Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Adrian S

Șalău

Răspunsuri: 220

Membru din: 25. iulie 2012

Locație: SEBES-ALBA

  • Scrie un mesaj privat

701

marți, 21. mai 2013, 08:32

Felicitari, frumos exemplar! :bravo:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

702

marți, 21. mai 2013, 08:49



frumos animal Gigi ... frumos frumos. ne poti da vreo lungime doar pentru a imi satisface eu o curiozitate?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

703

marți, 21. mai 2013, 11:20

Frumos exemplar de... Arad...presupun.
Felicitări !
:noroc:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

704

marți, 21. mai 2013, 13:21

Imi pare rau sa va dezamgesc,nici nu l-am masurat ,nici cintarit,pentru ca imi era frica sa nu moara..si asa ,am intrat pina la genunchi intr-un fel de seminamol,ca sa-l resuscitez,caci repede sa intors cu burta in sus cind i-am dat drumul..Dupa citeva miscari de ventilare a branhiilor a taiat-o stropindu-ma acolo unde namolul ala nu apucase..Detalii in amanunt despre aceasta partida,in citeva zile,pe sit-ul w.s.b...


'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

705

marți, 21. mai 2013, 13:24



jos palaria din partea mea :inchinare: ... un frumos reproducator intors la locul lui pentru a isi termina treburile ... :apl: :apl: :apl:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 133

Membru din: 14. februarie 2013

Locație: Bucuresti - Onesti

Profesia: Student, liber-profesionist

  • Scrie un mesaj privat

706

marți, 21. mai 2013, 14:55

Felicitari! :apl: :apl:
Always C&R

IonutFishing

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

707

marți, 21. mai 2013, 14:58

OHOHO!!! Colegu meriti toate felicitarile atat pentru captura cat si pentru gest ! Esti tare! Bravo!! :bravo:

708

marți, 21. mai 2013, 15:21

Gigi, felicitarile mele si pt captura dar mai ales pt gest.
O singura data am prins o astfel de dihanie, avea 7kg, dar ce m-a mirat a fost faptul ca a murit extrem, extrem de rapid - parca ar fi facut infarct in timpul drill-ului.
Acuma tu spui cam acelasi lucru cu deosebirea ca ai insistat si reusit sa il resuscitezi - foarte interesant
salaii mici am vazut ca nu au astfel de probleme, 1-2-3-4-5 kg nu mor repede, dar astia mari..............
am mai vorbit cu un amic care mi-a confirmat acelasi lucru - ciudat
inca odata felicitari :apl:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

709

marți, 21. mai 2013, 16:07

Frumos peste si gestul eliberarii pe masura. :apl:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

710

marți, 21. mai 2013, 16:29

Stati asa putin,nu vreau sa ma impaunez.
Desi am eliberat ceva pesti,nu-mi place sa spun asta.Eu eliberez pestii pentru ca imi pasa efectiv de ei.Salaul este singurul peste care-l retin,pentru masa,cind nu am mai mincat demult salau, si mi-e pofta.Nu retin strapii.Retin salaii la 1-3kg,astia sint cei mai buni.Inaintea astuia,am eliberat pe Mures cel putin 10-15,asa la 1-2kg..Cei mari,eu zic ca trebuie eliberati.Nu vreau sa par ceea ce nu sint si sa zic ca daca il prindeam pe Mures ii dadeam drumul.Dar nici nu pot sa afirm ca il retineam.Ceva sa schimbat in mine.Ochii mei se uita la Mures si il vad cum era altadata.Diferenta dintre atunci si acum este enorma..Primul de calibrul asta capturat pe Mures,o sa imi arate daca m-am schimbat sau nu..
Pina una alta,asta e prins intr-o fosta balastiera ,la Lipova,unde este acum privat.Se prinde stiuca,biban,salau.E populata cu salau,dar este peste si din anii cind Muresul era mare si trecea peste dig..am scris in articol totul..

Referitor la sensibilitatea lor,se pare ca asa este,acum vreo saptamina sa prins unul de vreo 5kg,si a fost gasit mort a doua zi,dupa eliberare.Constient de acest lucru,m-am grabit sa-l eliberez inainte sa moara..l-am ventilat,si l-am tinut vertical,se pare ca asta conteaza foarte mult..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

711

marți, 21. mai 2013, 18:14

Mureşul de altădată....., nu trece o zi să nu mă gândesc la asta. Poate găsim noi o soluţie ca Mureşul de azi să-i semene măcar celui de altădată. Sau măcar s-o menţinem aşa fără a se degrada mai rău. On topic acum : cel mai frumos moment din relaţia pescar-peşte : ELIBERAREA. Frumos gest , mare caracter !
Inc-o dată felicitări, şi ţine-o tot aşa.
:prieteni:

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

712

marți, 21. mai 2013, 18:28

Intr-adevar impresionant , multumim pentru poze!
Fir intins!

labrie

Oblete

Răspunsuri: 34

Membru din: 17. martie 2013

Locație: Hungary, Pécs

Profesia: engineer

  • Scrie un mesaj privat

713

marți, 21. mai 2013, 19:45

Ghita, tot respectul.
Ne spui pe scurt cumai pacalit salaul? presupun ca la adincime, cu ceva jig la adincime....
felicitari, foarte frumos...

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

714

marți, 21. mai 2013, 20:35

RESPECT! :apl: ...ai o lada de bere la alegere de la mine! (cu conditia sa o degustam impreuna la vara, pe Dunare :ochi: )

dar ce m-a mirat a fost faptul ca a murit extrem, extrem de rapid - parca ar fi facut infarct in timpul drill-ului.

Pestii suprasolicitati in drill, sau la un drill prea lung, deobicei se duc pe p...a dupa eliberare. Placerea pescarului in drill-uri de finetzuri! :nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

715

marți, 21. mai 2013, 20:43

Stati asa putin,nu vreau sa ma impaunez.


Nici vorva de impaunare, este doar frumos si satisfacator sa vezi ca unii pesti sunt repusi in mediul lor. :love:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

716

miercuri, 22. mai 2013, 06:36

@Labrie,detalii complete despre cum l-am prins,intr-un articol pe sit-ul w.s.b.,in citeva zile..

@Ha,eram suta la suta ca Zoran va zice de echipament :zambet:


'''''Pestii suprasolicitati in drill, sau la un drill prea lung, deobicei se duc pe p...a dupa eliberare. Placerea pescarului in drill-uri de finetzuri! :nunteleg:'''''''


Lanseta pe care am folosit-o a fost un st.croix,legend tournament bass,putere medium,fast,5-18gr..
Pare finutza ,nu??Pe Mures ,este ceea ce trebuie,pentru finetzuri , e adevarat,dar duce si jiguri mai grele,de genul18gr.plus guma.Aceasta lanseta face parte dintr-o serie facuta pentru concursuri de bass,Toate lansetele americane,pt.bass,au o carcateristica-rezerva mare de putere pe talon..Am drilat acum vreo 2 ani un somn intrat accidental,pe care-l estimez pe la vreo 20kg,minimum..Din pacate aveam leader mono de 8lb,subtire,si nu am putut forta pestele cum as fi vrut,desi pe parcursul a 10-15m de drill,l-am oprit sa se bage sub malul plin de crengi de vreo 2 ori..Cind a vazut ca nu poate a taiat-o in larg sa incerce smecheria cu curentul..Sa dezgatat..un fel de remiza..Am povestit asta ,ca sa va faceti o idee despre ce poate lanseta asta..

Drilul cu salaul a fost scurt,sub 5 minute,nu mi-a pus absolut deloc probleme,si a constat din vreo 2 plecari cite 6-7m,plus multe volte,salturi la suprafata su scuturari din cap.Am avut sansa sa fie intepat in radiile branhiei..

O lanseta puternica,nu este neaparat garantia securitatii pestelui..De exemplu ,daca scoti un salau de la adincime mare,foarte repede,diferenta de presiune,il poate omori,i se fac ochii cit cepele..

Dar este si foarte adevarat,ca o lanseta prea fina pt.salau,gen light,poate duce la finaluri nefericite pt.peste chir daca a fost eliberat..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

717

miercuri, 22. mai 2013, 07:39

Stati asa putin,nu vreau sa ma impaunez.
Desi am eliberat ceva pesti,nu-mi place sa spun asta.Eu eliberez pestii pentru ca imi pasa efectiv de ei.Salaul este singurul peste care-l retin,pentru masa,cind nu am mai mincat demult salau, si mi-e pofta.Nu retin strapii.Retin salaii la 1-3kg,astia sint cei mai buni.Inaintea astuia,am eliberat pe Mures cel putin 10-15,asa la 1-2kg..Cei mari,eu zic ca trebuie eliberati.Nu vreau sa par ceea ce nu sint si sa zic ca daca il prindeam pe Mures ii dadeam drumul.Dar nici nu pot sa afirm ca il retineam.Ceva sa schimbat in mine.Ochii mei se uita la Mures si il vad cum era altadata.Diferenta dintre atunci si acum este enorma..Primul de calibrul asta capturat pe Mures,o sa imi arate daca m-am schimbat sau nu..
Referitor la sensibilitatea lor,se pare ca asa este,acum vreo saptamina sa prins unul de vreo 5kg,si a fost gasit mort a doua zi,dupa eliberare.Constient de acest lucru,m-am grabit sa-l eliberez inainte sa moara..l-am ventilat,si l-am tinut vertical,se pare ca asta conteaza foarte mult..
Ai dreptate Gigi, nu trebuie să ne lăudăm prea mult unii pe alţii pentru lucruri care sunt normale. În ce priveşte schimbarea din noi, pot spune că şi pe mine m-au influenţat în bine schimburile de experienţă de aici. Ne bucurăm pentru poze şi pentru sinceritate şi felicitări pentru captură.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

718

miercuri, 22. mai 2013, 10:45

Multzam ,Ovidiu..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

719

miercuri, 22. mai 2013, 14:58

@Ha,eram suta la suta ca Zoran va zice de echipament


Gigi, am avut acum 1 an, in vara, un salau de vreo treisfert-de-kil prins, si tinut 4 zile giuvelnic, de 2x pus in carlig momeala. Sa vezi si sa nu crezi, cu toate ca afara erau 39°, salaul a fost viu ca in prima zi!

Martor: Bruno. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

720

miercuri, 22. mai 2013, 20:32

Al dreq salau, nu s-o extenuat si n-o dat coltu` tot incercand sa scape cand era agatat ca momeala da` daca-l driluiesti ceva mai mult, moare... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."