doua tripla nu a contat, daca atacul era violent (chiar venind de jos)tripla din coada intepa exterior nu rata.
Sunt convins anem ca si tu sti asta. Atacul celui capturat a fost identic cu a celui ratat asa reiese din poza,(atac de jos )stateau la pinda nu cautau prada o asteptau. Bravo pentru captura iar la atatea atacuri ce mai vrei distractie totala . :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

832

luni, 24. iunie 2013, 13:19

… ca tripla de pe Predatek s-a indreptat nu am nici o vina.

Cred ca din cauza a 2 ancore. Daca folosesti doar una in coada? :gandesc:


Nu are Zoran nimic de-a face folosirea a doua ancore cu indreptatul bratului unuia dintre ele. E suficient ca ieri din 20 de atacuri am avut doar 3 agatati, daca aveam doar o tripla poate procentul era si mai mic de atat.

:ochi: Am patit -o si eu :atacul somnului a venit de jos a ratat atacul (probabil statea ascuns ori a simtit tirziu voblerul) l-ai intepat intr-o zona cu mult os in mod normal daca atacul era violent nu-l scapai, a avut sanse. Din poza, ancora pare solida problema a fost zona agatata ,lasale acolo nu schimba nimic ai avut ghinion. Pina nu ai
fortat nu sa intimrlat nimica totul a fost OK. A doua tripla nu a contat, daca atacul era violent (chiar venind de jos)tripla din coada intepa exterior nu rata.
Sunt convins anem ca si tu sti asta. Atacul celui capturat a fost identic cu a celui ratat asa reiese din poza,(atac de jos )stateau la pinda nu cautau prada o asteptau. Bravo pentru captura iar la atatea atacuri ce mai vrei distractie totala . :bravo:


Tind sa iti dau dreptate … si asta mai ales datorita conditiilor. Adica apa era exagerat de limpede si luna facea foarte multa lumina, motiv pentru care somnii nu cred ca s-au ridicat la suprafata sa manance asa cum fac in mod normal pe timp de noapte ... cred ca toti erau lipiti de fund. In schimb, folosind voblere care merg pana in vreo 3 metri atingeam fundul destul de des si toti erau acolo … am incercat si cu voblere de suprafata sau voblere care se scufunda maxim 1m si nu am avut activitate absolut deloc cu ele.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

833

luni, 24. iunie 2013, 14:20

luna plina efect benefic, maxim,cine a fost noptile astea nu cred ca regreta. Probabil o oscilanta marime medie ,usoara , pompata ca si un jig cred ca facea diferenta.
Poate gresesc. incearcao pe viitor sau incearca o cicada face diferenta de multe ori :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

834

luni, 24. iunie 2013, 15:32

Interesanta asta cu luna...Folclorul aiudean zice ca ,din contra , pe luna plina somnii nu se prea hranesc.Indiferent de nivelul in care ii cauti .Pe la noi pe luna plina se merge la crap! :) Somnul cica se prinde bine in noptile in care nu iti vezi varful mainii intinse in fata :buaaaah: Voi ce credeti? :gandesc:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

835

luni, 24. iunie 2013, 15:34

@anem

Te scap eu de voblerul ala cu ancora dezdoita! :rizi: Fa-l pachet si da-i drumul in Ro ca si asa caut degeaba pe aici! :prieteni:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

836

luni, 24. iunie 2013, 15:37

@anem

Te scap eu de voblerul ala cu ancora dezdoita! :rizi: Fa-l pachet si da-i drumul in Ro ca si asa caut degeaba pe aici! :prieteni:


Hehe.... am incercat si eu, nu sa mi-l dea pe al lui, macar sa imi zica de unde sa iau.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

837

luni, 24. iunie 2013, 15:39

Tripla aia tine mult mai mult decit firul principal, Anem. In timpul unui drill cu un urias, in plin curent, sunt convins ca la blocarea tamburului cu mina pt a putea intoarce pestele, ajung sa se dezvolte chiar si 30 de kilograme fortza. Si daca e pt scurt moment, ar ceda mai intai firul, si nu tripla aia solida. Dar, pt ca tu lucrezi cu lansete "normale", si nu cu pari, care amortizeaza, nu s-a rupt firul dar s-a indreptat carligul?! :gandesc:

Parerea mea este ca, forta maxilarului a actionat doar in 2 puncte, in 2 mini-puncte (2 x 1mm²), in locul intepat in falca de jos si in punctul unde a fost intepat in falca de sus, iar ce parghii au mai intrat in joc, asta nu pot spune. Este exact ca la un ciine care poate sparge oase tari intre 2 dinti... forte mari doar pe ansamblul wobbler.
Dar nah, asta e doar o parere de a mea :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

838

luni, 24. iunie 2013, 16:04

Zamfi si Tyrael … imi pare rau cu voblerele. Am si eu doua primite de la un amic (merci Z) care nu le pot da sub nici o forma si de gasit nu am reusit nici eu in vreo 2 ani de cautari, exceptie facand niste magazine de prin asia.

Nu stiu Zoran ce sa spun. Partea aia in care o tripla ce s-a infipt in partea de jos si una in partea superioara nu prea e credibila pentru ca in cazul asta as fi avut cel putin doua brate (cate unul pe fiecare tripla) indreptate, ceea ce nu s-a intamplat. Sunt de parere ca somnii erau foarte lenesi si atacau foarte anemic, motiv pentru care s-a intepat doar cu un singur brat al triplei de pe burta voblerului. In momentul in care a incercat iarasi sa plece pe curent l-am fortat DOAR DIN LANSETA si toata forta fiind pe un singur brat (care poate si asta era intepat superficial) probabil ca a cedat suficient incat somnul sa se elibereze. Frana de la Saragosa o am stransa tare de tot (vreau eu sa vad cat duce lanseta :rizi: ) si nu mai este necesar sa pun mana pe tambur decat in anumite cazuri cand pestele este la mal si chiar nu vreau sa il mai las inca o data sa plece.

Hehehehe … am simtit acolo o usoara intepatura (a cata oare :rizi: ) in ceea ce priveste batul. La vara, cand va avea loc tabara aia de somn sper sa ajungem si noi macar sa strangem niste maini, pt. ca pescuitul la clonc sau stationar nu prea ne pasioneaza, si atunci vei avea posibilitatea sa pui mana pe ea si sa vezi cat poate duce si cum se simte in mana. Pana atunci spun doar ca batul imi satisface toate nevoile si daca vreodata o sa ma manance de o lanseta noua pt. somn (una special pentru un anumit canal mai stramt unde astea pe care le folosesc mi se par prea lungi si puternice) atunci aia va fi un G.Loomis ProBlue pana in 30lb sau un X-Zoga ce duce pana in cel mult 100 de grame de maxim 2,1m lungime … asta in cazul in care nu modific un alt Lamiglas dat pana in 70 de grame care momentan e de casting si pe care tot mai tare ma mananca sa il fac de spinning.

ps: acum cateva saptamani m-am intalnit cu Mane, Bogdan si Florin pe malul apei, venisera la stationar, si am avut ocazia sa tin in mana echipamentele lor. Pai la cat erau de puternice lansetele alea (nu stiu sa zic ce modele erau) eu unul nu as avea emotii nici cu somnul somnilor … 3 metri poate sa aibe. Adica pe unul de 20 de kg il tractez fara sa apuce sa respire. A zis de altfel si Mane ca a dat afara somn de 1,7m in mai putin de 3 minute si sunt convins ca si unul sarit de 2 metri il va da afara in maxim 5 minute. Mi se pare ca echipamentele prea grele taie orice urma de emotie in timpul drilului … si emotiile alea fac totul mult mai interesant. De abea astept sa prinda Mane un somn de 2 metri la spinning … sunt aproape sigur ca se va imbolnavi si mai rau :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

839

luni, 24. iunie 2013, 16:05

ma refeream strict la cele cu luna plina ------ (nu cu luna) .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

840

luni, 24. iunie 2013, 16:11

@Anem chiar nu inteleg de ce se gasesc atat de greu aceste voblere, am incercat si cu un an in urma sa caut, am crezut ca atunci nu am fost destul de atent dar voblerele astea sunt raritati