Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

781

duminică, 9. iunie 2013, 16:39

@ anem si mane (unu si acelasi nume sub forma de anagrama)

Frumosa aventura inca odata. :bravo: anem, striveste pintenii aia ca vad ca prinzi obiceiul sa te intepi cu ancorele. :rizi:

@Zamfi : pe PC nu vedeam decat o poza. Acuma sunt pe Mac si vad trei. Ciudat ! Felicitari in orice caz. Mai ales ca era si public, deci un C@R educativ.

Răspunsuri: 111

Membru din: 17. ianuarie 2013

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

782

duminică, 9. iunie 2013, 21:53

:salut:
:bucuros2: :apl: :bravo: :apl:
Ma bucur efectiv de ce vad ....
La Dunare nu am avut reusite (strapi si somnici) ,dar astept scaderea apei -trebe un somn mai aratos .
:buaaaah:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

783

luni, 10. iunie 2013, 09:07

Merci baieti, a fost o zi mai mult decat OK cu rezultate nesperate. Din pacate tantarii nu ne-au lasat sa pescuim mai mult timp pe intuneric … altfel poate ar fi iesit si ceva somn frumos. Conditiile erau OK …

Felicitari Anem si Mane! Cred ca ar trebui cit de curand sa va imping o vizita, sa mai prind si eu cite un peste... :bucuros2: aici la noi e jale!


Zoran, ti-am mai spus pe privat de mai multe ori :ochi: . Cat despre ce se intampla pe Rin nu stiu, cert este ca daca as pescui acolo e clar ca m-as axa mai mult pe avat si chiar salau, am vazut niste filmulete si poze misto de pe acolo.

Anem si Mane bravo! Dintosii aia imi pun capul ...Este pestele care ma obsedeaza de ceva vreme ,iar anul asta abia am prins vreo 5-6 ... :nunteleg:


Mane este pasionat de salau, el insista mai mult cu jiguri si la fel s-a intamplat si sambata cand nu stiu daca am strans 20 de minute de dat la jig in timp ce el a pescuit maxim vreo ora, o ora jumate la voblere dupa avat. Pentru mine nu exista salau atunci cand sunt activi avatii :rizi:

Anem si Mane frumoase capturile si diversificate. Deci e activitate pe Po. Anem scuza-ma ca am omis sa spun de" micii vampiri" care si pe mine m-au ciuruit dumineca trecuta pe timp de zi. De obicei ce folosesti impotriva lor? :apl:


A fost activitate, nu se vedea mare lucru la suprafata dar anumite valuri tradau prezenta pestilor. In al doilea loc de exemplu era liniste aproape totala si acolo au iesit cei mai frumosi avati.
Pentru tantari de regula folosesc Autan, il gasesti de regula prin farmacii. Mi se pare putin cam scump dar in comparatie cu alte produse ce le-am gasit prin super-market-uri si care le-am incercat asta chiar reuseste sa tina departe tantarii.

Frumosa aventura inca odata. :bravo: anem, striveste pintenii aia ca vad ca prinzi obiceiul sa te intepi cu ancorele. :rizi:


:rizi: … da, deja devine obisnuinta se pare. Trebuie, ori sa strivesc pinentii aia (mi cam frica de riscul de a scapa multi pesti la mal) ori sa fiu putin mai atent in cazurile in care pestii sunt activi si nu prea stau bine cu rabdarea de a arunca din nou naluca in apa. Sau poate niste manusi de macelar ar rezolva partial problema :rizi: (sambata am pescuit aproape non-stop cu ochelarii pe ochi :rizi: )
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

784

luni, 10. iunie 2013, 16:41

Numa asa ,ca si chestie... :rizi:

Ieri dupa amiaza m-a sunat un amic ...Pe locul unde am prins somnul erau aseara 12 pescari de stationar , cca 30 bete si galeti cu carasi ,obleti,rame de ploaie ,coropisnite :rizi: :rizi: :rizi: Apa insa a scazut cca 0,5 m .Nu au prins nimic! :bucuros2: Credeti ca totusi ar fi eliberat ceva? :doarecapu:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

785

luni, 10. iunie 2013, 16:54

Numa asa ,ca si chestie... :rizi:

Ieri dupa amiaza m-a sunat un amic ...Pe locul unde am prins somnul erau aseara 12 pescari de stationar , cca 30 bete si galeti cu carasi ,obleti,rame de ploaie ,coropisnite :rizi: :rizi: :rizi: Apa insa a scazut cca 0,5 m .Nu au prins nimic! :bucuros2: Credeti ca totusi ar fi eliberat ceva? :doarecapu:


:rizi: ... Zamfi nu ma mira nimic din cele scrise, nici prezenta "puhoiului" pe locul unde ai prins si nici faptul ca nu au prins nimic. adica de regula mananca bine atata timp cat apa e in urcare si chiar cat timp e stabila pentru ca in momentele in care incepe sa scada dintr-un motiv sau altul se cam opresc. nu stiu daca sunt pur si simplu satui sau ai ei "ceva" legatura cu cresterea apelor ...

ps: plus ca in acele momente consider ca ai sanse mai mari la spinning decat la orice alta metoda ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

786

luni, 10. iunie 2013, 18:34

Numa asa ,ca si chestie... :rizi:

Ieri dupa amiaza m-a sunat un amic ...Pe locul unde am prins somnul erau aseara 12 pescari de stationar , cca 30 bete si galeti cu carasi ,obleti,rame de ploaie ,coropisnite :rizi: :rizi: :rizi: Apa insa a scazut cca 0,5 m .Nu au prins nimic! :bucuros2: Credeti ca totusi ar fi eliberat ceva? :doarecapu:

Daaaa! :bucuros2:


Fain avataru', inca o data felicitari!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

787

luni, 10. iunie 2013, 18:53

Numa asa ,ca si chestie... :rizi:

Ieri dupa amiaza m-a sunat un amic ...Pe locul unde am prins somnul erau aseara 12 pescari de stationar , cca 30 bete si galeti cu carasi ,obleti,rame de ploaie ,coropisnite :rizi: :rizi: :rizi: Apa insa a scazut cca 0,5 m .Nu au prins nimic! :bucuros2: Credeti ca totusi ar fi eliberat ceva? :doarecapu:

Daaaa! :bucuros2:



Io nu prea cred! :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

788

luni, 10. iunie 2013, 18:58

Io nu prea cred!

Fi si tu mai opti... :bucuros:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

789

luni, 10. iunie 2013, 19:14

clar nu ar fi eliberat nimic, dar ca sa eliberezi, mai intai trebuie sa si prinzi, ori la cum se pescuieste la noi..........inca marea majoritate a "pescarilor" sunt in epoca de piatra a pescuitului.
anem stie bine ce spune :bravo:

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

790

luni, 10. iunie 2013, 19:27

Asa este, si atunci pentru a demonstra in fata femelelor cit de buni pescari is, majoritatea duc acasa pestii, ii spinzura de un copac in fata blocului si le fac poze/filme cu care umplu net-ul. Chestia asta ca se pescuieste de foame/saracie e doar un mit, se pescuieste doar pentru a arata ei cit is de buni si pentru a gidila niste orgolii idioate :necajit:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

791

luni, 10. iunie 2013, 20:11

Am fost pana la satul respectiv sa fac cinste cu o bere,doua la Eci care a scos pestele de la mal .Sigur ca el a fost muuuult prea agitat comparativ cu situatia data.In sensul ca m-am trezit cu el in chiloti in malul apei :rizi: Sa mearga dupa peste ! si el face parte din pescarii excelenti ai satului ,dar la stationar ...Mi-a dat detalii legate de seara trecuta! A fost circ fara bani ,fire incurcate ,rupte in prag ,jale mare :rizi: Ma si gandesc ca va creste apa in doua zile la loc si nu stiu cum o sa mai dau acolo de firele lor rupte si ramase in apa :doarecapu: Mai ales ca e foarte probabil sa merg noaptea ca-mi vin miercuri seara "italienii" acasa .Cumnatii. Si pe ala de l-a dezdoit sambata seara somnul pe Tanaro o sa-l apuce ideile :drac2:
Pana atunci imi ajunge si noul Norizi comandat azi :drac: Ca pe asta de ieri mi l-a jumulit rau de tot ! Oricum,legat de echipament , revazand azi ,la bere , ultimele 6 minute de drill m-au apucat fiorii cand am vazut cum am tras de Capture! Sincer , jos palaria pentru acest Black Power facut de italienii de la Rapture(mai nou). Drillul a durat 10-15 minute...

Raspunsul la intrebarea mea (retorica aproape ...) il dau singur :NU ar fi eliberat nimic! Si ,atentie , toti erau veniti din Aiud , nu din satul cu pricina .

Legat de ce spunea Adiwolf : toata lumea vorbeste in supermegalopolisul Aiud ca cum e posibil sa prinzi somn la vobler pe apa asa tulbure! Asta cred ca spune destul de mult nu-i asa ? :soc: Sa nu ne miram insa ca sunt pescari dincolo ,pe rapitori , care inca nu au inteles nimic din ce se scrie pe forumuri .Si atunci Adi are cam 1000% dreptate ...

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

792

luni, 10. iunie 2013, 20:55

Adi are cam 1000% dreptate ...

:bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

793

duminică, 16. iunie 2013, 10:03




Eu spun tuturor ca pe apa tulbure nu merge rapitorul.. :)
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

794

duminică, 16. iunie 2013, 14:54

Bravo Gigi!Se pare ca a mai scapat cate un somn dupa grebla de azi iarna...

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

795

duminică, 16. iunie 2013, 15:08

Frumos, se pare ca apele Romaniei mai tin ceva somni frumosi :bravo:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

796

duminică, 16. iunie 2013, 16:06




Eu spun tuturor ca pe apa tulbure nu merge rapitorul.. :)


Felicitari Gigi, foarte frumos somnul, frumos "marmorat"! Cit a avut? 1,30 m...? ah, si la ce a dat? :apl:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

797

duminică, 16. iunie 2013, 17:41

:ochi: Sa nu spui ca la ( larvele de rusali) ? Cred ca dupa o masa copioasa cu larve a fost ca un desert voblerul. :buaaaah:
a fost (CIREASA DE PE TORT), FELICITARI deseara vine perechea? :bravo: :apl:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

798

duminică, 16. iunie 2013, 19:23

felicitari Gigi, hai cu povestea............ :buaaaah:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

799

duminică, 16. iunie 2013, 21:37

Asta a dat la un rapala shad rap,7cm,modelul vechi din balsa,cred ca woblerul ala are vreo 20 de ani,l-am revopsit in 'sfc'.Am mai prins si la guma si la cicada..Cit a avut,iar nu stiu,nu prea am obiceiul sa masor-cintaresc pestii.Lanseta St.Croix,medium arunca pina in 18gr.,textil sufixx performance braid de 20lb si Ryobi Arctica..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

800

duminică, 16. iunie 2013, 21:53

Cit a avut,iar nu stiu,nu prea am obiceiul sa masor-cintaresc pestii.
Pai sa-ti cumperi un "centimetru" de croitorie mah Gigi ca altfel pozele astea-s tare greu de interpretat :limba: ... nu ca ar conta, la urma urmei... prea mult... :ochi: :bravo: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."