Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

61

miercuri, 2. mai 2012, 14:11

azi noapte am bagat unu rapid de la 19.00 pana la 02.00, vreme buna, nici o trasatura. ( Mincio zona marengo)


arata misto de tot locul ala (pe google maps) si daca ar fi mai aproape cu siguranta l-as fi incercat si eu, dar fiind mai departe decat locurile pe care le frecventez eu prefer sa raman pe Po ... de obicei merge somnul prin locurile alea de la Marengo? adica vad pe acolo ceva diguri si cascade, ceea ce ma face sa cred ca ar trebui sa fie pe acolo ceva pestani ...

am pescuit o singura data pe Mincio, la cativa km sub lago di garda dar nu am reusit sa prind nimic, doar o urmarire a unui bass-ut de vreo 200 de grame ... in schimb prietena mea a prins exact sub un baraj un clenoc care se apropia de 1,5 kg la un vobler de 7cm ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

62

miercuri, 2. mai 2012, 20:04

am luat unu de 2,45 m , merge oare ? pana la primul dig, din lago di garda nu este somn. de acolo in jos.
eu sunt mai aproape de mincio, poúl e destul de departe de mine in plus e mult mai usor sa pescuiesti pe mincio fiind mai mic, si peste este detul.
poate programam una, la un loc descoperit recent, loc super de somn, in care nu a pescuit nimeni, eu mi-am facut loc sa ajung acolocu firezul si securea, nu pot sa incarc pozele aici ca sunt prea mari.
Get Rich or Die Tryin'

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

63

joi, 3. mai 2012, 08:39

am luat unu de 2,45 m , merge oare ? [.....]


:apl: ... intrebarea banuiesc ca e una retorica raspunsul fiind evident as zice eu ...


eu sunt mai aproape de mincio, poúl e destul de departe de mine in plus e mult mai usor sa pescuiesti pe mincio fiind mai mic, si peste este detul.
poate programam una, la un loc descoperit recent, loc super de somn, in care nu a pescuit nimeni, eu mi-am facut loc sa ajung acolocu firezul si securea, nu pot sa incarc pozele aici ca sunt prea mari.


intr-adevar, fiind aproape de mincio si avand suficient peste nu prea are rost sa te deplasezi des pe Po. nu cunosc mincio-ul deloc, ti-am zis ca am pescuit o singura data pe acolo si nici nu mai retin exact in ce zona, oricum aproape de tot de lago di garda si specia tinta nu a fost neaparat somnul ...

in privinta programari vreunei iesiri ... de ce nu ... locul pe care l-ai descoperit e pe Mincio sau pe Po? ... nu ma intereseaza locatia exacta sau ceva de genul asta dar zi-mi (pe privat) macar aproximativ (pe o raza de 10km) ca sa stiu cat as avea de mers pana acolo ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

64

duminică, 6. mai 2012, 09:41

pe langa alte doua atacuri ieri a iesit asta:



si avand in vedere conditiile (aproape imposibil sa gasesc un loc sa arunc voblerul in apa din cauza apei mari) sunt mai mult decat bucuros ca a vrut ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

65

duminică, 6. mai 2012, 10:04

:apl: Anem,
macar voi ati inceput sa prindeti! ...eu inca sunt la ZERO!

Pantaloni pescaresti de guma si atuci poti intra pa malurile inundate pina la canta... :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 75

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bihor

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

66

duminică, 6. mai 2012, 10:32

Ai tras voblerul aprope de grung?
Explica cum ai pescuit la spining sa stim si noi.
MS.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

67

duminică, 6. mai 2012, 12:44

Bravo tie anem.
Apa mare si aici. Marti imi facusem planul sa ies pe Sena. Dar dat fiind conditiile voi merge pe o balta. Cand vine primavara ? :doaaamne:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

68

duminică, 6. mai 2012, 12:51

Bravo tie anem.
Apa mare si aici. Marti imi facusem planul sa ies pe Sena. Dar dat fiind conditiile voi merge pe o balta. Cand vine primavara ? :doaaamne:


multam, aici e ceva de groaza, adica am plecat de acasa stiind ca apa e mare dar cand am ajuns acolo nu mi-a venit sa cred ce am vazut ... am pierdut mai mult de o ora doar ca sa gasesc un loc de unde sa pot lansa si la al 3-a lanseu a intrat asta urmat de inca 2 atacuri dar astea deja pe bezna ...

era superb daca aveam barca, in locurile in care pescuiesc de obicei, si la care nu am avut acces sub nici o forma era o activitate la suprafata de la un moment dat credeam ca e cineva vaslind in zona ...

Ai tras voblerul aprope de grung?
Explica cum ai pescuit la spining sa stim si noi.
MS.


pai asta e prins aproape de suprafata ca pescuiam pe langa maluri avand in vedere nivelul apei dar nu as face din asta o regula pentru ca se prind atat la suprafata cat si pe fund sau intre ape cu o gramada de artificiale ...

Zoran, ti-am mai zis ... tu cand vei veni cu unul va insuma greutatea celor prinsi de mine pana acum ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

69

duminică, 6. mai 2012, 16:27

Foarte fain mestere.Ma bucur pentru capturile tale :ochi:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

70

duminică, 6. mai 2012, 16:40

Zoran, ti-am mai zis ... tu cand vei veni cu unul va insuma greutatea celor prinsi de mine pana acum ...

Anem, sa sti ca eu ma bucur la orice marime de somn pe care pot sa-l prind.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

71

luni, 7. mai 2012, 22:08

Azi...................



:pescuit: :pescuit: :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

72

joi, 24. mai 2012, 09:01

aseara-noapte am reusit sa bag o partida. uitandu-ma pe net la nivelul Po-ului si vazand ca e in crestere de marti dimineata am zis ca merita incercat cu speranta ca voi gasi somnii lipiti de mal in cautarea prazii. apa era exact asa cum trebuia, nivelul ei era la fix, vremea era perfecta cu reprize de inorari si cativa stropi dar in ciuda conditiilor neasteptat de bune ... cum am plecat asa m-am intors ... nimic de povestit, nici un rateu, nici o urmarire si din pacate nici macar nu si-a facut prezenta vreun somn in zona in care pescuiam. efectiv Po-ul arata ca un rau mort cu exceptia catorva valuri facute de ceva pasnici dar si aia surprinzator de putini. de necrezut ... :nunteleg:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

73

sâmbătă, 26. mai 2012, 22:23

lasa ca acuma doua seri am facut si eu acelasi lucru.
apa murdara, crescuta, ploaie in draci, singur in zona, ce sa mai zic o fericire totala => somnul...........pauza totala.
totusi, am vazut culoarea la un salau(strap) prins pe un vobler ratling.
nimeni nu a prins nici un somn in zona mea in anul asta - vorbesc exclusiv la spinnig, dar nici la stationar nu a aparut decat cateva moace de 1-2kg

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

74

duminică, 27. mai 2012, 12:42

aseara am mai bagat o iesire si in timp ce cautam somnul a aparut o surpriza ... mai bine zis asta :



la un vobler de 13cm :rizi:

somnii chiar daca au fost acolo nu au vrut deloc sa coopereze ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 75

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bihor

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

75

duminică, 27. mai 2012, 13:00

Super tare. Felicitari.
Cate kg a avut?

76

duminică, 27. mai 2012, 13:06

aseara am mai bagat o iesire si in timp ce cautam somnul a aparut o surpriza ... mai bine zis asta :



la un vobler de 13cm :rizi:

somnii chiar daca au fost acolo nu au vrut deloc sa coopereze ...
:zambet:
exact ce iti spuneam
fain distosul, felicitari :bucuros:

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

77

duminică, 27. mai 2012, 13:09

Frumos !
Bravo !......ce dor îmi este .
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

78

duminică, 27. mai 2012, 13:22

Bravo Anem! :bucuros2:
Care e valorosul wobbler de 13 cm?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

79

duminică, 27. mai 2012, 13:50

multam fain ... din pacate nu am savurat nici un strop de dril pescuind totusi cu echipamentul de somn ...

sundex30 - nu stiu cate kg a avut, pot sa iti spun doar ca a avut 69 de cm ... un nou record personal chiar daca nu m-a interesat niciodata salaul.

voblerul vinovat e asta :rizi:

Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

80

sâmbătă, 9. iunie 2012, 13:36

de-a dreptul dezolant. dupa o noapte intreaga de pescuit un singur rateu de somn si doar un peste intrat probabil din greseala:



imi este teama ca pe aici au inceput somnii sa depuna pentru ca erau aproape complet absenti in timp ce pasnicii erau prezenti cu sutele de mii ... am vazut de dimineata niste crapi sarind de nu imi venea sa cred.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm