Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

681

sâmbătă, 11. mai 2013, 22:04

tremurand imi aprind o tigara si mai fac vreo cateva lanseuri cu gandul tot la somnul ala. un alt ataca ma ia prin surprindere de era sa imi smulga lanseta din mana dar reflexul s-a lasat asteptat. ma pun sa insist si dupa alte 2-3 lanseuri un alt atac la care reusesc sa am reflex. dupa alte 3-4 minute de dril iese si el la o poza:
Auzi anem, io tot am vrut sa te intreb: de ce nu te lasi tu de fumat? :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

682

duminică, 12. mai 2013, 07:23








Am facut o iesire pe Vladimirescu..Stiucile,foarte active,dar si foarte rele..Dadeau insa,foarte discret,foarte ciudat,probabil ca rezultat al mai multor contacte cu nalucile..Daca nu gaseai naluca potrivita,aveai impresia ca pur si simplu ,nu maninca,desi rapeau de multe ori linga barca.. :gandesc: Colegul meu ,Cosmin,a reusit sa gaseasca naluca ideala pentru acea zi,un wobler cranck,un hibrid foarte reusit al celor de la Cormoran,intre un cranck clasic de suprafata si un jerk..In sensul ca woblerul asta era gindit sa fie la limita dintre floating si sinking..Impreuna cu struna devenea usor,usor sinking.In evolutie cobora putin sub oglinda apei,vreo 60-80cm,cred,si pe stopare isi balansa de citeva ori flancurile,dupa care raminea suspendat acolo.Efectul era subliniat de pana alb cu rosu legat pe tripla din coada..Acel moment a incitat stiucile la maximum,astfel incit la sfirsitul zilei ,Cosmin avea prinse vreo 12 stiuci pe acel wobler si doar una la guma. :pauza: Eu am prins doar 5 stiuci la un shad relax,nefiind deloc in ''pe mina mea'' cum se spune,in ziua aceea.. :doarecapu: Dupa ce ca am gasit tirziu acel shad,era si singurul,stiuca no5,l-a inhalat cu totul in gura,si in dril linga barca a facut o luminare superba,si cu o scuturare din cap a sectionat coada shadului,azvirlind-o pina in barca..la picioarele mele,semn ca nu e bine sa te intorci din drum ,la plecare,chiar si pentru ochelarii de soare -un accesoriu destul de important..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

683

duminică, 12. mai 2013, 10:12

Frumos Ghita ,frumos... :apl: Daca colegul Cosmin trecea prin Aiud si nu mergea direct la Timisoara eram si eu acolo :noroc: Insa cu alta ocazie . Oricum o sa ajung la Minis in vreo zi si atunci ma duc si la Vladi.Voblerul ala de la Cormoran cred ca este interesant ...Nu stiu daca este cel prezentat de Berti la un moment dat ...Oricum eu mi-am comandat deja un belly :) Daca Cosmin a luat 12 bucati inseamna ca si-a facut plinul o perioada si nu mai merge .Sau mai stii ? :saluti:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

684

duminică, 12. mai 2013, 16:02

Acela e,de 24grame,si 7sau 8 cm..Nu stiu ce sa zic..in lac sint multe sute de stiuci,asteptind sa fie pacalite cumva..Anul trecut am prins nu odata pe glider si spinerbait,e drept ca mai spre toamna..Nu rata perioada asta pentru ca daca da canicula iarba va da pina sus,pe portiuni intinse,si va fi foarte difcil de pescuit..acum e foarte bine..inca..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

685

duminică, 12. mai 2013, 18:15

F frumoase toate capturile! Felicitari Gigi si Anem! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

686

duminică, 12. mai 2013, 18:54

Am fost si eu in sfarsit la o partida de pescuit somn stationar, asa cum trebuie sa fie!

In ultima luna am fost iesit 1 noapte pe Rin, care a fost catastrofa! Crengi, butuci, mizerie din cauza apei mari, si nu s-a putut pescui cum trebuie..
Deasemenea am fost la 3 partide de clonc. La a 2-.a partida, au urcat o multime de somni, dar nici unul nu a muscat din calamar. Unul mare chiar a urmarit momeala vre-o 5 minute...dar nimica. Dupa 2 zile am fost cu peste viu (babusca cit palma, care e excelenta la clonc), insa de data aceasta nu a reactionat nici un somn la clonc! :doarecapu:

Ieri am fost cu Rico (cel care construieste piuitorile/ alarmele electronice pe vibratii) pe Rin si am pescuit de ieri de la orele 15 pina azi la orele 9 dimineata. Cu noi a mai venit si Sebastian, un tanar care face echipa excelenta cu Rico impreuna.
De dormit am dormit in barca, sub un pod imens, pt ca se anuntasera ploi torentiale. Si asa a si fost, a turnat cu galeata toata noaptea, iar dimineata ne erau fetele amortite de frig: 5,9°!
Singura trasatura am avuto ieri la orele 18:30, un somnic de circa 1,2 metri care s-a dezgatat singur langa barca si nu am apucat sa-l filmam.

Momeala au fost pesti de 30 cm lungime, forfah-ul de 2 metri, pluta de grund de 10 ~ 15 grame, iar adancimea unde s-a pescuit a fost la terminarea primului cant (dupa un platou ce pleca din mal de max 1 metru adancime si vre-o 40 metri spre rau), pe linia intre curent si apa statatoare. Adincimile unde au fost plasate momelile au fost: 1,2 - 1,5 - 2 - 2,5 - 1 metru. Muscatura a venit dupa o tura de ploaie si vreo 10 minute de soare, la lanseta nr 2 (adancime 1,5 metri).

Cu 3 zile inainte, miercuri pe joi, Rico cu Sebastian au prins 7 somni + 4 gherle in acelasi loc, dintre care 2 peste 2 metri: 2,05 si 2,17 m.

Probabil din cauza brusca de schimbare a temperaturii si a presiunii, acestia s-au oprit din mancat...
Aici citeva poze:





Barcuta pt plantat:










Lada de bere nu am reusit sa o golim, 2 sticle au mai ramas: :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

687

duminică, 12. mai 2013, 19:05

... dupa eliberare, lansez doar o data si dupa vreo 7-8 metri in care jigul e purtat de curent si atinge fundul de cateva ori brusc totul se opreste, intep din rasputeri si am senzatia ca intep un bolovan dar niste unduiri pe care le simt in momentul imediat urmator ma duc direct cu gandul la firul de 40lb pe care il am pe mulineta. bolovanul se misca si mulineta incepe sa cante, incerc sa trag de el in masura in care o puteam face avand in vedere firul pe care il foloseam si reusesc sa il misc dar pleaca exact unde nu voiam si se lasa pe fund, iarasi il ridic, mai pleaca niste metri ... povestea s-a repetat de inca vreo 3 ori pana in momentul in care s-a decis sa o ia la vale. cand pe mulineta mai aveam inca vreo 10-15 spire reusesc sa il opresc si chiar il aduc spre mine vreo 2-3 metri dupa care reuseste sa se dezgate :nervos: ... pacat, era unul bun de tot si mi-a lasat doar poza asta:


...



Si totusi, care ar fi explicatia, oare de ce s-a dezgatat? Ce parere ai tu, Anem, unde a fost "ne-ajunsul" (sa-i spun asa...)? Lanseta light si intepatura nu a patruns destul de bine? Lipsa unei ancore super ascutite? :gandesc:
Vei face pt data viitoare ceva modificari la linie si montura sau, mergi tot asa mai departe? Daca da (modificari), care vor fi acelea?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

688

duminică, 12. mai 2013, 19:14

Acela e,de 24grame,si 7sau 8 cm..Nu stiu ce sa zic..in lac sint multe sute de stiuci,asteptind sa fie pacalite cumva..Anul trecut am prins nu odata pe glider si spinerbait,e drept ca mai spre toamna..Nu rata perioada asta pentru ca daca da canicula iarba va da pina sus,pe portiuni intinse,si va fi foarte difcil de pescuit..acum e foarte bine..inca..

O sa incerc Ghita sa vad cum fac sa ajung .

Insa sa stii ca nu stau nici eu degeaba :rizi: Ma mai misc pe aici pe la mine unde e mult mai greu dar si satisfactiile sunt mai mari !Asa ca am iesit si eu pe Radesti cca 3 ore .Am prins 5 pesti si am ratat unul ...Trei stiuci si doi bibani .La aceasta ora ,dupa parerea mea , la noi voblerul face legea! Lumea insista inca cu gume ,dar sezonul lor de eficienta maxima a cam trecut ...Inca odata ,parerea mea .
Uite o tanti de Radesti prinsa in dupa masa asta:



Scuze pentru nisipul de pe ea dar nu am mai lungit sedinta foto...Nu am avut ,binenteles grip! :rizi:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

689

duminică, 12. mai 2013, 19:45

misto Gigi si Zamfi stiucanele ... se pare ca a fost un weekend cu ceva capturi :bucuros2:

... dupa eliberare, lansez doar o data si dupa vreo 7-8 metri in care jigul e purtat de curent si atinge fundul de cateva ori brusc totul se opreste, intep din rasputeri si am senzatia ca intep un bolovan dar niste unduiri pe care le simt in momentul imediat urmator ma duc direct cu gandul la firul de 40lb pe care il am pe mulineta. bolovanul se misca si mulineta incepe sa cante, incerc sa trag de el in masura in care o puteam face avand in vedere firul pe care il foloseam si reusesc sa il misc dar pleaca exact unde nu voiam si se lasa pe fund, iarasi il ridic, mai pleaca niste metri ... povestea s-a repetat de inca vreo 3 ori pana in momentul in care s-a decis sa o ia la vale. cand pe mulineta mai aveam inca vreo 10-15 spire reusesc sa il opresc si chiar il aduc spre mine vreo 2-3 metri dupa care reuseste sa se dezgate :nervos: ... pacat, era unul bun de tot si mi-a lasat doar poza asta:


...



Si totusi, care ar fi explicatia, oare de ce s-a dezgatat? Ce parere ai tu, Anem, unde a fost "ne-ajunsul" (sa-i spun asa...)? Lanseta light si intepatura nu a patruns destul de bine? Lipsa unei ancore super ascutite? :gandesc:
Vei face pt data viitoare ceva modificari la linie si montura sau, mergi tot asa mai departe? Daca da (modificari), care vor fi acelea?


Zoran, am "cercetat" motivul pentru care s-a intamplat treaba aia. Lanseta nu era light (pescuiam cu echipamentul meu de somn) iar jigurile sunt suficient de tari si bine ascutite. Ideea este ca, conform gumei distruse si taiate intr-un anumit mod, varianta cum ca jigul nu a patruns drept e cel mai probabila, i s-a rotit in gura si a intepat cumva in unghi (nu stiu cum altcumva sa explic) si deci penetrarea a fost superficiala. Asta e motivul pentru care s-a dezgata, poate s-a si rupt bucata aia din gura somnului unde a fost intepat. Lanseta e suficient de rigida sa dea teapa si jigurile tari si bine ascutite, aluia de 1,3 i-a intrat jigul in teasta dintr-o parte in alta de l-am scos cu patentul de acolo.

Nu voi face modificati, rateurile fac parte din "joc" si pe asta chiar nu il oot pune pe seama echipamentului ... probabil o tripla ar fi schimbat datele problemei dar in locul ala daca pun o tripla voi pierde cate o naluca la fiecare lansare :gandesc:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

690

duminică, 12. mai 2013, 20:28

Felicitari Anem, Semlecangheorghe, Zoran si Zamfi.Frumoase stiucile voastre, eu inca nu am avut inca parte de pescuit la stiuca dar sper sa reusesc in viitor sa prind exemplare si din specia asta :zambet: .Am bagat si eu o partida de stationar noaptea trecuta si azi trei ore la spinning si nimic, nu prea mi-a mers bine in ultimele partide, dar si asta face parte din hobby-ul asta.

691

duminică, 12. mai 2013, 21:05

Fain Zamfi,super cumatra :ochi:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

692

luni, 13. mai 2013, 06:34

Acela e,de 24grame,si 7sau 8 cm..Nu stiu ce sa zic..in lac sint multe sute de stiuci,asteptind sa fie pacalite cumva..Anul trecut am prins nu odata pe glider si spinerbait,e drept ca mai spre toamna..Nu rata perioada asta pentru ca daca da canicula iarba va da pina sus,pe portiuni intinse,si va fi foarte difcil de pescuit..acum e foarte bine..inca..

O sa incerc Ghita sa vad cum fac sa ajung .

Insa sa stii ca nu stau nici eu degeaba :rizi: Ma mai misc pe aici pe la mine unde e mult mai greu dar si satisfactiile sunt mai mari !Asa ca am iesit si eu pe Radesti cca 3 ore .Am prins 5 pesti si am ratat unul ...Trei stiuci si doi bibani .La aceasta ora ,dupa parerea mea , la noi voblerul face legea! Lumea insista inca cu gume ,dar sezonul lor de eficienta maxima a cam trecut ...Inca odata ,parerea mea .
Uite o tanti de Radesti prinsa in dupa masa asta:



Scuze pentru nisipul de pe ea dar nu am mai lungit sedinta foto...Nu am avut ,binenteles grip! :rizi:
Splendid stiucanul..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

693

duminică, 19. mai 2013, 16:05

de dimineata am mai bagat o iesire. din pacate apa la un nivel exagerat de mare, destul de tulbure si cu niste curenti de greutatea minima a jigului trebuia sa fie in jur de cel putin 40 de grame intr-o apa ce nu cred ca sare de 3,5m adancime.

din pacate, de la primele ore ale diminetii am parte de o frumoasa surpriza al carei finalizare o puteti vedea mai jos:



am facut-o praf in agatatura ... si nu aveam la mine vreo mulineta de rezerva pe care sa o pot folosi pe lanseta de somn si in ciuda insistentelor lui Mane, nu am vrut sa ii iau mulineta lui de 4000 de frica sa nu o nenorocesc si pe aia cu jigurile grele.

asa ca ziua pentru mine a continuat cu mici alternari intre jiguri si voblere cu lanseta de avat :rizi: in timp ce Mane81 a insistat pe somn.

pana pe la pranz am avut parte doar de vreo 2 atacuri anemice fiecare, in ciuda incapatanari de care am dat dovada neplecand acasa atunci cand nu eram siguri daca nu e tot iarna pe aici. pana la urma a iesit soarele, si la propriu si la figurat , si Mane81 are parte de cateva minute de dril cu somnul de mai jos:





masurat (fix 120cm si incredibil de gras), pozat si eliberat dupa care am mai incercat vreo ora fara nici un rezultat si ne-am tirat spre casa franti de oboseala.

o zi tare anemica, o zi nasoala atat din punct de vedere al pescuitului cat si a ghinionului cu mulineta ... data viitoare va fi mult mai bine ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

694

duminică, 19. mai 2013, 21:32

'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

695

duminică, 19. mai 2013, 21:48


Fain şalăul dar şi locul.
Congratulations !
:noroc:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

696

luni, 20. mai 2013, 14:38

Thx,fir intins si tie..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

697

luni, 20. mai 2013, 20:41

Ghita ,pentru aia de nu au cont pe facebuc nu se poate altfel sa vada si ochiu nostru un salau frumos? Merci.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

698

luni, 20. mai 2013, 21:10

Ghita ,pentru aia de nu au cont pe facebuc nu se poate altfel sa vada si ochiu nostru un salau frumos? Merci.


intreb si eu aceeasi chestie ... :saluti:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

699

marți, 21. mai 2013, 06:37

Ah scuze,la asta nu m-am gindit imi era lene sa incarc pozele..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

700

marți, 21. mai 2013, 06:40




'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu: